Uzaktan Sağlık: Bugün Gerekli ve Kalıcı Olmak İçin Burada

Hastane sistemleri, COVID-19 salgını sırasında hastaların fiziksel mesafeyi sürdürmesini sağlamak üzere Intel® teknolojisiyle desteklenen uzaktan sağlık platformlarını kullanıyorlar, diğer yandan kişiselleştirilmiş, dağıtık ve akıllı bakım veriyorlar.

Perde arkasında, sağlık tesisleri hem sağlık çalışanlarının hem de hastalarının enfeksiyon riskini azaltmak için uzaktan sağlık teknolojilerini çabucak ölçeklendirdiler. Kullanılabirliği, krizin ömrünü kesinlikle geçecek.

Çoğu insan için sosyal mesafe, günlük yaşamda zor kabul edilen gerçektir. Ancak hastane içinde, bu neredeyse imkânsızdır. Her yatak başı ziyareti enfeksiyon riskini artırır ve değerli kişisel koruyucu ekipman (KKE) stoklarını azaltır. Kriz karşısında güçlüklere göğüs germede hep dirençli olan klinisyenler bakımdan ödün vermeden muayene sayılarını azaltmak için – uzaktan dokunuş gibi uygulamalar için tipik olarak kullanılan – uzaktan sağlığa bel bağlamıştır.

Başardıkları ise olağanüstüdür. Yeni koronavirüs dünyayı kasıp kavurduğundan bu yana, uzaktan sağlık sağlık sistemleri için temel bir yetkinlik haline gelmeye başlamıştır; uzaktan sağlık talep hatları sayısı Mart 2019 ve Mart 2020 arasında %4.346,94 oranında fırlamıştır .1

Hastaneler normal odaları YBÜ'lerine veya tecrit odalarına uyarlamak için çabucak harekete geçmiştir. Uzaktan sağlık çözümleri doktorların ve hemşirelerin bakım kalitesinden ödün vermeden potansiyel olarak bulaşıcı hastalarına güvenli biçimde bakmalarına olanak sağlayarak, geçişi kolaylaştırmıştır. Yatan hasta uzaktan sağlık uygulaması sağlık personelinin gereksiz teması ve KKE tedarikleri kullanımını en aza indirerek, sağlık uzmanlarının tesise yatırılan hastalarla etkileşim kurmalarına ve mesafeli olarak yaşamsal bulgularını izlemelerine imkan tanımıştır.

Intel mevcut altyapıya kurulu hastane sistemlerinde çözümleri oluşturmak için çok hızlı hareket ederek, krizin gerektirdiği hız ve ölçekte yanıt vermek için uzaktan sağlık şirketlerinin yanında yer almıştır.

Sonraki Kontrolünüz: Çok Yakında Yanıbaşınızdaki bir TV'de

6 eyalette 28 akut bakım hastanesine sahip kâr gütmeyen bir sağlık sistemi olan Banner Health, hastanelerine ve acil servislerine akın eden COVID-19 pozitif hastaları girişini yaşamıştır. Banner Health, VeeMed ve Intel gelişmiş uzaktan sağlık yazılımıyla birleştirilen 28 tesisin tümü genelinde 1.000 oda içi televizyona uzaktan sağlık çözümü kurmak için birlikte çalışıyorlar.

Bu durum, bulaşıcı hastalıklar, pulmoner, kritik bakım, kardiyoloji ve nefroloji alanları dâhil olmak üzere uzmanların COVID-19 hastaları için kritik danışma desteğini sağlamalarına–personelin hastalık bulaşma riski olmadan daha fazla hastaya bakmalarına olanak sağlamıştır.

Her bir kurulum hasta odalarında mevcut bir televizyona, kamera ve hoparlör ile birlikte kolaylıkla monte edilen sadece küçük bir Intel® NUC Mini Bilgisayar cihazı gerektirir. Sağlık personeli, bir tepsi, klavye veya diğer ekipman ile etkileşim kurma gereği olmadan yataklarından yanıt verebilecek hastaları kontrol etmek için sadece odayı arar. Doktorlar ve hemşireler, hasta ile konuşabilir ve oksijen seviyelerini ve diğer yaşamsal bulguları gösteren oda içi monitörleri görüntüleyebilirler. Hatta gelişmiş kamera, bir hastanın gözbebebeğini yeterince net bir şekilde görmek için yakınlaştırmayı mümkün kılmaktadır.2​​​

Uzaktan sağlık çözümleri sağlayıcısı VeeMed doktorların konuma bakılmaksızın hastaları, tedavi etmelerini sağlar: evde, klinikte, hastanede, acil serviste veya yetkin bir bakım tesisinde. VeeMed'in farklı cihazlarla çalışan platformu, Banner Health'e ve diğer sağlık tesislerine sürekli olarak hasta bakımını iyileştirmelerine ve hasta memnuniyetini artırmalarına yardımcı oluyor.

Başarıya (ve Güvenliğe) Odaklı

Geçmişte, uzaktan sağlık sistemlerinin kurulması aylar alabilirdi. Ancak ekipmanın küçük boyutu sayesinde, bu çözümlerin kurulumu, her bir kurulumun sadece birkaç saat gerektirmesiyle son derece hızlı ve kolay olmuştur. Arizona'da Banner Health hastanelerinden başlayarak, VeeMed ekipleri haftada 100'den fazla ünitenin kurulumunu yapabilmiştir. Banner Health yakın gelecekte bu sistemleri acil servislere getirmeyi planlamaktadır.

Küçük bir paket halinde gelebilir, ancak kesinlikle hafife alınmamalıdır. Banner Health tesislerinde kullanılan Intel® NUC Mini Bilgisayarlar, sadece birkaç inçlik alanı kaplarken, tam ölçekteki bir masaüstü bilgisayarın yapabileceği her şeyi yapabilirler.

Bu küçük form faktör bilgi işlem cihazı VeeMed'in uzaktan sağlık yazılımı gibi HIPAA uyumlu yazılımıyla doğal biçimde kolaylıkla entegre olarak, Intel vPro® teknolojisinin bir parçası olarak ağdaki bilişim varlıklarının korunmasına yardım etmek üzere donanımla geliştirilen güvenliği sağlamalarına yardımcı olur. Video kalitesi söz konusu olduğunda, güçlü grafik performans hem hastaların hem de bakıcıların kesintisiz akışları deneyimlemelerini sağlar. Ayrıca, BT'nin hasta odalarına gidişleri sırasında maruziyetten kaçınmalarına yardımcı olarak, uzaktan teknik destekle de yönetilebilirler.

Fırsat Durumunda Yükselişe Hazır bir Sektör

Uzaktan sağlık her zaman TV'ye bağlı kalmak anlamına gelmez.

3.500'ün üzerinde bakım konumunda dünyanın en büyük uzaktan sağlık teknolojisi şirketlerinden biri olan InTouch Health sağlık sistemlerinin kriz koşullarına adapte olmalarına olanak sağlamıştır. Ayrıca HDMI donanımlı herhangi bir TV'yi bir klinik bakım portalına dönüştürebilirken, şirket tabletler, fütüristik kendi kendine hareket eden robot servis arabaları dâhil olmak üzere diğer çözümlerden oluşan bir ürün yelpazesine sahiptir. Doktorlar ve hemşireler seyahat etmeden daha fazla hastaya hizmetlerini ölçeklendirerek, uzaktan randevular ile daha güvenli kalmışlardır.

Ayrıca, faydalar salgının ön hatlarına da uzanmaktadır: COVID-19 hastalığı olmayanlar veya tercihli ameliyatlar uzaktan sağlık konsültasyonlarına ulaşabilmiştir.

Wexner Medical Center at Ohio State University, Bon Secours Mercy Health, Jefferson, Providence St. Joseph Health, Kaiser Permanente, Pinnacle Health, Mission Health, ve Hospital Corporation of America'yı içeren müşterilerle, Intel, InTouch Health'in cihaz içi işlemciler ve özel AI yonga setlerinden, bilgisayar görme yazılımı ve arka uç veri merkezi işlemeye kadar kartlar genelinde teknolojiyle büyümesini desteklemiştir.

Uzaktan Bakımın Artan Cazibesi

Sektör kararlı biçimde olgunlaşırken, COVID-19 salgını uzaktan sağlığın değerini ortaya koymuştur. Personelin bulaşmadan kaçınmayı amaçladığı ve KKE kullanımını azaltmayı amaçladığı akut bakım ortamlarında bu son derece açıktır. Ancak bu, sağlık bakımında hastanenin ötesinde ülke genelinde evlere ve özel muayenehanelere uzanan daha geniş trendin bir parçasıdır. FAIR Health tarafından yapılan bir çalışmaya göre zihinsel sağlık hizmetleri, uzaktan sağlık talep hatlarının üçte birini temsil etmektedir.1

Süreç, hayati KKE malzemelerimizden tasarruf yaparken, mevcut iş akışlarımızdaki verimliliği sürdürmek için kolaylaştırılır. Daha da önemlisi, doktor-hasta ilişkisi süreçte daha da güçlenmiştir.

Dr. Syed İsmail A. Jafri, hastane tıbbi işleri doktor yöneticisi, Banner Medical Group.

Sosyal mesafenin ve kamusal sağlık tedbirlerinin kişisel sağlık ziyaretlerinin %70'inin iptal edilmesine yol açması nedeniyle, bir McKinsey araştırması insanların dörtte üçü uzaktan sağlığı kullanma ihtimallerinin olduğunu söylediğini ve şu anda kullananların %74'ünün yüksek memnuniyet bildirdiğini göstermektedir.3

Sayı yaşlılarda daha da yükselmektedir: Uzaktan sağlık kullanıcılarının %91'i olumlu bir deneyim bildirmiştir.4

Bu düşünceler sadece hastalara özel değildir. Denklemin diğer yanında, sağlayıcıların %57'si uzaktan sağlığı salgın öncesinde yaptıklarına göre daha olumlu olarak değerlendirmektedir ve %64'ü bunu kullanmakta daha rahattır. Maliyet, verimlilik ve kullanım kolaylığı açısından önemli ölçüde olumlu bir taraf bulunduğu ortaya çıkmaktadır.

Bunun fark edilmesi için bir krizin yaşanması gerekmiş olabilir, ancak uzaktan bakımın muazzam düzeyde popüler hale gelmesinin bir nedeni bulunmaktadır.

Intel'in uzaktan sağlık ortakları hakkında daha fazla bilgi için InTouch Health​​​​, ​​​​Banner Health​​​​​​, ve ​​​​​VeeMed​​​'i ziyaret edin.

Bildirimler ve Uyarılar

Intel üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Almayı düşündüğünüz ürünün performansını değerlendirmek için diğer kaynaklara başvurmanız gerekir.

© Intel Corporation. Intel, Intel logosu ve diğer Intel markaları, Intel Corporation veya bağlı kuruluşlarının ticari markalarıdır. Diğer adlar ve markalar başkalarının mülkiyetinde olabilir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz.