Beklenmedik Temel Bir İş İçin Yapay Zeka Desteği

Kanada'daki bir askeri müze, insan trafiği yoğun işletmeler için özel olarak tasarlanmış CloudConstable tarafından geliştirilen ve gücünü Intel'den alan sistemler kullanarak COVID-19 taramaları gerçekleştirmek için yapay zeka sanal aracılar kullanmaya başladı.

Öğrendiğimiz Faydalı Bilgiler:

  • Basit ziyaretçi etkileşimi: CloudConstable’ın Animated Virtual Agent (AVA™) özelliği, çalışanlar ve ziyaretçiler için güvenli, temassız self-servis COVID-19 taraması ve protokol desteği sunar.

  • Yapay zeka tarama özellikleri: AVA; evet ve hayır anlamındaki baş hareketlerini algılama, otomatik tanıma, kişiselleştirilmiş karşılamalar ve vücut sıcaklığı taraması olanaklarına sahip, doğal sese ve Intel® RealSense™ derinlik kamerasıyla görüşe dayalı bir arabirim kullanır.

  • Veri trafiği yüksek ortamlar: AVA'nın avatarı (görünüşü) ve işlevselliği, sağlık hizmetlerinden perakendeciliğe kadar yüksek veri trafiğinin olduğu çok çeşitli uygulamalara göre özelleştirilebilir.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Hareketli sanal aracılar, tarihi araçları korurken müze çalışanlarını güvende tutmaya yardımcı oluyor. Bu sistem, tarihin geleceği olabilir ve diğer zor durumdaki işletmeler için kritik bir destek sağlayabilir.

Çoğu temel işletme, temel ihtiyaçlar için açık kalır. Diğerleri ise tarihi canlı tutmak için.

Ontario Askeri Müzesi, Kuzey Amerika'daki en büyük tarihi operasyonel askeri araç koleksiyonuna sahiptir ve bazıları televizyon ve film prodüksiyonları, yeniden canlandırmalar ve geçit törenleri için kiralanmaktadır. Bu yaşayan tarihi eserlerin korunması için salgın süresince müzeyi desteklemeyi sürdüren küçük bir gönüllü ordusu tarafından düzenli olarak çalıştırılması ve onarılması gerekmektedir.

Onbaşı Lana, teknoloji firması CloudConstable tarafından geliştirilen Hareketli Sanal Aracı (AVA) olarak öne çıkmaktadır. Onbaşı Lana, kamuflajlı askeri kıyafetleriyle personel girişinde konuşlanmıştır ve COVID-19 semptomları için gönüllüleri kontrol eder. Personel arasında etkin ve popüler olarak kendini kanıtlayan Onbaşı Lana'yı klonlayarak müzeler tekrar halka açıldığında ziyaretçileri de karşılaması planlanmaktadır.

Son yıllarda CloudConstable, müzelerden sağlık hizmetlerine ve perakende ortamlarına kadar ziyaretçileri karşılamak üzere ses ve görüşe dayalı yapay zeka (AI) kullanan, akıllı şehirlere yönelik AVA teknolojisinde Intel ile birlikte çalışmıştır. Şirket, yeni temassız sıcaklık taraması, ateş tespiti, özel tarama soruları ve sağlık ve güvenlik protokollerinin sunulması gibi özellikleri tanıtarak COVID-19 salgınına yardımcı olmak adına teknolojiyi geliştirdi. Öngörülebilir bir geleceğe kadar sürecek salgına yönelik risk azaltma uygulamaları dolayısıyla şirket, sanal aracılarının çok çeşitli işletmelerin sorumlu bir biçimde yeniden açılmasına yardımcı olabileceğine inanıyor.

"Otomatik COVID-19 takip ve izleme özelliği sadece üyelerimizin değil aynı zamanda bölge halkımızın da güvenliğini koruyor."

Gita D’Souza, Müze Gönüllüsü

Kişiliğe Sahip Bir Yapay Zekayı Askere Almak

Onbaşı Lana başlangıçta ziyaretçileri karşılamak ve insanların giriş işlemlerinin yapılması ve tesisle ilgili faydalı bilgiler sağlanması gibi etkinlik hizmetleri sunmak üzere arkadaş canlısı ve samimi bir yöntem olarak tasarlanmıştır. Onbaşı Lana ziyaretçileri sayabilir, kalabalık kontrolü sağlayabilir ve kullanıcıların tercihine göre biletle, QR koduyla ve hatta yüz tanıma yöntemiyle giriş yapmasına imkan tanıyabilir. Doğal dil işleme özellikleriyle diyalog kurabilir ve sık sorulan soruları yanıtlayabilir; ayrıca yapay zeka derinlik görüşü sayesinde "evet" veya "hayır" anlamında yapılan baş hareketlerine de kolayca karşılık verebilir.

Ancak Onbaşı Lana işe başlamadan hemen önce müze, yeni koronavirüs salgını nedeniyle Mart ayında kapandı. CloudConstable firması, hareketli kişisel asistanın yardımcı olabileceği yeni yollar bulmak için Ontario Askeri Müzesiyle görüştü.

Müzede, bir kısmı 1940'lara dayanan tarihi askeriye araçları filosunun bakımından sorumlu 100'den fazla gönüllü bulunmaktadır. Yakıtın ve araç mühürlerinin iyi durumda olduğunu kontrol eden ve değiştirilmesi imkansız parçaların bozulmamasını sağlayanlar bu insanlardır. Tarih meraklılarının araçları canlı şekilde görebilmesi veya televizyondan seyredebilmesi için tankları yakındaki arazide sürerek çalışır durumda tutarlar.

Yeni önceliğin artık gönüllülerin sağlığını korumak olduğu herkes tarafından kabul edildi ve Onbaşı Lana'ya gönüllüleri güvende tutma emri verildi.

Perde Arkasındaki Takviye Kuvvetler

Sanal asistan, personel girişinin yanındaki antrede yeni görev yerini buldu; gönüllüler burada Onbaşı Lana ile kontrolden geçerek ateş tespiti için sıcaklık taraması yaptırabiliyor, sağlık ve olası virüs teması ile ilgili soruları yanıtlayabiliyor. Bu kurulum, CloudConstable’ın prototip sensör dizisini (Intel® RealSense™ derinlik kamerası ve bir termal tarayıcı dahil) güvenli şekilde sabitlemek için Ergotron’un duvar ray sistemi, Intel® NUC 9 Pro sistemi, hoparlör-mikrofon ve sistemi, civarda kullanılan araçlardan yayılan toz ve ısıya karşı korumak için Müze tarafından özel olarak oluşturulan antre alanına çekilen konnektörler sayesinde mümkün hale gelmiştir.

Olası sağlık riski teşkil ettiği belirlenen kullanıcılar eve gönderilmektedir ve diğer gönüllüler de ayrılırken Onbaşı Lana'ya başvurabilmektedir. Her gönüllü otomatik olarak tanınabilir ve herkes, temassız sistemden geçerken kişiselleştirilmiş şekilde karşılanır.

Başka bir AVA istasyonu da Müzenin ana girişine yakın bir yerde oluşturuluyor. Burada Onbaşı Lana'ya bir Ergotron mobil aracı eşlik edecek; böylece ihtiyaç duyulan her yere gidebilecek ve yoğun zamanlarda personelin ve gönüllülerin giriş işlemlerini gerçekleştirebilecek. Çok geçmeden ziyaretçilerle de etkileşime girecek, sosyal mesafeye ve özel kurallara uymalarına yardımcı olacak, eserlere dokunmamalarını rica edecek ve sergi boyunca tek yöndeki yolu takip etmelerini isteyecek.

