Powering Amazing Experiences in Powerful Laptops

Fast I/O and great flexibility in the mobile Intel® CM238 chipset offer visibly amazing performance.

The mobile Intel® CM238 chipset line brings in fast I/O capabilities with great flexibility and a host of other power packed features to compliment the performance benefits of mobile 7th Gen Intel® Core™ processor and the Intel® Xeon® E3-1500M v6 processor family. The Intel® CM238 chipset introduces a number of new technologies and several feature enhancements that offer visibly amazing performance.

Exciting Sensor-Enhanced Applications
With Intel’s Context Sensing SDK, third-party software vendors can develop exciting sensor-enhanced applications, from gaming to productivity to wellness apps, which benefit from the contextual and sensor information provided by the device.

With Intel® CM238 chipset, Intel brings PCIe* Gen 3 support for the first time to a Platform Controller Hub (PCH). PCIe* Gen 3 offers higher data transfer rates of 8 GT/s compared with PCIe* Gen 2 speeds of 5 GT/s. In addition, the chipset offers more than twice the number of PCIe* lanes compared to the 9 series PCH. The increased number of ports at a higher data transfer speeds enable snappier systems. In addition, the latest Intel® Rapid Storage Technology (Intel® RST) 15 with Intel® CM238 chipset supports NVMe* PCIe* x4 Solid State Drives. The chipset also offer Intel® Integrated Sensor Solution dedicated to managing the inertial and environmental sensors, performing sensor fusion and delivering advanced algorithms that add innovative new sensor-enhanced capabilities. Intel has also released the Context Sensing SDK so that third-party software vendors can develop exciting sensor-enhanced applications, from gaming to productivity to wellness apps, which benefit from the contextual and sensor information provided by the device.

Finally, the Intel® CM238 chipset offers a host of incremental features compared to the 9 series PCH such as additional USB 3.0 ports, and faster data transfer between the processor and the PCH with Direct Media Interface (DMI) 3.0. In addition, it offers the same great security features as prior generations while providing enhancements such as platform Intel® Platform Trust Technology (Intel® PTT) 3.0.

Features at a Glance

Features Benefits
Support for Mobile 6th & 7th Gen Intel® Core™ Processors and Intel® Xeon® E3-1500M v5 & v6 Processor

Support for 6th & 7th Gen Intel® Core™ processors and Intel® Xeon® E3-1500M v5 & v6 processor with great power and performance.

Intel® Rapid Storage Technology (Intel® RST)

Offers excellent levels of performance, responsiveness, and expandability. Take advantage of the enhanced performance and low power consumption available with Intel® RST with one or more SATA or PCIe* storage drives. With additional SATA drives, Intel® RST provides quick access to digital photo, video, and data files with RAID 0, 5, and 10, and excellent data protection against a storage disk drive failure with RAID 1, 5, and 10. Dynamic Storage Accelerator unleashes the maximum performance of Solid State Drives (SSD) when multitasking.1
Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT)2

Help protect your One Time Passcode (OTP) credentials and PKI certificates3 and add a layer of encrypted second factor authentication for online transactions.

Intel® High Definition Audio (Intel® HD Audio)4

Integrated audio support enables premium digital surround sound and delivers advanced features such as multiple audio streams and jack re-tasking.

Universal Serial Bus 3.0

Integrated USB 3.0 support, provides a design data rate of up to 5 gigabits per second (Gbps) with up to 10 USB 3.0 ports.5 6

Universal Serial Bus 2.0

Hi-Speed USB 2.0 support with a design data rate of up to 480 megabits per second (Mbps) with up to 14 USB 2.0 ports.

Serial ATA (SATA) 6 Gb/s

Next-generation high-speed storage interface supporting up to 6 Gb/s transfer rates for optimal data access with up to 8 SATA 6Gb/s ports6. The PCH SATA controller also supports SATA 3 Gb/s and 1.5 Gb/s transfer capabilities.

eSATA

SATA interface designed for use with external SATA devices. Provides a link for 3 Gb/s data speeds to eliminate bottlenecks found with current external storage solutions.

SATA Port Disable

Enables individual SATA ports to be enabled or disabled as needed. This feature provides added protection of data by helping to prevent malicious removal or insertion of data through SATA ports. Especially targeted for eSATA ports.

PCI Express* 3.0 Interface

Offers up to 8 GT/s for fast access to peripheral devices and networking with up to 20 PCI Express* 3.0 lanes5, configurable as x1, x2, and x4 depending on motherboard designs.

USB Port Disable Enables individual USB ports to be enabled or disabled as needed. This feature provides added protection of data by preventing malicious removal or insertion of data through USB ports.
Intel® Integrated 10/100/1000 MAC Support for the Intel® I219LM and Intel® I219V Gigabit Network Connection.
Green Technology Manufactured with lead-free and halogen-free component packages.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Belirli bir Intel® Core™ veya Intel® Xeon™ işlemci, etkinleştirilmiş bir çip set, Intel® Rapid Storage Teknolojisi yazılımı ve doğru bir şekilde yapılandırılmış bir depolama cihazı gerektirir.

2

Hiçbir bilgisayar sistemi mutlak güvenlik sağlayamaz. Intel® Identity Protection Teknolojisi etkin sistem, etkin Intel® işlemci, etkin çip seti, sabit yazılım, yazılım ve Intel entegre grafikleri (bazı durumlarda) ile katılımcı web sitesi/hizmeti gerektirir. Intel, kaybolan veya çalınan veriler ve/veya sistemler ile bundan kaynaklanan başka herhangi bir hasara ilişkin sorumluluk kabul etmez. Daha fazla bilgi için sisteminizin üreticisine ve/veya yazılım tedarikçinize danışın.

3

Etkinleştirme ve kurumsal ağ bağlantısına, Intel® AMT özelliği etkin bir çip sete, ağ donanımına ve yazılıma sahip bir sistem gerektirir. Dizüstü bilgisayarlarda ana işletim sistemi tabanlı bir VPN üzerinden ya da kablosuz olarak bağlanıldığında veya bilgisayar pille çalışırken, uyku modundayken, hazırda beklerken veya kapalıyken Intel AMT kullanılamayabilir ya da bazı özellikler sınırlı olabilir. Sonuçlar donanıma, kuruluma ve yapılandırmaya bağlı olarak değişebilir. Daha fazla bilgi için, www.intel.com.tr/technology/vpro/index.html sayfasına bakın.

4

Intel® High Definition Audio (Intel® HD Audio) özelliği, uygun bir Intel® chipset ve doğru kodek ve gerekli sürücüler yüklü bir anakart gerektirir. Sistem ses kalitesi gerçek uygulama, denetleyici, kodek, sürücüler ve hoparlörlere bağlı olarak değişir. Intel® HD Ses ile ilgili daha fazla bilgi için, www.intel.com/design/chipsets/hdaudio.htm sayfasına bakın.

5

Bağlantı noktalarının gerçek sayısı, sistem yapılandırmasına göre değişiklik gösterebilir. Daha fazla bilgi için lütfen sistem satıcınıza danışın.

6

Karşılaştırma testi sonuçları, "Spectre" ve "Meltdown" olarak adlandırılan yetkisiz erişim programlarına karşı uygulanan en yeni yazılım yamalarından ve sabit yazılım güncellemelerinden önce alınmıştır. Bu güncellemelerin uygulanması, bu sonuçları cihazınız ya da sisteminiz için geçersiz kılmış olabilir.

Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerde performans sağlayacak şekilde optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenleri, yazılımları, işlemleri ve işlevleri kullanılarak değerlendirilir. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın almayı düşündüğünüz ürünler hakkında tam bir değerlendirme yapabilmek için bu ürünlerin başka ürünlerle birlikte gösterdiği performans gibi başka bilgilere ve performans testlerine de başvurmanız gerekir. Daha fazla bilgi için http://www.intel.com.tr/benchmarks adresini ziyaret edin.