İşletmeler İçin Uzaktan Yönetim Teknolojisi

Uzaktan bilgisayar yönetimiyle çalışanlara her yerde BT desteği sağlayın.1 2

Uzaktan Bilgisayar Yönetimi Özellikleri

  • Intel vPro® Enterprise, güçlü cihaz yönetimi yetenekleriyle, her büyüklükteki işletmeye işletme sınıfı, modern yönetilebilirlik sunar.

  • Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT), şirket içinde veya dışında bulunan çalışanları desteklemek için uzaktan yönetim araçları sağlar.

  • Intel® Endpoint Management Assistant (Intel® EMA), güvenlik duvarı dışındaki cihazlar için Intel® Active Management Technology'nin bulut tabanlı uzaktan yönetim özelliklerini etkinleştirir.

  • Intel® Manageability Commander (Intel® MC), kurumsal güvenlik duvarının arkasındaki geleneksel bir altyapıda cihazları yönetmek için konsol tabanlı Intel® Active Management Technology özelliklerini sunar.

  • Chrome için Intel vPro® Enterprise, cihazları uzaktan yöneterek ve bulutu kullanarak neredeyse her yerden sorunları çözerek, kuruluşunuzun çalışan üretkenliğini ve memnuniyetini artırmasına yardımcı olur.

author-image

Kurumsal Uzaktan Bilgisayar Yönetimi, İşletmeler İçin Tasarlandı

İşletmeniz, büyük olasılıkla çeşitli konumlarda çalışan şirkete ait ve kişisel cihazların bir karışımını içerir. Birinci sınıf uzaktan izleme ve yönetim (RMM) özellikleri, maliyet ve karmaşıklığı azaltmaya yardımcı olur. İster şirket içinde ister şirket dışında olsun, donanım tabanlı araçlara sahip yeni cihazlar işletmelerin uzaktan BT hizmetleri sunmasına olanak sağlayarak, masaüstü destek ve arıza sürelerini azaltır.

İşletmeler İçin Modern Yönetilebilirlik

Birçok işletmede, artık çoğu cihaz BT personelinin çalıştığı yerde bulunmaz. Günümüzde filolar; şirket içi cihazlar, uzak cihazlar ve hatta konferans salonlarındaki akıllı otomatlar, ATM'ler veya hub cihazları gibi kullanıcısı olmayan cihazlar içermektedir. Intel vPro® Enterprise ile BT personeli, bozuk sürücüleri, uygulama yazılımlarını ve hatta yanıt vermeyen sistemlerin işletim sistemini uzaktan onarabilir.

Bu dağınık ve çeşitli ortam; yönetilebilirliği daha karmaşık, zaman alıcı ve maliyetli hale getiriyor. Cihaz yönetim talepleri artıyor; 2030 yılına kadar tahminen 125 milyar bağlı cihaz olacak.3 Kullanıcılar her zaman hazır, her zaman güncel ve her zaman yüksek performanslı cihazlar bekliyor. Aslında doğru cihazlara sahip olmak, bakım ve teknik destek sayesinde bir bilgisayarın toplam sahip olma maliyetinin (TCO) yüzde 80'i ile bir işletmenin kâr-mal oranını etkiler.4 Ayrıca bakımı iyi yapılan bir cihaz daha güvenlidir, bu da gelişen siber güvenlik tehditleri açısından hayati önem taşır.

Yönetilebilirlik için Donanım Tabanlı Araçlar Neden Önemlidir?

Kurumsal uzaktan yönetim için donanım tabanlı araçlar, BT ekiplerinin süreçleri hem yazılım hem de donanım düzeyinde yönetmesine olanak tanır. Bu, cihazların nerede olurlarsa olsunlar izlenebileceği, korunabileceği ve yönetilebileceği anlamına gelir.

Uzaktan bilgisayar yönetimi, BT ekiplerine cihazların güncel işletim sistemleri (OS) ile virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılım tarama yazılımları bulundurma imkanı sunar. Mesai saatleri dışındaki yama uygulamaları, güncellemelerin üretkenlik üzerindeki etkisini en aza indirmeye yardımcı olur.

Uzaktan cihaz yönetimi, BT ekiplerinin sorunları gidermek, teşhis etmek ve düzeltmek için telemetriyi kullanarak reaktif yönetimden proaktif yönetime geçişini güçlendirir.

Intel'in talebiyle Forrester Consulting tarafından 2019 yılında yürütülen bir araştırmaya göre, ankete katılan BT yöneticilerinin %77'si Windows* 10 işletim sistemli yeni Intel vPro® teknolojili cihazların önceki cihazlara göre daha kolay yönetilebildiğini tespit etti.5

Uzaktan Yönetimin Kullanım Durumları

Uzaktan yönetim, cihazların güvenliğinin artırılmasını ve en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Zengin özelliklere sahip bir cihaz platformu, BT ekibinize birçok önemli durumda kullanılabilen güçlü bir araç seti sağlayabilir.

