Intel vPro® Platformu: SSS

İşletme sınıfı performans, donanımla geliştirilmiş güvenlik özellikleri, uzaktan yönetilebilirlik ve bilgisayar filosu stabilitesi sunan iş için üretilmiş olan bilgisayar platformu.

Intel vPro® Platformu Desteği ve Sıkça Sorulan Sorular

Intel vPro® platformu hakkında sorularınıza cevap bulun.

Genel SSS

Intel vPro® platformu işletmeler için tasarlanmıştır. Bu platform en yeni bilgisayar platformu teknolojilerini tek bir doğrulanmış çözümde bir araya getirir ve boyutundan çok daha fazlasını sunar. Şu ögeleri bir araya getirir:

  • Birinci sınıf performans
  • Donanım tabanlı güvenlik
  • Modern uzaktan yönetilebilirlik
  • Platform stabilitesi

Intel vPro® platformunun harika kullanıcı deneyimi ile BT uzmanları iş üretkenliğini hızlandırabilir, veri ve varlıkları daha iyi koruyabilir, yönetimi herhangi bir yerden yapabilir ve uzun vadeli filo stabilitesi elde edebilirler.

Intel vPro® platformu ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar, all-in-one bilgisayarlar ve iş istasyonları gibi tüm form faktörlerinde kullanılabilir ve bu şekilde BT tüm kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılarken standartlaştırılmış bir platformdan faydalanır.

Daha derine inin ›

İşletmeler performans, güvenlik, yönetim ve stabilite avantajları için Intel vPro® platformunu kullanır. BT kuruluşları, daha az donanım değişikliği ve işletme kullanıcılarına daha sorunsuz bir deneyim sunmak için Intel vPro® platformunu seçer.

Intel vPro® platformunun ek özellikleri arasında Wi-Fi 6 ve Thunderbolt™ teknolojisi için bağlantı desteğinin yanı sıra, Intel® Active Management Technology (Intel® AMT) ile uzaktan yönetim desteği bulunur. Intel® AMT etkinken BT kuruluşları bilgisayar kapalıyken bile erişim sağlayabilir.

Intel vPro® platformu; belirli Intel® Core™ vPro® işlemciler ve Intel® Xeon® işlemcilerde bulunur. Bu platform; güvenlik özellikleri, yönetilebilirlik, Wi-Fi 6, Thunderbolt™ 4 ve grafikler gibi en yeni bilgisayar teknolojilerinin birlikte çalışacak şekilde entegre edilmesini ve doğrulanmasını sağlar.

Pek çok Intel vPro® platformu özellikleri kutudan çıktığı anda çalışmaya başlar.

Örneğin pil ömrü ve iş sınıfı performans ve üretkenlik özelliklerinin yanı sıra basitleştirilmiş bağlantı ve donanımla geliştirilmiş güvenlik özellikleri ile Intel vPro® platformu, destekleyen her üründe kullanıcı tarafından bir eyleme gerek kalmaksızın çalışmaya başlar.

Uzaktan yönetim ve bant dışı yönetim özellikleri gibi ek özellikler de bir BT ekibi veya yönetilen bir hizmet sağlayıcısı tarafından etkinleştirilerek ve yapılandırılarak kullanıma açılabilir.

Bilgisayarınızda Intel® Core™ vPro® işlemci rozetinin olup olmadığına bakın. Bu rozeti gördüğünüz zaman bilgisayar üreticinizin sisteminizi Intel vPro® platformunun gereksinimleri ve teknik özelliklerini karşılayacak şekilde doğruladığından emin olabilirsiniz demektir.

İşlemcinizin Intel vPro® platformuna uygun olup olmadığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için işlemci bilgilerinizi girin.

Üretkenlik performansa bağlıdır ve 11. Nesil Intel® Core™ vPro® işlemciye sahip yeni bir bilgisayar, üç yıllık bir dizüstü bilgisayara kıyasla iki kattan fazla video düzenleme performansı1 veya bir video konferans esnasında yüzde 41 daha hızlı ofis üretkenliği 2 sunabilir.

Intel vPro® Platformunu kullanmak

Çoğu Intel vPro® platformu özellikleri kutudan çıktığında tamamen işlevseldir. Uzaktan yönetim özelliklerini kullanabilmek için Intel® AMT'nin devreye alınmış ve etkinleştirilmiş olması gerekir. Intel vPro® platformunun bir parçası olan Intel® Endpoint Management Assistant (Intel® EMA), Intel® Active Management Technology kurulumu ve etkinleştirilmesini modernize etmek için tasarlanmış bir yazılım aracıdır. Intel® Active Management Technology'nin kurulumu ve yapılandırması hakkında daha fazla bilgi edinin.

Intel® Active Management Technology'yi devre dışı bırakmak için BIOS yapılandırma programınızı kullanın. Bilgisayarı yeniden başlatın ve ekran açılır açılmaz F2'ye basın. Anakart kurulum programını görüyor olmalısınız. Ekranın en üstündeki Intel ME'yi seçmek için sağ ok tuşuna basın. Yönetilebilirlik Özelliğini seçin ve sonra Hiçbiri öğesini seçin. Değişiklikleri kaydetmek için F10'a basın ve sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Intel® EMA, Intel® AMT'nin yapılandırma ve kullanım süreçlerini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Intel® EMA ile BT, Intel vPro® platformu teknolojisine sahip cihazları iş akışını bozmadan yönetebilir. Bu da istemci yönetimini kolaylaştırır ve BT kuruluşlarının yönetim maliyetlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Intel vPro® platformunun kurulumu ve yapılandırmasında Intel® EMA'nın kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinin.

LAN Üzerinden Seri Bağlantı, Intel® AMT'nin en esnek özelliklerinden biridir. Intel vPro® platformunun yapılandırılmasında LAN Üzerinden Seri Bağlantıyı nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla bilgi edinin.

Intel® Active Management Technology (Intel® AMT) için sürücü ve sabit yazılım güncellemelerini ve diğer yazılım indirmelerini almak için İndirme Merkezi'ni ziyaret edin.

Microsoft SCCM'nin şu anki sürümünün adı artık Microsoft Configuration Manager olmuş durumda. Sadece Microsoft SCCM 2012 R2, Intel vPro® platformunu destekler. Microsoft System Center Configuration Manager (SCCM) 2012 R2, Intel® Active Management Technology'nin (Intel® AMT) bant dışı (OOB) olarak yönetilmesi için entegre desteğe sahiptir. Bu destek, Intel® AMT'nin algılanması ve yapılandırılmasının yanı sıra Intel® AMT'nin bazı OOB özelliklerini kullanma imkanını da sunar.

Bu eklenti SCCM'nin Intel® AMT'nin tüm desteklenen sürümleriyle birlikte kullanılmasını sağlamak için oluşturulmuştur ve Intel® Setup and Configuration Software (Intel® SCS) bileşenlerini SCCM ile entegre eder. Kurulumdan sonra Intel® SCS, SCCM'nin entegre özelliklerinin yerini alır.

Güvenlik ve Uyumluluk

Intel vPro® platformuna özel olarak sunulan Intel® Hardware Shield, işletmeler için kapsamlı donanım tabanlı güvenlik özellikleri sunar.3

Entegre donanım tabanlı bilgisayar koruması ile, işletim sistemi altında güvenlik, uygulama ve veri güvenliği ve gelişmiş tehdit algılama dahil olmak üzere daha güvenli bir iş üretkenliği elde edilir.

Intel® Hardware Shield, fidye yazılımları ve kripto madencilik saldırılarını durdurmaya yardımcı olacak, endüstrinin ilk silikon destekli yapay zeka tehdit algılayıcısını sunar.4

Pek çok bilgisayar üreticisi Intel vPro® platformuna uyumlu dizüstü bilgisayarlar sunuyor. Sistemin Intel vPro® platformunun işletme için üretim gereksinimlerine uygun olduğunu gösteren logo rozetini arayın.

Ürün filtreleme ve sıralama dahil olmak üzere Intel vPro® platformunu destekleyen tüm Intel® işlemcilerin listesi için Intel® Core™ vPro® işlemci sayfasını ziyaret edin.

Intel vPro® Platformunun bir parçası olan Intel® SIPP, satın alma döngüsü içinde, yani en az 15 ay boyunca veya bir sonraki neslin piyasaya sürülmesine kadar hiçbir donanım değişikliğinin yapılmamasını hedefleyen geniş kapsamlı bir doğrulama programına sahiptir.

İşletmeler Intel® SIPP'i kullanarak daha az değişiklikle tutarlı bir donanım ve güvenilir bir performans sunabilir. Daha fazla bilgi almak için Intel® SIPP sayfasını ziyaret edin.

