İşletmeler İçin Uzaktan Yönetim Teknolojisi

Uzak bilgisayar yönetimi ile çalışanlara BT desteği sağlayın.1 2 3

En yeni donanım tabanlı araçlar, BT ekiplerinin güvenlik duvarının hem içinde hem de dışında çok çeşitli cihazları uzaktan yönetmelerine ve korumalarına yardımcı olur. Kurumsal uzaktan yönetiminin işletme genelinde BT verimliliğini nasıl artırdığını görün.

Kurumsal Uzaktan Yönetim, İşletmeler İçin Tasarlandı

İşletmeniz, büyük olasılıkla çeşitli konumlarda çalışan şirkete ait ve kişisel cihazların bir karışımını içerir. Birinci sınıf uzaktan izleme ve yönetim (RMM) özellikleri, maliyet ve karmaşıklığı azaltmaya yardımcı olur. İster şirket içinde ister şirket dışında olsun, donanım tabanlı araçlara sahip yeni cihazlar işletmelerin uzaktan BT hizmetleri sunmasına olanak sağlayarak, masaüstü destek ve arıza sürelerini azaltır.

İşletmeler İçin Modern Yönetilebilirlik

Birçok işletmede, artık çoğu cihaz BT personelinin çalıştığı yerde bulunmaz. Günümüzde filolar; şirket içi cihazlar, uzak cihazlar ve hatta konferans salonlarındaki akıllı otomatlar, ATM'ler veya hub cihazları gibi kullanıcısı olmayan cihazlar içermektedir.

Bu dağınık ve çeşitli ortam; yönetilebilirliği daha karmaşık, zaman alıcı ve maliyetli hale getiriyor. Cihaz yönetim talepleri artıyor; 2030 yılına kadar tahminen 125 milyar bağlı cihaz olacak.4 Kullanıcılar her zaman hazır, her zaman güncel ve her zaman yüksek performanslı cihazlar bekliyor. Aslında doğru cihazlara sahip olmak, bakım ve teknik destek sayesinde bir bilgisayarın toplam sahip olma maliyetinin (TCO) yüzde 80'i ile bir işletmenin kâr-mal oranını etkiler.5 Ayrıca bakımı iyi yapılan bir cihaz daha güvenlidir, bu da gelişen siber güvenlik tehditleri açısından hayati önem taşır.

Yönetilebilirlik için Donanım Tabanlı Araçlar Neden Önemlidir?

Kurumsal uzaktan yönetim için donanım tabanlı araçlar, BT ekiplerinin süreçleri hem yazılım hem de donanım düzeyinde yönetmesine olanak tanır. Bu, cihazların nerede olurlarsa olsunlar izlenebileceği, korunabileceği ve yönetilebileceği anlamına gelir.

Uzaktan bilgisayar yönetimi, BT ekiplerine cihazların güncel işletim sistemleri (OS) ile virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılım tarama yazılımları bulundurma imkanı sunar. Mesai saatleri dışındaki yama uygulamaları, güncellemelerin üretkenlik üzerindeki etkisini en aza indirmeye yardımcı olur.

Uzaktan cihaz yönetimi, BT ekiplerinin sorunları gidermek, teşhis etmek ve düzeltmek için telemetriyi kullanarak reaktif yönetimden proaktif yönetime geçişini güçlendirir.

Intel'in talebiyle Forrester Consulting tarafından 2019 yılında yürütülen bir araştırmaya göre, ankete katılan BT yöneticilerinin %77'si Windows* 10 işletim sistemli yeni Intel vPro® platform tabanlı cihazların önceki cihazlara göre daha kolay yönetilebildiğini tespit etti.6

Uzaktan Yönetimin Kullanım Durumları

Uzaktan yönetim, cihazların güvenliğinin artırılmasını ve en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Zengin özelliklere sahip bir cihaz platformu, BT ekibinize birçok önemli durumda kullanılabilen güçlü bir araç seti sağlayabilir.

İşletim Sistemi ve Yazılım Güncellemeleri
İşletim sistemi güncelleştirmeleri ve yazılım dağıtımı BT için özellikle zor olabilir. Devam eden güvenlik tehditleri daha sık güncelleme yapılmasına yol açabilir. Bu da mobiliteyi ve desteklenmesi gereken cihaz sayısındaki artışı düşününce işleri daha da karmaşıklaştırabilir. Bu ve diğer faktörler, masa başı veya manuel güncellemeleri kullanışsız hale getirebilir. Uzaktan yönetim sayesinde BT mağazanız, yüksek hacimli işletim sistemi güncellemelerini ve yazılım sürümlerini otomatikleştirerek bu süreci kolaylaştırabilir.

Yama Yönetimi
Uzaktan yönetim, BT'nin uzaktan kurtarmayı destekleyen veya güvenliği artırmaya yardımcı olan otomatik yama güncellemeleri uygulamasına olanak tanır. Hatta BT, mesai saatleri dışında sistemleri açabilir ve yama yapabilir.

