Küçük İşletmeler İçin En İyi Dizüstü Bilgisayarı Seçin

Hareket halindeyken işlerinizi halledin.

Mobilite işletmenizin vazgeçilmez bir parçasıysa çalışanlarınızın hareket halindeyken çalışabilmesi gerekir. Doğru küçük işletme dizüstü bilgisayarını nasıl seçeceğinizi, hangi teknik özelliklerin performansı en çok etkileyeceğini ve başka hangi özelliklerin göz önünde bulundurulması gerektiğini öğrenin.

Dizüstü Bilgisayar ve Masaüstü Bilgisayar Karşılaştırması

Küçük işletme bilgi işlemi için her soruna uygun bir çözüm yoktur. Çalışanlar için en iyi cihazlar, çalışanların yaptıkları görevlere göre değişkenlik gösterir. Dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayar arasında seçim yaparken en önemli faktör, mobilite ile performans, maliyet ve esneklik arasında denge kurmaktır.

Masaüstü bilgisayar, aynı fiyat noktasındaki dizüstü bilgisayara göre daha yüksek performans, yanıt hızı ve eklenecek bileşenlerde daha fazla esneklik sunabilir. Öte yandan dizüstü bilgisayarlar, çalışanlara işletme ve satış fırsatlarına gerçek zamanlı olarak daha hızlı yanıt vermek için ihtiyaç duydukları esnekliği sunar. Çalışanlar uçakta, trende, kafede veya müşterilerinin yanında çalışabilir.

Ayrıca dizüstü bilgisayarda monitör, klavye, fare ve Wi-Fi bağlantısı entegre olarak bulunur. Masaüstü bilgisayarda bu çevre cihazlar bazen ekstra maliyete neden olur. Böylece dizüstü bilgisayarın fiyatı rekabet avantajı kazanır.

Dizüstü bilgisayar alma kararı, çalışanlarınız için mobil çalışmanın ne kadar önemli olduğuyla ilgilidir. Mobilite iş modelinizin ayrılmaz bir parçasıysa küçük işletmeniz için ideal dizüstü bilgisayar seçiminde tüm faktörleri tartmak isteyeceksiniz.

Doğru Küçük İşletme Dizüstü Bilgisayarı

Küçük işletmedeki iş gücünüz hareket halindeyken işlerini halledebildiğinde üretkenlik ve verimlilik hızla tırmanır. Küçük işletme sahipleri için en iyi dizüstü bilgisayar seçiminde dört önemli faktör değerlendirilmelidir: bütçe, form faktörü, performans ve uzun vadeli ihtiyaçlar.

  • Bütçeyi belirleyin. Bileşenleri eklemeden önce dizüstü bilgisayar fiyatları yüzlerce ve binlerce dolar arasında değişir. Kılavuz olarak bir bütçe belirleyin; böylece gücünüzün yetmeyeceği performansı satın almazsınız veya düşük fiyat için performanstan ödün vermezsiniz.
    Çalışanlarınızın bilgisayarlarını nasıl kullandığını öğrenmekle başlayın. Ardından her çalışanın ihtiyaç duyduğu performans özelliklerini belirleyin. Daha sonra bütçenize uygun bilgisayarlar için fiyat araştırması yapabilirsiniz.
  • Doğru form faktörünü ve özellikleri seçin. Çalışanlarınızın dizüstü bilgisayarlarını nasıl kullanacaklarını düşünün ve bu kullanım şekillerini form faktörleri ve özelliklerle eşleştirin. Uzun pil ömrüne sahip ince ve hafif bir dizüstü bilgisayar, seyahat eden bir çalışan için idealdir. Öte yandan, katlanarak tablet moduna geçen ve kalemle birlikte gelen bir 2'si 1 Arada, satış temsilcinizin sahada müşteriyle kolayca içerik paylaşmasını sağlar.
  • Performansa odaklanın. Hızlı bir işlemciyle (CPU) çalışanlar aynı anda birçok program çalıştırırken bile günlük görevleri hızlıca tamamlayabilir. RAM, verileri dizüstü bilgisayarın belleğinde geçici olarak saklar; ancak gereken alan programın karmaşıklığına bağlıdır. Depolama, programları ve işletim sistemini başlatmak ve çalıştırmak için kullanılır. Ayrıca tüm dosyalarınız depolamada saklanır, bu yüzden geniş bir alana ihtiyacınız vardır.
    İşletmeniz için şimdiden güçlü bir işlemciye yatırım yapmak akıllıca olabilir. RAM ve depolamayı sonradan işletmeniz ihtiyaç duyduğunda ekleyebilirsiniz.
  • Güncel ve gelecekteki ihtiyaçlar için hazırlanın. Bulut bilişim ve yapay zeka alanındaki yeni gelişmelerle çalışanların işlerini yaparken kullandıkları uygulamalarda hızlı değişimler yaşanacaktır. Yazılım tedarikçisinin önerdiği sistem gereklilikleri genellikle gereken minimum özelliklerdir.
    Verimli performansı sürdürmek için dizüstü bilgisayar donanımınız bu özelliklerden en az %50 oranında daha yüksek olmalıdır.1 Daha fazla programı ve veriyi işleyebilen dizüstü bilgisayarlara yatırım yapmak, birkaç sene içinde iş gücünün sorun yaşamasının önüne geçebilir.

Dizüstü Bilgisayar Performans Özellikleri

Cihazlarınızı satın almadan önce bilgisayar teknolojisi temelleri üzerine okumak yararlı olabilir. Performans açısından en önemli dizüstü bilgisayar bileşenleri işlemci (CPU), RAM ve depolamadır. Ancak uzun pil ömrü çalışanlarınızın günü geçirmesi için önemlidir. Microsoft'un Windows* 7 için artık destek vermediğini ve güvenlik güncellemesi yayınlamadığını unutmayın. Dizüstü bilgisayar yükseltme ile Windows* 10'a geçmeyi bir arada düşünmek tasarruf sağlayabilir.

İşlemci (CPU)
CPU, dizüstü bilgisayarın beyin gücüdür. Daha güçlü bir işlemciyle dizüstü bilgisayarınız hesaplamaları ve görevleri daha hızlı gerçekleştirir. Çoğu bilgisayar üreticisi, en yeni Intel® Core™ işlemciyle donatılmış dizüstü bilgisayarlar sunar. Yanıt hızı yüksek bilgisayar ile gecikmeler yaşatan bilgisayar arasındaki fark buradan gelir. İyi bir işlemci, dizüstü bilgisayarın performansını daha da geliştirmek için belleğin (RAM) optimize edilmesine yardımcı olur.

10. Nesil Intel® Core™ i7 U-serisi mobil işlemcilere sahip 2'si 1 arada bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar gibi mobil cihazlar, Office 365'te 2 kata kadar daha iyi üretkenlik sunabilir2 3 ve beş yıllık bir bilgisayara kıyasla 2 kata kadar daha iyi performans.2 4

Bellek (RAM)
Rasgele Erişimli Bellek (RAM), bilgisayar performansında önemli bir rol oynar. Bilgisayarın çalışma belleği daha fazla RAM'e sahipse bilgisayarınız aynı anda daha fazla program çalıştırabilir.

Depolama
Dizüstü bilgisayarınız olabildiğince fazla depolama sunmalıdır. Alternatif olarak, harici sabit sürücü ekleyebilirsiniz. Ancak depolama hızı da depolama boyutu kadar önemlidir.

Depolama, HDD ya da Intel® Solid State Sürücü (Intel® SSD) olarak gelir. HDD'ler daha uygun fiyatlıdır; ancak bilgisayarınızın verilere erişim hızını etkileyen mekanik parçalar içerir. Intel® SSD'ler daha küçük, daha hafif, daha hızlı ve daha pahalıdır.

Solid State Depolamalı Intel® Optane™ H10 bellek, yanıt hızı ve performans sunan bellek ve depolamaya getirilmiş yeni bir bakış açısıdır. Intel® SSD 760p bulunan bir sisteme kıyasla Solid State Depolama özellikli Intel® Optane™ bellek H10, çoklu görev çalıştırma performansında artış sağlayabilir, çoklu görev çalıştırırken Microsoft Office uygulamalarının açılma süresini %43'e varan oranda hızlandırabilir.2 5

İşletim Sistemi
Dizüstü bilgisayar işletim sistemini henüz güncellemediyseniz Windows* 10 kurulumunu bilgisayarınızı yükseltene kadar ertelemek isteyebilirsiniz. Yeni işletim sistemini eski bir bilgisayarda çalıştırınca tüm üretkenlik ve güvenlik avantajlarından yararlanmayabilirsiniz.

Yeni bir dizüstü bilgisayar sayesinde çalışanlar Windows uygulamalarını hızlıca açıp kullanabilir, sesle etkinleşen yardımla zamandan tasarruf edebilir ve güvenlik endişelerini giderecek dahili korumalar ve otomatik güncellemelerden faydalanabilir.

Pil Ömrü
Bazı dizüstü bilgisayar pilleri yüzünden etrafınızda sürekli elektrik prizi aradığınız için mobiliteden ödün verirsiniz. Diğer piller ise şarj etmeye gerek kalmadan tüm gün çalışır, hatta fazla mesai yapar. Ekran boyutu, parlaklığı, açık program sayısı ve kullanılan medya miktarı gibi çeşitli faktörler pil ömrünü etkiler. Özellikle işlemci ve işletim sistemi seçiminiz, dizüstü bilgisayarı pilinizin ne kadar dayanıklı olacağını belirler.

Göz Önünde Bulundurulması Gereken Diğer Özellikler

İşletmeniz için doğru dizüstü bilgisayarı seçmenizde yardımcı olabilecek diğer faktörler arasında yapılandırmalar, ekran boyutu, ağırlık, grafikler ve bağlantı özellikleri bulunur.

2'si 1 Aradalar ile Çoklu Yapılandırmalar
2'si 1 Arada bilgisayar; dizüstü bilgisayar, tablet ve çadır modları arasında geçiş yapan çok ince cihazlarda güçlü bir işlemci sunar. Çalışanlar, tarayıcı pencerelerine erişmekten 4K video sunumuna kadar yapacakları göreve göre cihazı dönüştürebilir. Yeni modeller; ses kontrolü ve yüz tanıma gibi özelliklerin yanı sıra hareket halinde çalışma için kullanım ömrü boyunca olağanüstü performans sunar.

Ekran Boyutu
Dizüstü bilgisayar ekran boyutu 11 ile 18 inç arasında değişir. Çalışanlarınızın her gün hareket halinde olması bekleniyorsa daha küçük ekranlar tercih etmek isteyebilirsiniz. Ancak dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar olarak da kullanılabiliyorsa daha büyük ekran ile iş istasyonu ekranı kıyaslanabilir. Ekran boyutu ağırlığı ve fiyatı direkt etkiler; bu nedenle çalışanların rahatlığı ve maliyet arasında denge kurmanız gerekir.

Ağırlık
Çalışanlar dizüstü bilgisayarları sık sık taşıyorsa bilgisayarın ağırlığı ve kalınlığı önem arz edebilir. Bazı durumlarda gramlar bile önemlidir. Çalışanlarınız nereye giderse gitsin Intel® Core™ işlemcili dizüstü bilgisayarların kullanımı hafif ve oldukça portatiftir.

Grafikler
Dizüstü bilgisayarlarda genellikle CPU'ya entegre grafik işlemciler kullanılır. Entegre grafiklerde yapılan geliştirmelerle önceden ayrı grafiklerle yapılan görevlerin üstesinden gelebilirsiniz. Ancak video düzenlemek veya üst düzey grafikler oluşturmak için ayrı bir grafik işlemci kullanımı önemli olabilir.

Bağlantı
Çoğu dizüstü bilgisayarda fare, harici sürücü, kablosuz çevre cihazlar için Bluetooth bağlayabileceğiniz USB bağlantı noktaları ve ses jakı bulunur. Ayrıca iş ortamlarında 802.11ac Wi-Fi kablosuz bağlantı ve ethernet bağlantı noktasına (RJ45) ihtiyacınız olacaktır.

Bir adım daha ileri gidecek olursak, Thunderbolt™ 3 bağlantı noktası; USB 3.1 ile 40 GB/SN Thunderbolt™ ve tek USB-C bağlantı noktasından DisplayPort 1.2 dahil özellikler üst kümesi sağlar. Ayrıca microSD yuvası, Gigabit Ethernet ve diğer bağlantı özelliklerine sahip dizüstü bilgisayarlar da bulabilirsiniz.

Intel ile Geleceğe Hazır Olun

Birçok küçük işletme sahibi bütçeleri konusunda dikkatli davranır. Mevcut teknoloji trendlerini özellikle yapay zeka özelliklerini kullanmak için güçlü bilgisayarlar gerekir. Çok geç olmadan yaratıcı veya üretken iş yüklerini hızlandırmak için bu özelliklerden faydalanmak isteyebilirsiniz.

Yeni yapay zeka özelliklerini göz önünde bulundurunca sizi geleceğe taşıyabilecek yeni sınıf dizüstü bilgisayarları tercih etmek isteyebilirsiniz. Bu çok hafif cihazlar, olağanüstü mobil performans sunmak için Intel ile birlikte geliştirilmiştir.6 10. Nesil Intel® Core™ işlemcili olup uzun süre dayanacak şekilde optimize edilmiş pil ömrüne, anında açılma ve sesli asistan gibi özelliklere sahiptir. Intel® Wi-Fi 6 (Gig+) ve Thunderbolt™ 3 ile en yeni bağlantı standartlarını karşılayan cihazlarla çalışanlarınız üretkenliklerini koruyacak hızlı bağlantılardan faydalanır.

Ürün ve Performans Bilgileri

2Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerdeki performans için optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenler, yazılımlar, işlemler ve işlevler kullanılarak değerlendirilir. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın almayı düşündüğünüz ürünler hakkında tam bir değerlendirme yapabilmek için, bu ürünlerin başka ürünlerle birlikte gösterdiği performans gibi bilgilere ve performans testlerine de başvurmanız gerekir. Performans ve karşılaştırma testi sonuçları ile ilgili daha fazla bilgi için https://www.intel.com.tr/benchmarks adresini ziyaret edin.
3Office 365 Çok İş Parçacıklı İş Yükü tarafından, üretim öncesi 10. Nesil Intel® Core™ i7-10710U ile Intel® Core™ i7-5500U karşılaştırılarak ölçülmüştür. Performans sonuçları 12 Ağustos 2019 tarihi itibarıyla yapılan testlere dayanır ve bilinen tüm güvenlik güncellemelerini içermeyebilir. Ayrıntılar için yapılandırma bilgilerine göz atın. Hiçbir ürün mutlak güvenlik sağlamaz. Şu özelliklere sahip platformlarda ölçülmüştür: Intel Üretim Öncesi İşlemci: Intel® Core™ i7 -10710U (CML-U 6+2) PL1 = 25 W, 6 çekirdek/12 iş parçacığı, 4,7 GHz'e kadar turbo, Bellek: 2 x 16 GB DDR4-2667 2Rx8, Depolama: AHCI Microsoft sürücülü Intel® 760p M.2 PCIe* NVMe SSD, Ekran Çözünürlüğü: 3840x2160 12,5 inç eDP Panel, İşletim Sistemi: Windows* 10 19H1-18362.ent.rx64-Appx59. Güç politikası, Performans için AC/BAPCo modunda ölçüm yapılan SYSmark* 2014 SE hariç tüm karşılaştırma testleri için AC/Dengeli moda ayarlanmıştır. Güç ilkesi, güç için DC/Dengeli modunda ayarlanmıştır. Tüm karşılaştırma testleri Yönetici modunda ve Kurcalama Koruması ile Defender devre dışı olarak yürütülmüştür. Grafik sürücüsü: PROD-HC-RELEASES-GFX-DRIVER-CI-MASTER-2334-REVENUE-PR-1006952-WHQl.vs İşlemci: Intel® Core™ i7-5550U işlemci 2,00 GHz PL1=15 W, Bellek: 2 x 8 GB DDR3-1600, Depolama: INTEL 545s 512 GB Intel® SSD'ler C2KW512G8, Ekran Çözünürlüğü: 1920 x 1080, İşletim Sistemi: Microsoft Windows* 10 Enterprise 44.18362.1.0. Güç politikası, Performans için AC/BAPCo modunda ölçüm yapılan SYSmark* 2014 SE hariç tüm karşılaştırma testleri için AC/Dengeli moda ayarlanmıştır. Güç ilkesi, UX Slider Daha İyi Performans olacak şekilde, güç için DC/Dengeli moduna ayarlanmıştır. Tüm karşılaştırma testleri Yönetici modunda ve Kurcalama Koruması ile Defender devre dışı olarak yürütülmüştür. Grafik sürücüsü: 20.19.15.5058.
4SYSmark* 2018 Genel Skor ile, üretim öncesi 10. Nesil Intel® Core™ i7-10710U ile Intel® Core™ i7-5500U karşılaştırılarak ölçülmüştür. Performans sonuçları 12 Ağustos 2019 tarihi itibarıyla yapılan testlere dayanır ve bilinen tüm güvenlik güncellemelerini içermeyebilir. Ayrıntılar için yapılandırma bilgilerine göz atın. Hiçbir ürün mutlak güvenlik sağlamaz. Şu özelliklere sahip platformlarda ölçülmüştür: Intel Üretim Öncesi İşlemci: Intel® Core™ i7 -10710U (CML-U 6+2) PL1 = 25 W, 6 çekirdek/12 iş parçacığı, 4,7 GHz'e kadar turbo, Bellek: 2 x 16 GB DDR4-2667 2Rx8, Depolama: AHCI Microsoft sürücülü Intel® 760p M.2 PCIe* NVMe SSD, Ekran Çözünürlüğü: 3840x2160 12,5 inç eDP Panel, İşletim Sistemi: Windows* 10 19H1-18362.ent.rx64-Appx59. Güç politikası, Performans için AC/BAPCo modunda ölçüm yapılan SYSmark* 2014 SE hariç tüm karşılaştırma testleri için AC/Dengeli moda ayarlanmıştır. Güç ilkesi, güç için DC/Dengeli modunda ayarlanmıştır. Tüm karşılaştırma testleri Yönetici modunda ve Kurcalama Koruması ile Defender devre dışı olarak yürütülmüştür. Grafik sürücüsü: PROD-HC-RELEASES-GFX-DRIVER-CI-MASTER-2334-REVENUE-PR-1006952-WHQl. Karşılaştırılan İşlemci: Intel® Core™ i7-5550U İşlemci, 2,00 GHz'de PL1=15 W, Bellek: 2 x 8 GB DDR3-1600, Depolama: INTEL 545s 512 GB Intel® SSD'ler C2KW512G8, Ekran Çözünürlüğü: 1920 x 1080, İşletim Sistemi: Microsoft Windows* 10 Enterprise 44.18362.1.0. Güç politikası, Performans için AC/BAPCo modunda ölçüm yapılan SYSmark* 2014 SE hariç tüm karşılaştırma testleri için AC/Dengeli moda ayarlanmıştır. Güç ilkesi, UX Slider Daha İyi Performans olacak şekilde, güç için DC/Dengeli moduna ayarlanmıştır. Tüm karşılaştırma testleri Yönetici modunda ve Kurcalama Koruması ile Defender devre dışı olarak yürütülmüştür. Grafik sürücüsü: 20.19.15.5058.
5Excel 365 Başlatma İş Yükü tarafından, solid state depolama özellikli Intel® Optane™ bellek H10'a sahip üretim öncesi 10. Nesil Intel® Core™ i7-10710U ile Intel® SSD 760p'ye sahip üretim öncesi 10. Nesil Intel® Core™ i7-10710U karşılaştırılarak ölçülmüştür. Performans sonuçları 12 Ağustos 2019 tarihi itibarıyla yapılan testlere dayanır ve bilinen tüm güvenlik güncellemelerini içermeyebilir. Ayrıntılar için yapılandırma bilgilerine göz atın. Hiçbir ürün mutlak güvenlik sağlamaz. Şu özelliklere sahip platformlarda ölçülmüştür: Intel Üretim Öncesi İşlemci: Intel® Core™ i7 -10710U (CML-U 6+2) PL1 = 25 W, 6 çekirdek/12 iş parçacığı, 4,7 GHz'e kadar turbo, Bellek: 2 x 16 GB DDR4-2667 2Rx8, Depolama: Solid State Depolama Özellikli Intel® Optane™ bellek H10, Ekran Çözünürlüğü: 3840x2160 12,5 inç eDP Panel, İşletim Sistemi: Windows* 10 19H1-18362.ent.rx64-Appx59. Güç politikası, Performans için AC/BAPCo modunda ölçüm yapılan SYSmark* 2014 SE hariç tüm karşılaştırma testleri için AC/Dengeli moda ayarlanmıştır. Güç ilkesi, güç için DC/Dengeli modunda ayarlanmıştır. Tüm karşılaştırma testleri Yönetici modunda ve Kurcalama Koruması ile Defender devre dışı olarak yürütülmüştür. Grafik sürücüsü: PROD-HC-RELEASES-GFX-DRIVER-CI-MASTER-2334-REVENUE-PR-1006952-WHQI. ile Intel üretim Öncesi İşlemci: Intel® Core™ i7-10710U (CML-U 6+2) PL1=25 W, 6 çekirdek/12 iş parçacığı, 4,7 GHz'e kadar Turbo, Bellek: 2x16 GB DDR4-2667 2Rx8, Depolama: AHCI Microsoft sürücülü Intel® 760p m.2 PCIe* NVMe Intel® SSD, Ekran Çözünürlüğü: 3840x2160 12,5 inç eDP Panel, İşletim Sistemi: Windows* 10 19H1-18362.ent.rx64-Appx59. Güç politikası, Performans için AC/BAPCo modunda ölçüm yapılan SYSmark* 2014 SE hariç tüm karşılaştırma testleri için AC/Dengeli moda ayarlanmıştır. Güç ilkesi, güç için DC/Dengeli modunda ayarlanmıştır. Tüm karşılaştırma testleri Yönetici modunda ve Kurcalama Koruması ile Defender devre dışı olarak yürütülmüştür. Grafik sürücüsü: PROD-HC-RELEASES-GFX-DRIVER-CI-MASTER-2334-REVENUE-PR-1006952-WHQl.
6Intel onaylı: Onaylama işlemi: Intel tarafından gerçekleştirilen tasarım onaylama işlemiyle kullanıcı deneyimine yönelik belirli ürün özellikleri sağlanır. Intel, hiçbir sistem için belirli bir performansı garanti etmez. Gerçekleşen performans; kullanıma, sistem yapılandırmalarına ve ayarlara göre değişecektir. Intel; katılım ve sponsorluk sağlayarak ve/veya Principled Technologies tarafından yönetilen BenchmarkXPRT Geliştirme Topluluğu dahil çeşitli karşılaştırma gruplarına teknik destek sağlayarak karşılaştırma testlerine katkıda bulunur. Sonuçlar tahmin edilmiş veya simüle edilmiştir. Intel® teknolojileri, etkinleştirilmiş donanım, yazılım ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir. Intel üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Almayı düşündüğünüz ürünün performansını değerlendirmek için diğer kaynaklara başvurmanız gerekir. Yapılandırma ayrıntıları için yedeklemeye bakın. Performans ve karşılaştırma testi sonuçları ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen intel.com.tr/benchmarks adresini ziyaret edin.