Donanım Tabanlı Güvenliğin Yeni Katmanını Ekleyin

Uç nokta güvenlik risklerini en aza indirmek için yeni donanım tabanlı güvenlik özellikleriyle işletmenizi korumanıza yardımcı olur.1 2

Donanım Tabanlı Güvenlik Özellikleri:

  • Intel vPro® platformunun bir parçası olan Intel® Hardware Shield, BIOS'un işletim sistemine (OS) yönelik saldırılarda bir yüzey olarak kullanımının azaltılmasına yardımcı olur ve kötü amaçlı yazılımların tam erişim elde etmesini önlemek için BIOS'un sistem belleğine erişimini azaltır.

  • Intel® Threat Detection Teknolojisi (Intel® TDT), hızlandırılmış bellek tarama ve gelişmiş platform telemetri özellikleriyle sistem korumasını geliştirmeye yardımcı olan sistem güçlendirme teknolojilerini kullanır.

  • Intel® Şeffaf Tedarik Zinciri (Intel® TSC), bir varlığın yaşam döngüsünün herhangi bir aşamasında meydana gelebilecek kurcalama ve tehditlerin azaltılmasına yardımcı olmak için bileşen gerçekliğini ve izlenebilirliğini onaylayan bir mekanizma sağlar.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Uç nokta güvenliğini sürdürmek, işletmenizin değeri ve itibarı için çok önemlidir. Modern bir bilgisayar platformunun önemli varlıkları, verileri ve altyapıyı korumaya yardımcı olan yazılım ve donanım tabanlı birleşik güvenlik yaklaşımını benimseyerek, işletmelerin giderek daha karmaşık hale gelen siber tehditlere karşı nasıl yardımcı olduğunu görün.

Yazılım Tabanlı Güvenlik Neden Artık Yeterli Değil?

İşletmeler varlıklarını korumak için genellikle güvenlik yazılımlarına güvenir. Ancak saldırgan, yazılımdaki veya donanımdaki güvenlik açığı aracılığıyla daha yüksek ayrıcalıklara sahip olup yazılım tabanlı güvenliği atlayabilir. Tasarım gereği, donanım ve ürün yazılımı daha iyi bir sistem görünümüne ve daha iyi bir koruma özelliğine sahiptir.

Ancak donanımın kendisi de korunmalıdır ve gelişmiş saldırganlar, ürün yazılımı düzeyinde mevcut olabilecek güvenlik açıklarını arar. Yakın zamanda yapılan bir ankette, şirketlerin %63'ünün donanım veya silikon düzeyinde bir açıktan dolayı tehlikede olduğu ortaya çıktı.3 Silikon seviyesine entegre edilmiş olan donanım tabanlı güvenlik özellikleri, kuruluşunuzun son nokta güvenlik stratejisine güvenli bir temel sağlayarak yığınları daha kolay korumanıza yardımcı olabilir.

Donanım Güvenliği Nedir?

Geleneksel güvenlik yazılımları, son kullanıcılar için bir derece koruma sunmaya devam etmektedir. İşletim sistemi (OS) güvenliği ise kapsayıcılarda saklanan ortamlarda çalışan uygulamaların, web tarayıcılarının ve verilerin bütünlüğünü izole etmek ve doğrulamak için sanal konteynerlerin kullanılabileceği yeni bir modele doğru evrilmektedir. Sanallaştırma sayesinde yalıtım yoluyla koruma sunabilirsiniz. Ayrıca, sistem kaynaklarına sınırlı erişebildiği ve sistemde devam etme özelliğinden yoksun olduğu için kötü amaçlı yazılımların sistemde yapabileceklerini en aza indirir. Ancak, işletim sistemi güvenliği, şifreleme ve ağ güvenliği gibi güvenlik yazılımı korumaları, günümüz işletmeleri için BT güvenliğinin sadece bir boyutudur.

Donanım tabanlı güvenlik, yalnızca yazılım tabanlı güvenliği tamamlamak için değil, aynı zamanda bilgi işlem altyapınıza koruma uygulamak ve yönetmek için de verimlilik katmak için çok boyutlu bir yaklaşım benimser.

Varlıklarının kapsamlı bir BT güvenlik stratejisiyle korunduğundan emin olmak için işletmenizin yüksek düzeyde bir güvenliğe ihtiyacı vardır. Bu güvence, yüksek donanım yazılımı görünürlüğü ve esnekliği gerektirir. Böylece, iş yüklerinin güvenilir platformlarda çalıştığından emin olabilirsiniz.

Donanım ve Yazılım Güvenliği Karşılaştırması
Ortaya çıkan bir güvenlik açığı alanı, işletim sisteminin başlatmasını hazırlamak için başlangıçta çalışan cihaz ürün yazılımındaki koddur. Bilgisayar korsanları, varsayılan olarak açılış sekansında güvenlik ve bütünlük denetimi gerektirmeyecek şekilde tasarlanmış işletim sisteminin altındaki bu koda kötü amaçlı yazılım eklemenin yollarını arıyor. Sonuç olarak işletim sistemi, kötü amaçlı bir yazılım yükü içerdiğinde bile bu koda güvenir.

Kurcalama, işletim sistemi altında kötü amaçlı yazılım girişinin üretim sürecinin herhangi bir aşamasında meydana gelebileceği bir başka yöntemdir. Fiziksel saldırılar giderek kolaylaşmakta ve BT ekipleri için daha fazla endişe verici hale gelmektedir. Modern bir bilgisayar platformu, bu tehdidi azaltmak için montaj hattında başlayan donanım destekli güvenliği entegre edebilir. Sertifikalı cihaz bileşenlerinin orijinalliğini sağlayan üreticilere ek olarak, ürün yazılımı mühürlenmeden, nakliye ve teslimattan önce ürün yazılımı kodunun altın ölçümleri alınır. Bu yaklaşım sayesinde BT, yeni alınan cihazların ilk kez açılmadan önce kurcalanıp kurcalanmadığını anlayabilir.

Tabii ki kurcalama, varlığın yaşam döngüsünün herhangi bir aşamasında gerçekleşebilir. Sonraki her açılışta teknoloji, kodu önyükleyen ve ürün yazılımının ve işletim sisteminin önyükleme sırasını yürüten yükleyicileri doğrular. Bu ek güvenlik katmanı, işletim sistemi altında cihaza kötü amaçlı kod sokmak için kurcalama riskinin azaltılmasına yardımcı olur.

Kurumsal sınıf bir bilgisayar platformu, BT grubunuza basitleştirilmesi ve ölçeklendirilmesi için güvenli bir temel sağlayan ek bir donanım tabanlı güvenlik katmanı sağlar.

İş Ortamı için Güvenlik Stratejileri

Donanım destekli güvenlik, kapsamlı bir güvenlik yaklaşımında önemli bir rol oynar. İşletmelerin bugün benimsediği temel stratejilerden bazıları aşağıda verilmiştir.

Donanımla Geliştirilmiş Uç Nokta Güvenliği
Bilgisayar korsanları, verilerinize erişmek veya kurumsal güvenlik duvarınıza kötü amaçlı yazılım yerleştirmek için bilgisayar filonuzun uç noktalarını hedefler. Bu güvenlik tehditlerinin iş üzerindeki etkileri, şirketleri cihaz düzeyinde yazılım tabanlı güvenlik risklerini azaltmaya yardımcı olan donanımla geliştirilmiş bir koruma modeline geçmeye motive eder. Gelişmiş uç nokta güvenliğiyle birlikte yapay zeka modelleri, gizli saldırıların algılanmasına yardımcı olmak için donanım telemetrisini kullanır.

Ürün Yazılımı Şeffaflığı ve Güvencesi
Bu strateji, ürün yazılımının kör noktalarının kaldırılmasını ve cihaz platformunuzun görünürlüğünü iyileştirerek BT'nin belirli bir platformda bulunanların güvenilirliğini oluşturmasını sağlar.

Yönetilen BT Ortamları
Gelişmiş yönetilebilirlik özellikleri sayesinde BT yöneticileri, güvenlik yamalarını veya tehdit düzeltmelerini dağıtmak için sistemleri uzaktan açabilir ve enerji tasarrufu için kullanılmadıklarında sistemleri kapatabilir. Yöneticiler, güvenlik yamalarını dağıtmak için klavye, monitör ve fare gibi saha dışındaki uç noktaları (katılımsız sistemleri bile) ele almak üzere bant dışı klavye video fare (KVM) özelliğini kullanabilirler. Ayrıca yönetilen bir BT ortamı, hatalardan veya saldırılardan kurtulma ve hizmet reddini önleme kapasitesini artırır.

Intel vPro® Platformunun Güvenlik Avantajları

Kurumsal ortamlar için tasarlanmış Intel vPro® platformu, tüm bilgi işlem yığını katmanlarının korunmasına yardımcı olan donanımla geliştirilmiş güvenlik özellikleri sunar. İşletmeler, tedarik zinciri şeffaflığı ve bilgisayar bileşenlerinin izlenebilirliğinden, gelişmiş bellek taramalarından ve Windows* 10 güvenlik hizmetlerinin donanım tabanlı desteğinden yararlanabilir. Üstelik BT, yönetilen bilgisayarlara yönelik kritik açıklardaki yazılım düzeltmelerini hızlı bir şekilde gerçekleştirme yeteneğine sahiptir.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Anlatılan maliyeti azaltma senaryoları, belirli bir Intel® işlemcili ürünün, belirtilen durumlarda ve yapılandırmalarla, ileride maliyetleri nasıl etkileyebileceğine ve maliyet tasarrufu sağlayabileceğine örnekler vermeyi amaçlamaktadır. Koşullar değişebilir. Intel, herhangi bir maliyet ya da maliyet düşüşü garantisi vermez.

2

Intel, üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Bu içerikleri gözden geçirmeniz, diğer kaynaklara başvurmanız ve bahsedilen verilerin doğruluğunu onaylamanız gerekir.

3

Kaynak: Match Present-Day Security Threats with BIOS-Level Control, a Forrester Consulting thought leadership paper commissioned by Dell, Haziran 2019.