Kentsel Değişimi Hissetme

Şehirler Nesnelerin İnternetinden (IoT) Yardım Bekliyor

Kentlerde nüfusun artmasıyla birlikte, standartlarını sürdürmek için yükselen analizlerden ve bağlantılı cihazlardan faydalanan şehirlerin sayısı giderek artıyor. Intel, dünya genelinde onlarca büyükşehir yönetimiyle yakın bir işbirliği yürütüyor. Akıllı Şehir akımında lider şehirlerden öğrendiğimiz IoT derslerini inceleyelim.

Duncan Wilson, araçların dip dibe gittiği Londra trafiğinde Imperial College'daki ofisine ulaşmak için beyaz Ducati 899 motosikletiyle haftanın dört günü 12 kilometre yol alıyor. Wilson, Hyde Park'ı geçtiği sırada, Victoria Gate'in içindeki bir şebeke kutusunun üzerine monte edilmiş bir sensör, nitrojen oksit, kükürt oksit ve parçacıklı madde seviyelerini tespit ediyor. Şehir yönetiminin en kirli alanları veya kara noktaları tespit etmesine ve dumanlı sisle başa çıkmanın yollarını anlamasına yardımcı olmak için Londra'da devreye alınan bunun gibi yaklaşık 80 tane cihaz var.

“Bu kara noktaların hepsi ana kavşakların ve trafik rotalarının etrafında bulunuyor,” diyor Sensing London adlı projenin lideri ve Intel araştırma direktörü Wilson. “Yeşil alanları korumanın gerekçelerini ortaya koymak için parkları gözetim altında tutuyoruz.”

Intel Sürdürülebilir ve Bağlantılı Şehirler için İşbirlikli Araştırma Enstitüsü, Imperial College, University College, Future Cities Catapult programı ve Londra şehir meclisinin üyelerinin işbirliğiyle yürütülen Sensing London projesi, dünya genelinde iklim değişikliği ve sınırlı kaynaklar gibi sorunlarla mücadelede Nesnelerin İnternetinin kullanıldığı birçok çalışmadan biri. Bu projeler arasında tabanın örgütlendiği daha küçük çaplı çalışmalardan, devlet, özel sektör, eğitim sektörü ve kamudan grupların ortaklaşa yürüttükleri çok büyük girişimlere kadar birçok çalışma mevcut.

Barselona'da, çöp kutularındaki sensörler kutular dolduğunda çöp toplama servislerine uyarı gönderiyor. San Diego Limanında, mühendisler enerji tüketimini azaltmak ve daha sıkı devlet düzenlemelerine hazırlanmak amacıyla bir HVAC (ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme) sisteminde sensörleri devreye aldı.

Akıllı şehir projeleri arasındaki ortak trend, verilerin ve verilerden elde edilen görüşlerin daha iyi fikirleri, kararları ve sonuçları beraberinde getirebileceği prensibine bağlı kalmaları.

Bir ayda program kurulumunu gerçekleştirdik.

Duncan Wilson, Intel Araştırma Direktörü

London Air

1570 km2 alana yayılan Londra yollarında yaklaşık 2,5 milyon araba ve kamyon bulunuyor. Bu araçların yüzde 30'undan fazlası, kurşunsuz benzinden çok daha fazla azot dioksit ve parçacıklı madde salınımına neden olan dizel yakıt kullanıyor. Kısa süre önce bazılarının Londra'da Pekin'dekinden daha yüksek düzeyde olduğu ölçülen bu kirletici maddelerin, 2010 yılında Londra'daki 9500 erken ölüm vakası ile ilişkisi olduğu ortaya çıktı.

Şimdilik Londra'nın havasını bütünüyle takip etmek imkansız. Bu nedenle Sensing London, Hyde Park'a ek olarak üç stratejik konuma odaklanmaya karar verdi: Gemilerin geçmesi için köprü kaldırıldığında arabaların günde üç defa dakikalarca rölantide kaldığı Tower Bridge; araştırmacıların azot oksitleri emen bir boya üzerinde çalıştığı Elephant and Castle, eski ve dolup taşan iki otoyol arasında sıkışıp kalan kuzeydeki Enfield ilçesi.

Enfield bölümü için Wilson şöyle diyor: “Bir ayda program kurulumunu gerçekleştirdik.” Sensörler, yerinde kurulu bir çipte sistem ağ geçidinin gerçek zamanlı olarak işlediği verileri yakalıyor. Ağ geçidi daha sonra verileri, sayıları anlamlı, harekete geçirilebilir bilgilere dönüştüren uygulamalar için esnek ve ölçeklenebilir bir işlem altyapısı sağlayan buluta gönderiyor.

Tabi bunun da zorlukları var. Sensörün yerleştirilmesi ve kılıfı, sıcaklık, nem ve rüzgar, yanlış verilere neden olabilecek çok sayıdaki etmenden birkaçı.

ICRI ekibi, bunu dengelemeye yardımcı olması için sensörlerini Londra'nın üç yüksek duyarlıklı hava kalitesi istasyonuyla kalibre etti. Bu aç geçitlerine eklenen algoritmalar, sayıların hizalanmasına yardımcı oldu.

“Elektro-kimyasal sensörler hakkında şimdiye kadar çok şey öğrendik ve verilerin işlenmesi için kullanılan algoritmaları güncellemeye devam ediyoruz,” diyor Wilson. “IoT yaklaşımlarından biri verileri doğrudan buluta göndermek, ancak dönüştürülmüş verileri buluta gönderdiğimiz uçta işleme yöntemini de araştırıyoruz.”

Wilson'a göre yakalanan verilerdeki gürültüyü azaltmanın avantajı, bulutun anlamsız verilerle dolmasını önlüyor olması. Veriler ağ geçidi işlemcisinden ayrılmadan önce filtreleniyor.

Dublin'de Su Baskınları

Intel geçen Nisan'da Londra'nın yaklaşık 482 km kuzeybatısında Dublin Şehir Meclisi ile şehir genelinde bir ağ geçidi sensörü ağı oluşturmak ve özel sektör, üniversiteler ve devlet arasında benzer bir IoT işbirliğini başlatmak üzere bir anlaşma imzaladı.

“Başlangıçta operasyon personeliyle birlikte ‘hangi öncelikli alanlara bakmamız gerektiği sorusuna yanıt bulmak için çok zaman harcadık’” diye anımsıyor Dublin Şehir Meclisi'nin Akıllı Şehirler koordinatörü Jamie Cudden. “Su baskını sorununda karar kıldık.”

Sıcak Kuzey Atlas Okyanusu Akıntısı, İrlanda'nın daima ılıman bir iklime sahip olmasını sağladı. Viktorya dönemi şairlerinden biri, oradaki yağmurları “İrlandalıların sıcak karşılamalarına ve yumuşak gülümsemelerine” benzetiyordu.

İklim değişikliği, İrlanda'da havanın artık 1890'da olduğundan yaklaşık yüzde 4 oranında daha fazla su taşımasına neden oldu. Bu da İrlanda'nın doğusunda çok büyük tahribata neden olan “canavar yağmurların” meydana gelmesine katkıda bulunuyor.

“Yağmurdan kaynaklanan su taşkını, caddeleri nehirlere dönüştürebilir,” diyor Intel'in Dublin IoT Demonstrator projesinin başındaki isim ve antropolog Dr. David Prendergast. Bunlar ayrıca, “nehirlerin aşırı yükselmesine, kanalizasyon sistemine aşırı yüklenilmesine ve bodrum katlarda su basmasına neden olabilir.”

İrlanda Yangın ve Acil Durum Yönetimi Müdürlüğünün verilerine göre, yalnızca Aralık 2012 ve Ocak 2013 arasında gerçekleşen su baskınları, Dublin'de 61 milyon Euro (85 milyon dolar) hasara neden oldu.

Dublin, Akıllı Şehirler Programı ile bu tür zor durumlara karşı önlemler alıyor.

“Birçok şehir mühendisinin, yağmur ve nehir düzeyi izleme sensörleri konusunda yeni çözümler bulduklarını, denediklerini ve bu tür inovasyonlar konusunda önceden çok aktif olarak çalıştıklarını gördük,” diyor Cudden. Bu çalışmalar bir araya getirildi. Cudden, nehirlerin yönetiminden sorumlu çalışanlar ile kanalizasyonlardan sorumlu çalışanlar arasında önceden çok sınırlı bir işbirliği olduğunu belirtiyor.

Önümüzdeki yıl, Intel Dublin'in mümkün olduğunca çok sensörden yağmur, nehir ve kanalizasyon verileri toplayan bir IoT sistemi kurmasına yardımcı olacak.

Dr. Prendergast, Intel'in fırtına dalgalarını ölçmek veya canavar yağmurlara duyarlı nehirler ve akıntılar hakkında gerçek zamanlı veriler sağlamak üzere, şehrin dört bir yanında stratejik noktalarda yağmur ölçerler ve meteoroloji istasyonlarının yanı sıra nehir gözetim şamandıraları ve düşük güç tüketen ultrasonik su yüzeyi sensörleri gibi deneysel sensörleri devreye alacağını söyledi.

Mühendislerden veri yöneticilerine kadar birçok uzman, sensör ekipmanları tasarlama, toplanan verileri sentezleme ve nihayet su baskını izleme planları geliştirme ve uygulama konusunda yerel üniversiteler ve şirketlerle işbirliği yapıyor.

“Etkili bir şekilde yanıt vermediğiniz sürece tüm bu veri akışlarının bir faydası yok,” diyor işçileri kanalizasyon giderlerini temizlemeleri, arabaları hareket ettirmeleri ve büyük bir fırtınadan önce bodrum katlarında yaşayanları bilgilendirmeleri için uyaracak sensör tabanlı bir sistem tasavvur eden Cudden.

Akıllı Şehirlerin Geleceği

Dublin ve Londra'daki büyük ölçekli girişimler IoT altyapısı geliştirmede önemli aşamalar kaydederken, New York Üniversitesi Rudin Ulaştırma Politikası ve Yönetim Merkezi kıdemli araştırmacısı ve Akıllı Şehirler projesinin yazarı Anthony Townsend, tepeden aşağı doğru ilerleyen gelişmelerin yalnızca bir başlangıç olduğunu düşünüyor.

Kentlerin altyapısının vatandaşlar tarafından yürütülen projeleri destekleyecek noktaya geleceğini öngörüyor. Devlet temsiline, eğitim ve çocuk bakımı hizmetlerine erişimin cebimizde ve duvarlarımızda bulunan bu küçük akıllı cihazlar tarafından yeniden yazılacağını hayal ediyor.

Neden olmasın? Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte artık uç noktada işlemin gücü insanların elinde.

“Daha karmaşık hale geliyor ve bu iyi bir şey. Her şey daha kolay bir dünya yaratmaktan ibaret değil,” diyor. “Peki ya daha sosyal bir dünya? Daha çok eğlence?”

‘Verilerden Eyleme’ dosyasını indirin


Haber Bülteni

En sevilen planlama kılavuzlarımızı ve görüşleri doğrudan e-postanıza gönderelim.

Şimdi kaydolun