Cihaz Yenileme
Günümüzün işletmeleri, yalnızca performansı artırmayı değil, aynı zamanda uç nokta güvenliği ve cihaz yönetilebilirliğini de geliştirmek için cihazları düzenli bir şekilde yenileme eğilimindedir. Çalışanlar ve cihaz başka bir konumda olduğunda bant içi ve bant dışı yönetim, klavye video fare (KVM) kontrolü ve güç açma/kapatma gibi özellikler, yenileme işlemleri sırasında BT'ye yardımcı olabilir.

Cihaz Sorun Giderme
Uzaktan yönetim özellikleri, BT ekiplerinin sorunları proaktif bir şekilde gidermesini, tespit etmesini ve doğru çözümleri uygulamasını sağlar. BT; gerçek zamanlı telemetri analizinden yararlanabilir, sistemin sorunlarını hızlı bir şekilde teşhis edebilir ve bunları çözmek için gerekli işlemleri yapabilir. Çalışanlara düzeltme seçenekleri sağlamak için kendi kendine yardım araçlarında da telemetri uygulanabilir.

Intel® Active Management Teknolojisi ile Uzaktan Yönetim

İşletmelere yönelik Intel vPro® platformunun bir parçası olarak Intel® Active Management Teknolojisi, uzaktan izleme ve yönetim (RMM) ile mobil cihaz yönetimi (MDM) teknolojilerinden oluşan bir paket sunar. Forrester Consulting tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Intel vPro® platformuyla yapılan gelişmiş cihaz güvenliği ve yönetimi üç yılda 1,3 milyon ABD doları değerinde tasarruf sağlarken Intel® Active Management Teknolojisi ile uzaktan otomatik yama dağıtımı sayesinde üç yılda 81.000 ABD doları değerinde riske göre düzenlenmiş maliyet tasarrufu sağlanabilir.6

Bant Dışı Yönetim

Uzak aygıtlar; bozuk bir sürücü, çöken bir uygulama veya çalışmayan ya da önyükleme yapmayan bir işletim sistemi nedeniyle sorunlarla karşılaşabilir veya yanıt veremeyebilir. Intel® Active Management Technology'nin sunduğu uzaktan yönetim özellikleri, BT'nin bu sorunları kolayca gidermesini ve güvenlik duvarının içindeki ve dışındaki istemci cihazlarını yönetmesini sağlar. Kablolu LAN arabirimi veya kablosuz LAN Wi-Fi aracılığıyla bant dışı bağlantı, işletim sisteminden bağımsız olarak çalışarak uzak cihazlar için kalıcı bağlantıya izin verir.

IP Üzerinden KVM

Masa başı BT desteği maliyetli olabilir. Intel vPro® platformuna sahip cihazlarla BT birimi, güvenilir bir Wi-Fi bağlantısı aracılığıyla KVM uzaktan denetim ile bant dışı yönetim özelliğini kullanarak sistemin klavye, monitör ve fare kontrolünü devralabilir. BT, AC güç kaynağına bağlı sistemler için doğrudan Intel® Active Management Technology açma komutu veya donanım alarm saati aracılığıyla sistemleri çalışma saatleri dışında yama uygulama amacıyla etkinleştirebilir. Ayrıca katılımsız sistemler için bile sistemi geçici bir ortama önyüklemek için önyükleme yeniden yönlendirmesini kullanabilir.

Uzaktan Açma

Şifreli uzaktan güç açma ve güç döngüsü özellikleri, gecelik yama dağıtımı da dahil olmak üzere planlanmış bakım, yedekleme ve tanılama gibi diğer işlemleri mümkün kılar. Bu platform yönetilebilirlik özellikleri, aynı zamanda kullanıcıları etkilemeden enerji tasarrufu sağlamaya ve güç maliyetlerini azaltmaya yardımcı olmak için kullanımda olmayan uzak sistemlerin gücünü kesmenize de imkan tanır.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına bağlıdır ve donanım, yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. Sistem üreticinize veya satıcınıza danışın ya da https://www.intel.com.tr adresinden daha fazla bilgi edinin.

2

Anlatılan maliyeti azaltma senaryoları, belirli bir Intel® işlemcili ürünün, belirtilen durumlarda ve yapılandırmalarla, ileride maliyetleri nasıl etkileyebileceğine ve maliyet tasarrufu sağlayabileceğine örnekler vermeyi amaçlamaktadır. Koşullar değişebilir. Intel, herhangi bir maliyet ya da maliyet düşüşü garantisi vermez.

3

Intel, üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Bu içerikleri gözden geçirmeniz, diğer kaynaklara başvurmanız ve bahsedilen verilerin doğruluğunu onaylamanız gerekir.

4

IHS Markit, Ekim 2017.

5Beacon Consulting, 2017.
6

Intel vPro® platformunun Total Economic Impact™ değeri, Intel'in talebiyle Forrester Consulting tarafından yürütülen bir çalışma (Aralık 2018). Diğer kuruluşların elde edeceği tasarruf miktarı, şirketin Intel vPro® platformuna geçmeden önceki güvenlik boyutu ile temel düzeyi, yönetilebilirlik ve üretkenlik gibi çeşitli faktörlerine bağlı olarak değişir. Kuruluşunuzun kazanacağı avantajları belirlemek için diğer kaynaklara başvurun ve kuruluşunuza özel bilgileri kullanın. Çalışmanın tamamını intel.com.tr/vProPlatformTEI adresinde okuyabilirsiniz. Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir.