Bulut Bilişim Nedir?

Talebe bağlı bilgi işlem kaynaklarıyla işletme inovasyonlarını hızlandırın, maliyetleri optimize edin ve esneklik kazanın.

Bulut Stratejiniz İçin Önemli Bilgiler:

  • Söz konusu bulut dağıtım modelleri olduğunda çoğu kuruluş; tesis içerisindeki kaynakları, kurumsal veri merkezlerini ve birden fazla açık bulut hizmetini bir araya getiren hibrit bulut, çoklu bulut yaklaşımını kullanır.

  • Hizmet Olarak Altyapıdan (IaaS) Hizmet Olarak Yazılıma (SaaS) kadar en uygun bulut hizmet modelini seçmek doğru seviyede kaynağa ve desteğe ulaşmanızı sağlayabilir.

  • Intel® teknolojileriyle desteklenen bulutlar VMware, SAP ve Microsoft gibi satıcıların kurumsal uygulamaları genelinde güvenilir, ölçeklenebilir, iş yüküne göre optimize edilmiş performans sunar. Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemciler; bulut hizmeti sağlayıcıları genelindeki milyonlarca işlemci ile bulut bilişime yönelik güvenilir bir temeldir.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Bulut bilişim, veri merkezinizdeki veya açık bulut hizmet sağlayıcısı üzerinden bilgi işlem, depolama ve ağ kaynaklarına uzaktan erişim sağlar.

Günümüzde neredeyse her işletme bir şekilde bulut bilişime güvenmektedir. Peki bulut bilişim tam olarak nedir?

Bulut bilişim size bilgi işlem, depolama ve ağ kaynaklarına talebe bağlı erişim imkanı sunar. Bu kaynaklar sizin kendi veri merkezinizden veya bir bulut sağlayıcısından gelebilir. Seçtiğiniz hizmet türlerine ve dağıtım modellerine bağlı olarak bulut bilişim, maliyetleri yönetmenize ve aynı zamanda yeni ürünleri veya hizmetleri hızlıca uygulamaya koymanıza, yeni konumlara açılmanıza ve performansla üretkenliği en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Bulut Bilişimin Faydaları

Büyük veya küçük her türlü işletme, bulut bilişimden çeşitli şekillerde faydalanabilir. Bağımsız bir perakende mağazası basit bir ödeme işlem hizmeti için bulut kullanabilecekken global bir şirket, uygulama geliştirme ve devasa ölçekte devreye alma için tüm veri merkezi kaynaklarından faydalanabilir.

Bulut işletmelerin tesiste donanım bulundurmadan ihtiyaç duydukları kaynaklara ulaşmasını sağlar. Bu da işletmelerin istedikleri her an ve her yerde hizmet dağıtımı yapabileceği anlamına gelir. Bulut bilişim, donanımın sağlamlaştırılmasına ve daha az konumdan yönetilmesine olanak sağlayarak maliyetleri azaltabilir. Dalgalanma gösteren iş yüklerini desteklemek için ölçeklenebilirlik sağlar ve uzaktan çalışan ekipler ile farklı konumlar arasında ortak çalışmayı güçlendirebilir.

Bulut Kurulum Modelleri

İki temel bulut dağıtım modeli vardır: Açık ve özel. Dağıtım modeliniz, işletme ihtiyaçlarınıza ve teknik gereksinimlerinize bağlıdır. Her iş yükü kendine özgü niteliklere sahip olduğundan açık ve özel bulut hizmetlerinin bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Bu, hibrit veya çoklu bulut yaklaşımı olarak bilinir.

Açık Bulut

Açık bulut; bilgi işlem, depolama ve ağ kaynaklarına "kullandıkça öde" modeliyle erişim sunar. Bunlar Amazon Web Services, Microsoft Azure*, Alibaba Cloud, Google Cloud ve IBM gibi bulut sağlayıcıları aracılığıyla gerçekleşir. Açık bulut hizmetleri çok az ön ödeme gerektirir ve piyasaya çabuk girebilmek için hızlı bir şekilde devreye alınabilir. Ayrıca sadece kısa süre çalışan iş yükleri için de son derece uygundur.

