IP Üzerinden KVM ile Uzaktan Erişim

Donanım düzeyinde uzaktan klavye, video ve fare (KVM) kontrolüyle uzaktan çalışmayı ve uzak çalışma alanlarını destekleyin.

IP Üzerinden KVM Temel Özellikleri:

 • IP Üzerinden KVM, BT yöneticilerinin bilgisayarın klavye, video ve fare (KVM) kontrollerine uzaktan erişmesini sağlar.

 • Intel vPro® platformu, KVM özelliklerini doğrudan bilgisayara dahil ederek KVM anahtarı kullanımını ortadan kaldırır.

 • İş için tasarlanan bu bilgisayar platformu; Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT) yoluyla IP Üzerinden KVM ve bant dışı yönetim dahil uzaktan erişim özellikleri sunar.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

IP Üzerinden KVM, BT yöneticilerinin bilgisayarı cihazın başındaymış gibi kontrol etmesine imkan tanır. Intel vPro® platformu; Ethernet kablosu, uzaktan KVM anahtarı ve donanım düzeyinde KVM erişimi için genellikle gerekli olan diğer pahalı donanım gerekliliğini ortadan kaldırır. Intel vPro® platformu KVM özelliklerini doğrudan bilgisayara dahil ederek uzaktan çalışmayı, çevrimiçi öğrenimi ve geçici hastaneler veya endüstriyel ortamlar gibi uzak çalışma alanlarını desteklemeyi mümkün kılar.

Birçok işletme uzaktan çalışma yöntemine geçmeye başladı. Çalışanlar ister evden çalışsın ister bir sağlık kliniğinden uzaktan tıp hizmetleri versin veya seyahat halindeyken teslimlerini yürütsün, bilgisayarlarının her yerde ve her zaman çalışır durumda olması gerekir.

Ancak çalışanlar BT yardım masasıyla aynı yerde olmadığında çalışmalarını sürdürmek için ihtiyaç duydukları desteği almaları zor olabilir. Birçok BT yöneticisi artık yapılandırma, güvenlik ve işletim için cihazlara fiziksel erişim imkanına sahip değildir. Uzaktan sorun giderme, özellikle işletme sistemi (OS) yanıt vermediğinde veya sorundan birden çok makine etkilendiğinde vakit kaybına neden olabilir ve can sıkıcıdır. Bilgisayarı BT yöneticisine veya yönetici servis sağlayıcısına (MSP), ardından tekrar çalışana göndermek değerli vaktinizden alır ve üretkenlik kaybına neden olur.

IP Üzerinden KVM Nedir?

Bazen KVMoIP veya IP KVM olarak da adlandırılan IP Üzerinden KVM,değerli bir uzaktan yönetim özelliğidir. BT yöneticilerinin, bilgisayarın klavye, video ve fare (KVM) kontrollerine sanki cihazın başındaymış gibi uzaktan erişmesine imkan tanır. Kişisel bilgisayarların ekranını kendi bilgisayarlarının monitöründen "görürken"klavye ve fare kullanabilme imkanı, BT yöneticilerine uzaktan uygulamalı kullanıcı deneyimi sağlar.

Uzaktan Erişim Türleri: Donanım ve Yazılım

BT yöneticileri, uzaktan yönetim için tasarlanmış bir yazılım kullanarak veya donanım tabanlı teknolojiler vasıtasıyla bilgisayarlara uzaktan erişim sağlayabilir. Genellikle donanım ve yazılım bir arada çalışır, böylece sadece birinin sağlayabileceğinden daha fazla esneklik sağlanır.

Intel vPro® platformunun bir parçası olan Intel® Active Management Teknolojisi gibi bir donanım tabanlı uzaktan erişim çözümü, IP Üzerinden KVM ile bant dışı yönetim özelliklerini bir araya getirir. Bant dışı yönetim, bilgisayar kapalı olduğunda veya işletim sistemi yanıt vermediğinde bile yöneticilerin bilgisayarı açabileceği veya yeniden başlatabileceği anlamına gelir. Hatta IP Üzerinden KVM kullanarak uzaktan bir kalıp dosyası yükleyebilir ya da işletim sistemini tamamen yeniden kurabilir ve işlem esnasında kullanıcı komut istemlerini yanıtlayabilir.

