Veri Odaklı İş Yükleri için Optimize, Çığır Açan Bellek

Intel® Optane™ Sürekli Bellek Nedir?

Intel® Optane™ sürekli bellek; uygun maliyetli geniş kapasiteyi ve veri sürekliliği desteğini benzersiz şekilde bir araya getiren yenilikçi bir bellek teknolojisidir. VM yoğunluklarını en üst düzeye çıkarırken daha fazla kapasite, benzersiz bellek modları, daha düşük genel satın alma maliyeti ile işletmelerin yapacağı yeniliklere güç verir ve donanım düzeyinde otomatik şifrelemeyle bellek güvenliğini artırır.

SSS

Sık Sorulan Sorular

  • Intel® Optane™ sürekli belleğin (PMem) DRAM ile bazı benzerlikleri vardır: DIMMS'e montedir, DRAM ile aynı veri yolunda/kanallarda bulunur, geçici verileri depolamada DRAM gibi işlev görür.
  • Intel® Optane™ sürekli bellek (PMem), birçok yeni ve heyecan verici özellik sunması bakımından DRAM'den farklıdır. PMem, geleneksel DRAM'den çok daha yüksek kapasiteye sahiptir. PMem modülleri; 128 GB, 256 GB ve 512 GB kapasitelerinde bulunur. Daha yüksek kapasiteleri bulunsa da genellikle 4 GB ile 32 GB aralığında bulunan DRAM modüllerinden çok daha geniş kapasitelidir. PMem ayrıca verileri güvende tutmak için ekstra güvenlik sağlayan modüle güç verilmeden bile sürekli modda veri depolayabilir. PMem modülleri DRAM modülleri kadar hızlı olmasa da GB başına maliyet ve DRAM kapasitesinin ötesine geçebilme açısından satın alma maliyeti DRAM'e göre oldukça gelişmiştir.

Intel® Optane™ sürekli bellek (PMem) ve Intel® Optane™ SSD'ler, aynı Intel® Optane™ bellek ortamını kullansalar da oldukça farklı ürünlerdir. Intel® Optane™ sürekli bellek DIMM'e montedir, DRAM veriyolunda çalışır, geçici ya da sürekli olabilir ve yedek DRAM olarak işlev görebilir. Diğer taraftan Intel® Optane™ SSD'ler; standart NAND modellerine (AIC, M.2, U.2, EDSFF,…) monte halde yalnızca hızlı depolama için kullanılır, NVMe* protokolünü kullanarak PCIe veriyolunda bulunur, depolama nedenlerinden ötürü her zaman süreklidir ve hızlı depolama yedeği olarak işlev görür. Ayrıca Intel® Optane™ SSD'ler şu özellikleri sunarak standart Intel® 3D NAND SSD'lerden ayrılır: tüm sıra derinliklerinde (düşük derinliklerde fark yaratır) çığır açan performans (NAND'a göre 6 kata kadar daha hızlı), yük altında tutarlı olarak yanıt hızı yüksek (yazma baskısı altında NAND'a göre 63 kata kadar daha hızlı), yüksek kaliteli hizmet (NAND'a göre 60 kata kadar daha iyi) ve çok yüksek dayanıklılık (NAND'a göre 20 kata kadar toplam terabayt yazılı).

NVDIMM (geçici olmayan dual in-line bellek modülü), güç kesintisi sırasında verileri koruyan hibrit bir bellektir. NVDIMM'ler, genellikle DRAM ile geçici olmayan NAND flash'ı ve tekli bir bellek alt sisteminde özel yedek gücü entegre eder. Süreklilik sunar; ancak DRAM modülünüz kadar NAND depolamaya ve ilave yedek pil alt sistemine ihtiyaç duyduğunuz için genellikle daha pahalı bir sistemdir. Ayrıca bir kesinti sırasında kaydetme ve geri yükleme işlemlerinde gecikme meydana gelir. Ek olarak, pil bakımı yapılmazsa veya pil durumu kötüleşirse yedekleme yapamazsınız. Intel® Optane™ sürekli bellek ile ilave bileşen gerekmeden anında süreklilik sunulur, pil değiştirmeniz gerekmez, ek depolama gerekmediğinden maliyet düşüktür ve geri yükleme işlemi sırasında performans düşüklüğü yaşanmaz.

