Bant Dışı Yönetim Nedir?

Donanım tabanlı özellikler, cihazlar kapalıyken bile BT'nin cihazları uzaktan yönetmesine imkan verir.

Bant Dışı Yönetim Temelleri

  • Donanım tabanlı bant dışı yönetimle BT ekipleri, işletim sisteminin yanıt vermediği veya bilgisayar tabanlı cihazların kapalı olduğu durumda bile bu cihazlara erişebilir.

  • BT ekipleri daha verimli çalışabilir, planlanmayan kapalı kalma süreleri azaltılır, çalışan üretkenliğini yükseltilir ve işletme maliyetleri düşürülür.

  • Bant dışı yönetim, Intel vPro® platformunun bir parçası olan Intel® Active Management Teknolojisiyle (Intel® AMT) birlikte sunulur.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Bant dışı yönetim (OOBM), BT yöneticilerine bilgisayar ve cihaz filolarını yönetmede daha fazla esneklik sağlar. Intel vPro® platformunun, planlanmayan kapalı kalma sürelerini azaltmada işletmelere yönelik sunduğu uzaktan yönetim özelliklerini öğrenin.

Günümüzde daha çok yerde çalışmak mümkündür. Ancak BT yardım masaları tüm ofis sahalarında bulunmaz ve uzaktan çalışanlar yine de bilgisayar desteğine ihtiyaç duyar. Ayrıca modern bilgi işlem kavramı, geleneksel bilgisayarların çok ötesine geçer. Yani BT yöneticilerinin her zamankinden daha fazla yerde, daha fazla cihaz yönetmesi gerekir.

Bilgisayar tabanlı cihazlar artık çeşitli ortamlara ve kullanım senaryolarına yayılmıştır ve bu cihazları yönetmek oldukça karmaşık bir hal almıştır. BT yöneticisinin havaalanında yerden 4,5 metre yükseğe monte edilmiş bir dijital tabelayı onarması gerekebilir. Hemen sonrasında ise kalabalık bir metro istasyonunda saatte yüzlerce müşteriye hizmet veren bir self servis kiosk'unda sorun giderebilir. Bilgisayar tabanlı cihazlar, bir rüzgar türbininin tepesi veya yer altındaki madenler gibi zorlu ve erişmesi güç endüstriyel ortamlarda bile kullanılabilir.

Cihazlar şirket için BT departmanları tarafından yönetilse de servis sağlayıcılar (MSP'ler) tarafından yönetilse de verimli çalışma gittikçe daha önemli hale gelmiştir. Uzaktan yönetim, hem zaman hem maliyet açısından büyük ölçüde tasarruf sağlar. Bir teknisyen görevlendirmeye gerek kalmadan BT yöneticileri, personel ve seyahat masraflarını düşürerek daha fazla cihazla ilgilenebilir. Ayrıca cihazlar ve kullanıcıları için üst düzey üretkenlik sağlayarak cihaz çalışma süresini de olabildiğince yükseltir.

Bant İçi ve Bant Dışı Yönetim Karşılaştırması

Piyasada birçok uzaktan izleme ve yönetim (RMM) çözümü mevcuttur. Birçoğu yazılım tabanlı olup BT yöneticilerinin cihazları tek bir arayüzden yönetmesine imkan tanır. Ne var ki, yazılım tabanlı bu çözümler bant içi yönetim kullandığından sınırlıdır. Yani cihazların yönetilebilmesi için açılması ve BT cihazlarına bağlanması gerekir.

Donanım tabanlı bant dışı yönetimle (OOBM) BT yöneticileri, işletim sisteminin (OS) arızalı olduğu ya da yanıt vermediği veya cihazların kapalı olduğu durumda bile bu cihazlara erişebilir.

Bant Dışı Yönetimin Avantajları

Bant dışı yönetimle bir ağ bağlantısına erişimi ve güç kaynağı olan tüm cihazlar yönetilebilir. BT ekipleri; açık veya kapalı olan, şirket içinde veya dışında bulunan ya da şirket güvenlik duvarı içinde veya dışında bulunan cihazlara erişebilir. Bu da işletmelere pek çok avantaj sağlar.

  • Daha iyi erişim ve işlevsellik. Bant dışı yönetim özellikleri donanım tabanlı olduğundan işletim sistemi altında çalışır. Yöneticiler, BIOS ve UEFI ürün yazılımı arayüzlerinde seviyeler oluşturabilir veya yükseltilmiş cihaz değişiklikleri gerçekleştirebilir. Ayrıca bilgisayar kurulumu ve yapılandırması ve işletim sistemi ya da güvenlik güncellemeleri gibi rutin görevler de gerçekleştirebilir.
  • Daha düşük BT yönetim maliyetleri. Birçok yerde yüzlerce hatta binlerce bilgisayar tabanlı cihazı bulunan işletmeler, seyahat ve BT personeliyle ilişkili operasyonel maliyetleri düşürebilir.
  • Daha hızlı onarımlar. Bant dışı yönetimle makinelerin BT'ye geri gönderilmesine veya teknisyenlerin sahaya gitmesine gerek kalmaz. Cihazlar çalışır durumda ve hızlı olduğundan kapalı kalma süreleri azaltılır ve üretkenlik artırılır.

Bant dışı yönetimle, bir ağ bağlantısına erişimi ve güç kaynağı olan tüm Intel vPro® platformlu cihazlar yönetilebilir.

Intel vPro® Platformu

Intel vPro® platformu, bilgisayar tabanlı cihazlara işletme sınıfı bir platformdur. Gelişmiş BT güvenilirliği amacıyla yüksek performans, yerleşik güvenlik özellikleri, modern yönetilebilirlik ve kararlılığa sahip optimize edilmiş bir kullanıcı deneyimi sunmak üzere tasarlanmıştır.

Intel vPro® platformu, Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT) ile bant dışı yönetim sunması nedeniyle benzersizdir. RMM donanım tabanlı bu özellikler işletim sisteminden bağımsız çalışır ve sürekli bağlanılabilirlik sağlar.

Uzaktan klavye, video ve fare (KVM) kontrolüne sahip BT yöneticileri, uzak bilgisayarlara ve cihazlara erişerek "ellerinin altındaymış" gibi bu cihazlar üzerinde çalışabilirler. Uzaktan güç kontrolü, işletim sistemi çalışmasa bile yöneticilere cihazı açma veya yeniden başlatma imkanı sağlar. Bu özellikler ile bant dışı onarımlarda, işletim sistemi yönetiminde ve çok daha fazla işlemde devrim yaratılabilir.

Intel® Active Management Teknolojisine birçok uygulama ve arayüz üzerinden erişilebilir:

Bu araçların hepsiyle BT yöneticileri, kullanıcıların işini bölmelerine gerek kalmadan bilgisayarın kontrolünü kullanıcılara bırakarak üretkenliği artırır. Kullanıcı olmadığı durumdaysa yöneticiler sanki kullanıcı varmış gibi cihazları yönetebilir.

Bant dışı yönetime başlamak için Intel vPro® platformuna sahip işe yönelik dizüstü ve masaüstü bilgisayarlara bakın ya da MSP’ye cihaz seçeneneklerini danışın.

Intel® Active Management Teknolojisi ile Uzaktan Yönetim

İşletmeler için geliştirilen Intel vPro platformunun bir parçası olarak, Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT) bant dışı yönetim (OOBM), uzaktan izleme ve yönetim (RMM) ve mobil cihaz yönetimi (MDM) teknolojilerinden oluşan bir paket sunar. Forrester Consulting tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Intel vPro® platformuyla yapılan gelişmiş cihaz güvenliği ve yönetimi üç yılda 1,3 milyon ABD doları değerinde tasarruf sağlarken Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT) ile uzaktan otomatik yama dağıtımı sayesinde üç yılda 81.000 ABD doları değerinde riske göre düzenlenmiş maliyet tasarrufu sağlanabilir.1

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel vPro® platformunun Total Economic Impact™ değeri, Intel'in talebiyle Forrester Consulting tarafından yürütülen bir çalışma (Aralık 2018). Diğer kuruluşların elde edeceği tasarruf miktarı, şirketin Intel vPro® platformuna geçmeden önceki güvenlik boyutu ile temel düzeyi, yönetilebilirlik ve üretkenlik gibi çeşitli faktörlerine bağlı olarak değişir. Kuruluşunuzun kazanacağı avantajları belirlemek için diğer kaynaklara başvurun ve kuruluşunuza özel bilgileri kullanın. Çalışmanın tamamını intel.com.tr/vProPlatformTEI adresinde okuyabilirsiniz. Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir.