Tek Bir Bağlantı Noktası. Sonsuz Olanaklar Sunan Bir Dünya.

Thunderbolt​™ Teknolojisi Nedir?

Thunderbolt​™ Avantajları

Basitlik, Güvenilirlik ve Performans ile Thunderbolt™ USB-C'nin En İyisi

Thunderbolt™ sertifikasının bir parçası olarak zorunlu testler Mac*, Windows* veya Chrome* OS genelinde geniş uyumluluk ve farklı markalara ait bilgisayarların, kabloların ve aksesuarların birlikte çalışabilmesini sağlar. Böylece işletim sistemi veya donanım üreticisi fark etmeksizin cihazlarınızın birlikte iyi çalıştığından emin olabilirsiniz.​

Tek bir Thunderbolt™ bağlantı noktası, dizüstü bir bilgisayarı şarj etmek dahil olmak üzere uyumlu cihazlar arasında tek bir kablo üzerinden yüksek hızlı veri aktarımı, video oynatımı ve güç aktarımı sağlar3.

Bant genişliğinin sınırlı olabileceği diğer USB Type-C bağlantı noktalarının aksine, Thunderbolt™ bağlantı noktaları her zaman video ve veri aktarımı için dinamik olarak toplam 40 Gb/sn bant genişliğini garanti eder. Thunderbolt™ o kadar hızlıdır ki 5 GB boyutunda bir dosyayı kablo ile yaklaşık bir saniyede aktarabilirsiniz.​

İki adet FHD 240 Hz veya 4K renk doğruluğuna sahip monitör gibi birden fazla her çeşit üst düzey monitörü destekleyen Thunderbolt™ teknolojisi ile düşük gecikme ile oyun oynama, sürükleyici içerik oluşturma ve basitleştirilmiş üretkenliğin keyfini çıkarın4.

Thunderbolt™ 4 sertifikası, bilgisayarda sistem şarjını garanti etmeyen diğer USB-C bağlantı noktalarına sahip dizüstü bilgisayarın aksine dizüstü bilgisayar5 şarjı destekleyen en az bir Thunderbolt bağlantı noktası gerektirir. Ayrıca, tüm Thunderbolt™ 3 ve 4 bağlantı noktaları, Thunderbolt aksesuarlarını veya cep telefonları gibi yardımcı cihazları şarj etmek için 15 W güç sağlar.

Karşılaştırma6: Thunderbolt™ ve USB
intel.web.36.36.png

ThunderboltTM 4

intel.web.36.36.png

ThunderboltTM 3

USB4®

USB 3 / DP

USB-C onay işareti onay işareti onay işareti onay işareti
40 Gb/sn bant genişliği onay işareti onay işareti
 
 
Aksesuarları çalıştırmak için 15 W güç onay işareti onay işareti    
Zorunlu test ve sertifikasyon onay işareti onay işareti    
2 x 4K/60 Hz monitörler onay işareti      
En az bir bilgisayar bağlantı noktasında bilgisayar üzerinden gereken şarj7 onay işareti      
2 metreye kadar evrensel 40 Gb/sn kablolar onay işareti      
Aksesuarlarda 4 adede kadar Thunderbolt™ bağlantı noktası onay işareti      
Sistemi uykudan uyandırma onay işareti      
Intel® VT-d teknolojili DMA koruma onay işareti      

Gerçek Hayatta Kullanım Videoları

Thunderbolt™ Teknolojisi çalışma, içerik oluşturma ve oyun oynama gibi birçok kullanım durumu sunar. Thunderbolt™ Teknolojisinin deneyiminizi geliştirmeye nasıl yardımcı olabileceğine dair videoları izleyin.

Çalışın ve Öğrenin

Çalışın ve Öğrenin

Büyük 4K monitörleri ve diğer aksesuarları dizüstü bilgisayarınıza bağlamanıza olanak tanıyan bir Thunderbolt™ bağlantı noktası ile üretkenliği ve ergonomik konforu artırmak için çalışma alanı deneyiminizi zahmetsizce yükseltin. İster evde, ister ofiste, Thunderbolt™ teknolojisi üretici markasından bağımsız olarak güvenebileceğiniz evrensel bir bağlantı görevi görür.