  • Yerleşik süreklilik – Güç kapalıyken bile veriler yedeklenebilir.
  • DRAM'a kıyasla daha düşük fiyatlarda geniş kapasite – Daha geniş kapasiteli sürekli belleklerin gelişimiyle daha hızlı işleme için daha geniş veri setleri CPU'ya daha yakın bulunabilir; bu da daha fazla veriye erişebilmek anlamına gelir. Intel® Optane™ sürekli belleğin daha yüksek kapasitesi, sektör genelinde IMDB'ye yönelik trendi hızlandırarak daha uygun maliyetli bir çözüm sunar. 2. Nesil Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemciler ile geniş belleğe dayalı iş yüklerinde hızlı veri işleme için önemli performans artışı gözlenir.
  • Çalışma Modları - Intel® Optane™ sürekli bellek iki çalışma modu sunar: Bellek Modu (Bellek Modu, geniş bellek kapasitesi için idealdir ve bellek geçici olarak kullanıldığından uygulama değişiklikleri gerekmez) ve App Direct Modu (yazılım ve uygulamalar Intel® Optane™ sürekli bellek ile doğrudan iletişim kurabilir; ancak uygulama değişiklikleri gerektirir). Ayrı çalışma modları sayesinde müşteriler, birden çok iş yükünde Intel® Optane™ sürekli belleğin avantajlarından yararlanma esnekliğine sahiptir.
  • Donanım şifreleme – Intel® Optane™ sürekli bellek 256-AES donanım şifrelemesine sahiptir. Verilerinizin güvende olduğunu bildiğinizden içiniz rahat olur. Şifreleme anahtarı, modülünde güvenlik meta veri bölgesinde depolanır ve anahtara sadece Intel® Optane™ sürekli bellek denetleyicisi tarafından erişilebilir. Modülü farklı bir amaçla kullanırsanız veya kullanımdan kaldırırsanız verilere erişimi engellemek için güvenli kriptografi silme ve DIMM üzerine yazma işlemi kullanılır.

Bellek ve depolama ürünleri, geçmişten bu yana yoğunluk, performans ve maliyet kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalmıştır. Intel® Optane™ sürekli bellek, bellek kapasitesini uygun maliyetle genişleterek, sürekli verilere düşük gecikmeli erişim sağlayarak ve en iyi bellek ile depolama özelliklerini tek dönüştürücü üründe birleştirerek bu boşluğu doldurur. Genel sahip olma maliyetini düşürüp donanım seviyesinde otomatik şifrelemeyle verilerinizi güvende tutarken işletmelerin yapacağı yeniliklere güç verir, daha fazla veri depolar ve daha iyi karar verir.

Intel® Optane™ Çözümü Seçim Kılavuzu ›

Ürün teknik özelliklerine bakın

Müşteri Görüşleri

İşletmelerin Intel® Optane™ sürekli bellek ile yaptıkları yenilikleri görün.

Bellek İçi Veritabanı Bilgi İşleminin Geleceğini Tanımlama

Intel, SAP ve Accenture'ın yüksek performans, yüksek kapasite ve düşük maliyetli bellek için nasıl bir çözüm sunduğunu keşfedin.

Daha fazla bilgi edinin

CERN Algoritma Verimliliğini Artırdı

CERN'in Intel® Optane™ PMem'i neden "bilgi işlem teknolojisinde çığır açan bir gelişme" olarak gördüğünü öğrenin.

Daha fazla bilgi edinin

2. Nesil Ölçeklenebilir Intel® Xeon® Platform İş Ortağı: TACC

Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) ve Intel® Optane™ sürekli bellek ile TACC artık araştırmacılara zorlu sorunları çözmek için yeni yollar sunabiliyor.

Daha fazla bilgi edinin

Çözümler

Sektörde öncü veri merkezi sistemi ve bulut servis sağlayıcılarının, Intel® Optane™ sürekli bellek teknolojisiyle işletmenizin dönüşümünü nasıl hızlandıracağını görün.

İş ortakları ve çözümler

Nereden Satın Alınır

Veri merkezinizi daha hızlı modernleştirmenize yardımcı olması için Intel ile konuşmaya hazır mısınız?

Intel® Optane™ Sürekli Bellek İş Ortakları

Lider veri merkezi sistemi ve bulut servisi sağlayıcıların bu teknolojiyle iş yükü için optimize edilen çözümleri nasıl sağladıklarını öğrenin.

Ek Kaynaklar

Geliştirici Kaynakları

Intel® Optane™ sürekli bellek uygulaması geliştirmek için Intel® Software Developer Zone üzerindeki tüm kaynaklardan yararlanın.

Daha fazla bilgi edinin

Ürün Videoları

Kuruluşların Intel® Optane™ sürekli bellek ile yaptıkları yenilikleri ve kazandıkları yeni özellikleri görmek için YouTube* kanalımızı ziyaret edin.

Ürün videoları