Intel® Turbo Boost 2.0 Teknolojisi: En Çok İhtiyaç Duyduğunuzda Daha Yüksek Performans

Intel® Turbo Boost 2.0 Teknolojisi1, çok yüksek yükler için işlemci ve grafik performansını hızlandırır; işlemci çekirdekleri güç, akım ve sıcaklık spesifikasyon sınırlarının altında çalışıyorsa, bunların otomatik olarak nominal işletim frekansından daha hızlı çalışmasını sağlar. İşlemci, Intel® Turbo Boost 2.0 Teknolojisi moduna girer ve işlemcinin bu durumda kaldığı süre iş yüküne ve işletim ortamına göre değişir.

Maksimum turbo frekansı, koşullar işlemcinin turbo moduna geçmesine olanak sağladığında ulaşılması mümkün olan en yüksek frekanstır. Intel® Turbo Boost Teknolojisinin frekansı, iş yüküne, donanıma, yazılıma ve genel sistem konfigürasyonuna bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Farklı güç özellikleri nedeniyle Intel® Turbo Boost 2.0 Teknolojisinin bazı bölümleri, ağır iş yüklerini çalıştırırken ve aynı anda birden çok çekirdek kullanırken maksimum turbo frekansına erişemeyebilir.

Intel® Turbo Boost 2.0 Teknolojisinin kullanılabilirliği ve frekans avantajı, aşağıdakiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere birkaç faktöre bağlıdır:

  • İş yükünün türü
  • Etkin çekirdeklerin sayısı
  • Tahmini akım tüketimi
  • Tahmini güç tüketimi
  • İşlemci sıcaklığı

İşlemci bu sınırların altında çalışıyorsa ve kullanıcının iş yükü daha fazla performans gerektiriyorsa, işlemci frekansı frekans üst sınırına ulaşılana kadar dinamik olarak artar. Intel® Turbo Boost 2.0 Teknolojisi, frekansı ve enerji verimliliğini en üst düzeye çıkarmak üzere akım, güç ve sıcaklık yönetimi ile paralel çalışan birden çok algoritmaya sahiptir. Not: Intel® Turbo Boost 2.0 Teknolojisi, performansın en üst düzeye çıkarılması için işlemcinin kısa sürelerle TDP yapılandırmasından ve veri tablosunda belirlenen güçten daha yüksek bir güç düzeyinde çalışmasına olanak tanır.

Intel® Turbo Boost Teknolojisi'ne sahip Intel® ürünleri hakkında daha fazla bilgi edinin ›

Aynı işletim koşulları altında çalışan aynı model numarasına sahip işlemcilerde bazı frekans veya güç farkları olabilir. Bu, üretim süreci sırasında voltaj, güç ve sızıntı farkları nedeniyle meydana gelen doğal bir silikon özelliğidir. Bölgenizdeki Intel satış ofisine veya distribütörünüze başvurarak en son teknik özellikler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Gelişmiş Intel® Turbo Boost Max 3.0 Teknolojisi

Bilgisayarınızın işlem gücünü artırın. Gelişmiş Intel® Turbo Boost Max Teknolojisi 3.0, en kritik iş yüklerinizi işlemcinizin en hızlı dört çekirdeğine yönlendirerek az iş parçacığı gerektiren iş yüklerinde daha fazla performans sağlar.

Daha fazla bilgi edinin

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel® Turbo Boost Teknolojisi içeren bir sistem gerektirir. Intel® Turbo Boost Teknolojisi ve Intel® Turbo Boost 2.0 Teknolojisi yalnızca seçkin Intel® işlemcilerde bulunur. Bilgisayar üreticinize danışın. Donanıma, yazılıma ve genel sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir.