Bilgisayar Teknolojisinin Gizemini Çözmek: RAM, İşlemciler ve Anakart

Bilgisayar teknolojisinin gizemini çözmek: RAM, işlemciler ve anakartlar.1

En küçük işletmelerde bile çoğu çalışanın işlerinin bir kısmını veya tamamını yapabilmek için bir bilgisayara ihtiyacı vardır. İşletmenizin en önemli araçlarından biri olan bilgisayarın temel olarak nasıl çalıştığını anlamak, küçük işletme sahibi olarak işinize yarayacaktır. Bu sayede makinelerin onarım, yükseltme veya değiştirme zamanı geldiğinde daha bilgiye dayalı kararlar verebilirsiniz.

Giriş seviyesi bir dizüstü bilgisayardan, üst düzey bilgisayara kadar, işte her makinede bulunan önemli bileşenlerden bazıları.

Anakart

Anakart, bilgisayarınızda gerçekleşen her şeyi koordine etmekle görevli ana baskılı devre kartıdır. Güç aktarımından işlemleri yönetmeye, anakart diğer tüm parçaların bağlı olmasını sağlar. İster merkezi işlem birimi (CPU) gibi doğrudan ister sabit disk gibi kabloyla olsun, diğer tüm bileşenler anakarta bağlıdır.

CPU/İşlemci

Merkezi işlem birimi (CPU) ya da kısaca işlemci, sistemin beynidir. İşletmeniz için ihtiyacınız olan işlevleri gerçekleştirmek için bilgisayarınıza gereken işlem gücünü sağlar. İşlemci çekirdeği, talimatların alındığı ve hesaplamaların yapıldığı kısımdır. İşlemciler bir veya daha fazla çekirdeğe sahip olabilir. İşlemci ne kadar fazla çekirdeğe sahipse bilgileri o kadar hızlı şekilde işleyebilir. Ayrıca bilgisayar işlem gücünü en üst seviyeye çıkarmak için birden fazla işlemciye sahip olabilir. Video düzenleme veya programlama gibi yoğun işlemci gücü gerektiren işler yapıyorsanız teknoloji bütçenizin bir kısmını çok çekirdekli bir işlemciye veya birden fazla işlemciye ayırmanız mantıklı olacaktır. Böylece bilgisayarınız yavaşlamadan işlerinizi daha verimli şekilde tamamlayabilirsiniz.

RAM

Rastgele Erişimli Bellek (RAM) bilgisayarın kısa dönemli, çalışan belleğidir. Bir program belli bir görev gerçekleştirirken RAM kullandığında, bilgisayar verileri RAM'de tutar. İşinizi bitirdiğinizde veriler RAM'den silinir, böylece bellek diğer görevler için kullanılabilir. Daha fazla RAM'e sahip olduğunuzda aynı anda daha fazla program çalıştırabilirsiniz ve bilgisayarınızın yanıt hızı artar. RAM satın alırken anakart ve işlemcinizin desteklediği miktarı kontrol edin çünkü RAM sadece bu sınırlar içinde çalışabilir.

Sabit Disk

RAM'den farklı olarak, sabit disk, kalıcı veri depolama için kullanılır. İşletim sisteminizin ve tüm yazılım uygulamalarınızın da saklandığı yer burasıdır. Dosyalar için alana ihtiyacınız olmasının yanında, işletim sistemi ve yazılımların da çalışabileceği kadar sabit disk alanına sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Depolama boyutuna ek olarak, sabit diskin depolama hızı da bilgisayarın dosyaları bulup açma hızına bağlı olarak bilgisayar performansını etkileyecektir.
İki farklı türde sabit sürücü bulunur: Solid state sürücüler ve sabit disk sürücüler. Bazen flaş sürücü olarak da anılan solid state sürücüler, sabit disk sürücülerden daha küçük, daha hafif ve daha hızlıdır ama aynı zamanda daha pahalıdır. Sabit disk sürücüler solid state sürücülerden daha ucuzdur ancak mekanik parça içermeleri, bilgisayarın verilere erişim hızını ve bu nedenle de performansınızı etkileyebilir. Her biri farklı boyutlarda mevcuttur ve hem hız hem de depolama kapasitesi elde etmek için bilgisayarda bir arada kullanılabilir. İnce ve hafif bilgisayarlar, tabletler ve 2'si 1 arada (PC ve tablet bir arada) cihazları mümkün kılan solid state sürücülerdir.

Grafik İşleme Birimi

Verileriniz ve dosyalarınız birlikte sorunsuz bir şekilde çalıştıktan sonra grafik işlem birimi, verileri makinenizden monitörünüze getirir. Grafik işlem biriminin görevi görüntüleri ekranınıza taşımaktır ve grafik açıdan daha yoğun kullanım alanlarında üst düzey birimlerin kullanılması gerekir. Alandan tasarruf etmek için dizüstü bilgisayarlar genellikle CPU'ya entegre grafik işlemciler kullanır, masaüstü bilgisayarlarda ise genelde anakarta takılan harici grafik kartları kullanılır.

Soğutma Sistemi

Bilgisayar bileşenleri, çalışırken ısı üretir. Bu nedenle bazı bilgisayarlar, hassas parçalara zarar gelmeden önce aşırı ısıyı gidermek için bir soğutma sistemine ihtiyaç duyar. Çoğu masaüstü bilgisayar, bir kasa tasarımı ve fan kombinasyonuyla soğuk havayı içeri alır ve sıcak havayı dışarı bırakır. Üst düzey makinelerde birden fazla fana ve hatta özel CPU soğutuculara gerek duyulabilir. Tasarımları, özel bileşenleri ve daha düşük güç tüketimi nedeniyle ultra kompakt dizüstü bilgisayarlar ve tabletler gibi ince cihazlarda fan olması gerekmez.

Güç Kaynağı

Son ama bir o kadar da önemli bileşen ise, diğer tüm bileşen ve ek cihazlara elektrik sağlayan güç kaynağıdır. Dizüstü bilgisayar veya diğer mobil cihazlarda, güç kaynağı dahili bir pile bağlanır.

Donanım Birimleri

Klavye, fare, monitör, hoparlörler ve diğer ek cihazlar bilgisayarın performansını etkilemez, ama kullanıcının performansını etkiler. Bu harici bileşenler genellikle kişisel tercihlere göre seçilmelidir, bu nedenle şirketinizdeki tüm bireyler için doğru çevre birimlerini bulmak için biraz zaman ayırmanız önerilir.
Bilgisayar terminolojisi ve tüm bileşenlerin nasıl çalıştığına dair temel bilgilere sahip olduğunuza göre, artık küçük işletmenizin gelişmesine yardımcı olacak bilgisayarları aramaya başlayabilirsiniz.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel, üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Bu içerikleri gözden geçirmeniz, diğer kaynaklara başvurmanız ve bahsedilen verilerin doğruluğunu onaylamanız gerekir.