Laptop Performance: Intel® Core™ i5-6300HQ Processor

6th Generation Intel® Core™ processor compared to a 4th Generation Intel® Core™ processor

Intel Inside®. Uncompromising Performance Outside

Intel Inside®. Creative Genius Outside

Your creativity is limitless, so keep your imagination flowing with a seamless, dazzling, experience. Fully immerse yourself in creation, ideation and editing—even in 4K—and know your results will be as remarkable as you imagined.1

Multitasking Effortlessly

Multitasking Effortlessly

6th Generation Intel® Core™ processors deliver the performance you need to handle multiple programs without compromise in new thin and light PCs.

Up to 60% faster compute performance vs. 4th Generation Intel® Core™ processor2

60%

Faster Compute Performance

Less Waiting. More Doing.

6th Generation Intel® Core™ processors increase your office productivity, financial analysis, and media creation. Experience the power. Only with Intel Inside®.

Up to 22% better performance for productivity vs. 4th Generation Intel® Core™ processor3

22%

Better Productivity Performance

3D Gaming On the Go

With 6th Generation Intel® Core™ processors take your games to the next level with higher frame rates, increased detail, and smooth visuals. Play your favorite mainstream PC games anywhere you want.

Up to 10% better 3D graphics performance vs. 4th Generation Intel® Core™ processor4

10%

Better 3D Graphics

Creativity Unleashed

Creating 3D content is now easier with the increased performance you get from a 6th Generation Intel® Core™ processor. Explore your potential.

Up to 49% faster 3D rendering vs. 4th Generation Intel® Core™ processor5

49%

Faster 3D Rendering

System Configurations for Laptop

Intel Reference Platform is an example new system. Products available from systems manufacturers will not be identical in design, and performance will vary.

Intel® Core™ i5-6300HQ laptop

Intel® Core i5-6300HQ, 45W TDP, 4C4T, Turbo up to 3.2GHz, Memory: 2x4GB DDR4-2133, Storage: Intel® SSD 240GB 535 Series, Display Resolution:1920x1200. OS: Windows® 10

Intel® Core™ i5-4300M laptop

Intel® Core i5-4300M, 37W TDP, 2C4T, Turbo up to 3.3GHz, Memory: 2x4GB DDR3-1600, Storage: Intel SSD 240GB 535 Series, Display Resolution:1920x1200. OS: Windows® 10

Additional information: 6

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına göre değişir ve etkinleştirilmiş donanım, yazılım veya hizmet etkinleştirmesi gerektirebilir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Hiçbir bilgisayar sistemi mutlak güvenlik sağlayamaz. Sistem üreticinize veya satıcınıza danışın ya da http://support.intel.com adresinden daha fazla bilgi edinin.

2

Intel® Ready Mode Teknolojisi etkin bir sistem ya da anakart, gerçek bir Intel işlemci ve Windows* 7 , Windows 8 ya da Windows 10® işletim sistemi gerektirir. Mobil sistemler, Windows® 10 Modern Standby etkin bilgisayarların satın alınmasını gerektirir. Sonuçlar donanıma, kurulan uygulamalara, internet bağlantısına, ayarlara ve yapılandırmaya bağlıdır.

3

Measured by SYSmark* 2014, a benchmark from the BAPCo* consortium that measures the performance of Windows* platforms. Find out more at www.bapco.com.

4

Mobil sistemleri, bilgisayarların sağladığı Windows® 10 Modern Standby yazılımının satın alınmasını gerektirir. Sonuçlar donanıma, kurulu uygulamalara, internet bağlantısına, kuruluma ve yapılandırmaya bağlı olarak değişebilir. Performans, donanıma, kurulu uygulamalara, internet bağlantısına, kuruluma ve yapılandırmaya bağlı olarak değişebilir. OEM'in uluslararası enerji düzenleyici kurumlarının yayınladığı test talimatlarındaki enerji düzenlemelerini karşılamasına olanak tanır.

5

CINEBENCH* R15 CPU is a benchmark from MAXON Computer that measures the performance of desktop 3D modeling applications. Find out more at www.maxon.net.

6

Karşılaştırma testi sonuçları, "Spectre" ve "Meltdown" olarak adlandırılan yetkisiz erişim programlarına karşı uygulanan en yeni yazılım yamalarından ve sabit yazılım güncellemelerinden önce alınmıştır. Bu güncellemelerin uygulanması, bu sonuçları cihazınız ya da sisteminiz için geçersiz kılmış olabilir.

Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerde performans sağlayacak şekilde optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenleri, yazılımları, işlemleri ve işlevleri kullanılarak değerlendirilir. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın almayı düşündüğünüz ürünler hakkında tam bir değerlendirme yapabilmek için bu ürünlerin başka ürünlerle birlikte gösterdiği performans gibi başka bilgilere ve performans testlerine de başvurmanız gerekir. Daha fazla bilgi için http://www.intel.com.tr/benchmarks adresini ziyaret edin.