Temel Eğitimden Fazlası

Onbaşı Lana'yı yeni bir göreve yönlendirmek kolay bir iş değildi ancak pandemi ihtiyaçlarını karşılamak için hızla yeniden konuşlandırılabilmesi şarttı.

CloudConstable’ın Hareketli Sanal Asistanları, Yapay Zeka için geliştirilmiş araç kitleri ve Intel® RealSense™ derinlik kameraları dahil olmak üzere Intel donanım ve yazılımlarına güvenir. Intel vPro® platformunda çalışan Intel® Active Management Teknolojisi, Intel® NUC 9 Pro mini bilgisayarın güvenli bir şekilde uzaktan yönetilmesini sağlar; bu da OpenVINO™ Araç Kitinin Intel® Dağıtımı tarafından kusursuz şekilde yürütülen donanım hızlandırması sayesinde yüz tanıma ve baş hareketi tahmini için makine arabirim modellerini çalıştırmak amacıyla gereken performansı sağlar.

CloudConstable CEO'su Michael Pickering, COVID-19 taramasını mümkün kılan teknolojideki son gelişmelerin önemine vurgu yaptı.

Pickering, "Intel® RealSense™ ekibi çok destek oldu ve COVID-19 tarama senaryolarına odaklanmaya başladığımızda temassız etkileşim için çok daha iyi bir çözüme sahip olduğumuzu bize söyleyen de bu ekipti" dedi. "Sonrasında, potansiyel COVID-19 yayılmasına ilişkin önemli bir uyarı işareti olan vücut sıcaklığı artışını tespit etmek üzere temassız, LWIR termal tarama sonuçlarını entegre eden özel sensör dizimizi oluşturmak için projeyi başlattık."

 

Hassas İyileşme Sürecini Korumak

CloudConstable, perakende ve sağlık hizmetleri gibi insan trafiğinin yoğun olduğu diğer ortamlarda da AVA teknolojilerinin faydalı olabileceğini öngörüyor. Yerel yönetimler, diş muayenehanesi ve müzik okulu gibi küçük işletmeler bile AVA'nın tarama yaparak çalışanlarını ve müşterilerini güvende tutmalarına nasıl yardımcı olabileceğini sormuştur.

Her müşteri grubu için son derece faydalı olacağını düşündürten iyi bir sebep var: COVID-19, insanları yakın temastan çekinir hale getirdi ama daha insani etkileşim yolları bulmak için de daha istekli kıldı.

Ontario Askeri Müzesi'nin Yöneticisi Jeremy Blowers, her yaştan ve gruptan insanın Onbaşı Lana'ya gösterdiği ilgiye ve yüz tanıma işlevi için kayıt olma isteklerine hayran kaldığını belirtti.

"Onbaşı Lana gerçekten harika; asla mola vermesi gerekmiyor, kötü bir gün geçirmiyor ve daima iş başında" dedi. "Onbaşı Lana'ya yönelik heyecanı görmek de harikaydı. Bu süreç, bu teknolojiyi daha da ileriye taşıyabilir."

CloudConstable’ın COVID-19 çözümü hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bildirimler ve Uyarılar

Intel ve Intel® RealSense™, Intel Corporation veya bağlı kuruluşlarının ticari markalarıdır.

Intel üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Almayı düşündüğünüz ürünün performansını değerlendirmek için diğer kaynaklara başvurmanız gerekir.

© Intel Corporation. Intel, Intel logosu ve diğer Intel markaları, Intel Corporation veya bağlı kuruluşlarının ticari markalarıdır. Diğer adlar ve markalar başkalarının mülkiyetinde olabilir.

Intel, insan haklarına saygı gösterme ve insan haklarının kötüye kullanımından kaçın taahhüdünde bulunur. Bkz. Intel Küresel İnsan Hakları İlkeleri. Intel ürün ve yazılımlarının, yalnızca uluslararası olarak tanınmış insan haklarını ihlal etmeyecek veya bu hakların ihlaline katkı sağlamayacak uygulamalarda kullanılması amaçlanmıştır.