İçerik Oluşturma

İçerik Oluşturma

Birden fazla 4K renk doğruluğuna sahip monitör dahil olmak üzere tüm içerik oluşturma cihazlarınızı birbirine bağlayan bir Thunderbolt™ bağlantı noktası içerik oluşturma süreçlerinizde gecikmeye uğramayın. Medya dosyalarınızı dahili bir sürücü kadar hızlı çalıştıran harici bir Thunderbolt™ SSD ile içerik kütüphanenize her yerden erişim sağlayın.

Oyun

Oyun

Thunderbolt™ bağlantı noktaları dizüstü bilgisayarınızı FHD 240 Hz oyun monitörlerini destekleyen tam teşekküllü ve sürükleyici bir oyun istasyonuna dönüştürür. Oyunlarınızı dahili bir NVM Express* sürücü kadar hızlı yükleyen harici bir Thunderbolt™ SSD'ye doğrudan bağlanın.

Kullanım Şekli Videoları

Thunderbolt™ Teknolojisi, tek bir bağlantı üzerinden iki 4K monitör kullanmanıza olanak tanıyan esneklik, bant genişliği ve çok yönlü bağlantı gibi birçok avantaj sunabilir. Uzmanların hayatlarında Thunderbolt™ Teknolojisinden nasıl yararlandıklarını görün.

Thunderbolt™ 4 Özellikli Bağlantı İstasyonu Kurma

Thunderbolt™ ve Windows 11* ile İki Adet Monitör Kurma

Fenomen Evan Abrams ile Verimliliğin Gerçek Gücü

Albert Dros ile Video Düzenleme Deneyimi

SSS

Sık Sorulan Sorular

Sisteminizde hangi tür bağlantı noktalarını olduğunu şu şekilde öğrenebilirsiniz:

 • Cihazlardaki Thunderbolt™ simgesini arayın (USB-C bağlantı noktasının yanında).
 • Ürünün G/Ç teknik özelliklerini çevrimiçi olarak kontrol ederek Thunderbolt™ bağlantı noktası olup olmadığına bakın.
 • Bilgisayarınızda hangi bağlantı noktalarını olduğunu tespit etmek için Intel® Driver & Support Assistant (Intel® DSA)'yı indirin.

No. Çalıştırmak için herhangi bir yazılım veya sürücü yüklemeniz gerekmez. Bilgisayarınızı herhangi bir Thunderbolt™ aksesuarına bağladığınızda hemen birlikte çalışmaya başlayacaklar.

 • Thunderbolt™ 4 teknolojisi, 11. Nesil Intel® Core™ işlemcilerden itibaren CPU'ya entegre olarak geliyor. Günümüzde 11. nesil Intel Core işlemcili dizüstü bilgisayarların yaklaşık olarak %90'ında Thunderbolt™ bağlantı noktası mevcut.
 • Tüm Intel® Evo™ ve Intel® Core™ vPro® işlemci ailesine sahip dizüstü bilgisayarda en az bir adet Thunderbolt™ 4 bağlantı gereklidir.
 • Bilgisayarınızda Thunderbolt™ simgesi olup olmadığına bakın (USB-C bağlantı noktasının yanında) veya Thunderbolt teknolojisi için ürün G/Ç teknik özelliklerini kontrol edin.

 • USB-C, kompakt Type-C bağlantı noktasına sahip USB bağlantısı anlamına gelir.
 • Thunderbolt™, USB-C ailesinin içindeki en üst düzey çözümdür.
 • Tüm USB Type-C bağlantı noktalarının şekli aynı olsa da performans, görüntü ve güç özellikleri ve bağlantı deneyimleri ciddi ölçüde farklılık gösterir.
 • Thunderbolt™ teknolojisi, bilgisayar veya aksesuar markasından bağımsız olarak gerçek anlamda evrensel, güvenilir ve yüksek performanslı tek bir kablo çözümü sunar.

Thunderbolt™ 4 teknolojisi minimum performans gereksinimlerini artırır, uçtan uca çözüm özelliklerini genişletir ve USB4 teknik özellikleri ile uyumludur. Thunderbolt™ 4'ün özel iyileştirmelerine (Thunderbolt 3'e kıyasla) aşağıdakiler dahildir:

 • Thunderbolt™ 4, yüksek hızlı veri aktarımını sağlamak için gereken minimum PCIe bant genişliğini (32 Gb/sn'ye kadar) artırır.
 • Modern iş ortamını basitleştirmek için bağlantı noktaları ve monitörler daha fazla Thunderbolt™ bağlantı noktasına (4'e kadar) sahip olabilir.
 • Şarj için 100 W'dan daha az güç gerektiren ince ve hafif dizüstü bilgisayarlarda şarj desteği için en az bir bilgisayar bağlantı noktası gereklidir.
 • Thunderbolt™ 4 bağlantı noktalarına sahip olan dizüstü bilgisayarlar, kapak kapalı olduğunda dahi klavyeye veya fareye dokunulduğunda uyanır.
 • Yönlendirilmiş G/Ç için Intel® Sanallaştırma Teknolojisine (Intel® VT-d) sahip güvenlik ile, çevre birimlerinin sistem belleğine yetkisiz giriş yapması engellenir.
 • Dizüstü bilgisayarlardaki Thunderbolt™ bağlantı noktaları, aksesuarları çalıştırmak için daha fazla güce sahiptir (15 W).
 • Evrensel Thunderbolt™ kabloları 40 Gb/sn hıza ve 2 metreye kadar uzunluğa sahiptir, bu sayede kablo seçim süreci hızlanır ve kolaylaşır.

Yasal Uyarı

Performans, Thunderbolt sertifikasının minimum teknik özellik gereksinimleri baz alınarak ölçülür. Performans; kullanım, yapılandırma ve diğer faktörlere göre değişebilir. www.Intel.com/PerformanceIndex sayfasından daha fazla bilgi edinin.

Intel teknolojileri; etkinleştirilmiş donanım, yazılım ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir.

Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz.

Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir.

© Intel Corporation. Intel, Intel logosu, Thunderbolt ve Thunderbolt logosu ve diğer Intel markaları, Intel Corporation veya bağlı kuruluşlarının ticari markalarıdır. Diğer adlar ve markalar başkalarının mülkiyetinde olabilir.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

CES İnovasyon Ödülleri, jüriye sunulan açıklayıcı materyallere dayanır. CTA, herhangi bir sunumun veya yapılan herhangi bir iddianın doğruluğunu doğrulamamış ve ödülün verildiği öğeyi test etmemiştir.

2En Hızlı Bağlantı: eSATA, USB ve IEEE 1394 Firewire* dahil olmak üzere diğer bilgisayar G/Ç bağlantı teknolojileri ile kıyaslandığında. Performans, kullandığınız özel donanıma ve yazılıma bağlı olarak değişecektir. Thunderbolt teknolojisi etkin bir cihaz kullanılmalıdır. https://www.intel.com/PerformanceIndex adresinden daha bilgi edinebilirsiniz.
3Dizüstü Bilgisayar Şarjı: 100 W altı güç isteyen ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar içindir
4Her Çeşit Ekran: Thunderbolt™ 3 ve Thunderbolt 4, DisplayPort ve mini-DisplayPort'a sahip ekranlara çevirici olmadan bağlanabilen DisplayPort'u sunar ve ayrıca adaptörler yoluyla HDMI, DVI ve VGA dahil olmak üzere diğer tüm modern ekran arayüzlerine bağlanabilir
5Dizüstü Bilgisayar Şarjı: Şarj için 100 W'tan daha azına ihtiysç duyan dizüstü bilgisayarlar için.
6Performans, minimum teknik özellik gereksinimlerine göre ölçülür.
7Dizüstü Bilgisayar Şarjı: Şarj olmak için 100 W'ın altında güç gerektiren ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar için.