Get the Speed. Keep the Capacity.

It’s revolutionary – the first all-new class of memory in 25 years. Intel® Optane™ memory creates a bridge between the DRAM and storage to deliver an intelligent, amazingly responsive computing experience.

Accelerate Your Experience

This game-changing technology intelligently accelerates new 7th Gen Intel® Core™ processor-based systems while affordably maintaining mega-storage capacity, to deliver a responsive computer experience with short boot times, fast application launches, extraordinary gaming, and responsive browsing.

Smart Acceleration

Intelligent System Acceleration

Optimize your computer responsiveness from system boot to application launch. Intel® Optane™ memory is a smart and adaptable system accelerator that adjusts to your computing tasks making everything you do faster, smoother, easier. Its intelligent software automatically learns your computing behaviors to accelerate frequent tasks and customize your computer experience.

Instant Response

Wait Less, Do More

Intel® Optane™ memory in your PC delivers amazing responsiveness so you can start up quickly, search and find files in a snap and save large files with virtually no lag.

High-Capacity Storage

Speed up Your Storage

A high-capacity storage device coupled with Intel® Optane™ memory offers the best of both worlds: high speed acceleration and affordable, large storage capacity.

Performance

28%

Overall system performance is up to 28% faster1 2 3

14x

Increase system performance for hard drive access by up to 14x faster 4 2 3

2x

Improve everyday task responsiveness by 2x 1 2 3

How It Works: Intel® Optane™ Memory

Learn how Intel® Optane™ memory and intelligent system acceleration work to deliver higher performance and responsiveness without compromising storage capacity.

Read the FAQ

Easy Installation

Get your Intel® Optane™ memory module and Intel® Optane™ memory-ready board.

Insert the memory module into the board and reboot.

Download drivers and install them on your system.

Prepare to Accelerate

Coming this summer: New PCs with Intel® Optane™ memory inside. If you’d rather get started right now, shop for a new PC that’s compatible right out of the box. Just look for the Intel® Optane™ memory-ready label.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

SYSmark 2014 SE (Yanıt Hızı Alt Skoru) – Windows* platformlarının performansını ölçen ve BAPCo* konsorsiyumu tarafından geliştirilmiş bir karşılaştırma testidir. SYSmark* dört kullanım senaryosunu test eder: Ofis Üretkenliği, Medya Oluşturma, Veri Analizi/Finansal Analiz ve Yanıt Hızı. SYSmark*, Microsoft* ve Adobe* gibi Bağımsız Yazılım Tedarikçileri'nden gerçek uygulamalar içerir.

2

Intel® Core™ i5-7500 işlemci, 65W TDP, 4 Çekirdek/8 İş Parçacığı, 3,8 GHz'e kadar Turbo, Bellek: 2x4GB DDR4-2400, Depolama: Western Digital* 1TB 7200RPM WD1003FZEX, Intel® HD 630 Grafikleri, İşletim sistemi: Windows® 10 özelliklerine sahip bir sistemde test edilmiştir ve 16GB Intel® Optane™ hafıza modülüne sahip aynı özelliklerdeki bir sistemle karşılaştırılarak ölçülmüştür.

16GB Intel® Optane™ hafıza tasarım örnekleri ile test edilmiştir. Sonuçlar son üründe değişiklik gösterebilir, ancak performansta anlamlı farklılıkların olmayacağına dair güvenilirlik düzeyi yüksektir.

3

Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerde performans sağlayacak şekilde optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenleri, yazılımları, işlemleri ve işlevleri kullanılarak değerlendirilir. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın alma kararını verirken, ürünün diğer ürünlerle birlikte göstereceği performans da dahil olmak üzere, diğer bilgileri ve performans testlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Daha fazla bilgi için http://www.intel.com.tr/content/www/tr/tr/benchmarks/benchmark.html adresini ziyaret edin.

4

PCMark* Vantage (HDD Paketi) – Futuremark*'ın Windows* günlük bilgisayar performansını ölçen bir karşılaştırma testidir. PCMark Vantage birkaç karşılaştırma paketinden oluşur: PCMark Paketi (“PCMark” Skorunu üretir), Bellek Paketi, TV ve Film Paketi, Oyun Paketi, Müzik Paketi, İletişim Paketi, Üretkenlik Paketi ve HDD Paketi. HDD Paketi, HDD - SSD önyükleme cihazları karşılaştırmasına duyarlı bir işletim sistemi başlatma iş yükü içerir.