Test ve Ölçüm Uygulamaları

İletişim Testi

İletişim testi ve izleme ekipmanları; kablolu, kablosuz, optik ve telekomünikasyon pazar segmentlerindeki çeşitli ürünlerden oluşur. Bu ürünler arasında ağ/protokol analiz cihazları, spektrum analiz cihazları, bit hata oranı test cihazları (BERT), internet protokolü üzerinden ses iletimi (VoIP) test cihazları, SONET/SDH test cihazları ve daha fazlası yer alır.

İletişim test ürünlerinin tasarımı üç katmanlı bir zorluğa sahiptir:

 1. PCI Express* (PCIe-gen3 ve PCIe-gen4*) ve 10 Gigabit Ethernet (10 GbE) gibi çeşitli standartların desteklenmesinde üreticilerin ilerisinde olma gerekliliği
 2. Yeni standartları, özellikleri ve işlevleri destekleyecek şekilde ürünleri sürekli geliştirme baskısı
 3. Yüksek performans entegrasyonu ile kart sayısını azaltma ihtiyacı

Dolayısıyla tasarımcıların, test ekipmanlarını yükseltme ve kullanım ömrünü uzatma esnekliği sunan programlanabilir çözümlere ihtiyacı vardır. Programlanabilirlik, hem bir işletme hem de bir tasarım gerekliliğidir; dolayısıyla FPGA'lar bu uygulamalar için ideal çözümdür.

Aşağıdaki Şekilde, çoklu bağlantı noktasına sahip bir ağ/protokol analiz cihazındaki Intel® FPGA'ların ve Intel® FPGA Fikri Mülkiyet (IP) fonksiyonlarının kullanımı gösterilmektedir. Tipik bir test cihazı hat kartında üç adet temel fonksiyonel blok vardır: oluşturucu, framer/medya erişim denetimi (MAC) ve bir analiz cihazı. Oluşturucu, test modelini oluşturur ve bu da önce çerçevelendirme için framer yapısına ve oradan da test edilen cihaza (DUT) gönderilir. Veri test edilen cihazdan geri geldiğinde framer, verileri bit hata oranı (BER) testi, histogram ve diğer çeşitli prosedürler için analiz cihazına gönderir.

Temel Sistem Mimarisi Değişkenleri

 • Hat kartı başına bağlantı noktası sayısı
 • Güç (kart başına toplam güç dağıtımı: maksimum 50-60 W)
 • Çeşitli ağ protokollerine (Ethernet, GbE, optik vb.) sahip çoklu bağlantı noktası
 • Yazılım/donanım bölümlendirme (1-7 Katman)

Çoklu Bağlantı Noktasına Sahip Ağ/Protokol Analiz Cihazı

Çözümler

Intel Stratix-10'un zengin özelliklere sahip mimarisi, iletişim test ekipmanlarının üretim ihtiyaçları için harika bir çözüm sunar. Bu programlanabilir cihaz aileleri sistem tasarımcılarına başka hiçbir cihaz çözümünde bulunmayan esneklik, performans, entegrasyon ve tasarım kaynakları sağlar. Intel'in kapsamlı IP çekirdek portföyüyle birlikte bu cihazlar, yeni nesil iletişim test ekipmanları için tasarımcılara sektör lideri geliştirme çözümleri sunar.

Intel Stratix-10 serisi FPGA'lar, maksimum sistem performansı için blok tabanlı tasarımları hızlandıran yüksek performanslı bir mimari kullanır. Intel Stratix-10 cihazlarında 2,75 M'ye varan eşdeğer mantık bileşenleri (LE'ler), 229 Mb'a varan yerleşik bellek, 11.520 adete varan 18x19 yüksek performanslı çarpanla birlikte yüksek performanslı ve değişken hassasiyetine sahip dijital sinyal işleme (DSP) blokları ve çoğu popüler arabirim standardı için esnek G/Ç'ler bulunmaktadır. Ürün ailesinde yeni nesil ihtiyaçlara en iyi çözümleri sunmak için çok çeşitli özelliklere ve performans seçeneklerine sahip SX, GX, TX ve MX yer almaktadır. Stratix-10MX ürün ailesi, 3,25 GB ila 16 GB entegre Yüksek Bant Genişlikli Bellek (HBM) içerir ve bu sayede 512 GB/sn'ye varan iş hacmi sağlar. Aynı zamanda genel çözüm boyutlarını ciddi ölçüde azaltır ve sektör lideri entegrasyon ile ekstra güvenilirlik sunar. Stratix-10SX cihazları, entegre 64 bit ARM Cortex-A53 APU kompleksi ve tam yazılım desteği ve yazılım (GPOS ve RTOS) geliştirmeyi hızlandırma araçları içerir.

Intel Stratix-10 serisi cihazlarda ayrıca 58 Gb/sn'ye varan veri hızları sunabilen alıcı-vericilere sahip, PAM4 ve NRZ operasyonu arasında sorunsuz geçiş yapabilen üretim aygıtları ve PCIe 1.1, 2.0, 3.0 gibi birden fazla seri protokol için gerekli doğruluğa sahip 144'e kadar tam dupleks alıcı-verici kanalı bulunur. (Lütfen PCI Express* Gen4 x16 da dahil olmak üzere en yeni çevre cihazı ara bağlantı çözümleri için e-posta veya telefon yoluyla iletişime geçin.) Ürün ailesindeki bazı modellerde yer alan entegre alıcı-vericiler, iletişim test ekipmanı ürünleri için hem maliyet hem de kart alanı bakımından verimli bir çözüm sağlar. Intel Stratix-10 cihazları; çerçeve oluşturma, BER testi ve saat sinyal senkronizasyonu gibi giriş ve çıkış verilerini işleme fonksiyonları için yerleşik bellek ve LE kaynakları içerir. Stratix-10 cihazları ayrıca 100 Gigabit Ethernet MAC ve çeşitli FEC çözümlerine sahiptir.

Intel Arria-10® FPGA serisi, yerleşik çift çekirdekli ARM* Cortex*-A9 MPCore* işlemci gibi benzersiz inovasyonlar içerir. Bu sabit işlemci sistemi (HPS), çeşitli güçlendirilmiş çevre birimleri ile yüksek performanslı ve güvenli alt sistem barındırır. Arria-10 ürün ailesi; 25,78 Gb/sn çipten çipe veri hızına sahip 78 adete varan tam dupleks alıcı-vericiler, 12,5 Gb/sn'ye varan arka pano ve 1.150 K'ya kadar eşdeğer mantık bileşenleri (LE'ler), güçlendirilmiş bellek arabirimleri ve yeniden tasarlanmış adaptif mantık modüllleri (ALM'ler), değişken hassasiyetine sahip DPS blokları, dağıtılmış bellek blokları ve fraksiyonel saat sentezi faz kilitli döngüler (PLL'ler) bulunduran, güç tüketimi optimize edilmiş bir çekirdek mimarisi içerir.

Düşük maliyetli Intel Cyclone FPGA'lar, bağlantı noktası başına daha düşük maliyet gerektiren uygulamalar için son derece uygundur. Bir Cyclone cihazı, tasarım süresini azaltmak için 10/100 Ethernet MAC denetleyicisi çekirdeği gibi Intel IP çekirdekleri ile kullanılabilir. Nios® II yerleşik işlemci, sistem içerisindeki bazı kontrol fonksiyonlarını gerçekleştirmek için kullanılabilir. Çeşitli ayrı cihazların tek bir Intel Cyclone cihazına entegre edilmesi, karttaki bileşen sayısı ile tasarım maliyetini ve süresini azaltır. Cyclone cihazlar son derece verimli bir cihaz mimarisine sahiptir ve maliyet açısından hassas iletişim test ürünlerinin performans ve fiyat gereksinimlerini karşılamaktadır. Intel IP çekirdekleri ile birlikte kullanılan düşük maliyetli Cyclone cihazlar, pazara daha hızlı çıkmak ve ciddi maliyet tasarrufları sağlamak için geliştirme döngülerini kısaltabilir.

Intel MAX10, tüm Intel PSG FPGA cihazlarına özel olarak tasarlanıp doğrulanmış Intel Enpirion® ailesi yüksek verimlilikli yük noktası güç yönetim çözümleri de dahil olmak üzere sistem veri yolu çevrimi ve kompleks güç kaynağı sistem yönetimi için ideal bir çözümdür.

Intel, test ekipmanlarında kullanabileceğiniz çeşitli IP çekirdekleri sunar. SFI, SPI3, SPI4.x, SGMII ve XAUI gibi yüksek hızlı çipten çipe arabirimler ile DDR3 ve RLDRAM III gibi bellek arabirimleri Intel FPGA IP Portföyü web sitesinden indirilebilir.

8x56 Gb/sn Alıcı-Vericilere Sahip 400 GE Test Cihazı

Kablolu ve kablosuz iletişim test sistemleri gibi iletişim test cihazları; 400 G/800 G Ethernet veya 5G Kablosuz İletişim test sistemleri gibi yeni gelişen iletişim sektörlerine imkan tanımak için en yeni lider uç performans özelliklerini gerektiren bir dizi "standartlara özel" test çözümlerini kapsar.

Ödüllü Stratix mimarisi üzerine geliştirilen Stratix-10 serisi cihazlar, sinyal senkronizasyonu ve zamanlama analizi gibi giriş ve çıkış pim işleme fonksiyonları için gereken yerleşik bellek ve LE kaynaklarını içerir. Intel Stratix cihaz serisi, 24'e varan ilave 28,3 Gb/sn ve 17,4 Gb/sn alıcı-vericilerle birlikte 60 adete kadar 58 Gb/sn alıcı-verici (veya 120 NRZ alıcı-verici) entegre eder ve PCIe-Gen3 gibi seri protokoller için gereken sinyal bütünlüğüne sahiptir. Stratix-10 cihazları ayrıca Gigabit Ethernet uygulamaları için 100 Gigabit Ethernet MAC ve çeşitli FEC çözümleri içerir. (Yeni nesil Gigabit Alıcı-Vericiler, Üst Düzey FEC çözümleri ve büyük TeraFLOPS DSP çözümleri için PCI Express* Gen4 x16 ve Intel PSG çözümleri yol haritası da dahil olmak üzere en yeni çevre cihazı ara bağlantı çözümleri için e-posta veya telefon yoluyla iletişime geçin.)

Yarı İletken ATE

Yarı iletken otomatik test ekipmanları (ATE) hem plaka aşamasında hem de paketlenmiş aşamada bellek, dijital, karışık sinyal ve çipte sistem (SoC) bileşenlerini test etmek için çeşitli araçlardan veya kartlardan oluşur. Tüketici, bilgi işlem ve iletişim pazarlarındaki taleple şekillenen bu test sistemleri gelişmeye devam etmektedir. Yarı iletken sektöründeki inovasyonlarla paralel gidebilmek için günümüzün ATE ürünlerinin her zamankinden daha yüksek hızlarda daha fazla işlevsellik sağlaması gerekmektedir.

Programlanabilir mantık, esneklik ve ölçeklenebilirlik sağlayarak ATE ürünlerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynar. Zamanlama doğruluğu, bellek denetimi, dijital sinyal işleme (DSP) analizi, yüksek hızlı G/Ç özellikleri ve gecikme uyumluluğu gibi fonksiyonların tamamı programlanabilir mantık tarafından sunulmaktadır. Aşağıdaki şekilde, bir ATE sistemindeki tipik bir cihaz kartı gösterilmektedir. ATE ürünleri giderek daha kompleks hale geldikçe programlanabilir mantık sürecine de daha fazla fikri mülkiyet (IP) bileşenleri entegre edilmeye devam ediliyor.

Intel, ATE ürünlerinde kullanabileceğiniz çeşitli IP çekirdekler sunar. DDR3, DDR4 ve RLDRAM III gibi bellek arabirimleri veya PCI Express* (PCIe-gen3) gibi yüksek hızlı veri yolu arabirimleri ve SerialLite (hafif, yüksek bant genişlikli, noktadan noktaya veri protokolü) Intel FPGA IP Portföyü web sitesinden indirilebilir. (Lütfen PCI Express* Gen4 x16 da dahil olmak üzere en yeni çevre cihazı ara bağlantı çözümleri için e-posta veya telefon yoluyla iletişime geçin.)

Genel ATE Test İstasyonu

Çözümler

Stratix-10®, Arria-10® ve Cyclone® cihaz ailelerinin zengin özelliklere sahip mimarisi, ATE üretimi için mükemmel bir çözüm sunar. Bu cihaz aileleri sistem tasarımcılarına, başka hiçbir cihaz çözümünde bulunmayan esneklik, performans, entegrasyon ve tasarım kaynakları sağlar. Bu silikon ürünler Intel'in kapsamlı IP çekirdekler portföyüyle birlikte kullanıldığında yeni nesil ATE platformlarının geliştirilmesi için tasarımcılara sektör lideri çözümler sunar.

Stratix-10 serisi FPGA'larda 2,75 M'ye eşdeğer mantık bileşenleri (LE'ler), 229 Mb'a varan yerleşik bellek, 11.520 adete varan 18x19 yüksek performanslı çarpanla birlikte yüksek performanslı ve değişken hassasiyetine sahip dijital işleme (DSP) blokları ve çoğu popüler arabirim standardı için esnek G/Ç'ler bulunmaktadır. Ürün ailesinde yeni nesil ihtiyaçlara en iyi çözümleri sunmak için çok çeşitli özelliklere ve performans seçeneklerine sahip SX, GX, TX ve MX yer almaktadır. Stratix-10MX ürün ailesi, 3,25 GB ila 16 GB entegre Yüksek Bant Genişlikli Bellek (HBM) içerir ve bu sayede 512 GB/sn'ye varan iş hacmi sağlar. Aynı zamanda genel çözüm boyutlarını ciddi ölçüde azaltır ve sektör lideri entegrasyon ile ekstra güvenilirlik sunar. Stratix-10SX cihazları, entegre 64 bit ARM Cortex-A53 APU kompleksi ve tam yazılım desteği ve yazılım (GPOS ve RTOS) geliştirmeyi hızlandırma araçları içerir.

Ödüllü Stratix mimarisi üzerine geliştirilen Stratix-10 serisi cihazlar, sinyal senkronizasyonu ve zamanlama analizi gibi giriş ve çıkış pim işleme fonksiyonları için gereken yerleşik bellek ve LE kaynaklarını içerir. Intel Stratix cihaz serisi, 24'e varan ilave 28,3 Gb/sn ve 17,4 Gb/sn alıcı-vericilerle birlikte 60 adete kadar 58 Gb/sn alıcı-verici (veya 120 NRZ alıcı-verici) entegre eder ve PCIe Gen3 gibi seri protokoller için gereken sinyal bütünlüğüne sahiptir. (Yeni nesil Gigabit Alıcı-Vericiler, Üst Düzey FEC çözümleri ve büyük TeraFLOPS DSP çözümleri ve PCI Express* Gen4 x16 ve Intel PSG çözümleri yol haritası da dahil olmak üzere en yeni çevre cihazı ara bağlantı çözümleri için e-posta veya telefon yoluyla iletişime geçin). Stratix-10 cihazları ayrıca 100 Gigabit Ethernet MAC ve çeşitli FEC çözümlerine sahiptir.

Intel Arria-10® FPGA serisi, yerleşik çift çekirdekli ARM* Cortex*-A9 MPCore* işlemci gibi benzersiz inovasyonlar içerir. Bu sabit işlemci sistemi (HPS), çeşitli güçlendirilmiş çevre birimleri ile yüksek performanslı ve güvenli alt sistem barındırır. Arria-10 ürün ailesi; 25,78 Gb/sn çipten çipe veri hızına sahip 78 adete varan tam dupleks alıcı-vericiler, 12,5 Gb/sn'ye varan arka pano ve 1.150 K'ya kadar eşdeğer mantık bileşenleri (LE'ler), güçlendirilmiş bellek arabirimleri ve yeniden tasarlanmış adaptif mantık modüllleri (ALM'ler), değişken hassasiyetine sahip DPS blokları, dağıtılmış bellek blokları ve fraksiyonel saat sentezi faz kilitli döngüler (PLL'ler) bulunduran, güç tüketimi optimize edilmiş bir çekirdek mimarisi içerir.

Intel, test ekipmanlarında kullanabileceğiniz çeşitli IP çekirdekleri sunar. Çipten çipe arabirimler ve DDR3, DDR4 ve RLDRAM III gibi bellek arabirimleri Intel FPGA IP Portföyü web sitesinden indirilebilir.

Pim başına daha düşük fiyat gerektiren uygulamalar için Intel Cyclone FPGA serisi yüksek yoğunluklu, düşük maliyetli cihazlar son derece uygundur. Cyclone cihazlar, tasarım süresini önemli ölçüde azaltan kontrol fonksiyonları entegre etmek için Nios® II yerleşik işlemci gibi Intel IP çekirdeklerle birlikte kullanılabilir. Bu yerleşik IP fonksiyonu geliştirme döngülerini kısaltabilir, maliyetleri düşürebilir ve pazara daha hızlı çıkılmasını sağlayabilir. Çeşitli çevre birimlerinin tek bir Intel Cyclone serisi cihaza entegre edilmesi, hem kartların üzerindeki ayrı bileşen sayısını hem de ilgili tasarım maliyetlerini ve süresini azaltarak ciddi maliyet tasarrufları sağlar. Son derece verimli cihaz mimarisi sayesinde Intel Cyclone serisi cihazlar, ATE ürünlerinin performans ve entegrasyon ihtiyaçlarını karşılar.

GENEL AMAÇLI TEST

Test ve Ölçüm Araçları

Genel amaçlı test araçları osiloskop, mantık analiz cihazları, sinyal üreticileri, video test ekipmanları, otomotiv test ekipmanları ve daha pek çok üründen oluşmaktadır. Bu ürünler laboratuvardan üretim tesislerine kadar çeşitli ortamlarda çok sayıda uygulamada kullanılmaktadır.

Programlanabilir mantık, genel amaçlı test aracı geliştirmesinde önemli bir rol oynamaya devam etmektedir. FPGA esnekliği ve ölçeklenebilirliği pazara sunma süresini hızlandırır ve riski azaltır. Entegrasyon özelliğindeki hızlı gelişmelerle birleştirildiğinde, bu süreç programlanabilir mantığı hem donanım hem de yazılım geliştirme ekiplerinin yeni temel bileşeni haline getirdi.

Programlanabilir mantık kullanımına ek olarak, performans gereksinimleri ve devre yoğunlukları arttıkça çok sayıda yeni devre yapısı da ortaya çıkmaktadır. Genellikle yüksek hızlı seri veri aktarımı içeren yeni veri yollarının kapsamlı kullanımı ve çipte sistem (SoC) ve programlanabilir çipte sistem (SOPC) cihazlarının yaygın kullanımı sektör geneline yayılmıştır. Artık tasarımcıların son derece karmaşık tasarımlar ve devre yapılarıyla başa çıkması gerekmekte, bu da devre içi hata ayıklamayı daha zor ve daha gerekli kılmaktadır.

Taşınabilir Osiloskoplarda Genel FPGA Kullanımı

Video Test Ekipmanlarında Genel FPGA Kullanımı

Çözümler

Stratix-10®, Arria-10® ve Cyclone® cihaz ailelerinin zengin özelliklere sahip mimarisi Genel Amaçlı Test Cihazları için mükemmel bir çözüm sunar. Bu cihaz aileleri sistem tasarımcılarına, başka hiçbir cihaz çözümünde bulunmayan esneklik, performans, entegrasyon ve tasarım kaynakları sağlar. Intel'in kapsamlı IP çekirdekleri portföyüyle birleşen bu silikon ürünler, yeni nesil ATE platformlarının ve yüksek bant genişliğine sahip video test platformlarının geliştirilmesi için tasarımlara sektör lideri çözümler sunmaktadır.

Stratix-10 serisi FPGA'larda 2,75 M'ye eşdeğer mantık bileşenleri (LE'ler), 229 Mb'a varan yerleşik bellek, 11.520 adete varan 18x19 yüksek performanslı çarpanla birlikte yüksek performanslı ve değişken hassasiyetine sahip dijital işleme (DSP) blokları ve çoğu popüler arabirim standardı için esnek G/Ç'ler bulunmaktadır. Ürün ailesinde yeni nesil ihtiyaçlara en iyi çözümleri sunmak için çok çeşitli özelliklere ve performans seçeneklerine sahip SX, GX, TX ve MX yer almaktadır. Stratix-10MX ürün ailesi, 3,25 GB ila 16 GB entegre Yüksek Bant Genişlikli Bellek (HBM) içerir ve bu sayede 512 GB/sn'ye varan iş hacmi sağlar. Aynı zamanda genel çözüm boyutlarını ciddi ölçüde azaltır ve sektör lideri entegrasyon ile ekstra güvenilirlik sunar. Stratix-10SX cihazları, entegre 64 bit ARM Cortex-A53 APU kompleksi ve tam yazılım desteği ve yazılım (GPOS ve RTOS) geliştirmeyi hızlandırma araçları içerir.

Ödüllü Stratix mimarisi üzerine geliştirilen Stratix-10 serisi cihazlar, sinyal senkronizasyonu ve zamanlama analizi gibi giriş ve çıkış pim işleme fonksiyonları için gereken yerleşik bellek ve LE kaynaklarını içerir. Intel Stratix cihaz serisi, 24'e varan ilave 28,3 Gb/sn ve 17,4 Gb/sn alıcı-vericilerle birlikte 60 adete kadar 58 Gb/sn alıcı-verici (veya 120 NRZ alıcı-verici) entegre eder ve PCIe Gen3 gibi seri protokoller için gereken sinyal bütünlüğüne sahiptir. (Yeni nesil Gigabit Alıcı-Vericiler, Üst Düzey FEC çözümleri ve büyük TeraFLOPS DSP çözümleri için PCI Express* Gen4 x16 ve Intel PSG çözümleri yol haritası da dahil olmak üzere en yeni çevre cihazı ara bağlantı çözümleri için e-posta veya telefon yoluyla iletişime geçin). Stratix-10 cihazları ayrıca 100 Gigabit Ethernet MAC ve çeşitli FEC çözümlerine sahiptir.

Intel Arria-10® FPGA serisi, yerleşik çift çekirdekli ARM* Cortex*-A9 MPCore* işlemci gibi benzersiz inovasyonlar içerir. Bu sabit işlemci sistemi (HPS), çeşitli güçlendirilmiş çevre birimleri ile yüksek performanslı ve güvenli alt sistem barındırır. Arria-10 ürün ailesi; 25,78 Gb/sn çipten çipe veri hızına sahip 78 adete varan tam dupleks alıcı-vericiler, 12,5 Gb/sn'ye varan arka pano ve 1.150 K'ya kadar eşdeğer mantık bileşenleri (LE'ler), güçlendirilmiş bellek arabirimleri ve yeniden tasarlanmış adaptif mantık modüllleri (ALM'ler), değişken hassasiyetine sahip DPS blokları, dağıtılmış bellek blokları ve fraksiyonel saat sentezi faz kilitli döngüler (PLL'ler) bulunduran, güç tüketimi optimize edilmiş bir çekirdek mimarisi içerir.

Intel, test ekipmanlarında kullanabileceğiniz çeşitli IP çekirdekleri sunar. Çipten çipe arabirimler ve DDR3, DDR4 ve RLDRAM III gibi bellek arabirimleri Intel FPGA IP Portföyü web sitesinden indirilebilir.

Pim başına daha düşük fiyat gerektiren uygulamalar için Intel Cyclone FPGA serisi yüksek yoğunluklu, düşük maliyetli cihazlar son derece uygundur. Cyclone cihazlar, tasarım süresini önemli ölçüde azaltan kontrol fonksiyonları entegre etmek için Nios® II yerleşik işlemci gibi Intel IP çekirdeklerle birlikte kullanılabilir. Bu yerleşik IP fonksiyonu geliştirme döngülerini kısaltabilir, maliyetleri düşürebilir ve pazara daha hızlı çıkılmasını sağlayabilir. Çeşitli çevre birimlerinin tek bir Intel Cyclone serisi cihaza entegre edilmesi, hem kartların üzerindeki ayrı bileşen sayısını hem de ilgili tasarım maliyetlerini ve süresini azaltarak ciddi maliyet tasarrufları sağlar. Son derece verimli cihaz mimarisi sayesinde Intel Cyclone serisi cihazlar, ATE ürünlerinin performans ve entegrasyon ihtiyaçlarını karşılar.

Intel, test ekipmanlarında kullanabileceğiniz çeşitli IP çekirdekleri sunar. SFI, SPI3, SPI4.x, SGMII ve XAUI gibi çipten çipe arabirimler ile DDR3 ve RLDRAM III gibi bellek arabirimleri Intel'den indirilebilir.

 

Modüler Test Sistemleri

Osiloskop ve mantık analiz cihazları gibi genel amaçlı test ve ölçüm ekipmanlarının tasarımcıları geçmişten bu yana özel olarak tasarlanmış donanımlar uygulamıştır. Daha düşük maliyet ve daha yüksek esneklik yönünde artan talep sebebiyle PXI tabanlı (cihazlar için PCI genişletmeleri) Modüler Cihazlar giderek popülerlik kazanmıştır. Bu sistemler donanım kaynaklarını (ör. kasa, güç kaynağı, CPU) paylaşır ve özel ölçümler yapmak ve yeni gelişen standartları desteklemek için kullanıcı tanımlı yazılımlardan faydalanır.  

Uygulamaya özel ihtiyaçlarınız için artık:

 • PCI Express için Intel FPGA IP kullanarak modüler PCIe tabanlı fonksiyon kartlarını kolayca uygulayabilirsiniz.
 • Stratix® serisi FPGA'lar içerisinde 12,5 Gb/sn'ye varan hızlarda birden fazla seriye/paralele dönüştüren (SERDES) kanallar entegre edebilirsiniz
 • Intel Stratix ve Intel Arria® serisi FPGA'ları ve Intel Quartus® Prime tasarım yazılımını kullanarak özel işlevleri ve arabirimleri hızlıca oluşturabilirsiniz

Modüler Tabanlı Sistemler

Taşınabilir

Taşınabilir el tipi cihazlar; çoklu ölçüm cihazları, el tipi skoplar ve otomativ tanı cihazları gibi saha test ekipmanlarına uygulanabilir.

Bu taşınabilir cihazlar, çeşitli ayrık bileşenler ve bir CPU kullanılarak uygulanmaktadır. Ancak bu özel donanım platformlarını uygulamak daha uzun zaman ve kaynak gerektirir, bu da:

 • Özel uygulama blokları yerine standart bloklar geliştirmekle boşa harcanan çabalar
 • Birden fazla ayrı ASSP ve CPU bileşeninin teknolojik açıdan eskimesi riski
 • ASIC'lerin entegrasyon riski, maliyeti ve esneklik sunmayışı

Intel FPGA'lara yönelik en yeni Intel Quartus® Prime geliştirme araçları, DSP Builder, Intel Cyclone®, Intel Arria® ve Intel Stratix® serisi FPGA'ların Nios® II yerleşik işlemcisi ve programlanabilir donanım özellikleri sayesinde şunları yapabilirsiniz:

 • Birden fazla ASSP cihazı ve CPU'yu tek bir uygulamadan bağımsız FPGA'ya entegre edebilirsiniz
 • Tek bir FPGA üzerindeki birden fazla Nios II işlemciye bağımsız fonksiyonlar uygulayabilirsiniz
 • Fonksiyonel performansa "süper güç" katmak için ortak işleme mantığını Nios II işlemci ile birleştirebilirsiniz
 • SOPC Builder sayesinde tüm uygulamaya özel ve standart fikri mülkiyet (IP) işlevlerini kolayca entegre edebilirsiniz

Ek üretkenlik avantajları arasında şunlar yer alır:

 • IP geliştirme alanında önceki mühendislik çalışmalarını yeniden kullanmak
 • Daha fazla Intel FPGA ve iş ortağı IP bloklarından faydalanmak
 • Uygulamaya özel analog G/Ç ve sensör devrelerini modüler ek kartlara ayırmak

Aşağıdaki şekilde Intel Cyclone, Intel Arria veya Intel Stratix serisi FPGA'nın özel mantık da dahil olmak üzere bir veya daha fazla Nios II işlemciyi kullanarak nasıl programlanabilir çipte sistem (SOPC) uyguladığını göstermektedir. Taşınabilir cihazı tamamlamak için kullanıcı arabirimi, uygulamaya özel analog işlevler ve ağ bağlantı özellikleri eklenebilir.

Taşınabilir Test Cihazları

Taşınabilir test cihazları, sektörün ünlü entegre NIOSII FPGA yerleşik 32 bit işlemcisinden yararlanabilir. Cyclone FPGA'lar, elde taşınabilir sistemlerin kart alanını en aza indirmek için gerekli entegrasyonu sağlarken aynı zamanda sektör lideri güç verimliliği sunar. Arria-10 ise pil gücünün kritik önemini koruduğu ancak daha yüksek sistem performansının gerekli olduğu daha üst düzey taşınabilir segmentine hitap eder. Arria-10 sayesinde kullanıcı, zengin RTOS programlarını ve modern Linux kernelleri gibi zengin GUI'ye sahip kapsamlı GPOS programlarının çalıştırmak için çift ARM Cortex-A9 APU ve SX ürün ailesine yerleşik alt sistemi kullanabilir. Bu FPGA'lar için bu tür entegre özellikler arasında işlemci (NIOSII veya Çift ARM Cortex-A9), LPDDR Bellek Denetleyicileri, Güç Bakımından Verimli DSP, çeşitli türlerde Çevre Birimi Bağlantıları, Ekran Sürücüleri, çok sayıda LVDS G/Ç ve ilave PCIe işlevselliği yer alır. Veri alımı ve anakart fonksiyonları entegre edilebilir; böylece taşınabilir test cihazı ağırlığını ve boyutunu azaltmak için çoklu kart çözümleri ortadan kaldırılabilir.

Pazar Trendleri

İletişim Testi

İletişim Testi

İletişim testi alt segmenti, telekomünikasyon segmentiyle yakından ilişkilidir. Özellikle iletişim testi alt segmenti, telekomünikasyon segmentindeki sermaye harcamalarıyla birlikte ilerlemektedir.

2014 yılındaki yaklaşık 12 Milyar Amerikan Doları tutarındaki pazar büyüklüğüyle iletişim test ekipmanları pazarı ortalama %7 YBBO'luk bir büyüme göstermektedir.

Kablosuz Test Ekipmanları

 • Spektrum/Gürültü Analiz Cihazları
 • Sinyal Üreticileri
 • El Tipi Emülatörler/Test Cihazları
 • Baz İstasyonu Testi
 • Tx/Rx Vektör Ağ Test Cihazı
 • Modülasyon Alanı Test Cihazı

Kablo Hattı Test Ekipmanı

 • Spektrum Analiz Cihazları
 • Sinyal Üreticileri
 • Ağ Protokolü Analiz Cihazları
 • DSL Test Cihazları
 • SONET/SDH Test Cihazları
 • Fikri Mülkiyet (IP) Yönlendirici Test Cihazları

Pazar Trendleri ve Dinamikleri

Aşağıdakiler, iletişim alanında pazar trendlerini ve dinamiklerini belirler:

 • Test ekipmanı satıcıları yeniden yapılandırılabilir platformlar üzerinde yoğunlaşmakta ve bu tip platformları tasarlamaktadır:
  • Türev ürünler sunulmasını sağlayarak aynı geliştirme sürecinden faydalanarak ürünleri çeşitli performans ve fiyat noktalarında konumlandırmak
  • Ürünün kullanım ömrünü uzatmak için test ekipmanını "geleceğe dayanıklı" hale getirmek
 • Yoğun şekilde bağlantı noktası başına fiyatı azaltmaya odaklanmak
 • İşlevsellik testine yönelik kapsamlı ihtiyaç
 • Küçük "butik" şirketler için idealdir; test pazarının yüzde 50'sinden fazlasını küçük test satıcıları oluşturmaktadır
 • Aşağıdakiler, FPGA'ları mantıklı bir tercih yapar:
  • Gereksiz özellik ekleme döngüsü
  • Sürekli yükseltme talebi
  • Değişen ve yeni geliştirilen iletişim standartları/protokolleri
 • Lider uç teknolojisine erken erişim kritik önem taşır:
  • Genellikle test ekipman geliştirme sürecinin başlangıcıyla teknolojinin geniş kitlelerce benimsenmesi arasında 12 ila 18 aylık bir fark vardır

Yarı İletken ATE

Yarı İletken ATE

ATE/yarı iletken test alanı, ciddi yükselişler ve ani, sert düşüşler yaşayan bir alt segmenttir.

2014 yılındaki yaklaşık 4 Milyar ABD Doları tutarındaki pazar büyüklüğüyle yarı iletken ATE pazarı ortalama %3 YBBO'luk bir büyüme göstermektedir.

ATE/yarı iletken test segmenti, altı farklı tip test cihazından oluşur:

 • Analog/Doğrusal Test
 • Karışık Sinyal Testi
 • RF/Mikrodalga Testi
 • Dijital/Mantık Testi
 • Bellek Testi
 • Çipte Sistem (SOC) Testi

ATE pazarına yarı iletken çip hacimleri yön vermektedir. Çip hacimleri istikrarlı bir şekilde artıkça çip test cihazlarına yönelik talep de artmıştır.

Ev elektronikleri, cep telefonları ve otomobil gibi son kullanıcı ürünlerinde bellek cihazlarının kullanımının ciddi şekilde artığını düşünecek olursak bellek test cihazlarının ATE alanındaki en büyük alt segmenti oluşturması şaşırtıcı değildir.

Pazar Trendleri ve Dinamikleri

Aşağıdakiler, ATE alanındaki pazar trendlerini ve dinamiklerini belirler:

 • ATE satıcıları, ani yükseliş ve düşüş döngüsüne bağlı olarak çalışır
 • Test ekipmanı siparişleri:
  • Sermaye kullanım oranları, sermaye ekipman siparişlerini belirler
   • Müşteriler teknolojiyi, düşük arıza oranlarını (yani ekipman güvenilirliği) ve sistemleri zamanında devreye alma özelliklerini satın alır
  • Cihaz üreticilerinin çip hacimlerinin geleceği hakkındaki görüşleri
 • En önemlisi test sürelerini azaltmaktır; daha düşük test süreleri, daha fazla cihazın test edilmesini sağlayarak daha yüksek gelir getirir
 • Her müşterinin kendi test yöntemi vardır; bu da yüksek çeşitlilik/düşük hacim modeliyle çalışan iş süreçlerine kapı açar (yüksek hacimli olan bellek pazarı hariç)
 • Müşteri istekleri:
  • Mevcut sistemlerin yatırım getirisini (ROI) uzatmak - sahada yükseltme ihtiyacı
  • Her gün farklı teknolojileri test etmek - sistemde esneklik ihtiyacı
 • ATE satıcılarının kısıtlı bir müşteri tabanı vardır (dünya genelinde yalnızca 25 büyük bağımsız cihaz üreticisi ve 10 bağımsız test merkezi)
 • ATE satıcıları, sistemlerin geliştirmesini bir "öğretici" müşteriye bağlamak ve nihayetinde çok sayıda "üretici" müşteriye yapılacak satışlardan faydalanmayı denemektedir

Genel Test

Genel Test

Genel amaçlı test alt segmenti çok çeşitlidir ve osiloskoplar, sinyal üreticileri, otomotiv tanı ekipmanları ve yayın video test cihazlarını içerir. Bu çeşitliliği sebebiyle, genel amaçlı test alt segmentinin başarısı geniş bir son kullanıcı pazarına bağlıdır ve yalnızca genel yüksek teknoloji pazarını izlemek olarak karakterize edilebilir.

2014 yılındaki yaklaşık 5 Milyar ABD Doları tutarındaki pazar büyüklüğüyle GP Test pazarı ortalama %3 YBBO'luk bir büyüme göstermektedir.

Genel Amaçlı Test Sistemleri

 • Osiloskoplar
 • Spektrum Analiz Cihazları
 • Sinyal Üreticileri
 • Mantık Analiz Cihazları
 • Rastgele Dalga Formu ve Fonksiyon Üreticiler
 • Çoklu ölçüm cihazları
 • Ağ Analiz Cihazları

Pazar Trendleri ve Dinamikleri

Aşağıdakiler, genel amaçlı test pazarındaki pazar trendlerini ve dinamiklerini belirler:

 • Oldukça bölünmüş bir pazar segmenti
  • Çok geniş kapsamda test ve ölçüm ihtiyaçlarına sahip çok geniş bir müşteri grubu
  • Nokta/özel çözümler sunan çok sayıda test çözümü satıcısı
 • Test satıcıları çözümlerini modüler bir yaklaşıma taşımaktadır:
  • PXI/AXI tabanlı Modüler Cihaz form faktörüne giden süreçte verilebilecek örnekler mantık analiz cihazları ve osiloskoplardır.

Test ve Ölçüm Çözümü Referans Bağlantıları

Additional Resources

Need Help with Your FPGA Design?

Collaborate with Intel on your next project.

Contact us

Intel® FPGA Industry Applications

Learn how to leverage these application solutions to help meet your design challenges.

View all applications

Intel® FPGA and Programmable Devices

Learn how these powerful devices can be customized to accelerate key workloads and enable design engineers to adapt to emerging standards or changing requirements.

View all devices