Yazılım tabanlı araçlar, önyükleme işlemi sırasında bu türde donanım başlatma gerçekleştirmek için BIOS bellenimine erişim sağlamaz.

IP Üzerinden KVM'nin Avantajları

IP Üzerinden KVM kullanarak uzaktan istemci yönetimi gerçekleştirebilmek, bilgisayar sorunlarından kaynaklanan kullanıcı kesinti süresini azaltarak genel anlamda üretkenliği yükseltir. Sorun giderme ve sorun çözme daha az BT kaynağıyla halledilebilir ve her bir makinede sorunlarla bizzat uğraşmaya kıyasla daha az zaman harcanır. Tüm bu özellikler birçok iş avantajı sağlar:

 • Daha yüksek üretkenlik. Uzaktan erişim özellikleri sayesinde BT personelinin bilgisayar güncellemesi ve bakımı için seyahat etmesi gerekmez. Bu hem uzaktan çalışan cihazlar hem de petrol kulesi veya araştırma istasyonları gibi uzak konumlarda bulunan bilgisayar tabanlı kullanıcısız cihazlar için geçerlidir.
  IP Üzerinden KVM, özellikle müşterileri için teknoloji altyapısı yöneten MSP'ler için avantajlıdır. MSP'ler sahaya bir teknisyen göndermek yerine tüm bilgisayar görevlerini uzaktan sanal olarak gerçekleştirebilir. Tek bir yönetici, dünya geneline dağılmış son kullanıcılarla birlikte kuruluş genelindeki tüm bilgisayarları yönetebilir.
 • Daha güvenli çalışma ortamları. IP Üzerinden KVM ile BT yöneticileri, sağlık açısından risk teşkil edebilecek yerlerdeki örneğin, patojenlere maruziyet riskinin yüksek olduğu hastanelerdeki bilgisayarlara erişebilir. Hastaneye daha az kişinin girmesiyle ortam daha temiz tutulur ve tıp dışı faaliyetler sebebiyle yaşanan kesintiler azaltılır. Başka türlü güvenlik riskleri de giderilir. Uzaktan erişim sayesinde, akıllı bir panoya veya rüzgar türbinine erişmek için direğe veya merdivene tırmanmaya gerek kalmaz.
 • Hızlı yanıt verme süresi. Bir çalışan bilgisayarıyla ilgili sorun yaşadığında IP Üzerinden KVM, BT çalışanlarının sorunu sanki kullanıcının ofisindeymiş gibi gidermesini sağlar. Müşteriler uzun kuyruklar oluşturmadan önce bir satış noktası (POS) sistemi onarılabilir. Bir üretim hattı üretime daha hızlı dönebilir. Güvenlik tehditlerine gelince, IP Üzerinden KVM, BT yöneticilerinin sistemlerin güvende olduğundan ve kullanıcı iş akışlarının kesintiye uğramadığından emin olmak için hızlıca harekete geçmesini sağlar.
 • Donanım Güvenliği. Steril odalar veya laboratuvarlar gibi bazı çalışma alanlarında yüksek seviyeli fiziksel güvenlik sağlanması gerekir. Bu tesislere yapılacak girişler, koruyucu ekipman kullanımı ve çalışma alanında dikkatlice hareket etme gibi sert prosedürlere tabidir. Daha az uygulamalı etkileşimle hassas ortamların ve ekipmanın zarar görme riski azaltılır.
 • Kullanım süresi yönetimi. Kuruluş bünyesinde çalışan sirkülasyonu yaşandıkça IP Üzerinden KVM, MSP'lerin veya kuruluş dahilindeki BT yöneticilerinin, işe yeni başlayan çalışanlar için eski bilgisayarları uzaktan yeniden yapılandırmasını sağlar. Bu işlem, yeni bir Windows profili oluşturmak veya işletim sistemini tamamen yeniden yapılandırmak kadar kolay olabilir.
  Bazı durumlarda, kuruluşlar yer değiştiren bir çalışan ardından her bilgisayarın güvenle temizlendiğine dair kanıt gerektirir. IP Üzerinden KVM; güvenli temizleme, makineden fikri mülkiyetin ya da kişisel verilerin kaldırılması ve işlemin tamamlandığına dair kanıt olarak temizleme sertifikasının sağlanması işlemlerini gerçekleştirebilen üçüncü taraf araçlarla entegrasyonu destekler.

Intel vPro® Platformu

Geçmişte donanım tabanlı IP Üzerinden KVM, yalnızca karmaşık bir veri merkezi ortamının bir parçası olarak mevcuttu. Ethernet kabloları, uzaktan KVM anahtarları ve diğer pahalı donanım gibi bileşenlerden oluşan altyapının kurulması için binlerce dolar harcamak gerekiyordu. Uzaktan iş gücünü desteklerken her çalışanın evindeki ofise bir KVM anahtarı kurmak pratik değildir.

Intel vPro® platform​​​u, kapsamlı donanım altyapısı kurulum masrafını ortadan kaldırır. İşletme için tasarlanan bu bilgisayar platformu, doğrudan bilgisayara kurulan veri merkezi tabanlı bir çözümle aynı IP Üzerinden KVM özellikleri sunar.

Intel vPro® platformunun benzersiz özelliği, hem IP Üzerinden KVM hem de Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT) ile bant dışı yönetim sunmasıdır. Bu donanım temelli özellikler, işletim sisteminden bağımsız çalışır ve BT yöneticilerine güçlü bir uzaktan erişim imkanı sunar.

Intel® Active Management Teknolojisi'ne birçok arayüz ve üçüncü taraf aracı üzerinden erişilebilir:

Bu yaklaşım çok daha uygun maliyetlidir ve her ölçekteki işletmenin kurumsal düzeyde kuruluşlarla aynı uzaktan erişim özelliklerinden faydalanmasını sağlar. IP Üzerinden KVM kullanmaya başlamak için Intel vPro® platformuna sahip işe yönelik dizüstü veya masaüstü bilgisayarlara bakın veya MSP’ye cihaz seçeneneklerini danışın.

Intel vPro® platformu, doğrudan bilgisayara kurulu veri merkezi tabanlı bir çözümle aynı donanım tabanlı IP Üzerinden KVM özellikleri sunar.

Intel® Active Management Teknolojisi ile Uzaktan Yönetim

İşe yönelik Intel vPro® platformunun bir parçası olarak Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT), uzaktan izleme ve yönetim (RMM) ile mobil cihaz yönetimi (MDM) teknolojilerinden oluşan bir paket sunar. Bir Forrester Consulting çalışmasında, Intel vPro® platformu ile gelişmiş cihaz güvenliği ve yönetiminin, üç yıl içinde maliyette 1,3 milyon ABD doları tasarruf sunduğu belirtilmiştir. Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT) kullanılarak otomatik uzaktan yama kurulumu sayesinde ise üç yıl içinde 81.000 ABD doları tutarında riske uyarlanmış maliyet tasarrufu tespit edilmiştir.1

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel vPro® platformunun Total Economic Impact™ değeri, Intel'in talebiyle Forrester Consulting tarafından yürütülen bir çalışma (Aralık 2018). Diğer kuruluşların elde edeceği tasarruf miktarı, şirketin Intel vPro® platformuna geçmeden önceki güvenlik boyutu ile temel düzeyi, yönetilebilirlik ve üretkenlik gibi çeşitli faktörlerine bağlı olarak değişir. Kuruluşunuzun kazanacağı avantajları belirlemek için diğer kaynaklara başvurun ve kuruluşunuza özel bilgileri kullanın. Çalışmanın tamamını intel.com.tr/vProPlatformTEI adresinde okuyabilirsiniz. Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir.