Her İhtiyaç İçin İş Dizüstü Bilgisayarı

Ofiste, yolda ve uzaktan çalışma için çalışanların nerede ve nasıl çalıştığına göre doğru dizüstü bilgisayarı bulun.

Standart dizüstü bilgisayarlardan ve 2'si 1 Arada bilgisayarlardan ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarlara, mobil iş istasyonlarına ve Chromebook'a kadar mobil iş gereksinimleriniz için doğru iş dizüstü bilgisayarını seçerken rehberlikten faydalanın. Her form faktörünün avantajlarının yanı sıra işlemci (CPU), depolama, güç, güvenlik ve taşınabilirlik avantajlarını karşılaştırın. Uzaktan çalışma söz konusu olunca neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini öğrenin.

İş İçin Dizüstü Bilgisayarı Seçimi

Günümüzde iş gücü eskisinden çok daha mobil. İster satış sahasında ister sahada, yolda hatta evde uzaktan çalışıyor olun, çalışma ortamı artık geleneksel ofis veya çalışma bölmesinin ötesine geçti.

Ancak tüm iş dizüstü bilgisayarları aynı değil. Çalışanlarınızın uzaktan iş taleplerine standart dizüstü bilgisayar mı, 2'si 1 Arada mı, ultra taşınabilir dizüstü bilgisayar mı, mobil iş istasyonu mu yoksa Chromebook mu en iyi şekilde yanıt veriyor? Bu soruya verdiğiniz yanıt, iş gücünüz ve mobil deneyimleri için oldukça etkili olacaktır.

Farklı seçenekleri değerlendirirken aşağıdaki özellikleri ve çalışanlarınızın ihtiyaçları ile ne kadar uyumlu olduklarını göz önünde bulundurun.

İşlemci (CPU)
İşlemci veya merkezi işleme birimi (CPU), her iş dizüstü bilgisayarında komutları yürüten ve verileri taşıyan çiptir. Genellikle sistemin beyni olarak adlandırılır. En yeni nesil Intel® Core™ vPro® işlemciler, çoklu görev, video konferansı ve güvenlik dahil olmak üzere, günümüzde işletmelerin talep ettiği performansı sunar.

Bellek ve Depolama
Sisteminizin ana belleği rastgele erişim bellek (RAM) tarafından sağlanır. RAM'de depolanan verilere anında CPU'dan erişilebilir. RAM kısa süreli bellek olarak çalışır; bilgisayar kapandığında veriler temizlenir.

Depolama, sisteminizin uzun vadeli kalıcı belleğidir. Veriler, bilgisayar kapandığında bile kalır. Uygulamalarınız, işletim sistemi ve diğer önemli dosyalar burada depolanır. Depolama, sabit disk sürücü (HDD) veya solid state sürücü olabilir (SSD). Intel® Solid State Sürücüler, sürekli artan altyapı taleplerine uyum sağlarken yüksek performans sunar.

Pil Ömrü
Pil ömrü, iş dizüstü bilgisayarında önemlidir. Daha küçük ve daha az güce sahip seçenekler arasında uzun pil ömrü giderek her türden dizüstü bilgisayar için önemli bir özellik haline geliyor. Intel vPro® platformundaki gibi en yeni dizüstü bilgisayarlar, verimli bir iş günü için uzun pil ömrü sunar.1

Genellikle sistemi performansı ne kadar yüksek olursa o kadar fazla güç gerektirir ve pilin boşalmasını hızlandırır. Ancak cihazı nasıl kullandığınız da önemlidir. Örneğin, sisteminizin 4K ekranında 500 nit parlaklığı tercih ederseniz kullanılabilir gücün azaldığını göreceksiniz. Aynı anda kullandığınız uygulama sayısı da başka bir değişkendir.

Boyut ve Ağırlık
İş dizüstü bilgisayarı için en uygun boyut ve ağırlık nedir? Yanıt çalışanlarınızın cihazlarını nasıl kullandıklarından çıkarılmalıdır. Her seçenekle başka bir özellikten ödün verirsiniz. Küçük olanı seçerseniz ekran boyutundan ödün verirsiniz. Yüksek performansı seçerseniz muhtemelen ağırlığı artar.

13 ila 14 ekrana sahip sistemler genellikle 2,5 kg'ın altında olup kullanılabilirlik ve taşınabilirlik arasındaki en iyi dengeyi sağlar. 15 ila 16 inç ekranlar en popüler olanlardır ancak 2,5 kg'dan daha ağırdır. Mobilite, ekran boyutu ve performans arasındaki doğru dengeyi bulmak çalışanlarınıza bağlıdır.

Bağlantı
İş dizüstü bilgisayarın taşınabilirliği sadece güvenilir bağlanabilirliğe sahipse önemlidir. Wi-Fi, iş gücünüzün müşterilerle ve müşteri bilgileriyle, kurumsal ağlarla ve kaynaklarla ve hazır internet kullanımı ile bağlantıda olmasını sağlar. Bunların tümü uzaktan çalışmanın temel gereklilikleridir.

Entegre Wi-Fi 6 standartları zamana duyarlı ve yüksek bant genişliği ile çalışan yüzlerce veya binlerce bağlı cihazın bulunduğu konumlarda kaliteli bağlantıyı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Entegre Wi-Fi 6 etkin bilgisayarlarla Intel vPro® platforma sahip dizüstü bilgisayarlar neredeyse 3 kat daha yüksek hıza sahiptir 2 3 ve yanıt hızı performansı. Ayrıca yeni nesil WPA3 Wi-Fi güvenlik özelliklerini4 ve özellikle yoğun ortamlarda daha kararlı bağlantı için 4 kata kadar daha yüksek bağlantı kapasitesini destekler.

Günümüzün iş dizüstü bilgisayarları aynı zamanda çeşitli diğer bağlantı seçenekleri ile donatılmıştır. Bunlar arasında USB, HDMI, Ethernet ve Thunderbolt™ 3 bağlantı noktaları yer alır.

Uzaktan Çalışırken Neler Göz Önünde Bulundurulmalı

Uzaktan çalışma birçok sektörde giderek yaygınlaşan bir iş senaryosudur. Modern uzaktan çalışanın ihtiyaçları mobil cihazlar söz konusu olduğunda diğer uzaktan çalışanlarla ortaktır. Daha önce belirtildiği gibi ekran boyutu, ağırlık ve pil ömrü gibi özellikler özellikle uzaktan çalışma hayatı taşınabilirlik gerektiren kişiler için temelde göz önünde bulundurulması gerekenlerdir.

BT desteği
Çoğunlukla veya tamamen uzakta olan çalışanlar, işletim sistemleri veya VPN çökse dahi BT destek veya tamir ekibinin erişebileceği bir cihaza ihtiyaç duyarlar. Bu da, Intel vPro® platformum bir parçası olarak dahil edilen Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT) gibi uzaktan yönetim özellikleri sunan sistemlere bakmak anlamına gelir.

Bant Genişliği
Bant genişliği, uzaktan çalışırken karşılaşılan başka bir olası güçlüğü temsil eder. Video konferansa olan talep ve ev içi cihazların sayısındaki artış ile kullanıcılar, sistemlerinin pek az gecikme ve hızlı yükleme ve indirme hızları sahip olarak güvenilir bir şekilde performans göstermesini bekler. Intel vPro® platformundaki gibi Intel® Wi-Fi 6 etkin bilgisayarlar daha yüksek kapasiteye sahiptir.2 5 daha hızlı indirme,2 3 ve daha az gecikme.2 6 Bu arada en yeni Intel® Core™ vPro® işlemciler, gelişmiş bir ses deneyimi için entegre grafik kartına ve özelliklere sahiptir.

Çoklu görev çalıştırma
Evden çalışmak aynı zamanda belirli bir seviyeye kadar birçok işi aynı anda yapmayı gerektirir. Uzaktan çalışanlar, iş dizüstü bilgisayarlarının çok fazla bant genişliği kullanan video ve canlı yayın dahil birçok uygulamayı aynı anda kullanmayı destekleyen gerekli performansa sahip olup olmadığını bilmek isteyecektir.

Güvenlik
Son olarak güvenlik uzaktan çalışırken akla ilk gelen konulardan biri olmalıdır. Özellikle uzaktan çalışma amacıyla kullanılan iş dizüstü bilgisayarları açısından ve her cihaz için önemli bir endişe konusu halka açık ve misafir ağların kullanımının sistem ve veri güvenliğini daha büyük bir tehlikeye sokmasıdır.

Intel vPro® Platformu

Intel vPro® platformu teknolojili dizüstü bilgisayarlar, kurumsal kullanım için tasarlanmış olup uzaktan çalışma için mükemmeldir. Bu sistemler yoğun güç gerektiren iş yüklerine birinci sınıf performans sağlar, çalışanın verimliliğini en üst düzeye çıkarır, bağlanabilirliği basitleştirir ve çalışan nerede çalışırsa çalışsın pil ömründen en iyi şekilde faydalanır.

Platform aynı zamanda donanım tabanlı güvenlik özellikleriyle tasarlanmıştır. İşletim sisteminin altındaki saldırılara karşı gelişmiş koruma sağlayan ve sabit yazılıma zarar veren seviyedeki saldırılara karşı korumak için gelişmiş tehdit tespiti özelliğine sahip Intel® Hardware Shield'i içerir. Güçlü güvenlik, taşınabilirlik ve hareket halindeyken bağlanabilirlik gerektiren uzaktan çalışanlar için önemlidir.

Ancak iş dizüstü bilgisayarları, güvenilir oldukları kadar kullanışlıdır. Intel vPro® platformu, Intel® Active Management Teknolojisi üzerinden kritik düzeyde uzaktan yönetilebilirlik özellikleri sunar. Sonuç, cihaz kapalı olduğunda veya işletim sistemi yanıt vermediğinde daha iyi sistem yönetimi ve tamiridir. Intel vPro® platformundaki dizüstü bilgisayarlar ile işletmeler, uzaktan çalışanların olağanüstü desteğine olan inanç ile masa başı desteğinden tasarruf edebilir, yerinde müdahale ihtiyacını azaltabilir, kullanıcı deneyimini iyileştirebilir ve çalışmama süresini azaltabilir.

Intel vPro® platformu, en yeni teknolojileri entegre, doğrulanmış tek bir platform altında bir araya getirerek, iş çözümleri için özel tasarlanmış bir platforma sahip olduğunuz içinizi rahatlatır. İşlemciden belleğe, depolamaya, pil ömrüne ve güvenliğe kadar iş için en iyi şekilde optimize edilerek tümü birlikte çalışmak üzere doğrulanmış en son teknolojilere sahip olduğunuzu bilirsiniz.

Project Athena İnovasyon Programı

Intel, dizüstü bilgisayar inovasyon programımız olan Project Athena ile kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye taşıyor. Pazara yeni bir dizüstü bilgisayar sınıfı getirmek için engin teknoloji iş ortaklıklarımız ile bilgisayar kullanıcılarımızın derin anlayışını bir araya getiriyoruz. Bu bilgisayarlar mobil performans için tasarlanmıştır ve iş için ideal olan Intel vPro® platformunda kullanılabilir. İnsanların en çok ihtiyaç duydukları uzun pil ömrü, sürekli bağlanabilirlik, anında eylem ve hızlı şarj için tasarlanan bir dizüstü bilgisayarlar, nerede olduklarına bakmadan insanların gün boyunca projeler arasında sorunsuzca akıp gitmesine yardımcı olur. Intel ve bilgisayar endüstrisinin en iyilerini bir araya getiren Project Athena inovasyon programı, gelişmiş yeni nesil bilgisayarlar için vizyonu belirliyor.

Intel vPro® platformuna sahip dizüstü bilgisayarlar, iş için tasarlanmıştır ve yüksek performans ve uzaktan yönetim özellikleri sunarak uzaktan çalışmaya çok uygundur.

Dizüstü Bilgisayarların Türleri

İş dizüstü bilgisayarları söz konusu tek bir ürün hepsine uygun olmayabilir. Ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarlar, 2'si 1 Aradalar, mobil iş istasyonları ve Chrombook'lar temel özellikler ve avantajlar açısından farklılık göstererek çalışanlarınız ve onların ihtiyaçları için en uygun form faktörünü seçmeniz için sizi cezbediyor.

Standart Laptoplar

Standart dizüstü bilgisayarlar, güvenilir bir iş dizüstü bilgisayarından beklenilen tüm temel araçları, özellikleri ve becerileri sunar. Çalışanlar ister yolda çalışıyor ister evde biraz iş yapmak istiyor olsunlar, verimli, korunaklı ve bağlı kalırlar.

Standart dizüstü bilgisayarları görüntüleyin

Hafif Laptoplar

Bu ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar, günümüzde sürekli hareket halindeki çalışanlara üstün güç sağlar. Sürekli seyahat eden çalışanlar ultra tanışabilir dizüstü bilgisayarların hızlı yanıt süresinden, uzun pil ömründen ve bağlanabilirliğinden memnun kalacaklar.

Ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarları görüntüleyin

2'si 1 Arada Dizüstü Bilgisayarlar

Çok amaçlı kullanımda önde olan 2'si 1 Aradalar, dizüstü bilgisayarların performansını tabletin aşırı hareketli olma özelliği ile bir araya getiriyor. Satış ve perakende sektöründeki müşteri bilgilerini kaydetmek için etkileşimde olan, sunum yapmak için ekranı çevirme gereksinimi duyan ve resepsiyonda oturarak veya ayakta çalışanlar için mükemmel bir seçenek oluşturuyor.

2'si 1 Arada dizüstü bilgisayarları görüntüleyin

Mobil İş İstasyonları

Performans, mobil iş istasyonlarının ayırt edici özelliğidir. Mühendisler, içerik üreticiler ve mali analizciler ister ofiste ister hareket halindeyken kullanılsın tasarımları, analizleri ve diğer yüksek performanslı uygulamalar için ihtiyaç duydukları güce, geniş ekranlara ve tam klavyeye sahip olmaktan memnun olacaklar.

Mobil iş istasyonlarını görüntüleyin

Chromebook cihazları

Chromebook'lar kullanıcıları uzun pil ömrü, çevrimiçi uygulamalarına hızlı erişim ve birçok görevi sorunsuz bir şekilde aynı anda yapmanın avantajına sahipler. Her şeyi bulut üzerinde yapabildikleri için ince ve hafif olduklarından eğitim ve mobil iş kullanımı için idealdir. 

Tüm Chromebook'ları görüntüleyin

Ürün ve Performans Bilgileri

1Performans testlerinde kullanılan yazılım ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerde performans sağlayacak şekilde optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri belirli bilgisayar sistemleri, bileşenler, yazılımlar, işlemler ve işlevler kullanılarak ölçülür. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın almayı düşündüğünüz ürünler hakkında tam bir değerlendirme yapabilmek için, bu ürünlerin başka ürünlerle birlikte gösterdiği performans gibi bilgilere ve performans testlerine de başvurmanız gerekir. Daha ayrıntılı bilgi için intel.com.tr/benchmarks adresini ziyaret edin.
2Performans testlerinde kullanılan yazılım ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerde performans sağlayacak şekilde optimize edilmiş olabilir. SYSmark ve MobileMark gibi performans testleri belirli bilgisayar sistemleri, bileşenler, yazılımlar, işlemler ve işlevler kullanılarak ölçülür. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın almayı düşündüğünüz ürünler hakkında tam bir değerlendirme yapabilmek için, bu ürünlerin başka ürünlerle birlikte gösterdiği performans gibi bilgilere ve performans testlerine de başvurmanız gerekir. Daha ayrıntılı bilgi için intel.com.tr/benchmarks adresini ziyaret edin.
3

Yaklaşık 3 Kat Daha Hızlı: 802.11ax 2x2 160 MHz, IEEE 802.11 standart kablosuz bağlantı özelliklerinde belirtilen standart 802.11ac 2x2 80 MHz (867 Mb/sn) bağlantıdan yaklaşık 3 kat (2,8 kat) daha yüksek olan 2402 Mb/sn maksimum teorik veri hızlarını mümkün kılar ve benzer şekilde yapılandırılan 802.11ax kablosuz ağ yönlendiricilerinin kullanılmasını gerektirir.

4

WPA3 Wi-Fi Güvenlik Özellikleri: Wi-Fi İttifakı sektör kurulu, Wi-Fi 6 ürünlerinin IEEE 802.11ax standardına uygun olduğunu onaylayacaktır ve Wi-Fi güvenlik özelliklerinin en son sürümünü edinmek için ön koşul olarak WPA3 güvenlik sertifikası isteyecektir. WPA3 Basitleştirilmiş Parolalar: WPA3, WPA2 tarafından kullanılan Ön Paylaşımlı Anahtar (PSK) değişim protokolünün yerine Eş Zamanlı Kimlik Doğrulaması (SAE) kullanır. SAE, ilk anahtar değişimini daha güvenli bir şekilde gerçekleştirir ve ileri düzeyde gizlilik kullanır, bu da çevrimdışı şifre çözme saldırılarına karşı daha dirençli olmasını sağlar ve daha güçlü parola tabanlı kimlik doğrulama sunar. WPA3 Gelişmiş Koruma: Ek ağ koruması, bir 802.11ax ağında 192 bit kriptografik güce eşdeğer olarak sunulur ve WPA2 ile kullanılan 128 bit AES şifrelemesinden daha üstündür.

54 kat daha fazla kapasite/ölçeklenebilirlik: Bu iddia, benzer boyutlardaki 802.11ax ile 802.11ac ağlarının genel ağ kapasitesinin karşılaştırılmasına dayanır. IEEE 802.11-14/0165r1 802.11ax teknik özellik düzeltmesi, çok sayıda cihazın devreye alındığı bir senaryoda istasyon başına ortalama iş hacminde en az dört kat iyileşmeyi destekleyebilen (MAC veri hizmeti erişim noktasında ölçülen) ve aynı zamanda istasyon başına güç verimliliğini sürdürebilen veya iyileştirebilen en az bir operasyon modunu mümkün kılan IEEE 802.11 fiziksel katmanlarında (PHY) ve IEEE 802.11 Medium Access Control katmanında (MAC) yapılan standartlaştırılmış değişiklikleri tanımlar. Ek ayrıntılar için şurayı ziyaret edin: https://mentor.ieee.org/802.11/dcn/14/11-14-0165-01-0hew-802-11-hew-sg-proposed-par.docx.
6Yüzde yetmiş beş gecikme azaltımı: OFDMA olan veya olmayan 9 istemci kullanan 802.11 ax Intel simülasyon verilerine (yüzde 79) göre. OFDM kullanılmadan elde edilen ortalama gecikme süresi 36 msn (milisaniye) olmuş, OFDMA kullanıldığında elde edilen ortalama gecikme süresi ise 7,6 msn’ye düşmüştür. Gecikme süresinde iyileşme için 802.11ax (Wi-Fi 6) yönlendiricinin ve tüm istemcilerin OFDMA kullanımını desteklemesi gereklidir. Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir. Intel® teknolojileri; etkinleştirilmiş donanım, yazılım ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Sonuçlar tahmin edilmiş veya simüle edilmiştir. Intel üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Doğruluğu değerlendirmek için diğer kaynaklara başvurmanız gerekir.