İşletmeniz İçin Doğru PC ve Dizüstü Bilgisayarları Seçme

Intel sponsorlu blogu.


İşletmeniz için yeni PC veya dizüstü bilgisayarları seçerken, herkese uyan tek bir çözüm yoktur. İşinize bağlı olarak, üst sınıf bir masaüstü veya müşteri sunumlarında gösteriş yapmanıza yardım edecek hafif sıklet 2'si 1 arada bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olabilir. Aslına bakılırsa, büyük olasılıkla çalışanların özgül ihtiyaç ve görevlerine göre kişiselleştirilmiş bilgisayarların bir kombinasyonuna ihtiyacınız olacak.

İşinize en çok yarayacak aygıtları seçerken; satın alacağınız bilgisayarların doğru seçim olduğundan emin olmak için kendinize ve takımınıza sormanız gereken üç soru vardır.

Bütçeniz Ne?

Bilgisayarlar birkaç yüz dolardan birkaç bin dolara kadar maliyet oluşturabilirBununla kalmayıp, her fiyat noktasında bileşenleri yükseltebilirsiniz; ki bu maliyeti daha da artırabilir.

Fazla masraftan kaçınmak için, gücünüzün yeteceğinden daha pahalı üst sınıf bilgisayarları dikkate alarak zaman kaybetmemek için bir bütçe hazırlamalısınız. Aynı zamanda bütçenizi, ihtiyacınız olan performansı veremeyebilecek daha ucuz bilgisayarlar tarafından cezbedilmemek için harcamak istediğiniz miktarı belirten bir asgari kılavuz olarak kullanın.

Bir bütçe oluşturmak için, personelinizle makinelerini nasıl kullandığını anlamak için birlikte çalışın, ve ihtiyaçları olan performans özellikleri ve kabiliyetlere sahip bilgisayarların fiyatlarını araştırın. Unutmayın ki uygun maliyetli çözümlerden biri de iyi özelliklere sahip bir aygıt satın almak ve performans iyileştirmesi gerektikçe bileşenlerini yükseltmektir.1

Masaüstü mü Dizüstü mü?

Hem masaüstü, hem de dizüstü bilgisayarların çeşitli avantajları vardır. 8. Nesil Intel® Core™işlemcili ve Intel® Optane™ bellekli bir masaüstü, benzer fiyatlı bir dizüstüne göre ödediğiniz para karşılığında daha fazla performans ve duyarlılık sağlayacaktır. Bir araştırmaya göre bilgisayar kullanıcıları, Intel® Optane™ bellekli 8. Nesil Intel® Core™ i5 işlemci ile beş yaşındaki bir PC'ye nazaran %66'ya kadar daha hızlı web performansı elde edebilirler.2 Ancak masaüstü bilgisayarlar tam anlamıyla çalışma yerine sabitlenmiş oldukları için, en çok yerleşik çalışanlara uygundur.

Dizüstü bilgisayarlar ise hareket etmek için tasarlanmıştır. Bu daha küçük ve hafif aygıtlar; masada, kafede, uçakta ve hareket halinde mekik dokurken çalışmak için harikadır. Bazı dizüstü bilgisayarlar masaüstünün gücü ve depolama alanına sahip olmasa da; 8. Nesil Intel® Core™ işlemcili dizüstü bilgisayarlar işlem ağırlıklı görevlerin üstesinden gelebilir, bir 8. Nesil Intel® Core™i5-8265U işlemci ile beş yaşındaki bir PC'ye nazaran iki kata kadar daha yüksek genel sistem performansı sunabilir.3 Ancak taşınabilirlik, masraf demektir: Dizüstü bilgisayarlar umumiyetle karşılaştırılabilir özelliklere sahip masaüstü bilgisayarlardan daha pahalıdır.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarların fiyatlarını karşılaştırırken; satın almayı planladığınız her masaüstü bilgisayar için ekran, klavye, kablo ve fare maliyetlerini de hesaba katmayı unutmayın. Bu parçaların tümü dizüstü bilgisayarlarda yerleşik olarak bulunduğu için, fiyat farkının ilk göründüğü kadar fazla olmadığını fark edebilirsiniz.

Neden Yükseltmelisiniz?

Her bileşen için neredeyse her zaman daha büyük olan daha iyi anlamına gelse de, bilgisayarınızdan gerçekten güçlü bir performans elde etmek için para harcamayı düşünmeniz gereken üç bileşen vardır.

  • İşlemci: Hızlı bir işlemci, duyarlı bir bilgisayar ile gecikmeli bir bilgisayar arasındaki fark anlamına gelebilir. 8. Nesil Intel® Core™ işlemci ile Intel® Optane™ bellek ile çalışan en yeni bilgisayarlar için; gündelik görevler, çalışanların birden fazla uygulamayı aynı anda çalıştırmasına izin vererek çok daha duyarlı hale gelir.4
  • RAM: Rastgele erişimli bellek, veriyi bilgisayar çalışırken geçici olarak depolamak için kullanılır. İhtiyacınız olan RAM miktarı, çalıştırdığınız programların karmaşıklığına bağlıdır; örneğin video düzenleme çok büyük miktarda RAM gerektirirken, internette gezinme ve elektronik tablolar gibi temel iş yüklerinin üstesinden, giriş seviyesi RAM miktarı ile gelinebilir. RAM kolayca yükseltilebilir, bu sayede ihtiyaçlarınız değiştikçe daha fazlasını ekleyebilirsiniz.
  • Depolama: Büyük bir sabit disk sürücüsü (HDD) veya katı hal sürücüsü (SSD) sadece dosyalarınızı depolamakla kalmaz, aynı zamanda programlarınızı ve işletim sisteminizi başlatmak ve çalıştırmak için de kullanılır, bu yüzden mümkün olan en çok alana sahip olduğunuza emin olmalısınız. Alternatif bir çözüm de, bilgisayarınıza gerektiğinde takabileceğiniz bir harici sabit sürücü eklemektir.

Bilgisayar temelleri hakkında daha fazla bilgi edinin ›

Bilgisayarlarınız genellikle en önemli işletme cihazlarınızdan biridir. Teknoloji çok hızlı evrimleştiği için, şimdiki bütçenize uyan bir makineye para yatırmak ve bilgisayarın ömrü süresince gerektiğince yükseltme yapmayı planlamak yararlıdır; böylece işletmenizin sürekli artan ihtiyaçlarına ayak uydurabilir.

Yükseltmelerle ilgili akılda tutulması gereken bir şey de, masaüstü bilgisayarların genellikle daha kolay yükseltilebilmesinin yanında bir dizüstüne göre daha fazla donanımının yükseltilebileceğidir. Dizüstü bilgisayar yükseltmeleri genellikle bellek ve depolama ile kısıtlıdır. Dizüstü yükseltmesi ayrıca teknik olarak daha çetrefillidir, çoğu zaman yeni parçaları takmak için kasa ve klavyeyi çıkarmak konusunda bir profesyonelin yardımını gerektirir.

Bu kısıtlamalar göz önüne alındığında işletmeniz için dizüstü bilgisayar almaya karar verirseniz; genellikle sadece günlük ihtiyaçlarınıza değil, gelecekteki ihtiyaçlarınıza da uyan performans kabiliyetlerine sahip makineleri satın almak için biraz daha fazla para harcamak daha mantıklıdır.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Anlatılan maliyeti azaltma senaryoları, belirli bir Intel® işlemcili ürünün, belirtilen durumlarda ve yapılandırmalarla, ileride maliyetleri nasıl etkileyebileceğine ve maliyet tasarrufu sağlayabileceğine örnekler vermeyi amaçlamaktadır. Koşullar değişebilir. Intel, herhangi bir maliyet ya da maliyet düşüşü garantisi vermez.

2

Performans sonuçları 2 Mart 2018 tarihinde yapılan testlere dayalıdır ve genel kullanıma açık tüm güvenlik güncellemelerini içermeyebilir. Ayrıntılar için yapılandırma bilgilerine göz atın. Hiçbir ürün mutlak güvenlik sağlamaz. Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerde performans sağlayacak şekilde optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenleri, yazılımları, işlemleri ve işlevleri kullanılarak değerlendirilir. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın almayı düşündüğünüz ürünler hakkında tam bir değerlendirme yapabilmek için bu ürünlerin başka ürünlerle birlikte gösterdiği performans gibi başka bilgilere ve performans testlerine de başvurmanız gerekir. Performans ve değerlendirme sonuçları ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen http://www.intel.com.tr/benchmarks sayfasını ziyaret edin. 8. Nesil Intel® Core™ i5 8400 (16GB Intel® Optane™ bellek modülü) işlemci ile Intel® Core™ i5-3330 (Yalnızca HDD) işlemciyi karşılaştıran WebXPRT* 2015 ile ölçülmüştür.

3

Performans sonuçları 10 Ağustos 2018 Cuma tarihinden itibaren yapılan testlere dayalıdır ve genel kullanıma açık tüm güvenlik güncellemelerini içermeyebilir. Ayrıntılar için yapılandırma bilgilerine göz atın. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerde performans sağlayacak şekilde optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenleri, yazılımları, işlemleri ve işlevleri kullanılarak değerlendirilir. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın almayı düşündüğünüz ürünler hakkında tam bir değerlendirme yapabilmek için bu ürünlerin başka ürünlerle birlikte gösterdiği performans gibi başka bilgilere ve performans testlerine de başvurmanız gerekir. Daha ayrıntılı bilgi için www.intel.com.tr/benchmarks adresini ziyaret edin. 5 yıllık bilgisayara kıyasla, 8. Nesil Intel® Core™ i5-8265U işlemci ile 2 kata kadar daha iyi genel sistem performansı. Yalnızca 8. Nesil Intel® Core™ i5 U serisi mobil işlemciler için. Yeni Yasal Uyarı: Intel® Core™ i5-8265U işlemci ile Intel® Core™ i5-4200U işlemci karşılaştırmasında SYSmark* 2014 SE Genel skoru ile ölçülmüştür.

4

Performans sonuçları 2 Mart 2018 tarihinde yapılan testlere dayalıdır ve genel kullanıma açık tüm güvenlik güncellemelerini içermeyebilir. Ayrıntılar için yapılandırma bilgilerine göz atın. Hiçbir ürün mutlak güvenlik sağlamaz. Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerde performans sağlayacak şekilde optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenleri, yazılımları, işlemleri ve işlevleri kullanılarak değerlendirilir. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın almayı düşündüğünüz ürünler hakkında tam bir değerlendirme yapabilmek için bu ürünlerin başka ürünlerle birlikte gösterdiği performans gibi başka bilgilere ve performans testlerine de başvurmanız gerekir. Performans ve değerlendirme sonuçları ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen http://www.intel.com.tr/benchmarks sayfasını ziyaret edin. 8. Nesil Intel® Core™ i5 8400 işlemci (16GB Intel® Optane™ bellek modülü) ile Intel® Core™ i5-3330 (Yalnızca HDD) işlemciyi karşılaştıran Medya Projesi Yükleme İş Yükü ile ölçülmüştür.