Better Computers, Better Business

At Intel, computer technology just keeps evolving—so your business can too.

INTEL® vPRO™ Platform For Business1

The Intel® vPro™ platform meets the needs of the user and the business by combining a premium computing experience with hardware-enhanced security, flexible remote management, and improved stability.

Explore the Intel® vPro™ platform

Intel® Authenticate Solution

Get in front of security with easily deployed end-to-end hardware-enhanced identity protection and customizable Multifactor Authentication (MFA).

Learn more

Intel® Active Management Technology

Save time and reduce on-site support costs with remote discovery and recovery with Intel® Active Management Technology—even in cases of power loss or OS failure.

Look into Intel® AMT

8th Gen Intel® Core™ vPro™ Processors

Streamline productivity with the fast, responsive performance necessary for serious business compute. Get in front of threats with hardware-enhanced security and reduce IT operating costs with remote manageability.

Explore the unprecedented power of Intel® Core™ vPro™ processors

Related Technologies from Intel

Intel Unite® Solution

Start meetings faster with secure, easy-to-use content sharing that wirelessly connects computers to room displays and other devices across your corporate network1.

Build more effective collaboration

Intel® Optane™ Memory2

Get an amazingly responsive new computing experience—with mega-storage capacity—for shorter boot times3, faster application launches, and more.

Check out the DRAM revolution

Thunderbolt™ 3 Technology

Simplify connectivity, accelerate workflows, and boost productivity by connecting multiple displays or devices through a single, compact port.

See how a single port delivers it all

Intel® Stable Image Platform Program (Intel® SIPP)

Migrate to new technologies at your own pace with a program that has defined enterprise stability, quality, and compatibility for over a decade.

Learn about Intel® SIPP

Optimize Your Windows* 10 Migration

As more enterprises migrate to Windows* 10, the focus should be on hardware that optimizes all the advanced security, stability, and productivity features.

Learn more about migrating to Windows* 10

Products Built On The Intel® vPro™ Platform

Fast, Flexible 2 in 1s

Give your employees ultimate tablet-to-laptop versatility in one device and empower them to do amazing things for your business.

Shop for 2 in 1s built on the Intel® vPro™ platform

Business-Class Laptops

Equip your enterprise for success with sleek, light, stylish laptops packed with industry-leading power and performance.

Browse Laptops built on the Intel® vPro™ platform

Streamlined Desktop Productivity

Put the next gen speed, responsiveness, and reliability your business needs on every desk.

Explore Desktops built on the Intel® vPro™ platform

Your Modern Workforce Demands Modern Technology

Modern technology is critical to maintain the best talent. A recent study showed that without the critical technology infrastructure that millennials expect, they’ll move on.

Read the report now

Bugün İşinizi Dönüştürmeye Başlayın

Sektördeki uzmanlardan en son haberleri ve güncellemeleri, işin geleceğini şekillendiren teknoloji ve trendler hakkında bilgi edinin.

Bu formu göndererek, 18 yaşını doldurmuş bir yetişkin olduğunuzu onaylamakta ve Intel'in pazarlama e-postaları veya telefon yoluyla size ulaşmasını kabul etmektesiniz. İstediğiniz zaman aboneliği iptal edebilirsiniz. Intel’in web siteleri ve iletişimleri Gizlilik Bildirimine ve Kullanım Koşullarına tabidir.

Bu formu göndererek, 18 yaşını doldurmuş bir yetişkin olduğunuzu onaylamakta ve Intel'in pazarlama e-postaları veya telefon yoluyla size ulaşmasını kabul etmektesiniz. İstediğiniz zaman aboneliği iptal edebilirsiniz. Intel’in web siteleri ve iletişimleri Gizlilik Bildirimine ve Kullanım Koşullarına tabidir.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına bağlıdır ve donanım, yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Hiçbir bilgisayar sistemi mutlak güvenlik sağlayamaz. Sistem üreticinize veya satıcınıza danışın ya da https://www.intel.com.tr adresinden daha fazla bilgi edinin.

2

Intel® Optane™ hafıza ve logosu, ayrı bileşenlerden oluşan bir platform özelliği gösterir ve tek bir küçük boyutlu solid state sürücü veya bellek ortamı değildir. Intel® Optane™ hafızaya hazır bir sistemde şunlar bulunur: 7. Nesil Intel® Core™ işlemci, Intel® 200 serisi çip seti, PCH Remapped PCIe* Denetleyicisi üzerinde M.2 tip 2280-S1-B-M konektör ve NVMe* Spec 1.1'i karşılayan B-M anahtarlarıyla x2 veya x4 yapılandırmasında şeritler ve Intel® Rapid Storage Teknolojisi (Intel® RST) 15.5 sürücüyü destekleyen Sistem BIOS'u.

3

İşletim Sistemi Yükleme Süresi İş Yükü: Cihaz açıldıktan (kapalı durumdayken) sonra işletim sisteminin yüklenmesi tamamlanana kadar geçen süre.