Küçük İşletme İçin En İyi Mini Bilgisayarı Seçme

En dar alanlarda bile üretkenliğinizi ve yaratıcılığınızı koruyun.

Dar Alanlarda Üretkenlik ve Yaratıcılık

  • Performanstan veya özelliklerden ödün vermeden dar alanlara sığacak kompakt bilgisayarlara ihtiyaç duyan küçük işletmeler için mini bilgisayarlar idealdir.

  • Mini bilgisayarları dijital tabela ekranlarının arkasına gizlemekten tutun, konferans odası merkezlerine kadar çeşitli yapılandırmalarda kullanabilirsiniz.

  • Mini bilgisayarlardaki gelişmiş bileşenler enerji verimlidir ve çok fazla ısı üretmez.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Küçük işletmeler için bilgi işlem gücü kadar alan da önemlidir. Mini bilgisayarlar; kompakt, yapılandırılabilir ve enerji verimli cihazda masaüstü performansı seçeneği sunar. En önemli özelliklerin neler olduğunu ve başka hangi özellikleri göz önünde bulundurmak gerektiğini öğrenin.

Mini Bilgisayar ve Geleneksel Masaüstü Bilgisayar Karşılaştırması

Aynı performansa sahip geleneksel bir masaüstü bilgisayar alabiliyorsanız neden bir işletme mini bilgisayarını göz önünde bulundurmanız gerektiğini merak edebilirsiniz.

Çoğu küçük işletme için büyümeyi yönetmek, alanı yönetmek anlamına gelir. Dizüstü bilgisayar veya geleneksel masaüstü bilgisayar için yeriniz yoksa mini bilgisayar sizin için ideal olabilir. İşletme mini bilgisayarı bir monitörün arkasına gizlenebildiği gibi ofisinizi veya mağazanızı yeniden yapılandırmak istediğinizde taşınabilecek portatifliği sunar. Akıllı ve kompakt tasarımı sayesinde çalışanlarınızın üretkenlikten veya yaratıcılıktan ödün vermesi gerekmez.

Küçük İşletmeler Neden Mini Bilgisayarları Tercih Etmelidir?

Boyutlarının yanı sıra sundukları çok amaçlı kullanım ve değer nedeniyle mini bilgisayarları tercih edebilirsiniz. Günümüz piyasasında çeşitli mini bilgisayar ürünleri bulabilirsiniz. Çoğu en yeni Intel® Core™ i5 veya i7 işlemci teknolojili ürünler, küçük form faktörlü bilgisayarlarda mükemmel performans sunar.

Nedenler: 1: Alan
Küçük işletmeler için alan genellikle birincil önceliktir. Tam boyutlu bir masaüstünün boyu genellikle en az 22 inç, genişliği ve derinliği ise sırasıyla 8 ve 24 inç'tir. Bu açıdan Intel® NUC gibi bir mini bilgisayardan farklıdır. Mini bilgisayarın uzunluğu en fazla 2 inç'tir ve kapladığı yer 4 x 4 inç'ten biraz fazladır.

Nedenler: 2: Çok Amaçlı Kullanım
Mini bilgisayarlar yaratıcı şekillerde ve yerlerde kullanılabilir. Mini bilgisayarları dijital tabelalarda, interaktif kiosklarda, konferans odası ekranlarında veya gömülü IoT uygulamalarında kullanabilirsiniz. Ayrıca çalışanlarınız, günlük üretkenlik görevlerini, video konferans kullanımını ve multimedya deneyimlerini geliştirecek çeşitli özelliklerden faydalanabilir.

Nedenler: 3: Değer
Masaüstü bilgisayarlarla kıyaslandığında mini bilgisayarlar daha az enerji kullanır. Düşük güç tüketimli bileşenler çok fazla ısı üretmez; bu yüzden dar alanlardaki cihazları soğutmak için çok güç tüketen fanlar kullanmanız gerekmez. İşletmeniz için enerji tasarrufu önemliyse Intel® NUC gibi verimli güç tüketimi sağlayan Energy Star sertifikalı mini bilgisayarları tercih edebilirsiniz.

Avuç içi boyutunda olan Intel® NUC Mini bilgisayarlar, size masaüstü bilgisayarın performansını ve özelliklerini sunar.

Mini Bilgisayar Performansı Özellikleri

Küçük form faktörlü bilgisayarlar, geleneksel masaüstü bilgisayara benzer performans sunmak için CPU, RAM ve depolamaya ihtiyaç duyar. Henüz Windows* 10'a geçmediyseniz en yeni Windows* işletim sistemi kurulu bir mini bilgisayar seçerek tasarruf edebilirsiniz.

İşlemci (CPU)
İşlemci mini bilgisayarın beynidir. Çalışanlarınız yoğun verili elektronik tablolar veya grafik tasarım programlarıyla çalışmak gibi bilgi işlem yoğunluklu görevlerle ilgileniyorsa iyi bir performansa ihtiyaç duyarsınız. Bu performansı, en yeni Intel® Core™ işlemci teknolojili mini bilgisayarlarda bulabilirsiniz.

Bellek (RAM)
RAM, verileri mini bilgisayarınızın belleğinde kısa süreli olarak saklar. Karmaşık programlar için daha fazla RAM'e ihtiyacınız varsa kolayca RAM eklenebilir. Ancak ekleyeceğiniz RAM'den fayda görmek için gerekli işlem gücüne sahip olmanız gerekir.

Intel® Optane™ bellek ekleyerek mini bilgisayarları yanıt hızı daha yüksek Intel® Core™ işlemcilerle donatabilirsiniz. Intel® Optane™ bellek, çalışanlarınızın en sık kullandığı programları hatırlayarak bu programlara daha hızlı ulaşır ve çalışanlarınız işlerini daha sorunsuz halleder.

Depolama
Programlarınızı ve işletim sistemini hızlıca açmak ve çalıştırmak için mini bilgisayarınıza tüm dosyalarınızı depolayacak kapasitede bir sabit disk sürücüsü (HDD) veya Intel® Solid State Sürücü ya da Intel® SSD takmanız gerekir. RAM'ın aksine bu sürücü kalıcı depolama içindir. Hem boyut hem hız önemlidir.

HDD'ler hızı etkileyecek mekanik parçalar içerir; ancak daha uygun maliyetlidir. Intel® SSD'ler daha pahalı olsa da daha hızlı sistem performansı ve yanıt hızı sunar. Burası Intel® Core™ işlemciye Intel® Optane™ bellek takabileceğiniz başka bir yerdir ve HDD, Intel® SSD'lere kıyasla depolama kapasitesi, genel performans ve yanıt hızı açısından avantaj sağlar ve daha uygun maliyetlidir.

İşletim Sistemi
Intel® Core™ işlemciler ve Microsoft Windows* 10, birlikte çalışmak üzere optimize edilmiştir. En yeni Intel® Core™ işlemcili ve Windows* 10 Pro işletim sistemli mini bilgisayarlar, eski bilgisayarlara kıyasla gelişmiş performans ve güvenlik özellikleri sunarak çalışanların verimli bir şekilde çalışmasını ve işletmelerin rekabet gücünü korumasını sağlar.

Göz Önünde Bulundurulması Gereken Diğer Özellikler

İşletmeniz için doğru mini bilgisayara karar verirken düşünülmesi gereken diğer faktörler cihazın ağırlığı, grafikler ve bağlantı özellikleridir.

Grafikler
Mini bilgisayarların çoğu adını hak edecek şekilde video çıkışı için CPU'ya entegre grafikleri kullanır. Çoğu işletmenin ihtiyaçlarına göre bu grafik hızlandırma yeterlidir. Ancak işletmenizde iş istasyonu özelliklerine ihtiyaç duyuluyorsa ayrı grafikleri destekleyen bir mini bilgisayar da tercih edebilirsiniz.

Bağlantı
Mini bilgisayarınızı, geleneksel masaüstü bilgisayarınızla kullanacağınız tüm cihazlara bağlamanız gerekir. Bunlar arasında monitör, fare, klavye, hoparlör, sürücüler bulunabilir. İhtiyaçlarınıza uygun şekilde çoklu bağlantı noktalarına göz atın. Örneğin, Intel® NUC Mini bilgisayarlarda ön ve arka USB bağlantı noktaları, HDMI bağlantı noktaları ve Thunderbolt™ 3 özellikleri üst kümesi bulunur. Bu özellikler arasında USB 3.1 ve 40 Gb/sn Thunderbolt™ ile tek bir USB-C bağlantı noktasından DisplayPort 1.2 bulunur. Intel® NUC mini bilgisayarlarda ayrıca microSD yuvası ve Gigabit Ethernet bulunur.

Ağırlık
Intel® Core™ işlemcili mini bilgisayarlar, bir masaüstü kasasının yapabildiği her şeyi daha dar bir alanda, daha hafif cihazlarla yapabilir. Çoğu mini bilgisayar 1,7 kg'dan daha hafiftir ve işletmeniz büyürken bilgisayarların rahatça taşınıp alanın yeniden yapılandırılmasını sağlar. Etkinliklerde yerinde bilgisayarlara ihtiyaç duyarsanız mini bilgisayarları uygun maliyetle gönderebilmekten memnuniyet duyacaksınız.

Intel® NUC Avantajları

Intel® NUC, Intel tarafından geliştirilen, üretilen ve desteklenen tek mini bilgisayardır. Ayrıca üç yıllık garantiyle sunulur. Üç seçenek arasından seçim yapabilirsiniz: kullanıma hazır mini bilgisayar, kendi bilgisayarınızı kurabileceğiniz iskelet Intel® NUC kiti veya Intel® NUC panoları. En yeni Intel® NUC bilgisayarlarda 10. Nesil Intel® Core™ işlemciler, entegre veya ayrı grafikler ve HDD ya da Intel® SSD seçenekleri bulunur. Hepsi de dar alanlarda az güçle çalışmak üzere tasarlanmıştır.