CEO'nun Müşterilere ve İş Ortaklarına Mektubu

19 Mart 2020

Değerli müşterilerimiz ve iş ortaklarımız;1

Bu mektubu, içinde bulunduğumuz koronavirüs salgını sürecinde sizlere olan güçlü bağlılığımızı vurgulamak için yazıyorum. Salgın durumu sürse de dünyanın dört bir yanındaki Intel fabrikaları nispeten normal düzeyde çalışmaya devam etmektedir. Sizin için buradayız.

Çalışanlarımızın, hizmet ortaklarımızın ve topluluklarımızın sağlığını ve güvenliğini sağlamak birincil önceliğimiz olmaya devam etmektedir. Aynı zamanda, sektörümüzün dünyada daha önce hiç olmadığı kadar önemli bir rol taşıdığının da farkındayız. Bu virüsle doğrudan mücadele eden, bu savaşı veren kişilerle ilgilenen veya ailelerinin, arkadaşlarının ve komşularının güvenliğini sağlamak ve COVID-19 salgınını yenmek için sosyal mesafeyi koruyarak ve başka ortak çabalarda bulunarak sorumluluk alan milyonlarca insana hayati hizmetler, araçlar ve altyapı sağlıyorsunuz.

Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insanın günlük yaşamlarında ihtiyaç duyduğu araçları ve hizmetleri sağlama konusunda birçoğunuzla derin bağlantılara sahip olduğumuz için Intel olarak şanslıyız.

Bob Swan, Intel CEO'su

Küresel teknoloji topluluğumuz gücünü, üyelerinin sağlığından ve performansından alır. Bugün; tıp, eğitim, kamu hizmetleri, eğlence dahil olmak üzere tüm alanlara yönelik tarihsel bir uzaktan çalışma ve dijital erişim dağıtımı olarak hafızalara kazınacak bir sürece tanıklık ediyoruz. Gelecek haftalarda ve aylarda evden çalışan büyük nüfusun yaratıcılığıyla bu hizmetler daha da dijitalleşecek.

Çoğu kişi doğal olarak devamlılığa ve evinde kalmaya odaklansa da içinde bulunduğumuz süreç, son derece dinamik bir ortamda kritik hizmetleri desteklemek için (çoğunlukla gerçek zamanlı) inovasyon ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Bu da ekiplerimize inanılmaz talepler getiriyor.

Virüsü anlayıp onunla mücadele edecek teknolojilere yönelik ihtiyaç da giderek artıyor. Örneğin:

  • Yapay zeka ve yüksek performanslı bilgi işlem, bilimsel araştırmayı hızlandırıyor. Intel, COVID-19'un genomik özelliklerinin analizini hızlandırmak için Çin'de Lenovo ve BGI Genomics şirketleriyle güçlerini birleştirdi. Ortak çalışmalarımız, BGI'nın dizilim araçlarının gücünü daha da artırarak virüsün yayılma şeklini incelemek ve daha iyi tanılama yöntemleri oluşturmak üzere bilim insanlarına yardımcı olacak.
  • Robotlar tıp uzmanlarını enfeksiyondan korurken, hastalarıyla ilgilenmelerini de kolaylaştırıyor. İnsanların birbiriyle temasını azaltarak doktorları ve hemşireleri korumak için Çin’deki hastanelere tıbbi malzemeleri ve cerrahi ekipmanları taşıyacak Intel platformlu robotlar dağıtıldı.
  • Intel ayrıca öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz arasında en çok ihtiyacı olanlar için uzaktan öğrenime yönelik teknoloji çözümlerine erişimi kolaylaştırmak üzere müşterilerimiz ve iş ortaklarımız ile birlikte çalışıyor. Evindeki herkes için yeni bir erişim ve işlevsellik seviyesine hiç olmadığı kadar yüksek bir talep var.

Oregon, New Mexico, Kaliforniya ve Arizona'nın yanı sıra İsrail, İrlanda, Çin, Malezya, Vietnam ve dünyanın dört bir yanındaki diğer Intel ve iş ortağı tesislerinde üretim, montaj, test ve tedarik zinciri operasyonlarımızı sürdüren ekiplerimizin derin kararlılığı da çok etkileyici. Ekiplerimiz, mevcut durumda %90'ın üzerinde olan zamanında teslim seviyesini koruyarak başarılarınızı sürdürebilmeniz için çok sıkı çalışıyorlar.

Bunu gerçekleştirmek için çeşitli şekillerde bir araya gelip ortaklıklar kurduk. Kritik operasyonların devamlılığını sağlarken aynı zamanda işçi güvenliğini de temin etmek için yerel ve ulusal hükümetlerle yaptığımız iş birliği de bu ortaklıkların bir parçasıdır. Müşterilerimize en iyi çözümleri ulaştırmak amacıyla kolektif kaynakları, uçakları ve tırları paylaşmak için tedarikçiler genelinde kısa vadeli seri nakliye kapasitesi belirlemek konusunda birlikte çalıştık.

Fabrikalarda, dünya genelindeki tesislerimizde, tedarik zincirimiz bünyesinde veya uzaktan çalışarak kritik işler gerçekleştiren tüm ekiplerimizi güvende tutmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Intel’in kriz yönetimi müdahale becerisini geliştirmek için 15 yıldan uzun bir süre önce kurulan Pandemi Liderlik Ekibi tamamen bu göreve odaklanmıştır. Bu uzman ekipte, çalışanların sağlığını korumak ve enfeksiyonun yayılmasını en aza indirmek için çalışan tıp ve güvenlik uzmanları yer almaktadır. Uzmanlar, önerilerini uygulamaya koymak için yerel hükümetlerle ve halk sağlığı kurumlarıyla da iş birliği yapmaktadır. Bu ekip geçmişte kuş gribi, SARS, Ebola, Zika ve H1N1 virüsü gibi küresel sağlık sorunlarında da Intel'in durumu yönetmesine başarıyla yardımcı olmuştur.

Pandemi Liderlik Ekibinin üyeleri durumumuzu, politikalarımızı ve önerilerimizi sürekli olarak izleyip güncellemektedir. Güncel bilgiler Intel Basın Odasında özetlenmiştir. Güvenliğe verdiğimiz bu öncelik, müşterilerimiz ve iş ortaklarımız için eşit olarak geçerlidir. Etkileşim ve işbirliği konusunda yeni yöntemler öğrendiğimiz bu süreçte sizden sabırlı olmanızı rica ediyoruz.

Intel Basın Odası


Siz ve ekipleriniz önümüzdeki birkaç ayı yönetirken zorluklarla karşılaşacaksınız. Görevinizi yerine getirmenize veya kriz anında desteğe ihtiyacı olanlara yardımcı olmak için yapabileceğimiz bir şey varsa bana ve ekibimize ulaşmanızı rica ediyorum. Artan etkiye ve ihtiyaca cevap olarak, koronavirüs salgınıdaki çabalarını desteklemek üzere Uluslararası Kızılhaç'a 1 milyon dolar bağışladık. Şu anda yerel topluluklarımıza destek sağlamaya yönelik ilave fırsatları değerlendiriyoruz.

Teknoloji topluluğumuz, her gün dünyadaki hemen hemen herkesin hayatına dokunmak konusunda benzersiz bir konumdadır. Teknolojimiz, gerçek küresel etkiye sahip pek çok önemli atılımın merkezindedir. Bu kritik dönemin de farklı olmayacağını umuyorum. Bu yolculukta iş birliğinizin devamını diliyoruz.

Kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığını ve güvenliğini korumaya yardımcı olmak için lütfen gerekli önlemleri alın.

Bob Swan, Intel CEO'su

Ürün ve Performans Bilgileri

1Geleceğe Yönelik İfadeler: Bu mektup, 18 Mart 2020 tarihindeki beklentiler doğrultusunda geleceğe yönelik ifadeler içermektedir; ancak bu beklentiler, finansal koşullarımızı ve operasyon sonuçlarımızı ciddi ölçüde olumsuz etkileyebilecek COVID-19 salgınına ilişkin riskler başta olmak üzere, öngörülenden çok farklı sonuçlar doğurabilecek pek çok risk ve belirsizlik faktörüne bağlıdır COVID-19’un etki boyutunu; salgının süresi, yaygınlığı ve ciddiyetinin yanı sıra COVID-19’u kontrol altına almak veya etkilerini gidermek için atılacak adımlar ile normal ekonomik koşulların ve operasyon koşullarının ne ölçüde ve ne hızda sürdürülebileceği gibi oldukça belirsiz ve öngörülemeyen gelişmeler belirleyecektir. Gerçek sonuçların ciddi ölçüde farklılık göstermesine neden olabilecek önemli ek faktörler, Intel’in 2019 yılı dördüncü çeyrek gelir beyanlarında ve intc.com adresinde bulunan 10-K ve 10-Q formlarındaki en güncel raporlarımızda belirtilmiştir.