Uzaktan İzleme ve Yönetim (RMM) Nedir?

RMM teknolojisi, BT ve yönetimli hizmet sağlayıcılarının müşteri uç noktalarını izlemesine ve bilgisayar görevlerini yönetmesine olanak sağlar.1

Intel vPro® platformu, bulut üzerinden bant dışı yönetimi mümkün kılar. BT yöneticileri, Intel vPro® platformu tabanlı cihazları bilinen bir Wi-Fi ağına veya hotspot'a bağlı olduğu sürece konumlarından bağımsız olarak görebilir ve yönetebilirler. Bu da güvenliği artırmaya, bakım maliyetlerini azaltmaya ve sorun giderme sistemlerine kolay erişime yardımcı olur.

Uzaktan izleme ve yönetim (RMM) uzaktan BT yönetimi olarak da bilinir. Bu teknolojiler, BT yöneticilerinin ve yönetimli hizmet sağlayıcılarının (MSP'lere) bilgisayarları ve diğer cihazları uzaktan yönetmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Uzaktan izleme, genel BT güvenilirliği ve üretkenliğini iyileştirmek için ileriye dönük bakımı içerir. Çalışanların zamanlarının yüzde 50 ile 60'ını masalarının başından uzak geçirdiği bir ortamda2, her boyuttaki kuruluş için bir uzaktan yönetim stratejisine sahip olmak olmak önemlidir.

RMM Teknolojisi Ne İçin Kullanılır?

RMM; geniş bir uzaktan BT fonksiyonu kümesini etkinleştirerek, kurumsal hareket kabiliyetine yardımcı olması için kullanılır. Örneğin:

  • PC kurulum ve yapılandırması
  • Uzaktan erişim
  • Uzaktan kurtarma ve yedekleme
  • Yama yönetimi
  • Yönetimli antivirüs koruması
  • Veri ihlali risk araştırması

RMM Avantajları

Uzaktan yönetimi, BT yöneticisinin işini kolaylaştırmak için bir dizi avantaj sağlar. Etkili bir RMM stratejisi istemci aygıtlarının hizmete sokulmasını, bakımının yapılmasını ve düzgünce güvenli hale getirilmesini mümkün kılar ve bunları BT personeline fiziksel olarak yakın değilken yapar; ki bu da kurumsal hareketliliğin ta kendisidir.

Cihazlara hızlı erişim, çalışma süresini ve istemci memnuniyetini artırır. BT yöneticileri, rutin bakım görevlerini kullanıcıların çalışma süresi dışında yürüterek aksamaları en aza indirir. Uç nokta cihazlarıyla sahada vakit harcamak zorunda olmamak BT etkinliğini artırır ve seyahat süresinin çoğunu ortadan kaldırır. Yönetimli hizmet sağlayıcıları hem daha yüksek etkinlikten hem de merkezi bir konumdan faaliyet gösterme yeteneğinden faydalanabilirler.

Uzaktan yönetim cihazlar üzerinde rutin bir takvimle otomatik kontroller sunarak BT güvenliğini yükseltmeye yardımcı olur. Bu da kullanıcıların kendi güvenlik güncellemelerini yönetmelerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Kullanıcı gerektirmeyen bilgisayar tabanlı cihazların gelişimiyle beraber (örneğin dijital panolar, kiosklar ve satış makineleri) RMM cihazların düzgün ve sorunsuz çalışmaları için değerli bir yöntemdir. BT yöneticileri bir hizmet teknisyeni göndermeden güncelleme veya tamirleri yapabilirler.

Intel vPro® platformu üzerindeki mevcut olanlar gibi donanım tabanlı RMM özellikleri, yazılım kısıtlamalarının ötesine geçer.

RMM Donanım ve Yazılım Çözümlerini Kaynaştırmak

RMM yazılım ürünlerini çeşitli sağlayıcılardan edinebilirsiniz. Birçoğu ağlar arasında varlıkları yönetmek için entegre bir arayüz içerir. Güçlü bir RMM stratejisini oluşturmak, hangi yazılımın organizasyonunuzun ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabileceğini değerlendirmeyi içermelidir. Kurumsal organizasyonlar türünün en iyisi yazılımlardan fayda sağlayabilecekken, diğer işletmeler ihtiyaçlarına yönelik bir RMM çözümü tavsiye edebilecek yönetimli bir hizmet sağlayıcısı (MSP'ler) tercih edebilirler.

Salt-yazılım RMM stratejileriyle ilgili zorluklardan biri, yazılımın sadece cihaz güçteyken yönetilebiliyor olmasıdır. İşletim sisteminin (OS) yanıt vermediği durumda, uzaktan çözülebilecek problem tiplerinin sayısı kayda değer bir şekilde azalır.

Intel vPro® platformunun bir parçası olarak sunulanlar gibi donanım tabanlı RMM özellikleri bu zorlukların üstesinden gelebilirler. RMM donanımı uzaktan yönetim kabiliyetlerini yazılım kısıtlamalarının ötesine taşır.

