Forrester’ın Araştırması Hibrit Bulutun Hem Geliştiriciler Hem de Şirketler için Avantajlar Sunduğunu Ortaya Koyuyor

Öğrendiğimiz Faydalı Bilgiler

  • Şirketler, rekabet gücünü korumak için hibrit bulutu bir zorunluluk olarak görüyor.

  • Şirketleri açık bulut kullanan, altyapı kararlarından sorumlu yöneticilerin yüzde 58’i bir hibrit bulut stratejisini hazırda bulunduruyor.

  • Bir DevOps modelini benimseyen şirketler, hibrit bulutun ideal çözüm olduğu sonucuna varıyor.

  • DevOp’ların giderek daha karmaşık hale gelen yazılım ihtiyaçlarını karşılamak için, geliştiricilerin ihtiyaçlarına uygun bir hibrit bulut stratejisini uygulamaya koymak büyük önem taşıyor.

author-image

By

Forrester Consulting, Intel’in talebiyle kısa süre önce yayınlanan “Hibrit Bulut Dünyasında Geliştiricilerin Desteklenmesi” başlıklı bir Düşünce Liderliği makalesi için yaptığı araştırmada geliştiricilere fayda sağlamak için bir hibrit bulut stratejisinin oluşturulmasının öneminin altını çizdi. Forrester’ın makalesi özet olarak hibrit bulut ile hızlı ve çevik inovasyonu desteklemenin göz ardı edilebilecek lüks bir yatırım olmaktan çıkarak, rekabet gücünün korunması için bir zorunluluğa dönüştüğünü ifade ediyor.

Forrester’ın anket sonuçları, hibrit bulutun yerini sağlama aldığını açıkça gösteriyor: Kuzey Amerika ve Avrupa’da şirketleri açık bulut kullanan ve altyapı kararlarından sorumlu yöneticilerin çoğunluğu (yüzde 58); inovasyonu desteklemek, maliyet verimliliğini en üst düzeye çıkarmak ve operasyon ekiplerinin her iş yükü için en iyi ortamı seçmelerine olanak tanımak üzere bir hibrit bulut stratejisini hazırda bulundurduklarını belirtiyor. Yüzde 42’si daha fazla temel ve geleneksel iş uygulamasını bulut platformlarına taşımayı, yüzde 40’ı ise önümüzdeki iki yılda bulutta daha fazla yeni uygulama geliştirmeyi planlıyor.

Bulutun tercih edilmesi tesadüf değil. Uygulama geliştirme ilkeleri aynı kaliteyle daha hızlı teslimatı mümkün kılacak şekilde gelişirken, bulut ise modern geliştirme girişimlerinin olmazsa olmaz bir parçacı haline geldi. Bir DevOps modelini benimseyen şirketler, hibrit bulutun ideal çözüm olduğu sonucuna varıyor. Hibrit bulut, geliştiricilerin açık bulutun sunduğu hız, çeviklik ve esneklik gibi avantajları elde etmelerini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda binadaki mevcut araçları ve altyapıyı kritik iş yüklerinin yönetiminde kullanabilmelerini mümkün kılıyor.

Hatta uygulama geliştiriciler, altyapıya (bilgi işlem, depolama ve ağ) hızlı erişim ve istedikleri zaman yukarı ve aşağı ölçekleme olanağı gibi özellikleri değerlendirerek hibrit bulutu ilk benimseyenlerden oldular. Forrester’ın anketi, ankete katılan geliştiricilerin dörtte üçünün hibrit bulutu test ortamlarında kullandığını ve geliştirme için de hibrit bulutu tercih etmeye başladıklarını gösteriyor.

Yazılımın iş dünyasının en önemli parçalarından biri haline geldiği bu dönemde, Forrester’ın makalesinde açıklanan görüşler sektörden bağımsız olarak ileri görüşlü her şirket için geçerliliğini koruyor. Bu nedenle DevOp’ların giderek daha karmaşık hale gelen yazılım ihtiyaçlarını karşılamak için, geliştiricilerin ihtiyaçlarına uygun bir hibrit bulut stratejisini uygulamaya koymak büyük önem taşıyor.

Geliştiricilerinize hibrit bulutu kullanmak suretiyle deneme ve inovasyon yapma özgürlüğü sunarak memnuniyetlerini sürdürebilir ve sektördeki en yetenekli uzmanların ilgisini çekebilirsiniz. Ayrıca hibrit bulut pazarının 2016 - 2021 yılları arasında yüzde 22,5 oranında yıllık bileşik büyüme kaydedeceği tahmin ediliyor1. Bu da hibrit buluta geçişi kolaylaştıracak daha fazla aracın sunulacağı anlamına geliyor.

Hem DevOp’ların hem de hibrit bulutun güçlü bir yönetim çözümüyle benimsenmesi, geliştiricilerin ortamlarda ihtiyaç duydukları araçlara erişebilmelerini sağlarken, yönetişimin sürdürülmesini ve gölge BT’nin azaltılmasını mümkün kılıyor. Bu makalede açıklandığı üzere Forrester, geliştiricilere araçlar ve iş yükleri bakımından bir seçenek sunmak için tercih edilen yapılandırmanın hibrit bulut olduğunu ortaya koyuyor. Dahası, günümüzün yönetim ve orkestrasyon araçları, geliştirme alanındaki mevcut en iyi uygulamalarla birlikte, BT’nin platformdan bağımsız olarak hız, performans ve yönetişimi korumasına olanak tanıyor.

Hibrit bulutun benimsenmesi ve DevOp’lar arasında sinerji oluşturulması konusunda daha fazla bilgi edinmek ve başarılı olmaları için uygulama geliştiricilerinizi nasıl destekleyeceğinize dair önemli tavsiyeler almak için Forrester Consulting’in “Hibrit Bulut Dünyasında Geliştiricilerin Desteklenmesi” başlıklı Düşünce Liderliği makalesini mutlaka okuyun.

Ürün ve Performans Bilgileri