Küçük İşletme İçin En İyi Mini Bilgisayarı Seçme

En küçük alanlarda üretken ve yaratıcı olun.1 2

Dar Alanlarda Üretkenlik ve Yaratıcılık

  • Mini Bilgisayarlar, performans veya özelliklerden ödün vermeden dar alanlara sığan kompakt bir bilgisayara ihtiyaç duyan küçük işletmeler için idealdir.

  • Küçük işletmeniz, dijital ekranda ekranın arkasına gizlenmiş şekilde veya konferans odasında bir merkezi aygıt olarak, çeşitli yapılandırmalarda bir mini bilgisayar kullanabilir.

  • Hepsinden önemlisi, mini bilgisayarlar enerji açısından verimlidir ve gelişmiş bileşenler ile çok az ısı üretir.

author-image

By

Küçük işletmeniz hem alana hem de bilgi işlem gücüne değer veriyorsa, mini bilgisayarlar, kompakt, yapılandırılabilir, enerji verimli bir pakette masaüstü performansı sunar. En önemli özelliklerin neler olduğunu ve başka hangi özellikleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini öğrenin.

Mini Bilgisayar ve Geleneksel Masaüstü Bilgisayar Karşılaştırması

Merak ediyor olabilirsiniz, neden aynı performansa sahip geleneksel bir masaüstü bilgisayar yerine küçük işletme mini bilgisayarı göz önünde bulundurmalısınız?

Cevap: Alan. Çoğu küçük işletme için büyümeyi yönetmek, alanı yönetmek anlamına gelir. Dizüstü bilgisayar veya geleneksel masaüstü bilgisayar için yeriniz yoksa mini bilgisayar sizin için ideal olabilir. Küçük işletme mini bilgisayarı yalnzıca monitörün arkasına gizlenmekle kalmaz, taşınabilir tasarımı sayesinde ofisinizi veya mağazanızı kolayca yeniden yapılandırma esnekliği sunar. Kompakt olduğu kadar akıllı bir tasarımla çalışanlarınızın üretkenlikten veya yaratıcılıktan ödün vermesi gerekmez.

Küçük İşletmeler Neden Mini Bilgisayarları Tercih Etmelidir?

Mini Bilgisayarlar, çevik tasarımlarının ve çevik özelliklerinin ötesinde büyüleyicidir, çok yönlülük değeri ve gizlilik, güvenlik ve bağlantı ve iş birliği için en yeni teknoloji ile yenilikçi deneyimler sunar. En yeni Intel® Core™ i5 veya i7 işlemcili Intel® NUC gibi bugün piyasada bulunan çeşitli mini bilgisayar ürünleri sayesinde küçük bir form faktörü içerisinde mükemmel performans elde etmek artık her zamankinden daha kolay.

Nedenler: 1: Alan

Küçük işletmeler için alan genellikle birincil önceliktir. Tam masaüstü bilgisayar kasası genellikle en az 22 inç yüksekliğinde iken (genişlik 8 ve derinlik 24 inç) bir mini bilgisayar 2 inçten daha az bir yüksekliğe ve 4 x 4 inçten biraz fazla kaplama alanına sahiptir.

Nedenler: 2: Çok Amaçlı Kullanım

Mini bilgisayarlar yaratıcı şekillerde ve yerlerde kullanılabilir. Mini bilgisayarları dijital tabelalarda, interaktif kiosklarda, konferans odası ekranlarında veya gömülü IoT uygulamalarında kullanabilirsiniz. Çalışanlarınız ayrıca, günlük üretkenlik görevlerini, video konferans kullanımını ve multimedya deneyimlerini geliştirecek çeşitli özelliklerden faydalanabilir.

Nedenler: 3: Değer

Masaüstü bilgisayarlarla kıyaslandığında mini bilgisayarlar daha az enerji kullanır. Düşük güç tüketimli bileşenler çok fazla ısı üretmez; bu yüzden dar alanlardaki cihazları soğutmak için çok güç tüketen fanlar kullanmanız gerekmez. Sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu işletmeniz için önemli ise, verimli güç tüketimi sağlamak için Energy Star sertifikalı bir mini bilgisayar seçebilirsiniz.

Mini Bilgisayar Performansı Özellikleri

Küçük form faktörlü bilgisayarlar, geleneksel masaüstü bilgisayara benzer performans sunmak için CPU, RAM ve depolamaya ihtiyaç duyar. Henüz Windows* 11'e geçmediyseniz, en yeni Windows* işletim sisteminin kurulu olduğu bir mini bilgisayar seçerek tasarruf edebilirsiniz.

İşlemci (CPU)

İşlemci mini bilgisayarın beynidir. Çalışanlarınız yoğun verili elektronik tablolar veya grafik tasarım programlarıyla çalışmak gibi bilgi işlem yoğunluklu görevlerle ilgileniyorsa iyi bir performansa ihtiyaç duyarsınız. Bunu bildiğiniz ve güvendiğiniz en yeni Intel® Core™ işlemcili mini bilgisayarlarda bulabilirsiniz.

Bellek (RAM)

RAM, verileri mini bilgisayarınızın belleğinde kısa süreli olarak saklar. Karmaşık programlar için daha fazla RAM'e ihtiyacınız varsa kolayca RAM eklenebilir. Ancak, işlemci ve bellek dengeli olduğunda en iyi şekilde çalıştığı için, eklediğiniz RAM'den faydalanmak için işlem gücüne sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Depolama

Programlarınızı ve işletim sistemini hızlıca açmak ve çalıştırmak için mini bilgisayarınıza tüm dosyalarınızı depolayacak kapasitede bir sabit disk sürücüsü (HDD) veya Solid State Sürücü (SSD) takmanız gerekir. RAM'ın aksine bu sürücü kalıcı depolama içindir. Hem boyut hem hız önemlidir.

HDD'ler, hızı etkileyebilen ancak daha az maliyetli olan mekanik parçalar içerir. SSD'ler daha pahalı olsa da daha hızlı sistem performansı ve yanıt hızı sunar.

İşletim Sistemi

Intel® Core™ işlemciler ve Microsoft Windows* 11, birlikte çalışmak üzere optimize edilmiştir. En yeni Intel® Core™ işlemcili ve Windows* 11 Pro'lu mini bilgisayarlar, eski bilgisayarlara kıyasla daha gelişmiş performans ve güvenlik özellikleri sunarak çalışanların üretkenliğini ve işletmelerin rekabet gücünü korumasını sağlar. Intel® NUC ürünleri ailesi de dahil olmak üzere birçok cihaz, birçok Linux dağıtımı için uygundur.

Göz Önünde Bulundurulması Gereken Diğer Özellikler

İşletmeniz için doğru mini bilgisayara karar verirken düşünülmesi gereken diğer faktörler şunlardır: cihaz ağırlığı, grafikler ve bağlantı özellikleri.

Grafikler

Mini bilgisayarların çoğu adını hak edecek şekilde video çıkışı için CPU'ya entegre grafikleri kullanır. Çoğu işletmenin ihtiyaçlarına göre bu grafik hızlandırma yeterlidir. Ancak işletmeniz yüksek performans özelliklerine ihtiyaç duyuyorsa, harici grafikleri destekleyen bir mini bilgisayar da seçebilirsiniz.

Bağlantı

Monitör, fare, klavye, hoparlör, sürücüler vb. gibi geleneksel bir masaüstü bilgisayarla kullanabileceğiniz tüm cihazları bir mini bilgisayara bağlayabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza uygun şekilde çoklu bağlantı noktalarına göz atın. Örneğin, Intel® NUC Mini Bilgisayarlar, USB bağlantı noktaları, HDMI bağlantı noktaları ve Thunderbolt™ bağlantıları sunar. (40 Gb/sn'ye kadar yüksek hızlı veri aktarımının yanı sıra ekran özellikleri ve cihazları şarj etme özelliği (15-100 watt). Intel® NUC mini bilgisayarlarda ayrıca microSD yuvası ve Gigabit Ethernet bulunur.

Ağırlık

Intel® Core™ işlemcili mini bilgisayarlar, bir masaüstü kasasının yapabildiği her şeyi daha dar bir alanda, daha hafif cihazlarla yapabilir. Çoğu mini bilgisayar 1,7 kg'dan daha hafiftir ve işletmeniz büyürken bilgisayarların rahatça taşınıp alanın yeniden yapılandırılmasını sağlar. Etkinliklerde yerinde bilgisayarlara ihtiyaç duyarsanız mini bilgisayarları uygun maliyetle gönderebilmekten memnuniyet duyacaksınız.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel vPro® platformunun tüm sürümleri için sistemi tanımlayan yönetilebilir kulanım durumları, güvenlik özellikleri, sistem performansı ve kararlılığı sunmak üzere Intel® Core™ işlemci, desteklenen bir işletim sistemi, Intel LAN ve/veya WLAN silikon, sabit yazılım geliştirmeleri ve diğer donanım ve yazılım bileşenleri gerekir. Ayrıntılar için intel.com/performance-vpro adresini ziyaret edin.

2

Performans; kullanım, yapılandırma ve diğer faktörlere göre değişebilir. Daha fazla bilgi için şu sayfayı ziyaret edin: www.Intel.com/PerformanceIndex. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir. Intel teknolojileri; etkinleştirilmiş donanım, yazılım ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Intel, üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Almayı düşündüğünüz ürünün performansını değerlendirmek için diğer kaynaklara başvurmanız gerekir. © Intel Corporation. Intel, Intel logosu ve diğer Intel markaları, Intel Corporation veya bağlı kuruluşlarının ticari markalarıdır. Diğer adlar ve markalar başkalarının mülkiyetinde olabilir.