Görüntü Dağıtımını Kolaylaştıran Kararlı Bir Platform

İşletme bilgisayarlarının tümünde standartlaştırılmış sistem ve işletim sistemi (OS) görüntüleri ile zamandan tasarruf edin.

Görüntü dağıtımı, BT'nin bilgisayar ve cihaz filosunu yönetmesini kolaylaştırır. Intel vPro® platformunun, işletmelerin görüntüleri daha verimli yönetmesi ve dağıtmasına yardımcı olması için nasıl kararlılık sunduğu ve uzaktan yönetim özellikleri hakkında bilgi edinin.123

Görüntü Dağıtımı Nedir?

Yüzlerce, hatta binlerce bilgisayar ve cihazı satın almak bir yatırımdır ve oldukça önemlidir. Sonuçta, iş bilgisayarlarınız çalışanların üretken çalışmasına olanak sağlar. O yatırımı korumak, kurumsal işletim sistemi yapılandırmasını hesaba katan bir bilgisayar yaşam döngüsü yönetim stratejisini gerektirir.

Farklı cihazlar farklı kullanımlara sahiptir. Bu nedenle işletmeniz işletim sistemini, uygulamaları ve sistemin diğer parçalarını her cihaz tipi ve kullanım senaryosuna göre belli bir şekilde yapılandırmak isteyebilir. Sistem ve işletim sistemi görüntü dağıtımı, BT'ye her cihaz tipi ve kullanıcı için profiller içeren bir bilgisayar filosunu hızlıca kurmak ve yönetmek için etkin bir yol sunar. Bu profiller veya görüntüler, daha sonra şirket çapında standartlaştırılır.

Görüntü standartlaştırmasının en önemli faydası zamandan tasarruftur. Bir görüntüyü tüm uygulamaların çalıştığından emin olmak için test etmek ve doğrulamak uzun bir zaman ve oldukça fazla BT tecrübesi gerektirebilir. BT ekipleri standartlaştırılmış görüntüleri yayınlayarak her görüntüyü tekrar doğrulamak için harcayacakları zamandan tasarruf ederler. Bu da BT idaresi görevlerini kolaylaştırırken aynı zamanda her çalışanın ihtiyaç duyduğu yazılım ve araçları sunarak kullanıcı deneyimini geliştirir.

Bir diğer avantajı geliştirilmiş üretkenliktir. Görüntüleme cihazlarının hızlıca kullanıma hazır hale gelmesi anlamına gelir, böylece aksama süreleri azalır. Ek olarak, BT sadece belli bir kullanıcı için gerekli yazılımı kurabilir.

Görüntü dağıtımı genellikle şu adımları içerir:

  • Tek bir bilgisayar üzerinde işletim sistemi, sürücüler ve ayarları kişiselleştirme ve doğrulama. Bu süreç yaklaşık 90 gün sürebilir. İşlem tamamlandığında, BT bu kalemleri her bir bilgisayar için yeniden doğrulamak zorunda olmamaktan dolayı uzun vadede çok daha fazla zaman kazanabilir.
  • Sistem veya işletim sistemi doğrulandıktan sonra doğru görüntüler karşılık gelen bilgisayarlara ve cihazlara dağıtılabilir. Bu da işletim sistemi dağıtım sürecini çarpıcı bir şekilde daha etkin hale getirir.

BT, görüntüleri tüm filo çapında tutarlı tutarak, yeni uygulamaları ve tamamlanmış güncellemeleri hızlıca ekleyebilirken olay riskini de azaltabilir. Bunun nedeni, tutarlı bir işletim sisteminin her makinenin yazılımı amacına uygun şekilde çalıştırdığından ve güvenlik önlemlerinin kullanımda olduğundan emin olmasına yardımcı olabilmesidir.

Sistem ve işletim sistemi görüntü dağıtımı, BT'ye her cihaz tipi ve kullanıcı için profiller içeren bir bilgisayar filosunu hızlıca kurmak ve yönetmek için etkin bir yol sunar.

