Her İhtiyaç İçin İş Dizüstü Bilgisayarı

Ofiste, yolda ve uzaktan çalışma için çalışanların nerede ve nasıl çalıştığına göre doğru dizüstü bilgisayarı bulun.1 2

İş ve Uzaktan Çalışma için Dizüstü Bilgisayarlar:

  • İş dizüstü bilgisayarları, çalışanlarınızın yolda, sahada veya evde uzaktan çalışırken verimli kalmalarını sağlar.

  • En iyi iş dizüstü bilgisayarını seçmenin en önemli noktası, mevcut iş gereksinimlerinizi her form faktörüne ve onun özelliklerine göre değerlendirmektir.

  • İş için tasarlanan Intel vPro® platformu, çalışanların diledikleri yerden güvenle çalışmalarına yardımcı olan donanım tabanlı güvenlik özellikleri ve güçlü uzaktan yönetim özellikleri sunar.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Standart dizüstü bilgisayarlardan ve 2'si 1 Arada bilgisayarlardan ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarlara, mobil iş istasyonlarına ve Chromebook'lara* kadar mobil iş gereksinimleriniz için doğru iş dizüstü bilgisayarını seçerken rehberlikten faydalanın. Her form faktörünün avantajlarının yanı sıra işlemci (CPU), depolama, güç, güvenlik ve taşınabilirlik avantajlarını karşılaştırın. Uzaktan çalışma söz konusu olunca neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini öğrenin.

İş İçin Dizüstü Bilgisayarı Seçimi

Günümüzde iş gücü eskisinden çok daha mobil. İster satış sahasında ister sahada, yolda hatta evde uzaktan çalışıyor olun, çalışma ortamı artık geleneksel ofis veya çalışma bölmesinin ötesine geçti.

Ancak tüm iş dizüstü bilgisayarları aynı değil. Çalışanlarınızın uzaktan iş taleplerine standart dizüstü bilgisayar mı, 2'si 1 Arada bilgisayar mı, ultra taşınabilir dizüstü bilgisayar mı, mobil iş istasyonu mu yoksa Chromebook* mu en iyi şekilde yanıt veriyor? Bu soruya verdiğiniz yanıt, iş gücünüz ve mobil deneyimleri için oldukça etkili olacaktır.

Farklı seçenekleri değerlendirirken aşağıdaki özellikleri ve çalışanlarınızın ihtiyaçları ile ne kadar uyumlu olduklarını göz önünde bulundurun.

İşlemci (CPU)
İşlemci veya merkezi işleme birimi (CPU), her iş dizüstü bilgisayarında komutları yürüten ve verileri taşıyan çiptir. Genellikle sistemin beyni olarak adlandırılır. En yeni nesil Intel® Core™ vPro® işlemciler, çoklu görev, video konferansı ve güvenlik dahil olmak üzere, günümüzde işletmelerin talep ettiği performansı sunar.

Bellek ve Depolama
Sisteminizin ana belleği rastgele erişim bellek (RAM) tarafından sağlanır. RAM'de depolanan verilere anında CPU'dan erişilebilir. RAM kısa süreli bellek olarak çalışır; bilgisayar kapandığında veriler temizlenir.

Depolama, sisteminizin uzun vadeli kalıcı belleğidir. Veriler, bilgisayar kapandığında bile kalır. Uygulamalarınız, işletim sistemi ve diğer önemli dosyalar burada depolanır. Depolama, sabit disk sürücü (HDD) veya solid state sürücü olabilir (SSD). Intel® Solid State Sürücüler, sürekli artan altyapı taleplerine uyum sağlarken yüksek performans sunar.

Pil Ömrü

Pil ömrü, iş dizüstü bilgisayarında önemlidir. Daha küçük ve daha az güce sahip seçenekler arasında uzun pil ömrü giderek her türden dizüstü bilgisayar için önemli bir özellik haline geliyor. Intel vPro® platformundaki gibi en yeni dizüstü bilgisayarlar, verimli bir iş günü için uzun pil ömrü sunar.

Genellikle sistemi performansı ne kadar yüksek olursa o kadar fazla güç gerektirir ve pilin boşalmasını hızlandırır. Ancak cihazı nasıl kullandığınız da önemlidir. Örneğin, sisteminizin 4K ekranında 500 nit parlaklığı tercih ederseniz kullanılabilir gücün azaldığını göreceksiniz. Aynı anda kullandığınız uygulama sayısı da başka bir değişkendir.

Boyut ve Ağırlık
İş dizüstü bilgisayarı için en uygun boyut ve ağırlık nedir? Yanıt çalışanlarınızın cihazlarını nasıl kullandıklarından çıkarılmalıdır. Her seçenekle başka bir özellikten ödün verirsiniz. Küçük olanı seçerseniz ekran boyutundan ödün verirsiniz. Yüksek performansı seçerseniz muhtemelen ağırlığı artar.

13 ila 14 ekrana sahip sistemler genellikle 2,5 kg'ın altında olup kullanılabilirlik ve taşınabilirlik arasındaki en iyi dengeyi sağlar. 15 ila 16 inç ekranlar en popüler olanlardır ancak 2,5 kg'dan daha ağırdır. Mobilite, ekran boyutu ve performans arasındaki doğru dengeyi bulmak çalışanlarınıza bağlıdır.

Bağlantı
İş dizüstü bilgisayarın taşınabilirliği sadece güvenilir bağlanabilirliğe sahipse önemlidir. Wi-Fi, iş gücünüzün müşterilerle ve müşteri bilgileriyle, kurumsal ağlarla ve kaynaklarla ve hazır internet kullanımı ile bağlantıda olmasını sağlar. Bunların tümü uzaktan çalışmanın temel gereklilikleridir.

Entegre Wi-Fi 6 standartları zamana duyarlı ve yüksek bant genişliği ile çalışan yüzlerce veya binlerce bağlı cihazın bulunduğu konumlarda kaliteli bağlantıyı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Entegre Wi-Fi 6 destekli Intel vPro® platformu teknolojili dizüstü bilgisayarlar neredeyse 3 kat daha fazla hız6 ve çevik performans sunar. Ayrıca yeni nesil WPA3 Wi-Fi güvenlik özelliklerini7 ve özellikle yoğun ortamlarda daha kararlı bağlantı için 4 kata kadar daha yüksek bağlantı kapasitesini destekler.

Günümüzün iş dizüstü bilgisayarları aynı zamanda çeşitli diğer bağlantı seçenekleri ile donatılmıştır. Bunlar arasında USB, HDMI, Ethernet ve Thunderbolt™ 3 bağlantı noktaları yer alır.

Uzaktan Çalışırken Neler Göz Önünde Bulundurulmalı

Uzaktan çalışma birçok sektörde giderek yaygınlaşan bir iş senaryosudur. Modern uzaktan çalışanın ihtiyaçları mobil cihazlar söz konusu olduğunda diğer uzaktan çalışanlarla ortaktır. Daha önce belirtildiği gibi ekran boyutu, ağırlık ve pil ömrü gibi özellikler özellikle uzaktan çalışma hayatı taşınabilirlik gerektiren kişiler için temelde göz önünde bulundurulması gerekenlerdir.

BT Desteği
Çoğunlukla veya tamamen uzakta olan çalışanlar, işletim sistemleri veya VPN çökse dahi BT destek veya tamir ekibinin erişebileceği bir cihaza ihtiyaç duyarlar. Bu da, Intel vPro® platformunun bir parçası olarak dahil edilen Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT) gibi uzaktan yönetim özellikleri sunan sistemlere bakmak anlamına gelir.

Bant Genişliği
Bant genişliği, uzaktan çalışırken karşılaşılan başka bir olası güçlüğü temsil eder. Video konferansa olan talep ve ev içi cihazların sayısındaki artış ile kullanıcılar, sistemlerinin pek az gecikme ve hızlı yükleme ve indirme hızları sahip olarak güvenilir bir şekilde performans göstermesini bekler. Intel vPro® platformu tabanlı Intel® Wi-Fi 6 teknolojili bilgisayarlar daha yüksek kapasite8, daha yüksek indirme hızı 6 ve daha düşük gecikme sunar. 9 Bu arada en yeni Intel® Core™ vPro® işlemciler, gelişmiş bir ses deneyimi için entegre grafik kartına ve özelliklere sahiptir.

Çoklu görev çalıştırma
Evden çalışmak aynı zamanda belirli bir seviyeye kadar birçok işi aynı anda yapmayı gerektirir. Uzaktan çalışanlar, iş dizüstü bilgisayarlarının çok fazla bant genişliği kullanan video ve canlı yayın dahil birçok uygulamayı aynı anda kullanmayı destekleyen gerekli performansa sahip olmasını isteyecektir.

Güvenlik
Son olarak, uzaktan çalışırken akla ilk gelen konulardan biri güvenlik olmalıdır. Özellikle uzaktan çalışma amacıyla kullanılan iş dizüstü bilgisayarları açısından ve her cihaz için önemli bir endişe konusu halka açık ve misafir ağların kullanımının sistem ve veri güvenliğini daha büyük bir tehlikeye sokmasıdır.

Intel vPro® Platformu

Intel vPro® platformu teknolojili dizüstü bilgisayarlar, kurumsal kullanım için tasarlanmış olup uzaktan çalışma için mükemmeldir. Bu sistemler yoğun güç gerektiren iş yüklerine birinci sınıf performans sağlar, çalışanın verimliliğini en üst düzeye çıkarır, bağlanabilirliği basitleştirir ve çalışan nerede çalışırsa çalışsın pil ömründen en iyi şekilde faydalanır.

Platform aynı zamanda donanım tabanlı güvenlik özellikleriyle tasarlanmıştır. İşletim sisteminin altındaki saldırılara karşı gelişmiş koruma sağlayan ve sabit yazılıma zarar veren seviyedeki saldırılara karşı korumak için gelişmiş tehdit tespiti özelliğine sahip Intel® Hardware Shield'i içerir. Güçlü güvenlik, taşınabilirlik ve hareket halindeyken bağlanabilirlik gerektiren uzaktan çalışanlar için önemlidir.

Ancak iş dizüstü bilgisayarları, güvenilir oldukları kadar kullanışlıdır. Intel vPro® platformu, Intel® Active Management Teknolojisi üzerinden kritik düzeyde uzaktan yönetilebilirlik özellikleri sunar. Sonuç, cihaz kapalı olduğunda veya işletim sistemi yanıt vermediğinde daha iyi sistem yönetimi ve tamiridir. Intel vPro® platformundaki dizüstü bilgisayarlar ile işletmeler, uzaktan çalışanların olağanüstü desteğine olan inanç ile masa başı desteğinden tasarruf edebilir, yerinde müdahale ihtiyacını azaltabilir, kullanıcı deneyimini iyileştirebilir ve çalışmama süresini azaltabilir.

Intel vPro® platformu, en yeni teknolojileri entegre, doğrulanmış tek bir platform altında bir araya getirerek, iş çözümleri için özel tasarlanmış bir platforma sahip olduğunuz içinizi rahatlatır. İşlemciden belleğe, depolamaya, pil ömrüne ve güvenliğe kadar iş için en iyi şekilde optimize edilerek tümü birlikte çalışmak üzere doğrulanmış en son teknolojilere sahip olduğunuzu bilirsiniz.

Intel® Evo™ vPro® Platformu. BT'nin İhtiyaçlarına ve Kullanıcıların İsteklerine Göre Geliştirildi

Intel vPro® platformu, BT'nin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış, doğrulanmış tek bir platformda en yeni teknolojileri sunar. Birinci sınıf performansı, donanımla geliştirilmiş güvenlik özelliklerini, üstün uzaktan yönetilebilirlik özelliklerini ve bilgisayar filo kararlılığını bir araya getirir. Bilgisayar filonuzdan yararlanmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm özellikler buradadır.

Şimdi de Intel® Evo™ vPro® platformu, son derece mobil işletme kullanıcıları için sunulan en üst düzey ince ve hafif dizüstü bilgisayar deneyimidir. Güzel ve etkileyici ekranlarla muhteşem görsel deneyim sunan şık, ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar, olağanüstü yanıt hızı, anında uykudan uyanma ve gerçek dünya koşullarında uzun bir pil ömrü sunma için tasarlanmıştır.

Intel vPro® platformuna sahip dizüstü bilgisayarlar, iş için tasarlanmıştır ve yüksek performans ve uzaktan yönetim özellikleri sunarak uzaktan çalışmaya çok uygundur.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına bağlıdır ve donanım, yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. Sistem üreticinize veya satıcınıza danışın ya da https://www.intel.com.tr adresinden daha fazla bilgi edinin.

2

Intel, üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Bu içerikleri gözden geçirmeniz, diğer kaynaklara başvurmanız ve bahsedilen verilerin doğruluğunu onaylamanız gerekir.

3

İş yükleri ve yapılandırmalar için www.Intel.com/PerformanceIndex adresini ziyaret edin. Sonuçlar farklı olabilir.

4

Microsoft Office 365 iş akışıyla ölçülmüştür. 11. Nesil Intel® Core™ vPro® i7-1185G7 İşlemci ve AMD Ryzen 7 PRO 4750U karşılaştırılmıştır.

5

Üretkenlik ve İş Birliği İş Akışıyla ölçülmüştür. 11. Nesil Intel® Core™ vPro® i7-1185G7 İşlemci ve AMD Ryzen 7 PRO 4750U karşılaştırılmıştır.

6

Yaklaşık 3 Kat Daha Hızlı: 802.11ax 2x2 160 MHz, IEEE 802.11 standart kablosuz bağlantı özelliklerinde belirtilen standart 802.11ac 2x2 80 MHz (867 Mb/sn) bağlantıdan yaklaşık 3 kat (2,8 kat) daha yüksek olan 2402 Mb/sn maksimum teorik veri hızlarını mümkün kılar ve benzer şekilde yapılandırılan 802.11ax kablosuz ağ yönlendiricilerinin kullanılmasını gerektirir.

7

WPA3 Wi-Fi Güvenlik Özellikleri: Wi-Fi İttifakı sektör kurulu, Wi-Fi 6 ürünlerinin IEEE 802.11ax standardına uygun olduğunu onaylayacaktır ve Wi-Fi güvenlik özelliklerinin en son sürümünü edinmek için ön koşul olarak WPA3 güvenlik sertifikası isteyecektir. WPA3 Basitleştirilmiş Parolalar: WPA3, WPA2 tarafından kullanılan Ön Paylaşımlı Anahtar (PSK) değişim protokolünün yerine Eş Zamanlı Kimlik Doğrulaması (SAE) kullanır. SAE, ilk anahtar değişimini daha güvenli bir şekilde gerçekleştirir ve ileri düzeyde gizlilik kullanır, bu da çevrimdışı şifre çözme saldırılarına karşı daha dirençli olmasını sağlar ve daha güçlü parola tabanlı kimlik doğrulama sunar. WPA3 Gelişmiş Koruma: Ek ağ koruması, bir 802.11ax ağında 192 bit kriptografik güce eşdeğer olarak sunulur ve WPA2 ile kullanılan 128 bit AES şifrelemesinden daha üstündür.

8

4 Kat Daha Fazla Kapasite/Ölçeklenebilirlik: Bu iddia, benzer boyutlardaki 802.11ax ile 802.11ac ağlarının genel ağ kapasitesinin karşılaştırılmasına dayanır. IEEE 802.11-14/0165r1 802.11ax teknik özellik değişikliği, en az bir işletim modunu etkinleştiren IEEE 802.11 fiziksel katmanları (PHY) ve IEEE 802.11 Orta Erişim Denetimi katmanında (MAC) standartlaştırılmış değişiklikleri tanımlar ve istasyon başına güç verimliliğini korurken veya geliştirirken, yoğun bir dağıtım senaryosunda istasyon başına ortalama verimde (MAC veri servisi erişim noktasında ölçülen) en az dört kat iyileştirmeyi destekleyebilir. Ayrıntılı bilgi için şu adresi ziyaret edin: https://mentor.ieee.org/802.11/dcn/14/11-14-0165-01-0hew-802-11-hew-sg-proposed-par.docx.

9

%75 Gecikme Azalması: 802.11ax'in, 9 istemcili OFDMA kullanılarak ve kullanmadan gerçekleştirilen Intel simülasyon verilerine (%79) dayanır. OFDM kullanılmadan elde edilen ortalama gecikme süresi 36 msn (milisaniye) olmuş, OFDMA kullanıldığında elde edilen ortalama gecikme süresi ise 7,6 msn’ye düşmüştür. Gecikme süresinde iyileşme için 802.11ax (Wi-Fi 6) yönlendiricinin ve tüm istemcilerin OFDMA kullanımını desteklemesi gereklidir. Daha fazla bilgi için intel.com.tr/wifi6disclaimers adresini ziyaret edin.

10

11. Nesil Intel® Core™ vPro® i7-1185G7 İşlemci ve 8. Nesil Intel® Core™ vPro® i7-8650U İşlemci karşılaştırılarak PC Mark 10 Uygulaması genel skoruyla ölçülmüştür.