Bulut Telemetrisi: BT Stratejinizi İlerletmek

Performansı ve toplam sahip olma maliyetini (TCO) optimize etmek için kaynaklarınızı daha verimli bir şekilde izleyin.

Bulut Telemetrisine Genel Bakış:

  • Telemetri, performans takibi ve sorun belirlemek için BT sistemleri ile ilgili bilgi izleme ve analiz etmeyi ifade eder.

  • En iyi telemetri stratejileri; işletme ve BT faaliyetleri için öneme sahip olan temel ölçümleri belirlemek için bütünsel ve çoklu sisteme dayanan bir yaklaşım kullanır.

  • Telemetrinin yeni ufkunda sorunları algılamak ve bazı durumlarda da insan müdahalesi olmadan çözmek için yapay zeka (AI) ve öngörücü analizlerin kullanımı var.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

BT sistemleriniz beklenen performansı veriyor mu? Bunu nasıl anlayabilirsiniz? Telemetri modern otonom veri merkezlerini devreye almak, yeni büyüme stratejilerini geliştirmek ve kullanıcı deneyimlerini optimize etmek için size bilgiler sunar.

Bulut Telemetrisi Nedir?

Bulut telemetrisi, BT altyapısı ile ilgili normalde toplanması zor olabilecek bilgileri kayıt ve analiz etmek için yazılım araçları kullanır.

Bulut yönetiminde telemetri insan gözü için çok önemlidir, çünkü BT altyapısında donanımın en iyi şekilde çalışıp çalışmadığını göz ile anlamak pek mümkün değildir. Telemetri; performans, kullanım, enerji tüketimi ve daha fazlasını takip eden ölçümler yoluyla BT profesyonellerine bileşenleri ve uygulamaları daha derin bir şekilde izleme imkanı sağlar.

Telemetrinin etkili kullanımı ile kuruluşlar temel performans göstergelerini geliştirebilirler. Bunların arasında TCO, güvenilirlik, güvenlik, performans ve güç tüketimi yer alır. Telemetri aynı zamanda BT ekiplerinin gelişen kapasite gereksinimlerini yönetebilme ve altyapının verimli bir şekilde kullanılıp kullanılmadığını tespit edebilmelerine yardımcı olan değerli bilgiler üretebilir.

Telemetri ve bulut orkestrasyonundaki son gelişmeler ile kuruluşlar gerçek anlamıyla modern ve otonom bir veri merkezine ulaşmak için gerekli adımları atabilir. Bulut telemetrisindeki yapay zeka ve öngörücü analizler hataları ve diğer sorunları önceden tahmin edebilir, bazen insan müdahalesi olmadan çözebilir de.

Telemetri ile Altyapı Optimizasyonu

Telemetri özellikleri son yıllarda daha güçlü bir hale geldi. Gelişmiş donanımın getirisi olan yeni ölçümler ve teknikler ile önceki teknoloji nesillerine kıyasla daha derin bir bulut izleme ve analizi gerçekleştirilebilir. Altyapıdan değer ve performans elde etmenin yolu, telemetriye bütünsel ve çoklu sistemli bir yaklaşım uygulamaktan geçer.

Sunucu
Donanım yatırımlarını korumak için sunucu sağlığını daha derinden inceleyen bir sunucu telemetrisi gerekir. Güç tüketimi ve volümetrik hava akımının yanı sıra ısınma ve soğutma ile ilgili ölçümler, donanım sağlığını tehlikeye atabilecek sorunların belirlenmesine yardımcı olur. Sunucu yükü izleme ve dengeleme ile birlikte sunucu belleği takibi aynı zamanda dikkate alınması gereken diğer önemli değerlerdir.

Bilgi İşlem
Etkili telemetri sayesinde işletmeler bilgi işlem kaynaklarını daha verimli bir şekilde yönetebilir. Telemetri çekirdek başına kullanımı algılayabilir ve bileşen teknik özellikleri ile CPU kullanım yüzdelerini kıyaslayabilir. Bir CPU verimsiz çalışıyorsa beklenen performans seviyelerine ulaşması için BT hata giderme sürecini başlatabilir veya bileşeni değiştirebilir.

Bellek
Klasik çift sıralı bellek modülleri (DIMM) telemetrisi hata tahmini üzerine yoğunlaşır. Belirli bir DIMM üzerindeki sorunlar çoğunlukla bütün bir partiye etki edeceği için, telemetri arızaları azaltmak adına diğer hangi DIMM'lerin değiştirilmesi gerektiğini analiz edebilir. Intel® Optane™ sürekli bellek gibi modern sürekli bellek modülleri (PMM'ler) daha güçlü bir telemetriyi mümkün kılar. Bunun sebebi, PMM'lerde öngörücü bakımı geliştirmek için tahmini kullanım ömrünü ölçen bir dayanıklılık analiz cihazı bulunmasıdır.

Depolama
Solid state sürücüler (SSD'ler) telemetri özelliklerinde ciddi gelişmelerin yolunu açtı. Intel® SSD'lerin de dahil olduğu bu sürücüler, performans ve kalan sürücü ömrü ile ilgili bilgi veren modern sağlık analiz araçlarına sahipler. Sürücü sağlığı zamanla düştükçe, telemetri sürücünün ne zaman arıza vereceğini öngörebiliyor.

Ağ oluşturma
Ağ altyapısı telemetrisi son yıllarda gelişme gösterdi. Eski sürücüler sadece G/Ç'ye ve performansa bakmaya izin verirken yeni sürücüler ağ kullanımına daha kapsamlı bir bakış imkanı sunuyor. Intel® FPGA teknolojili akıllı NIC'ler ile yük dengeleme işlemi, ağ iş yüklerinin merkezi bilgi işlem kaynaklarından alınması vasıtasıyla detaylı bir şekilde yönetilebilir.

Uygulamalar
Uygulama izleme alanındaki telemetri, uygulamalarınızın karşılaştırma testlerini karşılayıp karşılamadığına dair size daha geniş bir bakış açısı sunabilir. BT ekipleri, genel uygulama sağlığını ölçen gecikme süresi, zaman aşımları ve yükleme sürelerini analiz edebilirler.

Telemetrinin etkili kullanımı ile kuruluşlar temel performans göstergelerini geliştirebilirler. Bunların arasında TCO, güvenilirlik, güvenlik, performans ve güç tüketimi yer alır.

Telemetri Stratejisi: Kullanabileceğiniz İpuçları

Telemetride "herkese uygun tek çözüm" tarzı bir anlayış yoktur. Stratejinizin genel yönelimini mevcut altyapınız, kısa ve uzun vadeli maliyet değerlendirmeleri ve iş hedefleriniz belirler.

Ancak modern bir telemetri stratejisi ile geleceğe hazırlanmak isteyen her kuruluş için genel geçer bazı temel ilkeler mevcuttur:

  • Minimalist yaklaşım: Telemetri donanım ve yazılım hakkında bilgi toplanmaya odaklanabilir ama her veri eşit derecede önemli değildir. Bilgiler genellikle fazlasıyla toplanır ama az kullanılır. İzlenecek doğru ölçümleri belirlemek önemlidir.
  • Adım adım gidin: İş yüklerini analiz etmek dört adımlı bir süreçtir ve bu süreç platform sağlığını görüntülemek ve donanımı doğrulamak ile başlar. Sonrasında, sistem davranışını daha iyi anlamak için nitelendirmeyi kullanın. Doğru boyutta donanım ile platformunuzu belirli iş yükleri için dengeleyin. Donanım yerine oturduğu zaman, verimsiz noktaları belirlemek için yazılımın profilini çıkarın ve optimizasyon işlemi uygulayın.
  • Öngörücü olun: Yeni donanımlar ve araçlar ile sorunları daha ortaya çıkmadan görebilmek mümkündür. Kendi sağlığını ve kalan kullanım ömrünü ölçebilen bir donanıma geçerek, arızaları ve hizmet kesintilerini en aza indirgeyen, reaktif yerine öngörücü bir strateji kullanabilirsiniz.
  • Kararları otomatikleştirin: Telemetri sorunları belirlemekte iyileştikçe, altyapı veri madenciliği vasıtasıyla kullanım ve performans optimizasyonu hakkında daha iyi kararlar alabilirsiniz. Geçmişte iş yüklerinin nasıl dengelendiğini ve hangi bileşenlerin kullanıldığını algılayan altyapı veri madenciliği, gelecek ile ilgili daha iyi kararlar alınmasına yardımcı olabilir. Bu kararların pek çoğu, yapay zeka modellerini eğittikten sonra otomatik olarak alınabilir, böylece performans ve güç tüketimi insan müdahalesi olmadan optimize edilebilir.

Telemetri özellikleri genellikle altyapı gelişmeleri ile birlikte büyür; örneğin yeni donanım tipleri sayesinde yeni ölçümler yapılabilir. Mevcut yapılandırmanıza eklenen her yeni bileşeni ve stratejniz ile temel ölçümlerinizi etkileyip etkileyemeyeceklerini göz önünde bulundurun.

Bulut Telemetrisi için Intel Araçları

Intel olarak işletmelere telemetrinin verimli kullanımı ve önemli olan ölçümlerin bulunması konusunda yardımcı olmaya hazırız. Donanım ile etkinleştirilmiş telemetriden geliştirme kitlerine ve performans mühendisleri için tasarlanmış çerçevelere kadar, Intel® teknolojisi modern bulut telemetrisini geliştirmek için çalışır.

Gelişmiş performans izleme birimlerimiz (Intel® PMU) ile Intel telemetriyi silikon seviyesine kadar taşıyor. Bu karmaşık çipte donanım, gelişmiş ölçümler ve tanı özellikleri ile daha güçlü bir telemetriye olanak tanır. PMU'ları mimari güncellemelerimiz ile birlikte geliştirmeye devam ediyoruz.

Intel® Telemetry Collector (ITC) ile BT ekipleri, geniş bir sistem yelpazesini hızla analiz edebilir ve performans görselleştirmelerini görebilir. ITC ile Intel'in kendi performans mühendislerinin bir performans incelemesinde kullandığı araçların aynısını kullanma imkanına sahip olursunuz.

Telemetri özellikleri geliştikçe Intel de iş yükü analizi ve optimizasyonunun her bir fazında inovasyon ve eğitim sunma görevimizi sürdürmeye devam edecektir. Öngörücü ve geliştirilmiş analizlerden donanım tabanlı telemetri gelişmelerine kadar, geleceğin teknolojisini müşterilerimize bugünden sunmak için sabırsızlanıyoruz.

Yasal Uyarılar

Intel® teknolojileri, etkinleştirilmiş donanım, yazılım ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir.

Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz.

Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir.

Tüm ürün planları ve yol haritaları önceden bildirilmeksizin değiştirilebilir.