PC donanımınız kar-zarar hanenizi olumsuz mu etkiliyor?

Önemli Noktalar

  • Öngörülen en popüler beş teknoloji trendi, küçük işletmenizin bilgisayar donanımına yaklaşımını etkileyebilir

  • Eski bilgisayarları kullanmak, yaptığınız tasarruftan daha fazla maliyete yol açabilir

  • Küçük işletmeler için mevcut teknoloji trendi, güçlü bilgisayarlar ve bilgisayar donanımınızı düzenli olarak güncellemenizi gerektirir

  • İhtiyaçlarınıza uygun yeni bir bilgisayar bulun

Küçük işletme sahiplerinin bütçelerini yakından takip etmeleri gerekir. Söz konusu işletme kârlılığı olduğunda bir ekipmandaki tüm parçaları sonuna kadar kullanmaya çalışmak her zaman akıllıca bir hareket değildir. Eski bilgisayarları yıpranana kadar kullanmak akıllıca bir tasarruf yöntemi gibi görünebilir; ancak uzun vadede daha fazla maliyete, üretkenlik ve müşteri kaybına neden olur.1

Küçük işletmeler için mevcut teknoloji trendleri, güçlü bilgisayarlar ve bilgisayar donanımınızı düzenli olarak güncellemenizi gerektirir. 2019 için öngörülen en popüler beş teknoloji trendini küçük işletmenizin bilgisayar donanımına yaklaşımını şu şekilde etkileyebilir.

Trend 1: Bulut Bilişim

Bir Gartner araştırmasına göre küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ'ler) yaklaşık üçte ikisi (%63) halihazırda bulut bilişimi kullanmaktadır. %33'ü ise teknoloji kullanımına geçmeyi planlamakta veya teknolojinin en iyi nasıl kullanılabileceğini değerlendirmektedir.2

Kullanım kolaylığı ve verimlilik, bulut bilişimin küçük şirketlere sağladığı yaygın avantajlar olsa da başka avantajları da vardır. Bulut bilişim, sunucular ve yedek cihazlar gibi verilerinizi depolamak ve korumak için gereken teknolojiyle ilişkili maliyetleri düşürerek bilgisayarlarınızı yükseltmeye ayırdığınız teknoloji bütçesinden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar.

Trend 2: Yapay Zeka (AI)

Küçük işletmeler, tekrarlı ve işgücü bakımından yoğun görevleri otomatikleştirmek için yapay zekanın (AI) gücünden yararlanmaya başlamıştır. Müşteri hizmeti sorularını yanıtlayan sohbet botlarından müşterilerle e-posta "iletişimlerini" tutan pazarlama otomasyonu yazılımına kadar yapay zeka teknolojili uygulamalar, küçük işletmelerin müşteri deneyimini geliştirmesine, işlemleri otomatikleştirmesine ve daha iyi ve daha hızlı karar verme için büyük miktarda verileri analiz etmesine yardımcı olabilir.

Özellikle çalışanlarınız sıklıkla aynı anda birden çok uygulama kullanıyorsa bu gelişmiş kurumsal uygulamalardan en iyi şekilde yararlanmak için yüksek performanslı bilgisayarlar gerekir. Eski bilgisayarlar uygulama performansını yavaşlatabilir ve küçük işletme çalışanlarınızın üretkenliğini %29 oranında düşürebilir.3 Aslında işletmenizin kullandığı her eski bilgisayar, yıllık 17.000 dolara kadar üretkenlik kaybına neden olabilir.4

Trend 3: Mobilite

Siz veya çalışanlarınız ofis dışında çalışıyor musunuz? Gittikçe gelişen mobil cihazlar ve bulut bilişim sayesinde artık ekibinizin bulundukları yerden bağımsız olarak kurumsal uygulamalar kullanması, bilgisayar dosyalarına erişmesi ve iş birliği halinde bulunması mümkündür.

Mobil çalışanlarınız ister evde ister hareket halinde veya müşteri sahasında olsun, kısa pil ömrüne sahip eski mobil cihazlar çalışanlarınızı ciddi şekilde yavaşlatabilir. Günümüzün mobil kullanıcılarına daha fazla güç sağlayan daha güçlü bilgisayarlara yapacağınız güncellemeyle mobil çalışanlarınız daha verimli çalışmaya hazırdır.

Trend 4: Siber Güvenlik

Küresel bir sigorta şirketi olan Hiscox'un 2018 yılında yaptığı araştırmada, küçük işletmelerin %44'ü geçtiğimiz 12 ay içinde en az bir siber saldırıya maruz kaldığını bildirmiştir. Bu işletmelerin %52'si birden fazla kez siber saldırıya maruz kalmıştır.5 Araştırmaya katılan küçük işletmeler, geçtiğimiz 12 ay içinde yaşanan siber olayların ortalama maliyetini 34.604 dolar olarak tahmin etmiştir. Şirket bilgisayarlarınızı, işletme verilerinizi ve müşterilerinizin verilerini korumak 2019 için birinci öncelik olmalıdır.

Intel® teknolojili ve Microsoft'un en yeni işletim sistemi Windows* 10'a sahip yeni bilgisayarlar, içinizin rahat olması için ek güvenlik özellikleri sunar. Dahili güvenlik özellikleri gelişmiş koruma sağlar; böylece işletmenizi büyütmeye odaklanabilirsiniz.

Trend 5: Windows Server* 7 Desteği Sonu

14 Ocak 2020 itibarıyla Microsoft, Microsoft Windows* 7 çalıştıran bilgisayarlar için artık güvenlik güncellemeleri veya destek sağlamayacaktır. Siz veya çalışanlarınız henüz Windows* 10'a güncelleme yapmadıysanız mümkün olan en kısa sürede günceme yapmanız önerilir.

Ancak Windows* 10'u eski bir bilgisayarda kullanarak yeni bir cihazın sunacağı tüm üretkenlik avantajlarından ve güvenlik özelliklerinden yararlanamayabilirsiniz. Yeni bir bilgisayara yükseltmeye karar verirseniz en yeni Intel® Core™ işlemcinin sunduğu hız ve güvenlik özelliklerine göz atın.

Yükseltme Zamanı Geldi mi?

2019'un en popüler teknoloji trendlerine ayak uydurmak için yeni bir yazılım satın almanız veya mevcut uygulamalarınızı yükseltmeniz gerekebilir. Yazılım yatırımınızdan sağladığınız getiriyi yükseltmek için bilgisayar donanımınızın yazılım satıcısının önerdiği sistem gerekliliklerini aşması tavsiye edilir; çünkü bu gereklilikler genellikle yazılımı kullanmak için gereken minimum özelliklerdir. Yeni yazılımı şimdi ve gelecekte verimli bir şekilde kullanmak için sistem gerekliliklerinden en az %50 daha güçlü bir donanım seçin.

Önemli yazılım yükseltmeleri yapmayı planlamanızdan bağımsız olarak, işletmenizde donanım güncellemesi gerektiğine dair uyarı işaretlerine dikkat edin:

  • Bilgisayarların sıklıkla arızalanması veya yavaş performans
  • Üreticinin artık desteklemediği sistem
  • Süresi dolmuş garanti
  • Yedek parça bulma güçlüğü

Mevcut bilgisayarlarınızın onarım ve bakım maliyetlerini de düşününce eski donanımın size neye mal olduğuna şaşırabilirsiniz.

Günümüzün teknoloji trendleri, küçük işletme bilişiminde çıtayı yükseltiyor. Müşterilerin çoğu gerçek zamanlı yanıt hızı, güvenilir güvenlik ve çok yüksek hız beklentisine girmeye başladı. Daha güçlü özelliklere sahip yeni bilgisayarlara yatırım yaparak işletmenizin bu hedefleri karşılamasını ve aşmasını sağlayabilirsiniz.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Anlatılan maliyeti azaltma senaryoları, belirli bir Intel® işlemcili ürünün, belirtilen durumlarda ve yapılandırmalarla, ileride maliyetleri nasıl etkileyebileceğine ve maliyet tasarrufu sağlayabileceğine örnekler vermeyi amaçlamaktadır. Koşullar değişebilir. Intel, herhangi bir maliyet ya da maliyet düşüşü garantisi vermez.

2

Gartner bu anketi, 10'dan fazla çalışanı olan ve yıllık geliri 100 milyon dolardan az olan ABD merkezli 699 KOBİ arasında Nisan ve Mayıs 2017'de yürütmüştür. Kar amacı gütmeyen kuruluşlar, anketin dışında tutulmuştur. Nitelikli katılımcılar, karar vericilerdir veya kuruluşları için teknoloji satın alma kararları üzerinde önemli etkiye sahiptir. Kaynak: Gartner'ın KOBİ'ler için En Önemli Teknoloji Trendleri Anketi, Capterra tarafından alıntılanmıştır.

3

"Çalışanlar, 5 yıldan daha eski bilgisayarlarda %29'a kadar daha az üretkenlik gösterirler" ifadesi, Intel'in talebiyle 16 ülkede (Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, İspanya, Türkiye, BAE, Birleşik Krallık, ABD) küçük işletmelerde çalışan 3297 katılımcıyla eski bilgisayarların zorluklarını ve maliyetlerini değerlendirmek üzere 2018 yılında J. Gold Associates, LLC. tarafından yürütülen web tabanlı ankete dayanır. Bu istatistik, yanıtlayanların beş yıllık bilgisayar kullandıklarında yaşadıklarını tahmin ettikleri üretkenlik düşüşünün yanıtlayanların bilgisayarda harcadıkları ortalama süreyle çarpımına dayanır. İstatistikleri ve raporun tamamını gözden geçirmek için burayı ziyaret edin.

4

"Sahip olduğunuz her 5 yıllık bilgisayar, size yılda 17.000 dolara mal olabilir" ifadesi, Intel'in talebiyle 16 ülkede (Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, İspanya, Türkiye, BAE, Birleşik Krallık, ABD) küçük işletmelerde çalışan 3297 katılımcıyla eski bilgisayarların zorluklarını ve maliyetlerini değerlendirmek üzere 2018 yılında J. Gold Associates, LLC. tarafından yürütülen web tabanlı ankete dayanır. Anket katılımcılarının tahminine göre, 5 yıldan daha eski bilgisayarlarda çalışanlar %29'a kadar daha az üretkendir. Ortalama bir çalışanın yıllık maaşının 60.000 dolar olduğu varsayımına göre, kaybedilen üretkenlik maliyeti 17.000 dolar olacaktır. İstatistikleri ve raporun tamamını gözden geçirmek için burayı ziyaret edin.

5

2018 Hiscox Small Business Cyber Risk Report™, 7 Şubat 2018'de sunulan Hiscox Cyber Readiness Report 2018™'in bir parçası olarak ankete katılan ABD'deki küçük işletmelerin yanıtlarına odaklanıyor. Hiscox, Forrester Consulting şirketini kuruluşların siber hazırlığını değerlendirmek üzere görevlendirmiştir. Kuruluşlarının siber güvenlik stratejisinden sorumlu toplam 4103 uzmanla (Birleşik Krallık, ABD ve Almanya'dan 1000'er tane ve İspanya ile Hollanda'dan 500 tane olmak üzere) iletişime geçilmiştir. Büyüklük ve sektöre göre organizasyonların temsili örneklerinden alınan bu kişiler, şirketlerin siber suçlara karşı savaşında ön saflarda yer alan erkekler ve kadınlardır. Bu kişilerin yeri, kuruluşlarının siber güvenlik çabalarında değişkenlik gösterse de, %30'undan fazlası şirketlerinin nasıl tepki vereceği konusunda nihai kararı vermektedir. Katılımcılar, çevrimiçi anketi 12 Ekim 2017 ile 10 Kasım 2017 tarihleri arasında tamamlamıştır. Kaynak: 2018 Hiscox Small Business Cyber Risk Report.