Verilere Dayalı İş

Bazı şirketlerin analizleri nasıl her kararın en önemli parçası haline getirdiğini öğrenin.

Ne kadar çok veri toplarsanız toplayın, kuruluşunuz bunlardan faydalanmak için gerekli becerilere ve isteğe sahip değilse işinize yaramazlar. Yüzlerce şirketle yürüttüğümüz çalışmalarda analiz projelerinin karşılığını gerçek anlamda alabileceğimiz bir kültür oluşturmak konusunda öğrendiğimiz en iyi uygulamalardan bazılarını burada paylaşıyoruz.

Birçok şirket gibi, enerji devi Chevron da bazen çok yönlü veri bilimciler bulmakta zorlanıyor. Bu nedenle şirket, 64 bini aşkın çalışanı arasındaki saklı kalmış potansiyel analizcileri belirlemek için bir problem çözme yarışması düzenledi.

Chevron, analizlere ilgisi olduğunu ifade eden yaklaşık 350 çalışana yarışmayı duyurdu. Yarışmayı açıklamak amacıyla bir telekonferans düzenleyerek katılımcıların bir rezervden elde edilebilecek petrol miktarı veya petrolün belirli bir dönemdeki maliyeti gibi değerleri tahmin etmelerini istedi.

Artık her yıl düzenlenen bir şirket etkinliğine dönüşen bu yarışmayı kazananlar arasında, istatistik geçmişi olan ancak tedarikçi yönetimiyle ilgili bir pozisyonda çalışan bir kadın vardı. O zamandan bu yana kendisi “bir analiz yıldızı” haline geldi diyor Chevron'un Gelişmiş Analizde Üstün Başarı Merkezi Yöneticisi Margery Connor. “Bu yarışmayı düzenlemeseydik onu hiç keşfetmeyebilirdik.”

Merkezi Kaliforniya San Ramon'da bulunan Chevron, yıllar içinde verilere dayalı bir şirkete dönüştü ve kuruluş genelinde analizlere ve operasyon araştırmalarına öncelik verdi.

Verilere dayalı olmak demek, kanıta dayalı sonuçlar çıkarabilmek demektir.

Kirk Borne, Booz-Allen Hamilton Baş Veri Bilimcisi

Birçok insan, günlük işlerinde pek çok veriyle karşılaşıyor.

Margery Connor, Chevron Gelişmiş Analizde Üstün Başarı Merkezi Yöneticisi

Fink, birinin bu yaklaşımı benimseyip benimsemediğini belirlemeye yardımcı olması için “kişinin veri analizi problemlerini çözme becerilerini değerlendiren bir portföy inceleme modelini” savunuyor. Adayın rotasını değiştirdiği bir projeyi inceleyerek, adayın zorlukların üstesinden gelmek için teknolojiden faydalanma konusunda nasıl bir yaklaşım benimsediğini değerlendirebiliyor.

“Kararlarını tartabilir, belirli bir pozisyona uygunluğunu değerlendirebilirsiniz,” diyor Fink. “Örneğin, aday değişikliğe gerekçe oluşturacak bir modelin oluşup oluşmadığını anlamak için istatistiksel analizlerden faydalandı mı?” Adayın iş örneklerini gözden geçirmek, “adayın yazdığı kodun kalitesini ve yürüttükleri istatistiksel analizin uygunluğunu belirlemesine” yardımcı oluyor.

Borne ise yaşam boyu öğrenmeyi benimseyen ve değişimi kabul etme becerisi göstermiş olan insanlar aramayı öneriyor. Bu nitelikler, verilerle desteklenen projelerle çok iyi örtüşüyor.

“Booz-Allen Hamilton'da veri bilimci olmak veya veri analizi becerilerini öğrenmek isteyen çalışanlarımız için şirket içi eğitimler sunuyoruz. Dersler, yaklaşık bir yıl boyunca haftada bir saat veriliyor ve çalışanların bu eğitime hak kazanmak için bir matematik ve programlama testini geçmeleri gerekiyor” diyor.

Verilere Dayalı Bir Kültür İnşa Etmek

Verilere dayalı kültür, kuruluş genelinde veri toplayıcıları ödüllendiren bir kültürdür. Bu kültür, verilerin neleri ortaya koyduğunu öğrenmek isteyen, veri analizlerini içeren bir karar alma yapısı geliştiren ve planlarında bu analizi temel alan yöneticilerin liderliğinde gelişir.

Bu noktaya ulaşmak büyük çaba gerektiriyor gibi görünse de, geniş açıdan bakıldığında yaygın davranışların şekillendirilmesinden ibaret olduğu söylenebilir.

Örneğin, Chevron bugünlerde gerçek verileri ve iş kolu çalışanlarının karşılaştığı gerçek sorunları kullanan bir eğitim programı başlatıyor.

“Birçok insan, günlük işlerinde pek çok veriyle karşılaşıyor,” diyor. “Bunlar, onların eğitim programında çalışmalarını istediğimiz veriler.”

Chevron, eğitim katılımcılarını yanıtlara ulaşmak için algoritmalar kullanabilen analiz uzmanlarıyla eşleştiriyor. Eğitime yönelik bu uygulamalı yaklaşım, çalışanların iş zorluklarını belli bir çerçeveye oturtma ve verilerin bu zorlukları çözme konusunda nasıl yardımcı olabileceğini belirleme becerisini geliştiriyor.

Zamanla şirket bu süreci daha iyi şekillendirebilir.

Chevron'un diğer veri odaklı politikaları arasında, sabit bir dolar eşiğinin üzerindeki her proje önerisinin belirli analiz türlerini içermesini zorunlu kılan ve şirket genelinde geçerli olan bir şartı uygulamaya koyması yer alıyor.

“Verilerdeki veya ekonomik varsayımlardaki belirsizlik aralıklarını dahil ettiğinizi kanıtlamak zorundasınız,” diyor Chevron strateji planlama, hizmet ve kontrol genel müdürü Amy Absher. “Finansman bu görüşlere bağlı.”

Connor, Chevron'daki büyük projeler için şirket genelinden temsilcilerden oluşan bağımsız bir grubun geldiğini ve devam etmeden önce kapsamlı bir değerlendirme yapıp yapmadıklarını belirlemek amacıyla aldıkları kararları, göz önünde bulundurdukları alternatifleri ve belirsizlikleri incelediklerini söylüyor.

Chevron, aynı zamanda tahminlerle sonuçları kıyaslamak üzere resmi bir gözden geçirme süreci yürütüyor.

“Üst düzey yönetimin analiz işlerinin yapılmasını beklemesi ve bu soruları sorması, Chevron'daki beklentiyi ve tonu belirliyor,” diyor Absher.

Borne, günümüzde birçok şirketin, yavaş yavaş veri odaklı bir kültür oluşturduğunu belirtiyor. Yeni başlayanlara ise getiri şansı yüksek olan bir analiz projesi bulmalarını tavsiye ediyor.

Örneğin, Borne'un danışmanlık yaptığı bir finansal hizmetler şirketi, bir müşterinin rakip şirkete geçmeyi düşünüp düşünmediğinin bir göstergesi olarak Web analizi günlüklerini araştırma kararı almış.

“Verilerinde çok sayıda fiyat karşılaştırmasının yer aldığı bir sinyal buldular,” diye anımsıyor Borne. “Çok yumuşak bir ‘müşteri hizmetleri’ yanıtı vererek, müşteriyi şirketin bazı yeni ürünlerine bakmaya davet ettiler veya soruları yanıtlamayı teklif ettiler.” Bir çeyrekten sonrasında “tahmini hesaplara göre şirketin olası müşteri kaybından kaynaklanabilecek en az 100 milyon dolarlık kaybı önlediler.”

Daha küçük bir şirket, aynı etkiyi daha küçük ölçekte getirilerle görebilir. Analiz projeleri değer yaratırken, daha fazla veri işini destekleyen kültür ve süreçler adım adım oluşturulabilir.

‘Verilerden Eyleme’ dosyasını indirin


Haber Bülteni

En sevilen planlama kılavuzlarımızı ve görüşleri doğrudan e-postanıza gönderelim.

Şimdi kaydolun