İşletim Sistemi ve Yazılım Güncellemeleri
İşletim sistemi güncelleştirmeleri ve yazılım dağıtımı BT için özellikle zor olabilir. Devam eden güvenlik tehditleri daha sık güncelleme yapılmasına yol açabilir. Bu da mobiliteyi ve desteklenmesi gereken cihaz sayısındaki artışı düşününce işleri daha da karmaşıklaştırabilir. Bu ve diğer faktörler, masa başı veya manuel güncellemeleri kullanışsız hale getirebilir. BT dükkanınız uzaktan yönetimle, kendisi için en uygun olan bir programa göre süreci kolaylaştırmak için yüksek hacimli işletim sistemi güncellemelerini ve yazılım sunumlarını otomatikleştirebilir.

Yama Yönetimi
Uzaktan yönetim, BT'nin uzaktan kurtarmayı destekleyen veya güvenliği artırmaya yardımcı olan otomatik yama güncellemeleri uygulamasına olanak tanır. Hatta BT, mesai saatleri dışında sistemleri açabilir ve yama yapabilir.

Cihaz Yenileme
Günümüzün işletmeleri, yalnızca performansı artırmayı değil, aynı zamanda uç nokta güvenliği ve cihaz yönetilebilirliğini de geliştirmek için cihazları düzenli bir şekilde yenileme eğilimindedir. Çalışanlar ve cihaz başka bir konumda olduğunda bant içi ve bant dışı yönetim, klavye video fare (KVM) kontrolü ve güç açma/kapatma gibi özellikler, yenileme işlemleri sırasında BT'ye yardımcı olabilir.

Cihaz Sorun Giderme
Uzaktan yönetim özellikleri, BT ekiplerinin sorunları proaktif bir şekilde gidermesini, tespit etmesini ve doğru çözümleri uygulamasını sağlar. BT; gerçek zamanlı telemetri analizinden yararlanabilir, sistemin sorunlarını hızlı bir şekilde teşhis edebilir ve bunları çözmek için gerekli işlemleri yapabilir. Çalışanlara düzeltme seçenekleri sağlamak için kendi kendine yardım araçlarında da telemetri uygulanabilir.

Intel® Active Management Teknolojisi ile Uzaktan Yönetim

Tüm Intel vPro® Enterprise Windows teknolojili bilgisayarlarda yerleşik olarak bulunan Intel® Active Management Technology, bir dizi uzaktan izleme ve yönetim (RMM) ve mobil cihaz yönetimi (MDM) teknolojileri sunar. Forrester Consulting tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Intel vPro® teknolojili gelişmiş cihaz güvenliği ve yönetimi üç yılda 1,3 milyon ABD doları değerinde tasarruf sağlarken Intel® Active Management Teknolojisi ile uzaktan otomatik yama dağıtımı sayesinde üç yılda 81.000 ABD doları değerinde riske göre düzenlenmiş maliyet tasarrufu sağlanabilir.5

Küçük, Büyüyen Bir İşletmeyi mi Yönetiyorsunuz?

İşlerin her zamankinden daha fazla yerde ve daha fazla cihaz üzerinde gerçekleşmesiyle Intel vPro® Essentials, büyüyen işletmelerin büyüyen bilgisayar filolarının kontrolünü ya kendilerinin ya da bir BT iş ortağının yardımıyla ele almaları için bir yol sunar. Ekibiniz, nerede çalışıyor olursa olsun, ortaya çıkabilecek tüm sorunları gidermek için uzaktan bilgisayar yönetimi seçenekleriyle birlikte üretken kalabilir.

Ürün ve Performans Bilgileri

1Intel teknolojileri, etkinleştirilmiş donanım, yazılım ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir. © Intel Corporation. Intel, Intel logosu ve diğer Intel markaları, Intel Corporation veya bağlı kuruluşlarının ticari markalarıdır. Diğer adlar ve markalar başkalarının mülkiyetinde olabilir
2

Intel vPro® platformunun tüm sürümleri için sistemi tanımlayan yönetilebilir kulanım durumları, güvenlik özellikleri, sistem performansı ve kararlılığı sunmak üzere Intel® Core™ işlemci, desteklenen bir işletim sistemi, Intel LAN ve/veya WLAN silikon, sabit yazılım geliştirmeleri ve diğer donanım ve yazılım bileşenleri gerekir. Ayrıntılar için intel.com/performance-vpro adresini ziyaret edin.

3

IHS Markit, Ekim 2017.

4Beacon Consulting, 2017.
5

Intel vPro® platformunun Total Economic Impact™ değeri, Intel'in talebiyle Forrester Consulting tarafından yürütülen bir çalışma (Aralık 2018). Diğer kuruluşların elde edeceği tasarruf miktarı, şirketin Intel vPro® platformuna geçmeden önceki güvenlik boyutu ile temel düzeyi, yönetilebilirlik ve üretkenlik gibi çeşitli faktörlerine bağlı olarak değişir. Kuruluşunuzun kazanacağı avantajları belirlemek için diğer kaynaklara başvurun ve kuruluşunuza özel bilgileri kullanın. Çalışmanın tamamını intel.com.tr/vProPlatformTEI adresinde okuyabilirsiniz. Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir.