Bulut Mimarisi Tasarımına Giriş

İşle ilgili ihtiyaçlarınızı ve iş hedeflerinizi bulut bilişim mimarisi ile hizalayarak buluttan daha çok verim elde edin.

Bulut Mimarisinin Temelleri:

  • İyi bir bulut tasarımı, mevcut iş yüklerinizin ve işletme ihtiyaçlarınızın değerlendirilmesiyle başlar.

  • Bulutunuzun arka uç altyapısı; veri merkezi donanımı, sanallaştırma, uygulamalar ve hizmetlerden oluşur.

  • En yeni Intel® bulut teknolojileri, performansı optimize eder ve kaynak kullanımını en üst düzeye çıkarır.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Kurumlar; yapay zeka geliştirmek, çalışma ve iş akışını optimize etmek ve altyapıyı dinamik bir şekilde ölçeklendirmek için buluttan faydalanıyor. Bulutunuzu tasarlarken hem bir altyapı yarattığınızı hem de ölçeklenebilen, esnek ve çevik bir iş modeli oluşturduğunuzu unutmayın. Bu hedefleri hayata geçirebilmeniz için bulutunuz iş yüküne, kullanıcılara ve işletim maliyetlerine uygun olmalı.

Bulut Mimarisi İlkeleri

Bulutunuzu tasarlamadan önce mevcut iş ortamını ve işletme ihtiyaçlarınızı değerlendirmelisiniz. İşte ekibinizin araştırması gereken soruların bazıları:

  • Mevcut iş yükleriniz ve uygulamalarınız nedir? Nerede çalışıyorlar ve kimler tarafından kullanılıyorlar?
  • Genel bulut kullanımınız nasıl? Bulut kullanımı, en yüksek yüklere uygun şekilde tasarlandığı için gereğinden az mı? Yeni iş yüklerini desteklemek için kapasiteyi artırmanız gerekiyor mu?
  • Bilgi işlem performansında, bellekte veya ağ oluşturmada darboğaz yaşıyor musunuz?
  • Sanallaştırma ortamınız nasıl? Kapsayıcı kullanıyor musunuz?
  • Dayanıklılığı nasıl sağlayacaksınız? Bunun için birden fazla bulut hizmeti sağlayıcısına ihtiyacınız olacak mı?

Bulutunuzun mevcut performansını ve ihtiyaçlarınızın nasıl değiştiğini anlayarak uygulamalarınızın nerede yer alması gerektiği konusunda daha iyi kararlar alabilirsiniz. İstediğiniz bulut tasarımını desteklemek için şirket içindeki altyapınızı modern hale getirmeniz gerektiğini fark edebilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak bulut tasarımı ile ilgili üçüncü bir taraftan danışmanlık alabilirsiniz. Bu durum, değerlendirmeden önce, sonra veya değerlendirme sırasında gerçekleşebilir. Bir sistem entegratörü, yönetilen hizmet sağlayıcısı (MSP), bulut hizmet sağlayıcısı veya donanım sağlayıcı bulutunuz için en iyi platformu ve mimariyi belirlemenize yardımcı olabilir.

Bulut Dönüşümü ile ilgili dikkat edilmesi gereken konularla ilgili daha fazla bilgi edinmek için infografiği okuyun. "Bulut Dönüşümünün Altı Unsuru".

Bulut Altyapısının Bileşenleri

Bulut ortamının iki ucu vardır. Ön ucu, son kullanıcının görebildiği kısım yani kullanıcı arayüzüdür. Arka uçtaki altyapı, bulutu çalıştıran unsurdur. Arka uç altyapısı; veri merkezi donanımı, sanallaştırma, uygulamalar ve hizmetlerden oluşur. Ön uç, ara yazılım üzerinden arka uçla iletişim kurar. Tesisinizde bulunan veya tercih ettiğiniz bulut hizmet sağlayıcısı üzerinden çalışan arka uç altyapısı aşağıdaki katmanları içerir. 

Veri Merkezi Donanımı

Her bulutun temelinde iş yüklerinin sunucuları çalıştırdığı, depolama yaptığı ve ağ oluşturduğu veri merkezi donanımı vardır. Desteklediğiniz iş yüklerine bağlı olarak, donanımınız FPGA'lar gibi hızlandırıcıları da içerebilir. Bunlar özellikle de derin öğrenme uygulamaları gibi özel iş yüklerinin dahil olduğu durumlarda fayda sağlar.

Sanallaştırma Katmanı

Bu işlemlerden sonra bir sanallaştırma katmanı bilgi işlem, depolama ve ağ kurma donanımınızı soyut hale getirir. Sanallaştırma, sanal makinelerin (VM'ler) oluşturulmasına olanak sağlar. Her biri kendi VM'sinde bulunan birçok farklı uygulama, aynı veri merkezi donanımı üzerinde çalışabilir. Ayrıca her VM; daha esnek bir şekilde bulut hizmeti sağlamanız için Linux, Ubuntu veya Windows gibi kendi işletim sistemini çalıştırır.

