Küçük İşletme Bilgisayarları: Küçük İşletme için En İyi Bilgisayarı Seçmek

Intel sponsorlu blogu.

Seçenekler Çok mu Fazla? Önceliklendirmenin İncelikleri Burada

  • Fazla harcamanın önüne geçmek için alışverişe gitmeden önce bir bütçe belirlemelisiniz.

  • Daha fazla para harcamayı düşünebileceğiniz üç bileşen - işlemci, RAM, depolama.

  • Yalnızca bugünkü ihtiyaçlarınıza değil, gelecekteki ihtiyaçlarınıza da uygun performans özelliklerine sahip makineler satın alın.

  • İhtiyaçlarınıza uygun yeni bir bilgisayar bulun.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

İşletmeniz için yeni PC veya dizüstü bilgisayarları seçerken, herkese uyan tek bir çözüm yoktur. İşinize bağlı olarak, üst sınıf bir masaüstü veya müşteri sunumlarında gösteriş yapmanıza yardım edecek hafif sıklet 2'si 1 arada bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olabilir. Aslına bakılırsa, büyük olasılıkla çalışanların özgül ihtiyaç ve görevlerine göre kişiselleştirilmiş bilgisayarların bir kombinasyonuna ihtiyacınız olacak.

İşinize en çok yarayacak cihazları seçerken, satın alacağınız küçük işletme bilgisayarlarının doğru seçim olduğundan emin olmak için kendinize ve ekibinize sormanız gereken üç soruyu aşağıda bulabilirsiniz.

Bütçeniz Ne?

Bilgisayarlar birkaç yüz dolardan birkaç bin dolara kadar maliyet oluşturabilir.  Bununla kalmayıp, her fiyat noktasında bileşenleri yükseltebilirsiniz; ki bu maliyeti daha da artırabilir.

Fazla masraftan kaçınmak için, gücünüzün yeteceğinden daha pahalı üst sınıf bilgisayarları dikkate alarak zaman kaybetmemek için bir bütçe hazırlamalısınız. Aynı zamanda bütçenizi, ihtiyacınız olan performansı veremeyebilecek daha ucuz bilgisayarlar tarafından cezbedilmemek için harcamak istediğiniz miktarı belirten bir asgari kılavuz olarak kullanın.

Bir bütçe oluşturmak için, personelinizle makinelerini nasıl kullandığını anlamak için birlikte çalışın, ve ihtiyaçları olan performans özellikleri ve kabiliyetlere sahip bilgisayarların fiyatlarını araştırın. Unutmayın ki uygun maliyetli çözümlerden biri de iyi özelliklere sahip bir aygıt satın almak ve performans iyileştirmesi gerektikçe bileşenlerini yükseltmektir.1

Masaüstü mü Dizüstü mü?

Küçük işletmeler için hem masaüstü, hem de dizüstü bilgisayarların çeşitli avantajları vardır. En yeni Intel® Core™işlemcili ve Intel® Optane™ bellekli bir masaüstü, benzer fiyatlı bir dizüstüne göre ödediğiniz para karşılığında daha fazla performans ve duyarlılık sağlayacaktır. Ancak masaüstü bir bilgisayar bir iş istasyonuna sabitlenmiştir ve hareketsiz çalışanların kullanımına uygundur.

Dizüstü bilgisayarlar ise hareket etmek için tasarlanmıştır. Bu daha küçük ve hafif aygıtlar; masada, kafede, uçakta ve hareket halinde mekik dokurken çalışmak için harikadır. Bazı dizüstü bilgisayarlarda bir masaüstünün sahip olduğu güç veya depolama kapasitesi olmasa da, en yeni Intel® Core™ işlemcilere sahip dizüstü bilgisayarlar yoğun işlem gerektiren görevlerin altından kalkabilir. Ancak taşınabilirlik, masraf demektir: Dizüstü bilgisayarlar umumiyetle karşılaştırılabilir özelliklere sahip masaüstü bilgisayarlardan daha pahalıdır.

Neden Yükseltmelisiniz?

Her bileşen için neredeyse her zaman daha büyük olan daha iyi anlamına gelse de, küçük işletme bilgisayarınızdan gerçekten güçlü bir performans elde etmek için daha fazla para harcamayı düşünmeniz gereken üç bileşen vardır.

  • İşlemci: Hızlı bir işlemci, duyarlı bir bilgisayar ile gecikmeli bir bilgisayar arasındaki fark anlamına gelebilir. En yeni Intel® Core™ işlemcilere ve Intel® Optane™ belleğe sahip olan son model bilgisayarlar, gündelik işlerde daha yüksek yanıt hızına sahip oldukları için çalışanların birden fazla uygulamayı hızlı bir şekilde çalıştırmalarına olanak tanırlar.
  • RAM: Rastgele erişimli bellek, veriyi bilgisayar çalışırken geçici olarak depolamak için kullanılır. İhtiyacınız olan RAM miktarı, çalıştırdığınız programların karmaşıklığına bağlıdır; örneğin video düzenleme çok büyük miktarda RAM gerektirirken, internette gezinme ve elektronik tablolar gibi temel iş yüklerinin üstesinden, giriş seviyesi RAM miktarı ile gelinebilir. RAM kolayca yükseltilebilir, bu sayede ihtiyaçlarınız değiştikçe daha fazlasını ekleyebilirsiniz.
  • Depolama: Büyük bir sabit disk sürücüsü (HDD) veya katı hal sürücüsü (SSD) sadece dosyalarınızı depolamakla kalmaz, aynı zamanda programlarınızı ve işletim sisteminizi başlatmak ve çalıştırmak için de kullanılır, bu yüzden mümkün olan en çok alana sahip olduğunuza emin olmalısınız. Alternatif bir çözüm de, bilgisayarınıza gerektiğinde takabileceğiniz bir harici sabit sürücü eklemektir.

Bilgisayar temelleri hakkında daha fazla bilgi edinin ›

Bilgisayarlarınız genellikle en önemli işletme cihazlarınızdan biridir. Teknoloji çok hızlı evrimleştiği için, şimdiki bütçenize uyan bir makineye para yatırmak ve bilgisayarın ömrü süresince gerektiğince yükseltme yapmayı planlamak yararlıdır; böylece işletmenizin sürekli artan ihtiyaçlarına ayak uydurabilir.

Yükseltmelerle ilgili akılda tutulması gereken bir şey de, masaüstü bilgisayarların genellikle daha kolay yükseltilebilmesinin yanında bir dizüstüne göre daha fazla donanımının yükseltilebileceğidir. Dizüstü bilgisayar yükseltmeleri genellikle bellek ve depolama ile kısıtlıdır. Dizüstü yükseltmesi ayrıca teknik olarak daha çetrefillidir, çoğu zaman yeni parçaları takmak için kasa ve klavyeyi çıkarmak konusunda bir profesyonelin yardımını gerektirir.

Bu kısıtlamalar göz önüne alındığında işletmeniz için dizüstü bilgisayar almaya karar verirseniz; genellikle sadece günlük ihtiyaçlarınıza değil, gelecekteki ihtiyaçlarınıza da uyan performans kabiliyetlerine sahip makineleri satın almak için biraz daha fazla para harcamak daha mantıklıdır.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Anlatılan maliyeti azaltma senaryoları, belirli bir Intel® işlemcili ürünün, belirtilen durumlarda ve yapılandırmalarla, ileride maliyetleri nasıl etkileyebileceğine ve maliyet tasarrufu sağlayabileceğine örnekler vermeyi amaçlamaktadır. Koşullar değişebilir. Intel, herhangi bir maliyet ya da maliyet düşüşü garantisi vermez.