Küçük İşletmeniz İçin Bir Sonraki Masaüstü Bilgisayarı Seçme

Üretkenliği ve yaratıcılığı olabildiğince artırmak için küçük işletmenize en uygun masaüstü bilgisayarı bulun.

Düşük Fiyata Yüksek Performansla Üretkenliği Artırır

 • Küçük işletme bilgisayarları olarak düşünüldüğünde masaüstü bilgisayarlar, tek yerde bulunan çalışanların ihtiyaçlarını karşılayarak mükemmel çok yönlülük sunar.

 • Fiyatına göre yüksek performans sunan küçük işletme masaüstü bilgisayarları mükemmel bir yatırımdır.

 • Küçük işletmeniz için en iyi masaüstü bilgisayarı seçmede en önemli faktörler çalışanlarınızın ihtiyaçlarını değerlendirmek, bütçe belirlemek ve uzun vadede güçlü performans sunacak masaüstü bilgisayar aramaktır.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Performans ve fiyat dengesi sağlaması gereken küçük işletme sahipleri için dizüstü bilgisayar en ideal seçimdir. Masaüstü bilgisayarlar diğer bilgisayarlara kıyasla fiyatına göre mükemmel performans sunar. Basit bilgi işlem görevlerinden yüksek performanslı uygulamalara kadar birçok ihtiyacı karşılayabilir. Kuleler, All-in-one (AIO) cihazlar ve mini bilgisayarlar dahil çeşitli form faktörleri arasından işletmenize en uygun masaüstü bilgisayarı seçebilirsiniz.

Küçük İşletme Masaüstü Bilgisayarları

Masaüstü bilgisayarlar, haklı nedenlerden ötürü on yıllardır küçük işletmelerin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Masaüstü bilgisayarlar, işlemcinin yoğun kullanıldığı uygulamalar için günümüzde de tercih edilir. Peki küçük işletmeler için en iyi masaüstü bilgisayar hangisidir? Cevap sizin kendinize özgü ihtiyaçlarınızda saklıdır.

Mimarlar, mühendisler, analistler ve video düzenleyiciler genellikle aynı anda birden fazla aktivite gerçekleştirebilecek masaüstü bilgisayarlara ihtiyaç duyar. Bu durumda iş istasyonları ihtiyaç duyulan kurtarıcı cihazlardır:

 • Büyük veri analizleri gerçekleştirme
 • Ekonomi veya finans analizleri yürütme
 • Video ve ses oluşturma ve düzenleme
 • Teknik veya mühendislik belge taslakları hazırlama
 • Uygulama geliştirme ve programlama

Ancak masaüstü bilgisayarlar; çağrı merkezi ve yardım merkezi temsilcileri, perakende çalışanları ve gün boyunca bilgi işlem yoğunluğu daha az görevlerle ilgilenen diğer çalışanlar için çok da uygun değildir. Bu çalışanlar müşterilere yardımcı olurken, satış noktası işlemleri gerçekleştirirken ve sipariş alırken, belgeleri ve elektronik tabloları görüntülerken ve oluştururken, saklanan dosyaları yönetirken genellikle masaüstü bilgisayarları paylaşır. Diğer bir deyişle masaüstü bilgisayarlar, her türlü kullanım şeklini desteklemek için satın alabileceğiniz çok yönlü küçük işletme bilgisayarlarından biridir.

Çoğu küçük işletme yalnızca çok ihtiyaç duyduğu durumlarda masaüstü bilgisayarları değiştirir; örneğin cihaz bozulduğunda, şirket büyüdüğünde veya Windows işletim sistemi için Microsoft desteği ve güvenlik güncellemeleri sona erdiğinde. Sonuncu madde Ocak 2020'de yaşandı. Yeni bir masaüstü bilgisayarla Windows* 10'a geçmek tasarruflu ve etkili bir yükseltme yöntemidir.

Çalışanlarınız daha talepkar uygulamalar için daha yüksek performansa ihtiyaç duyuyorsa yükseltme zamanı gelmiş demektir. Masaüstü bilgisayar performansı/fiyat oranı gün geçtikçe gelişiyor.

Masaüstü bilgisayarlar günümüzün hareketli dünyasında kritik öneme sahip benzersiz performansı ve yanıt hızını sunar.

Masaüstü Bilgisayarların Avantajları

İşletmeniz için yeni bir bilgisayar seçtiğinizde birçok önemli avantajdan yararlanırsınız.

 • Fiziksel güvenlik. Küçük işletmeler, en hassas verileri için masaüstü bilgisayarlara güvenir. Masaüstü bilgisayarlar fiziksel olarak güvene alınabildiğinden şirket verilerini daha güvenli tutar.
 • Performans. Özellikle en yeni Intel® Core™ işlemcilerle desteklendiğinde masaüstü bilgisayarlar güçlü bilgi işlem performansı sunabilir. Masaüstü bilgisayarı uzman kullanıcıların, içerik üreticilerin veya aynı ihtiyaçlara sahip herkesin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılandırabilirsiniz. 10. Nesil Intel® Core™ i5 serisi işlemcili masaüstü cihazları, %48'e kadar daha hızlı fotoğraf düzenleme1 ve beş yıllık bir bilgisayara kıyasla 2,2 kat daha hızlı 4k video düzenleme sağlayabilir.2
 • Maliyet. Masaüstü bilgisayarlar fiyatlarına göre harika performans sunar ve genellikle dizüstü bilgisayarlar gibi diğer form faktörlerine kıyasla daha uygun fiyatlıdır. Kullanım ömrü maliyetleri genellikle daha uygundur. Masaüstü bilgisayarları da onarabilir veya yükseltebilirsiniz.
 • Bilindik. Bazı işletmeler veya devlet kurumları çalışanlar daha önce kullandığı için masaüstü bilgisayarları tercih eder. Bazı işletmeler veya devlet kurumları çalışanlar daha önce kullandığı için masaüstü bilgisayarları tercih eder.

İşletme İçin Masaüstü Bilgisayar Satın Alma İpuçları

Performans açısından en önemli masaüstü bilgisayar bileşenleri işlemci (CPU), bellek (RAM) ve depolamadır. Ancak özellikle henüz Windows* 10'a geçmediyseniz işletim sistemini de düşünmek isteyebilirsiniz. Bazı işletmeler, görsel uygulamalar için grafik ve ekran gibi faktörleri de göz önünde bulundurmak isteyebilir.

1. Doğru işlemciyi (CPU) seçin
Çalışanlara ihtiyaç duydukları performansı sunmak için işe güçlü bir işlemciyle başlayın. CPU, masaüstü bilgisayarın beyin gücüdür. İşlemci çekirdeği talimatları alır ve hesaplamaları yapar. Beklendiği gibi, işlemcide ne kadar fazla çekirdek varsa işler o kadar hızlı halledilir.

Çoğu bilgisayar üreticisi, en zorlu teknik gereksinimleri bile karşılayabilecek en yeni Intel® Core™ i3, i5 ve i7 işlemcili masaüstü bilgisayar seçenekleri sunar. En iyi işlemci, performansı daha da geliştirmek için belleği (RAM) en iyi şekilde kullanır.

2. Geniş kapasiteli bellek (RAM) satın alın
RAM masaüstü bilgisayarın kısa süreli çalışma belleğidir. Mevcut durumda çalıştığınız görevin verileri burada depolanır. RAM arttıkça aynı anda daha fazla program çalıştırabilir ve daha hızlı yanıt alırsınız.

Doğru işlemciyi seçtiğinizde masaüstü bilgisayarınızın performansından memnun kalmanız mümkündür. Ancak daha fazla RAM tercih ederek özellikle ağır iş yükleri için performansı daha da geliştirebilirsiniz.

Böylece çalışanların dosyaları oluşturma, kaydetme ve dosyalar üzerinde çalışma hızı artar. Aynı zamanda çalışanlar birden çok uygulama üzerinden hızlı ve verimli şekilde çalışabilir.

3. Olabildiğince fazla depolama alanı edinin
Masaüstü bilgisayarda depolamayı her zaman artırabilirsiniz. Depolama; kalıcı verilerinizin, işletim sisteminin ve yazılım uygulamalarının saklandığı yerdir. Performans açısından bakıldığında depolamadan taviz verilmemesi gerekir. Depolama hızı da depolama boyutu kadar fark yaratabilir.

Depolama için sabit disk sürücüsü (HDD) veya Intel® Solid State Sürücü ya da Intel® SSD arasından seçim yapabilirsiniz. HDD daha uygun maliyetlidir ancak verilere erişirken bilgisayarınızın hızını etkileyecek mekanik parçalar içerir. Intel® SSD'ler daha küçük, daha hafif, daha hızlı ve daha pahalıdır.

4. İşletim sistemini yükseltin
Masaüstü bilgisayarlarınızda hala Windows* 7 kullanıyorsanız performansı ve güvenliği geliştirme fırsatını kaçırıyorsunuz demektir. Microsoft 2020'nin başında Windows* 7 desteğini sonlandırdığı için artık yama ve güvenlik güncellemeleri alamasınız ve programların performansı ve işlevi düşebilir. Windows* 10'u yükleyerek masaüstü bilgisayarlarınızı yükseltene kadar beklemeniz gerekir. Yeni işletim sistemini eski bilgisayarlarda çalıştırınca tüm avantajlardan yararlanmayabilirsiniz.

En yeni Intel® Core™ işlemcili yeni bir Windows bilgisayarla çalışanların üretkenliği ve yaratıcılığı yükseltilebilir. Çalışanlar Windows uygulamalarını hızlıca açıp kullanabilir ve dahili güvenlik özellikleri ile otomatik güncellemeler sayesinde içleri rahattır. 10. Nesil Intel® Core™ i5 serisi işlemcili masaüstü cihazları, dört yıllık bir bilgisayara kıyasla %56'ya kadar daha iyi Windows uygulama performansı sağlayabilir.3

5. Grafikleri ve ekranı optimize edin
Bilgisayarınızın grafikleri işleme biçimi özellikle fotoğraf, video ve görüntü düzenleme görevlerinde kullanıcı deneyimlerini etkileyebilir. Burada grafik işleme birimi (GPU) devreye girer. Birçok masaüstü bilgisayarda grafik ve web tasarımcılarına, video editörlerine, mühendislere ve mimarlara üst düzey görsel uygulamalar için ihtiyaç duydukları performansı sunacak ayrı grafik kartlar kullanılır.

Küçük İşletme İçin Masaüstü Bilgisayar Form Faktörleri

Küçük işletme masaüstü bilgisayarları çeşitli form faktörlerinde bulunur; böylece işletmenizin ve ofisinizin alanına uygun seçenekleri belirleyebilirsiniz. İşletmelerin sıkça tercih ettiği büyük kulelere ve gittikçe daha çok tercih edilen daha küçük kulelere muhtemelen aşinasınızdır. All-in-One cihazlar zarif ve şık tasarımlarla mükemmel performans sunarken Intel® NUC gibi mini bilgisayarlar küçük alanlardan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar. Sık tercih edilen iki form faktörüne daha yakından bakalım.

Küçük İşletmeler İçin All-in-One (AIO) Cihazlar
All-in-One cihazlar, bilgisayar ve tam ekranı güçlü, kolaylaştırılmış ve şık bir cihazda bir araya getirir ve alandan tasarruf sağlar. En yeni Intel® Core™ işlemcili bir AIO cihaza yükseltmeyle ofiste bulunan çalışanlara verimliliği artıracak özellikler ve araçlar sunulur.

AIO cihazlar ayrıca sabit sahalar, kiosklar, satış noktası (POS) sistemleri gibi çok kullanıcılı istasyonlar ve kalabalık odalar için idealdir. Çalışanlar anında açma özelliğinden ve popüler uygulamaları çalıştırmak için geniş donanım ve yazılım uyumluluğundan yararlanabilir. Yeni bir AIO cihazını Windows* 10 performansıyla bir araya getirerek üretkenliği yükseltebilirsiniz.

All-in One (AIO) Bilgisayar Satın Alın ›

Küçük İşletme Kuleleri
Kuleler tüm form faktörleri için mükemmel esneklik sağlar ve neredeyse tüm çalışanlar kulelere aşinadır. Çok sayıda yuva bulunduğundan performans ihtiyaçlarını karşılamak için CPU, RAM veya depolama özelliklerini geliştirebilirsiniz. Ayrıca takmak istediğiniz her cihaz için birçok bağlantı noktası bulunabilir.

Intel® Core™ işlemcili yeni modeller güvenliği geliştirmek üzere dahili özelliklere sahiptir. Küçük form faktörlü bir kule seçerseniz dar ofis alanlarına bile kolayca sığabilecek bir cihazdan yüksek performans alırsınız.

Kule Satın Alın ›

Intel ile Kapasitenizi İyi Değerlendirin

Seçtiğiniz tüm küçük işletme masaüstü bilgisayarlarının en yeni nesil Intel® Core™ işlemci teknolojisine sahip olduğundan emin olun. Böylece en yeni iş yüklerini ve Wi-Fi 6 gibi bağlantı özelliklerini desteklemek için geliştirilmiş bir bilgisayar alacağınızı bilirsiniz. Sonuç olarak bilgisayarlarınız, çalışanlarınızı hem şimdi hem gelecekte destekleyecek şekilde daha iyi donanımlı hale gelir

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Adobe Lightroom Classic fotoğraf düzenleme iş yükü, 10. Nesil Intel® Core™ i5-10400 ve 6. Nesil Intel® Core™ i5-6400 ile ölçülmüştür. Performans sonuçları 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren yapılan testlere dayalıdır ve genel kullanıma açık tüm güvenlik güncellemelerini içermeyebilir. Ayrıntılar için yapılandırma bilgilerine göz atın. Hiçbir ürün mutlak güvenlik sağlamaz. Tam yapılandırmalar: İşlemci: 10. Nesil Intel® Core™ i5-10400 işlemci (CML-S) PL1=65W TDP, 6C12T, Anakart: Üretim öncesi Asus ROG Maximus XII Formula Bellek: 32 GB DDR4-2933 DDR4 SDRAM, Depolama: Intel® SSD 905P 960GB, Ekran Çözünürlüğü: 1920x1080, İşletim Sistemi: Microsoft Windows* 10 Pro 1909 V720 19H2(RS6), Grafik Kartı: NVIDIA RTX 2080Ti, Grafik sürücüsü: 442.59 Bios sürümü: 403. - İşlemci: 6. Nesil Intel® Core™ i5- 6400 işlemci (SKL) PL1=65W TDP, 4C4T, Anakart: Asus Z170-M Plus, Bellek: 32 GB DDR4-2133 DDR4 SDRAM, Depolama: Intel® SSD 905P 960GB, Ekran Çözünürlüğü: 1920x1080, İşletim Sistemi: Microsoft Windows* 10 Pro 1909 V720 19H2(RS6), Grafik kartı: NVIDIA RTX 2080Ti, Grafik sürücüsü: 442.59 Bios sürümü 3805.

2

Adobe Premier Pro CC 4K video düzenleme iş yükü, 10. Nesil Intel® Core™ i5-10400 - 6. Nesil Intel® Core™ i5-6400 ile ölçülmüştür. Performans sonuçları 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren yapılan testlere dayalıdır ve genel kullanıma açık tüm güvenlik güncellemelerini içermeyebilir. Ayrıntılar için yapılandırma bilgilerine göz atın. Hiçbir ürün mutlak güvenlik sağlamaz. Tam yapılandırmalar: İşlemci: 10. Nesil Intel® Core™ i5-10400 işlemci (CML-S) PL1=65W TDP, 6C12T, Anakart: Üretim öncesi Asus ROG Maximus XII Formula Bellek: 32 GB DDR4-2933 DDR4 SDRAM, Depolama: Intel® SSD 905P 960GB, Ekran Çözünürlüğü: 1920x1080, İşletim Sistemi: Microsoft Windows* 10 Pro 1909 V720 19H2(RS6), Grafik Kartı: NVIDIA RTX 2080Ti, Grafik sürücüsü: 442.59 Bios sürümü: 403. - İşlemci: 6. Nesil Intel® Core™ i5- 6400 işlemci (SKL) PL1=65 W TDP, 4 Çekirdek, 4 İş Parçacığı, Anakart: Asus Z170-M Plus, Bellek: 32 GB DDR4-2133 DDR4 SDRAM, Depolama: Intel® SSD 905P 960 GB, Ekran Çözünürlüğü: 1920x1080, İşletim Sistemi: Microsoft Windows* 10 Pro 1909 V720 19H2(RS6), Grafik kartı: NVIDIA RTX 2080Ti, Grafik sürücüsü: 442.59 Bios sürümü 3805.

3

SYSmark*2018 Genel Puanı ile 10. Nesil Intel® Core™ i5-10400 - 6. Nesil Intel® Core™ i5-6400 ile ölçülmüştür. Performans sonuçları 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren yapılan testlere dayalıdır ve genel kullanıma açık tüm güvenlik güncellemelerini içermeyebilir. Ayrıntılar için yapılandırma bilgilerine göz atın. Hiçbir ürün mutlak güvenlik sağlamaz. Tam yapılandırmalar: İşlemci: 10. Nesil Intel® Core™ i5-10400 işlemci (CML-S) PL1=65W TDP, 6C12T, Anakart: Üretim öncesi Asus ROG Maximus XII Formula Bellek: 32 GB DDR4-2933 DDR4 SDRAM, Depolama: Intel® SSD 905P 960GB, Ekran Çözünürlüğü: 1920x1080, İşletim Sistemi: Microsoft Windows* 10 Pro 1909 V720 19H2(RS6), Grafik Kartı: NVIDIA RTX 2080Ti, Grafik sürücüsü: 442.59 Bios sürümü: 403. - İşlemci: 6. Nesil Intel® Core™ i5- 6400 işlemci (SKL) PL1=65W TDP, 4C4T, Anakart: Asus Z170-M Plus, Bellek: 32 GB DDR4-2133 DDR4 SDRAM, Depolama: Intel® SSD 905P 960GB, Ekran Çözünürlüğü: 1920x1080, İşletim Sistemi: Microsoft Windows* 10 Pro 1909 V720 19H2(RS6), Grafik kartı: NVIDIA RTX 2080Ti, Grafik sürücüsü: 442.59 Bios sürümü 3805.