Uygulama ve Hizmet Katmanı

Bulutunuzun arka ucundaki uygulamalar ve hizmetler katmanı, ön uçta sergilenen kullanıcı arayüzünü destekler. Burada son kullanıcıların talepleri, kullanılabilir arka uç kaynakları ile koordine edilir.

İster açık bulut hizmetlerini ister şirket içindeki altyapıyı veya hibrit bulutu kullanın, Intel® teknolojileri size daima tutarlı ve güvenilir bir performans sunar."

Bulut Altyapısı İçin Intel® Teknolojileri

İster açık bulut hizmetlerini ister şirket içindeki altyapıyı veya hibrit bulutu kullanın, Intel® teknolojileri size daima tutarlı ve güvenilir bir performans sunar. Bulut için geliştirilen en yeni Intel® teknolojileri, hem performans optimizasyonuna hem de yatırımlarınızı ve kaynak kullanımınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur.

Bulut altyapısı için Intel® ürünleri ve çözümleri

Intel® Seçili Çözümleri

Bulut dağıtımlarınızı kolaylaştırın ve hızlandırın. Intel® Seçili Çözümleri; özel ve hibrit bulut dağıtımına göre ayarlı bilgi işlem, depolama ve ağ oluşturma altyapısı sunar. Bu çözümler, gerçek dünyada optimize edilmiş performans için onaylanmıştır.

Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemciler

En yeni nesil Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemciler bulut sunucuları için güçlü ve iş yüküne göre optimize edilmiş bir performans sunar. Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost), Vector Neural Network Instructions (VNNI) kullanımı için optimize edilmiş derin öğrenme iş yüklerine uygun şekilde yapay zeka çıkarım performansını hızlandırır. Bu sayede görüntü sınıflandırma, nesne algılama, konuşma tanıma, çeviri ve daha fazlası için performansı iyileştirebilir.

Intel® FPGA'lar

Esnek bir hızlanma için bilgi işlem, depolama veya ağ donanımına FPGA'lar ekleyin. Düşük güç tüketen, çok amaçlı FPGA'lar; arama ve makine öğrenimi gibi buluttaki birçok farklı işlev için özelleştirilebilir.

Intel® Optane™ sürekli bellek

Intel® Optane™ sürekli bellek en yeni nesil Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemciler ile birlikte sunuluyor. Bulut iş yükleri için bütçeye uygun geniş kapasite ile veri sürekliliğinin benzersiz birleşimini sağlıyor.

Intel® Solid State Sürücüler (Intel® SSD'ler)

Intel® Optane™ SSD'ler ve Intel® 3D NAND SSD'ler, çevikliği ve performansı artıran bulut depolama seçenekleri arasında yer alır.

Intel® Ethernet Ürünleri

Intel® Ethernet Ağ Adaptörleri, Denetleyicileri ve Aksesuarları birçok GbE seçeneği sunar. Intel® Ethernet ürünleri, dünya çapında erişilebilir olması ve kapsamlı uyumluluk testleri sayesinde sunucu ağ bağlantısı için bir numaralı tercih haline geldi.

Yazılım optimizasyonları ve araçları

Intel'in önde gelen bağımsız yazılım tedarikçileri (ISV'ler) ile ortaklığı, Intel® Xeon® işlemcilerin daha yüksek performans göstermesi için yazılım araçları ve kütüphanelerinin optimize edilmesine imkan sağlar.

Buluta Hazır Bir Temel

Bulut bilişim mimarinizi tasarlamak, kapsamlı bir bulut stratejisinin önemli bir parçasıdır. Bulut için geliştirilen Intel® donanımı ve çözümleri; hibrit ve çoklu bulut üzerine tasarlanmıştır. Intel, sektör standardına uygun sunucular ve yazılım tanımlı altyapılarda çalışan teknolojiler sayesinde iş yükü ortamlarını daha güvenli özel bulutlardan yönetmenize yardımcı olur. Ayrıca çoğu zaten Intel® mimarisiyle çalışan açık bulutlar ile entegre olmanızı sağlar. Tüm bunlar, hibrit ve çoklu bulut bilişimini tam kapasiteyle kullanmanıza yardımcı olur.

SSS

Sık Sorulan Sorular

Bulut mimarisi; bulutunuzu destekleyen altyapıyı ve veri merkezi donanımı, sanallaştırma, uygulamalar ve hizmetler gibi bileşenlerini içerir.

Bulutunuzu tasarlama yönteminiz, benzersiz iş yükü ihtiyaçlarınıza ve işletme hedeflerinize bağlıdır. İster açık bulutu ister şirket içindeki altyapıyı veya hibrit bulutu kullanın, size güvenilir bir performans sunan donanım ve yazılımı tercih edin.

Bildirimler ve Yasal Uyarılar
Intel teknolojileri; etkinleştirilmiş donanım, yazılım ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. // Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. // Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir. // Intel üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Almayı düşündüğünüz ürünün performansını değerlendirmek için diğer kaynaklara başvurmanız gerekir.