Özel Bulut

Özel bulut, veri merkezinizdeki altyapıda çalışır. Daha fazla ön ödeme ve sürekli yönetim gerektirir ancak uzun vadede maliyet tasarrufu sağlayabilir. Özel bulut, açık buluta taşımanın zor veya imkansız olduğu kritik iş yükleri ve eski uygulamalar için destek sağlar. Ayrıca gizlilik yönetmeliklerine uyumu veya fikri mülkiyetin korunmasını sağlamaya yardımcı olmak için de ideal bir modeldir.

Hibrit Bulut

Hibrit bulut ise uygulamaları ve verileri aralarında gerektiği şekilde paylaşabilmeniz için açık ve özel bulutunuzu bir araya getirir. Bu da işletmenize uygulamaları potansiyel maliyet tasarrufunu ve kaynak kullanımını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olacak bir şekilde çalıştırma esnekliği sağlar ve aynı zamanda ölçeklenebilirlik ve denetim gereksinimlerini karşılar.

Çoklu bulut

Çoklu bulut yaklaşımı, farklı bulut sağlayıcılarından alınan hizmetlerin bir kombinasyonunu içerir. Bu da size söz konusu hizmetler ve fiyatlandırma olduğunda en fazla seçeneği sunar. Çoklu bulut stratejisi, ayrı sağlayıcılar genelinde kaynakları yönetmek ve düzenlemek için yazılıma bağlıdır ancak işletmelere olağanüstü esnekliğe sahip ve maliyet bakımından optimize edilmiş bir bulut ortamı sunabilir.

Her iş yükünün kendine özgü gereksinimleri bulunduğundan çoğu işletme, hibrit veya çoklu bulut yaklaşımı olarak bilinen açık ve özel bulut hizmetlerinin bir kombinasyonunu kullanır.

Bu videoda açık, özel ve hibrit bulutlar karşılaştırılmakta ve her bulut türünün belirli iş ihtiyaçlarını nasıl karşıladığı incelenmektedir.

Bulut Bilişim Türleri

Söz konusu bulut kaynaklarını satın almak olduğunda seçilebilecek çok sayıda bulut hizmeti modeli bulunmaktadır. Doğru destek düzeyini seçmek, bütçenizden ve kaynaklarınızdan en iyi şekilde faydalanmanıza yardımcı olabilir.

Hizmet Olarak Altyapı (IaaS)

Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) size sunuculara, ağa ve depolamaya erişim imkanı sunar. Bu işletmenizi kendi donanımına sahip olma ve sürdürme yükümlülüğünden kurtarsa da BT ekibinizin yine de işletim sistemlerini, veritabanlarını ve uygulamaları yönetmesi gerekir. IaaS, tüm hizmet modelleri arasında en yüksek kontrolü ve esnekliği sunar ve ihtiyaca göre kolayca yukarı veya aşağı yönlü ölçeklenebilir.

Hizmet Olarak Platform (PaaS)

Hizmet Olarak Platform (PaaS), IaaS ile aynı donanım kaynaklarını sunmanın yanı sıra işletim sistemi ve veritabanlarını da sağlar. PaaS, işletmenizin altyapı oluşturmadan ve sürdürmeden uygulamaları geliştirmesine, çalıştırmasına ve yönetmesine olanak verir. Geliştirme uygulamasına aynı anda birden fazla kullanıcı erişebileceği için iş akışlarının kolaylaştırılmasına da yardımcı olabilir.

Hizmet Olarak İşlev (FaaS)

Hizmet Olarak İşlev (FaaS) sayesinde kullanıcılar sadece işlevleri ve verileri yönetirken uygulama, bulut sağlayıcısı tarafından yönetilir. Bu da geliştiricilerin kod çalışmadığı zaman hizmetler için ödeme yapma gereği olmadan ihtiyaç duydukları işlevlere ulaşmasını sağlar.

Hizmet Olarak Yazılım (SaaS)

Pek çok işletme, gündelik operasyonları için çeşitli Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) ürünlerine güvenir. Bunlar CRM yazılımı ve e-posta gibi talebe bağlı uygulamalardır. SaaS ile kullanıcıların kendi verileri haricinde hiçbir şey yönetmesi gerekmez. Lisanslar, abonelik şeklinde satın alınır ve hizmetler anında sunulur.

Bulut Güvenliği

Şirketinizin verilerini ve uygulamalarını korumak; rekabet avantajınızı, itibarınızı ve işlerinizi sürdürme becerinizi idame ettirmek açısından kritik öneme sahiptir. Daha güvenli bir bulut, Intel® Xeon® platformlarında bulunanlar gibi donanım tabanlı teknolojilerle başlar. Açık kaynak kodlu yazılım araçları, buluttaki verilerinizi korumaya yardımcı olmak için Intel platform güvenliği teknolojilerinden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir.

Bulut İşlemcileri ve İş Yükü Optimizasyonu

Güvenilir ve yüksek performanslı bir bulut, analiz ve yapay zeka dahil en talepkar uygulamaların ihtiyaçlarını karşılayabilecek sunucu işlemcilerinden oluşan bir temelle başlar. Intel® işlemciler ve hızlandırıcılar, neredeyse her uygulama için bulutta iş yükü optimizasyonu sağlamanıza yardımcı olur.

Ölçeklenebilir Intel® Xeon® İşlemci

Açık bulutta veya tesis içinde tutarlı ve tahmin edilebilir performansı sayesinde Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemciler size bulut ortamlarınız genelinde hızlı ve güvenilir işlem kabiliyeti sunar. Intel'in aralıksız devam eden inovasyonları, yapay zeka iş yükleri için performansı hızlandırmak ve GPU gibi özel hızlandırıcılara yönelik ihtiyacı azaltmak için Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) gibi yeni entegre özellikleri buluta getiriyor.

Intel® FPGA'lar

Intel® FPGA’lar watt başına mükemmel performansla özel hızlandırma sunmak için CPU’lar ile birlikte çalışır. Bu çok amaçlı FPGA'lar yeniden yapılandırılabildiği için onları tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

Daha Akıllı Bir Bulut Oluşturma

Intel'de, ister tesis altyapısı ister açık bulut hizmetleri kullanın, Intel® teknolojilerinden en iyi şekilde faydalanmanızı mümkün kılmak amacıyla bulut sağlayıcıları ve geliştirici topluluğu ile birlikte çalışıyoruz. Bu da size bulutunuzu nasıl kullandığınızdan bağımsız şekilde yüksek performans, güvenilirlik ve çalışma süresi sağlar.

Bildirimler ve Uyarılar

Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz.

Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir.

Intel'in derleyicileri, Intel® mikroişlemcilere özel olmayan optimizasyonlarda, Intel® dışındaki mikroişlemcilerle aynı derecede optimize edilmiş olabilir ya da olmayabilir. Bu optimizasyonlar, SSE2, SSE3 ve SSSE3 yönerge setlerini ve diğer optimizasyonları kapsar. Intel, Intel tarafından üretilmeyen mikroişlemcilerde uygulanan herhangi bir optimizasyonun kullanılabilirliğini, işlevselliğini ya da verimliliğini garanti etmez. Bu üründeki mikroişlemcilere bağlı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemcilerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Intel® mikromimarisine özgü olmayan bazı optimizasyonlar, Intel mikroişlemcilere mahsustur. Bu uyarı kapsamında yer alan özel yönerge setleri hakkında daha fazla bilgi almak için uygun ürün Kullanıcı ve Başvuru Kılavuzlarına başvurun. Bildirim Revizyonu #20110804

© Intel Corporation. Intel, Intel logosu ve diğer Intel markaları, Intel Corporation veya bağlı kuruluşlarının ticari markalarıdır. Diğer adlar ve markalar başkalarının mülkiyetinde olabilir.