En önemlisi, bant dışı yönetim BT yöneticilerinin bir cihaza güç durumundan bağımsız olarak erişim sağlamasına olanak sağlar. Örneğin; ulaşılması zor bir yere yerleştirilmiş bir dijital panoyu, mesela bir hava alanındaki uçuş durumunu gösteren ekranı ele alalım. Bir BT yöneticisi, dijital panoya uzaktan güç verebilir, işletim sistemini başlatabilir ve tüm sorunları onarabilir.

Intel vPro® Platformu

Intel vPro® platformu, bilgisayarlar ve bilgisayar tabanlı cihazlar için birinci sınıf bir iş platformudur. Performans, yönetilebilirlik, güvenlik ve kararlılık için yerleşik olarak donanım tabanlı özellikler ve teknolojiler içerir. Platform yönetimli BT ortamları için optimize edilmiştir; ancak her boyuttaki işletmeler için katma değer sunabilir.

Intel vPro® platformu, temel bileşenlerinden biri olarak uzaktan izleme ve uzaktan yönetim için güçlü özellikler sunar. Bu özellikler cihaz yönetim maliyetlerini azaltmaya ve kullanıcı dikkatini dağıtan unsurları, BT destek çağrılarını ve iş aksaklıklarını en aza indirmeye yardımcı olur.

Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT)
Sadece Intel vPro® platformu üzerinde sunulan Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT), BT yöneticilerinin cihazlar kapalıyken veya işletim sistemi yanıt vermiyorken dahi bilgisayarları uzaktan yönetmelerine ve onarmalarına olanak sağlar. İşletim sisteminden bağımsız olarak çalışan bir bant dışı bağlantı kullanır ve kesintisiz bağlanabilirlik sağlar. Yöneticiler; bozuk sürücüleri, uygulama yazılımını veya yanıt vermeyen bir sistem için işletim sistemini onarabilirler.

IP üzerinden klavye, video ve fare (KVM) yönetimi sayesinde, BT yöneticileri sanki bilgisayarda sanki başında oturuyormuş gibi gezinebilirler. Bu özellikle bir kullanıcısının olmadığı cihazlarda kullanışlıdır.

Bulut Tabanlı Yazılım Konsolu
Intel® Endpoint Management Assistant (Intel® EMA), Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT) sayesinde BT yöneticilerine güvenli, bulut tabanlı cihaz yönetimi sunar. Intel® EMA ile cihazlar, kurumsal güvenlik duvarı dışında bile bulut üzerinden güvenli bir şekilde yönetilebilir.

Başlarken
Gücünü Intel vPro® platformundan alan yeni bilgisayar ile masa başı destekten tasarruf edebilirsiniz, bilgisayar bakımlarını kısabilirsiniz, kullanıcı deneyimlerini iyileştirebilirsiniz ve ister tesis içi ister bulut üzerinde uzaktan yönetilebilirlik ile aksama süresini azaltabilirsiniz. Başlamak için, Intel vPro® platformu üzerine kurulu cihazlara göz atın veya yönetimli hizmet sağlayıcınıza cihaz seçeneklerinizi sorun.

Intel® Active Management Teknolojisi ile Uzaktan Yönetim

Intel vPro platformunun bir parçası olarak Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT), uzaktan izleme ve yönetim (RMM) ile mobil cihaz yönetimi (MDM) teknolojileri paketi sunar. Forrester Consulting tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Intel vPro platformuyla yapılan gelişmiş cihaz güvenliği ve yönetimi üç yılda 1,3 milyon ABD doları değerinde tasarruf sağlarken Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT) ile uzaktan otomatik yama dağıtımı ile üç yılda 81.000 ABD doları değerinde risk ayarlı maliyet tasarrufları sağlanabilir.3

Ürün ve Performans Bilgileri

1Intel® teknolojileri; etkinleştirilmiş donanım, yazılım ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir. Sonuçlar tahmin edilmiş veya simüle edilmiştir. Intel üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Doğruluğu değerlendirmek için diğer kaynaklara başvurmanız gerekir.
2Global Workplace Analytics, 2016, globalworkplaceanalytics.com/telecommuting-statistics.
3Intel vPro® Platformu'nun Total Economic Impact™ (Toplam Ekonomik Etki) Değeri, Intel'in talebiyle Forrester Consulting tarafından Aralık 2018'de yürütülen bir araştırma. Diğer kuruluşların elde edeceği yatırım getirisi, şirketin Intel vPro platformuna geçmeden önce boyut ve temel güvenlik, yönetilebilirlik ve üretkenlik gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir. Kuruluşunuzun kazanacağı avantajları belirlemek için diğer kaynaklara başvurun ve kuruluşunuza özel bilgileri kullanın. intel.com/vProPlatformTEI adresinden araştırmayı okuyun.