Görüntü Dağıtımının Avantajları

Görüntüleme, BT ekiplerinin odaklarını basit yönetim işlerinden daha çok dikkat gerektiren stratejik etkinliklere kaydırmalarına yardımcı olur.

  • Hızlı bilgisayar kurulumunun keyfini çıkarın. Yeni bilgisayarlar, görüntünün içerdiği yapılandırmaları kullanarak düzgün ve sorunsuz çalışabilir. Bu da BT'nin hizmete konulan her yeni makineye çeşitli yazılım ve uygulamalar yükleme zorunluğunu ortadan kaldırır.
  • Zaman ve zahmetten tasarruf edin. Görüntüleri tek tek dağıtmak yerine tek bir görüntüyü binlerce makineye tek seferinde yayınlamak, zamandan tasarruf sağlar ve önemli ayarlar ile uygulamaların kullanımda olduğundan emin olmaya yarar. Yöneticiler cihazı hızlıca kurabilirler ve zamanlarını daha yüksek öneme sahip görevlere yönlendirebilirler.
  • Bilgisayar Standartlaştırması Sağlayın. Bir organizasyonun bilgisayarlarının cihaza ve kullanıcı profiline göre standartlaştırıldığına emin olarak, yönetim ve bakım görevleri daha az uğraştırıcı hale gelebilir.
  • 7 gün 24 saat global destek alın. Cihazlar en yeni işletim sistemine göre yapılandırıldığında BT, Microsoft diğer işletim sistemi sağlayıcılarından güncellemelere ve ek desteğe erişebilir. Herhangi bir sağlayıcının güncel işletim sistemlerine geçiş yapmayan işletmeler, bu desteği kaybetme riskine maruz kalır. Ayrıca yazılım işlevselliği anlamında zararlı çıkabilirler ki bu da kullanıcı deneyimine, güvenliğe, etkinliğe ve üretkenliğe engel olabilir.3

Intel vPro® Platformu

Intel vPro® platformu, kapsamlı donanım tabanlı özellikler sunan işletmeler için üretilmiş bir bilgisayar platformudur. En son bilgisayar platformu teknolojilerini tek bir entegre ve doğrulanmış çözümde sunarak, BT ve son kullanıcılara gerçek bir kurumsal sınıf cihaz kararlılığı ve güvenilirliği sağlar.

Intel vPro® platformu, tahmin edilebilir geçişleri mümkün kılarak bilgisayar yaşam döngüsü yönetimini basitleştirmeye yardımcı olur. Intel vPro® platformunun bir parçası olan Intel® Stable IT Platform Programı (Intel® SIPP), satın alma döngüsü içerisinde en az 15 ay veya bir sonraki neslin piyasaya çıkışına dek sıfır donanım değişikliğini hedefleyen kapsamlı bir doğrulama programını barındırır. Daha az güncelleme, kullanıcılar için daha az sıkıntı ve kesinti anlamına gelir. Sonuç olarak bu, özellikle görüntü dağıtımı ve bakımı söz konusu olduğunda daha sorunsuz bir genel deneyim sağlar.

Intel, cihaz üreticileriyle iş birliği yaparak şirketlerin aynı bilgisayar SKU'larını küresel olarak 12 aydan fazla bir süre boyunca beraberinde ürün desteğiyle satın alabilmelerini sağlar. Dahası, Intel vPro® platform mimarları cihaz yöneticileriyle sıkı sıkıya çalışarak kapsamlı bir Intel® birinci sınıf iş bileşenleri listesini zorlu testlere tabi tutar. İşlemciler, grafik kartları, çip setleri ve ağ cihazları bu bileşenlere dahildir. Bu da BT üzerindeki toplam yükü azaltır.

Ek olarak; Intel, herhangi bir platform neslinde Windows 10'un birden fazla sürümünü doğrular. Bu da işletmelerin Windows 10 güncellemelerini daha iyi yönetmelerine ve herhangi bir işletim sistemi yayını için Microsoft'tan genişletilmiş destek almalarına yardımcı olur.

Görüntü Dağıtımını Destekleyen Uzaktan Yönetim

Intel vPro® platformunun bir parçası olan Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT) , güçlü uzaktan yönetim özellikleri sunar. BT yöneticileri görüntüleri veya güncellemeleri cihazlara uzaktan dağıtabilirler, böylece zamandan ve yerinde yönetim ile aksama süreleriyle alakalı masraflardan tasarruf ederler.4 Intel® Active Management Teknolojisi ayrıca işletim sistemi geçişini kolaylaştırarak yöneticilerin sistemleri uzaktan açmasına ve güncellemesine olanak sağlar. Bu şekilde şirket çapında Windows 10 geçişi kolaylaşır.

Intel® Active Management Teknolojisi sayesinde bilgisayarlarının başına geri dönen kullanıcılar, güncellemelerin gece boyunca yüklendiğini görerek çalışma saatlerindeki üretkenliklerini kesintiye uğratan aksamalardan kurtulurlar. Benzer şekilde, filo çapında sürücü yenilemeleri mesai saatleri dışında gerçekleştirilebilir. Bu şekilde, şirket çapında tutarlı bir kullanıcı deneyimi sağlarken güncellenmiş yazılımın düzgün bir şekilde çalışmasına ve tam potansiyelinde işlev göstermesine olanak tanır.

Intel vPro® Platformu ile Kararlılık ve Bilgisayar Yaşam Döngüsü Yönetimi

Kutudan çıktığı andan itibaren kararlılıkla çalışan Intel vPro® iş platformu, BT'nin bilgisayar yönetimi yaşam döngüsü üzerinde kontrol sahibi olmasını sağlar. En son bilgisayar platformu teknolojilerini tek bir entegre ve doğrulanmış çözümde sunarak, BT ve son kullanıcılara gerçek bir kurumsal sınıf cihaz kararlılığı ve güvenilirliği sağlar. Cihazlar, sektördeki en zorlu doğrulama süreçlerinden biri tarafından, cihazların işletmeler için üretildiğini onaylayan binlerce test ve geri bildirim döngüsüyle güvence altına alınmış olur.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri, yalnızca Intel® mikroişlemcilerde performans sağlayacak şekilde optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenler, yazılımlar, işlemler ve işlevler kullanılarak ölçülür. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın almayı düşündüğünüz ürünler hakkında tam bir değerlendirme yapabilmek için bu ürünlerin başka ürünlerle birlikte gösterdiği performans gibi başka bilgilere ve performans testlerine de başvurmanız gerekir. Daha ayrıntılı bilgi için www.intel.com.tr/benchmarks adresini ziyaret edin.

2Performans sonuçları, yapılandırmalarda gösterilen tarihlerden itibaren yapılan testlere dayalıdır ve genel kullanıma açık tüm güncellemeleri içermeyebilir. Yapılandırma ayrıntıları için yedeklemeye bakın. Intel üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Almayı düşündüğünüz ürünün performansını değerlendirmek için diğer kaynaklara başvurmanız gerekir. Sonuçlar tahmin veya simüle edilmiştir.
3

Intel® teknolojileri, donanım ile yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir.

4Intel vPro® Platformunun Total Economic Impact™ değeri, Intel tarafından yaptırılan ve Forrester Consulting tarafından yürütülen bir araştırma (Aralık 2018). Diğer kuruluşların elde edeceği yatırım getirisi; işletmelerin Intel vPro® platformuna geçmeden önceki boyut, temel güvenlik seviyesi, yönetilebilirlik ve üretkenliği gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişecektir. Kuruluşunuzun kazanacağı avantajları belirlemek için diğer kaynaklara başvurun ve kuruluşunuza özel bilgileri kullanın. intel.com.tr/vProPlatformTEI adresinden araştırmayı okuyun.