İş Bilgisayarları için Donanım Güvenliği Özellikleri

Donanım tabanlı güvenllik özelliklerinin işletmenizin korunmasında neden önemli bir rol oynadığını öğrenin.1

Donanım Güvenliği Temelleri:

  • Yazılım güvenliği artık tek başına bilgisayarlara tam koruma sağlamak için yeterli değildir.

  • Donanım tabanlı güvenlik özellikleri en temel katmanda bir güven merkezi oluşturmaya yardımcı olur.

  • Intel vPro® platformu, işletim sistemi (OS) altında bilgisayarların güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak ve kullanıma hazır, yerleşik gelişmiş tehdit algılaması sağlamak için Intel® Hardware Shield kullanır.

  • Intel® Hardware Shield, BT’nin Intel vPro® platformu ile sıfır güven politikalarını uygulamasına ve şirket güvenliği savunmalarını iyileştirmesine yardımcı olmak için tam yığın bilgisayar koruması sağlamak üzere tasarlanmıştır.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

İş Bilgisayarlarınız için sağlam bir koruma temeli oluşturmak, yazılım ve donanım tabanlı güvenlik özelliklerinin bir arada kullanılmasını gerektirir. Intel vPro® platformu, donanıma yerleşik güvenlik teknolojileriyle yazılımı güçlendirir.

Donanım Güvenliği Nedir?

İş bilgisayarı donanımının güvenliğini sağlamak söz konusu olduğunda, pek çok BT yöneticisi ilk önce kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma ve antivirüs yazılımı gibi yazılım tabanlı çözümleri düşünür. Ancak, siber saldırılar sistem yığınında derinlere doğru ilerlemektedir. Yazılım güvenliği artık bilgisayarları tek başına tamamen korumak için yeterli değildir. Koruma, donanımın kendisine entegre olmalıdır.

Donanım Tabanlı Güvenlik Özellikleri Neden Önemli?

Küresel şirketlerden resmi kurumlara ve küçük işletmelere kadar, bilgisayar donanımı güvenliği tüm sektörler genelinde her şirket için son derece kritiktir.

Güvenlik saldırısı yaşayan bir işletme kalıcı zararlar görebilir. İlk olarak, veri ihlalleri ile ilgili para cezaları olabilir. Ayrıca, şirketin itibarı zarar görebilir; böyle bir zararın boyutlarını belirlemek ise son derece zordur. Fikri mülkiyet veya diğer hassas bilgilerin çalınma riski bulunur. Son olarak, iş durabilir ve çalışanların çalışma imkanı olmazsa bu durum oldukça maliyetli hale gelebilir. Kripto para madenciliği ve kripto para hırsızlığı gibi belirli saldırılar CPU’nun hızını yavaşlatarak düşük hızlı sistemlerde sorunlara yol açar.

Bugün, daha fazla çalışan hiç olmadığı kadar uzaktan çalışmaktadır—ve bu, güvenlik duvarının ötesindeki kurumsal ağa daha fazla cihazın eriştiği anlamına gelir. Ek olarak, veri ve uygulamalar, bir dizi cihaz tarafından herhangi bir anda erişilebilecekleri buluta taşınmaktadır. Bu cihazlar nerede kullanıldıklarına bakılmaksızın, güvenli kalmalıdırlar.

Sistem yığınının her bir katmanında bilgisayarlar, yalnızca bir sonraki en düşük katman kadar güvenlidir. Güvenlik, en temel katman olan silikonda oluşturulan bir güven temeline kurulmalıdır.

Intel® Donanım Tabanlı Güvenlik Teknolojileri

Bilgisayar donanım tasarımınız, güvenliğinizin gücünde büyük bir fark yaratır. Intel® ürünleri, potansiyel saldırı yüzeylerini korumaya yardımcı olmak için yerleşik güvenlik teknolojileriyle tasarlanırlar. Bu teknolojilerin temeli silikonda bulunduğundan bozulan yazılımlardan etkilenmeksizin çalışabilirler. Bu, bilişim için güvenilir bir temelin oluşturulmasına ve sistemleri en son siber tehditlerden korumaya yardımcı olur.

Intel vPro® Platformu

İş bilgisayarlarında Intel, modern siber saldırılara karşı korumaya yardımcı olmak amacıyla gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip iş için özel olarak üretilmiş bir platform sunar. Intel vPro® platformu, tek bir entegre platformda performans, güvenlik özellikleri, yönetilebilirlik ve stabilite sağlar. Sabit yazılım saldırılarına karşı donanım tabanlı koruma sayesinde kullanıma hazır, son derece güvenli bir temel sunar. Platform uzaktan erişim özellikleri de içerir; böylece BT yöneticileri güvenlik yamaları kurabilir ve bilgisayarları onarabilir.

Intel vPro® platformu, aşağıdakileri içeren entegre bilgisayar koruması sağlamak üzere tasarlanmış Intel® Hardware Shield özelliğine sahiptir:

  • İşletim sisteminin altında donanımı, sabit yazılımı ve yazılımı korumaya yardımcı olacak güvenlik teknolojileri. Bu, BT yöneticilerinin donanımın, sabit yazılımın ve yazılım bütünlüğünün durumunu doğrulamasına olanak tanımak için tedarik zinciri şeffaflığı, güvenli önyükleme ve ek Windows* 10 güvenlik özellikleri sağlar.
  • Sanallaştırılmış iş yükleri için ihtiyaç duyulan donanım kaynaklarını sağlamak ve çalıştırma sırasında uygulamaları ve bellekteki veriyi korumaya yardımcı olan donanım tabanlı güvenlik özelliklerine sahip sanallaştırma tabanlı güvenliği (VBS) desteklemek için uygulama ve veri güvenliği.
  • Saldırı işaretlerini ve anormalliklerini tespit etmek için Intel® CPU telemetrisine sahip mevcut güvenlik çözümlerini yükselten gelişmiş tehlike tespit özellikleri. Örnekler, başka bir şekilde fark edilmeden geçebilecek kripto para madenciliğini ve fidye yazılımını içerir.

Intel vPro® platformunun bir başka özelliği, BT yöneticilerine bilgisayarlar için uzaktan erişim kontrolü veren Intel® Active Management Teknolojisidir (Intel® AMT). BT yöneticileri, bilgisayarlar bant dışında olduğunda bile, uzaktan güvenlik yaması yükleme ve düzeltme işlemlerini yapabilir. Bu özelliklere bulut tabanlı erişim için BT yöneticileri, Intel® Endpoint Management Assistant (Intel® EMA) aracını kullanabilir. Intel® Active Management Teknolojisi ayrıca size kullanma şekliniz konusunda daha fazla esneklik sağlamak için Microsoft System Center Configuration Manager (SCCM) aracıyla entegredir.

Donanım Güvenliği Özelliklerinin Geleceği

Önümüzdeki yıllarda, güvenlik tehditleri gelişmeye devam edecektir. Verilerini, cihazlarını ve kullanıcılarını korumak için her ölçekten şirket, yazılımı ile donanım tabanlı güvenlik özelliklerini bir araya getiren bir tam yığın stratejisi arayışında olmalıdır.

Bugün, Intel® Hardware Shield sistem güçlendirmede kritik bir rol oynar ve daha güvenli bir bilgisayar filosu için çok büyük önem taşır. Yeni tehditlerin nasıl tespit edileceğini ve bunlara karşı nasıl koruma sağlanacağını keşfetmeye devam ediyor ve güvenlik açıklarının suistimal edilmesini önlemeye yardımcı olan çözümlerde ekosistem ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz. Birlikte çalışarak, işletmeniz için yüksek düzeyde güvence sunan bilgisayarlar tasarlayabiliriz.

Intel vPro® platformu, sabit yazılım saldırılarına karşı donanım tabanlı korumaya sahip son derece güvenli bir temel sağlamak üzere tasarlanmıştır.”

Intel vPro® Platformunun Güvenlik Avantajları

Kurumsal ortamlar için tasarlanmış Intel vPro® platformu, tüm bilgi işlem yığını katmanlarının korunmasına yardımcı olan donanımla geliştirilmiş güvenlik özellikleri sunar. İşletmeler, tedarik zinciri şeffaflığı ve bilgisayar bileşenlerinin izlenebilirliğinden, gelişmiş bellek taramalarından ve Windows* 10 güvenlik hizmetlerinin donanım tabanlı desteğinden yararlanabilir. Üstelik BT, yönetilen bilgisayarlara yönelik kritik açıklardaki yazılım düzeltmelerini hızlı bir şekilde gerçekleştirme yeteneğine sahiptir.

Uç Nokta Güvenliği

Uç noktalar, korsanların kritik verilerinize erişmek veya sistemlerinize kötü amaçlı kod yerleştirmek için kullandıkları portallardır. Günümüzün iş yerlerinde uç nokta güvenliğini zorlayan çok çeşitli cihazlar bulunur. Intel vPro® platformunun bir parçası olan Intel® Hardware Shield, BT ekibinizin donanım katmanında ilkeler uygulamasını sağlayarak, kötü amaçlı kodun enjekte edilse bile verilere erişememesini sağlar.

Sistem Güçlendirme

Intel vPro® platform geliştirme, donanım tabanlı güvenlik özelliklerini optimize eden sistem güçlendirme süreçleriyle gelişmiştir. Kuruluşunuza sağladığı avantaj, yapılandırılabilir ürün yazılımı koruması, saldırı alanını azaltmak için BIOS güvenliği ve gelişmiş tehdit algılamayı içerir.

Güvenlik Yaması ve Tehdit Düzeltme

Intel vPro® platformundaki Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT), kuruluş genelinde uzaktan erişim ve yönetim olanağı sağlar. BT ekibiniz bu teknolojileri kullanarak güvenlik yamalarını ve tehdit düzeltmelerini zamanında gerçekleştirebilir. Güvenlik yaması, bulundukları yerden bağımsız olarak çok miktarda cihazı güncelleyebilir. Tehdit düzeltmesi, bir uç noktanın belirli bir saldırıya duyarlılığını azaltmaya yardımcı olmak için karşı önlemler uygulanarak gerçekleştirilir.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına bağlıdır ve donanım, yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. Sistem üreticinize veya satıcınıza danışın ya da https://www.intel.com.tr adresinden daha fazla bilgi edinin.