Daha az donanım değişikliği sayesinde kullanıcılar daha az kesinti ve daha sorunsuz bir deneyim yaşar. İşletmeler Intel® SIPP'i kullanarak bilgisayar kurulumunu, işletim sistemi kurulumunu ve geçişini, yapılandırmasını ve görüntü dağıtımını basitleştirebilir.

Intel® AMT

Intel® AMT, Intel® Endpoint Management Assistant (Intel® EMA) gibi araçların kullanımıyla bir güvenlik duvarının arkasında olup olmadığı fark etmeksizin gittikçe artan bir mobiliteye ihtiyaç duyan bir iş gücünün destek ve yönetim ihtiyaçlarını karşılayan, donanım tabanlı bir uzaktan yönetim çözümüdür.

Intel® AMT aynı zamanda sürekli bir bant dışı bağlantı da sağlar. İşletim sisteminden bağımsız olarak çalışan Intel® AMT, bir sistemin çalışması veya açılması, tesis içinde veya dışında olması, kablolu veya kablosuz bağlantı ile bağlı olması fark etmeksizin uzaktan teşhis ve onarım işlemlerinin yürütülmesine olanak tanır.

Intel® AMT'nin ek özellikleri arasında akıllı otomatlar ve dijital reklam panoları gibi cihazların uzaktan yönetimi de mevcuttur. Intel® Endpoint Management Assistant (Intel® EMA) ile BT ekipleri buluttaki Intel® AMT cihazlarını yönetebilir.

Intel® AMT'nin özelliklerinden maksimum verimi almanın yolu, kullanıcılarınıza destek için uygun yapılandırmayı sağlamaktan geçer. Kurulum ve yapılandırma hakkında daha fazla bilgi almak veya uzman desteği edinmek için Intel® AMT uygulama sayfasını ziyaret edin.

Intel® AMT parolanızı kaybederseniz, BIOS içindeki Sunucu Yönetimi Sekmesi altındaki AMT Varsayılanlarını Sıfırla ögesini seçerek geri alabilirsiniz. Bu seçenek, yalnızca sunucu anakartlarındaki belirli bir prosedürü izlerseniz seçilebilir olacaktır. Daha fazla bilgi için bu destek sayfasını ziyaret edin.

Bildirimler ve Uyarılar

Performans sonuçları, yapılandırılmada gösterilen tarihlerden itibaren yapılan testlere dayalıdır ve genel kullanıma açık tüm güncellemeleri içermeyebilir. Yapılandırma ayrıntıları için Performans Endeksine bakın.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

11. Nesil Intel® Core™ vPro® i7-1185G7 işlemci ve 10. Nesil Intel® Core™ vPro® i7-10610U işlemci karşılaştırılarak Video Düzenleme iş akışıyla ölçülmüştür. Performans sonuçları 1 Aralık 2020 itibarıyla yapılan testlere dayalıdır ve genel kullanıma açık tüm güncellemeleri yansıtmayabilir. Daha fazla bilgi için www.intel.com/11thgenvpro adresini ziyaret edin.

2

Üretkenlik ve İş Birliği İş Akışıyla ölçülmüştür. 11. Nesil Intel® Core™ vPro® i7-1185G7 işlemci ile 8. Nesil Intel® Core™ vPro® i7-8650U işlemci karşılaştırması. Performans sonuçları 1 Aralık 2020 itibarıyla yapılan testlere dayalıdır ve genel kullanıma açık tüm güncellemeleri yansıtmayabilir. Daha fazla bilgi için www.intel.com/11thgenvpro adresini ziyaret edin.

3

Windows işletim sistemli ince ve hafif cihazlarda, benzersiz özelliklere ve IOActive tarafından (Intel'in talebiyle Aralık 2020'de) yapılan testlere göre Intel® Hardware Shield güvenlik özellikleri ve AMD Ryzen Pro 4750U işlemcili sistemlerdeki benzer özellikler karşılaştırılmıştır. Daha fazla bilgi için www.intel.com/11thgenvpro adresini ziyaret edin.

4

Windows işletim sistemli ince ve hafif bilgisayarlarda; Intel® TDT teknolojili 11. Nesil Intel® Core™ vPro® platformu ile AMD Ryzen Pro 4750U işlemcili sistem tarafından saptanan kötü amaçlı yazılımların karşılaştırıldığı, Intel'in talebiyle yürütülen Aralık 2020 tarihli IOActive çalışmasına göre. Intel'in sektör lideri CPU davranışı izleme teknolojisi hakkında daha fazla bilgi için www.intel.com/11thgenvpro adresini ziyaret edin.