Desktop Performance: Intel® Core™ i5-6500 Processor

6th Generation Intel® Core™ processor compared to a 5 year old PC

The One Thing For Everything

The One Thing For Everything.

The new 6th Generation Intel® Core™ processor inside your All-in-One lets you enjoy premium power and performance in a stylish device that minimizes desktop clutter. Thanks to Intel® Ready Mode Technology you can synchronize your pictures, files, and applications from your mobile devices directly to your PC. Enjoy stunning, immersive movies, video, gaming and display. Get the most out of Windows® 10 apps. View and edit your favorite photos on the big, brilliant screen. Feel at ease knowing all your pictures and video are safe and securely stored. It’s the premium performance and stunning visuals that take your computing to the next level1. Only with Intel Inside®.

Amazing Performance. Less Clutter

Amazing Performance.  Less Clutter

An All-in-One powered by a 6th Generation Intel® Core™ processor delivers the performance of a complete desktop system into one stylish device. That’s serious processing. Only with Intel Inside®.

Up to 1.6x better productivity 2

1.6x

Better Productivity vs. 5yr old PC

Share Your 4k Experience

Sharing your UHD experiences has just become 6x faster with a 6th Generation Intel® Core™ processor. Convert your 4k videos in less than 3 minutes that your friends and family can view on their favorite mobile device. Your old desktop PC will take greater than 18 minutes.

Up to 6x faster media conversion3

 

6x

Faster Video Conversion vs. 5yr old PC

Double your creativity

Double Your Creativity

A 6th Generation Intel® Core™ processor gives you 2x faster performance for editing your favorite music, photos, or converting your home videos. Performance that you want to save time that you need. Only with Intel Inside®.

Up to 2x faster media editing4

2x

Faster Media Editing vs. 5yr old PC

3D Gaming Like Never Before

Stunning visuals, higher frame rates, amazing fluidity and smoothness all possible with 6th Generation Intel® Core™ processor. Take your games to the next level.

Up to 13x better graphics5

13x

Better Graphics vs. 5yr old PC

System Configurations for Desktop

Intel Reference Platform is an example new system. Products available from systems manufacturers will not be identical in design, and performance will vary.

Intel® Core™ i5-6500 desktop

Intel® Core™ i5-6500 PL1=65W TDP, 4C4T, Turbo up to 3.6GHz, Memory: 2x4GB DDR4-2133, Storage: 1TB, Seagate Barracuda* 7200, Display Resolution:1920x1200. OS: Windows® 10

Intel® Core™ i5-650 desktop

Intel® Core™ i5-650 PL1=73W TDP, 2C4T, Turbo up to 3.46 GHz, Memory: 2x4GB DDR3-1333, Storage: 1TB, Seagate Barracuda 7200, Display Resolution:1920x1200. OS: Windows* 7

Additional information:6

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına göre değişir ve etkinleştirilmiş donanım, yazılım veya hizmet etkinleştirmesi gerektirebilir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Hiçbir bilgisayar sistemi mutlak güvenlik sağlayamaz. Sistem üreticinize veya satıcınıza danışın ya da http://support.intel.com adresinden daha fazla bilgi edinin.

2

Measured by SYSmark* 2014, a benchmark from the BAPCo* consortium that measures the performance of Windows* platforms. Find out more at www.bapco.com.

3

Handbrake ve QSV: İşyükü dosyası, yaklaşık 6.27 GB, 3840 x 1714, 73.4 Mbps, 24fps, H.264 özelliklerine sahip, yaklaşık 1480 MB, 1920x858, yaklaşık 17.1 Mbps, 24fps, H.264, .mp4 video dosyasına gönüştürülen bir .mov video dosyasıdır.

4

HDXPRT* 2014 veya açık haliyle High Definition Experience & Performance Ratings Test, Windows* medya düzenleme performansını ölçen bir Principled Technologies* karşılaştırma testidir. HDXPRT, üç kategoride kullanılır: Fotoğraf Düzenleme, Video Dönüştürme ve Müzik Düzenleme. Sistemin performansını test etmek için anaakım medya uygulamalarını kullanır.

5

3D oyun performansını ölçen bir 3D grafik testi olan 1.2.0 Cloud Gate for DX 10 graphics alt testi kullanılarak ölçülmüştür. Daha fazla bilgi için www.futuremark.com adresini ziyaret edin.

6

Karşılaştırma testi sonuçları, "Spectre" ve "Meltdown" olarak adlandırılan yetkisiz erişim programlarına karşı uygulanan en yeni yazılım yamalarından ve sabit yazılım güncellemelerinden önce alınmıştır. Bu güncellemelerin uygulanması, bu sonuçları cihazınız ya da sisteminiz için geçersiz kılmış olabilir.

Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerde performans sağlayacak şekilde optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenleri, yazılımları, işlemleri ve işlevleri kullanılarak değerlendirilir. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın almayı düşündüğünüz ürünler hakkında tam bir değerlendirme yapabilmek için bu ürünlerin başka ürünlerle birlikte gösterdiği performans gibi başka bilgilere ve performans testlerine de başvurmanız gerekir. Daha fazla bilgi için http://www.intel.com.tr/benchmarks adresini ziyaret edin.