Hibrit Bulut Analiz Ortamınızda Verilerin Yönetimi ve Güvenliğinin Sağlanması

Kısaca Hibrit Bulut Veri Yönetimi ve Analizler

 • Gelişmiş analizlerden en iyi şekilde faydalanmak için şirketlerin veri yönetimi sorunlarına çözüm bulmaları gereklidir.

 • Eski altyapılar, günümüzün analiz iş yükleri için gerekli olan performansı ya da güvenliği sağlamaz.

 • Sağlam bir hibrit bulut stratejisi, BT ortamınızda kapsamlı bir dönüşümle bir araya geldiğinde, şirketinizin gelişmiş analizleri güvenli ve verimli bir şekilde gerçekleştirmesini sağlar.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Intel’in talebiyle Forrester Consulting tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, büyük veri, gelişmiş analizler ve yapay zeka (AI) alanlarında kaydedilen tüm gelişmelere rağmen, şirketlerin veri yönetimiyle ilgili sıkıntıları devam ediyor.

Forrester’ın araştırması, veri analiziyle ilgili karşılaştıkları en büyük zorluklar sorulduğunda, katılımcıların en çok dile getirdikleri beş sorundan ikisinin veri yönetimiyle ilgili olduğunu ortaya çıkardı.1 Katılımcıların üçte biri, veri güvenliğinin en büyük zorluk olduğunu belirtirken, yüzde 23’ü veri kalitesi ve bütünlüğüyle ilgili kuşkuların en büyük zorluklardan biri olduğunu ifade etti.

Veri yönetimiyle ilgili sorunlar, çoğu şirketin gelişmiş analiz ve yapay zeka iş yüklerini devreye almak için doğru altyapıya sahip olmadığı gerçeğiyle daha da yoğunlaşıyor. Eski altyapılar (bilgi işlemi depolama ve ağ) genellikle günümüzdeki kadar büyük miktardaki verileri işlemek için yeterli güçten yoksun oluyor.

Hibrit Bulut, Veri Yönetimiyle İlgili Sorunlara Çözüm Bulabilir

2018 yılının sonunda tüm kurumsal uygulamaların yüzde 53’ünün açık veya özel bulutlarda devreye alınmış olduğu gerçeği2, kuruluşların hibrit bulut ortamının avantajlarının farkına vardığını açıkça gösteriyor. Forrester’a göre, gelişmiş güvenlik ve uyumluluk ile gelişmiş veri yönetimi özellikleri şirketlerin hibirt bulutu tercih etme nedenlerinin başında geliyor.

Forrester makalede “Şirketler dijital rakiplerinin önüne geçmek için hibrit bulutu tercih ediyor, çünkü hibrit bir model herhangi bir açık ya da özel bulutun tek başına verebileceğinden daha yüksek tutarlılık, daha iyi güvenlik ve daha yüksek çeviklik sunuyor,” ifadelerine yer veriyor.

Modern Hibrit Araçlar Analizin Gücünü Ortaya Çıkarıyor

Eski altyapılar, günümüzün analiz iş yüklerinin entegrasyon, Yüksek Performanslı Bilgi İşlem (HPC), veri ambarı ve depolama gerekliliklerini karşılamaya hazır değil. Yeni nesil hibrit bulut altyapısına geçen şirketler, daha iyi ortak yerleşim ve önbellekleme stratejilerini uygulamaya koyabilir, bulut tabanlı iş yükü denetleyicilerden ve üst düzey yüksek hızlı bağlantılardan faydalanabilir.

Ayrıca en yeni İş Zekası (BI) araçlarına erişebilir ve gecikme süresini kısaltmak için veri merkezlerine fiziksel olarak daha yakın sağlayıcıları tercih edebilirler.

Analiz İş Yüklerinin Güvenli ve Etkili bir Şekilde Desteklenmesine Yönelik Tavsiyeler

Aşağıdaki analiz projelerini başlatmak isteyen şirketler hem mevcut hem de gelecekteki altyapı ihtiyaçlarını değerlendirmelidir:

 • Öngörücü ve tanımlayıcı modelleme
 • Veri madenciliği
 • Metin analizi
 • Tahmin
 • Makine öğrenimi
 • Derin öğrenme
 • Simülasyon ve modelleme
 • Deneysel tasarım

Aslına bakılırsa, çoğu şirket mevcut altyapılarının bu iş yüklerinin gerekli kıldığı gücü, hızı, çevikliği ve depolama alanını sağlama kapasitesini hızla aşıyor. Bu nedenle birçok şirket, gerekli altyapıya ulaşabilmek için açık ve özel bulut çözümlerine yöneliyor.

Altyapı özellikleri ele alınırken, hem binadaki hem de açık bulutların temelinde yer alan donanımlara bakmak önem taşıyor. Bilgi işlem bakımından yoğun analiz uygulamaları için tasarlanan Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemciler, enerji ve maliyet bakımından da verimlidir. Intel’in diğer teknolojileri, özellikle Intel® Optane™ Solid State Sürücüler (SSD’ler) ve Intel® Optane™ DC kalıcı bellek analiz iş yükü performansını daha çok arttırabilir.

Çeşitli seçenekleri araştırmanın ve doğru kombinasyonu seçmenin sizin için çok zor olduğunu düşünüyorsanız, önceden yapılandırılmış, iş yükü için optimize edilen ve öngörülebilir performans sunan veri merkezi çözümleri için Intel® Seçkin Çözümler’den faydalanabilirsiniz. Devreye almaya hazır olan bu çözümler, Forrester’ın hibrit bulutun avantajlarından faydalanmanız için verdiği aşağıdaki tavsiyeleri izlemeyi kolaylaştırıyor:

 • Depolama ve bilgi işlem için gerçekçi gereklilikler belirlemek
 • Altyapınızı yeni nesil dijital dönüşümleri destekleyecek şekilde modernleştirmek
 • Hibrit bulut stratejinizi hem devamlı hem de geçici iş yükleri için yeniden formüle etmek
 • Dijital maker’ların daha üretken olmalarını sağlamak

Hibrit bulutun ve Intel® teknolojisinin veri yönetimi ve gelişmiş analiz engellerini aşmanıza nasıl yardımcı olabileceğine ilişkin daha fazla bilgi edinmek için “Hibrit Bulut İle Analiz Hedeflerinize Ulaşın” başlıklı makaleyi okuyun.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

“Reach Your Analytics Goals with Hybrid Cloud,” Intel adına Forrester Consulting tarafından yürütülen bir çalışmadır, Kasım 2018 https://plan.seek.intel.com/2018_Reaching-Analytics-Goals_REG. Aksi belirtilmedikçe, bu makaledeki tüm istatistikler söz konusu makaleden alınmıştır.

2

“Move Your Big Data into the Public Cloud,” Forrester Research, Inc., 20 Haziran 2017.