Erişilebilirlik

Sürdürülebilir erişilebilirlik kültürünü yönlendirmeye, engelleri ortadan kaldırmak, inovasyonu teşvik etmek ve tüm insanların potansiyellerine ulaşmaları için güçlendirmek için teknolojiyi benimsemeye odaklanıyoruz.

Kurumsal Erişilebilirlik Direktörümüzün Mesajı

Intel, erişilebilirlik kültürünü benimser. Her Intel çalışanını cesur olmaya ve mümkün olduğunu düşündükleri şeylerin ötesine korkusuzca odaklanmaya davet ediyoruz. Özel gereksinimli bireyler iş gücümüze ve ekonomimize önemli değer katmaktadır. Intel, teknolojinin geleceğini şekillendirmek için o geleceğin temsilcileri olmamız gerektiğine inanıyor.

Kurumsal Erişilebilirlik Direktörü olarak engellerden kurtulmaya yönelik teknolojiyi benimseyerek, inovasyonu teşvik ederek ve tüm insanların potansiyellerini tam olarak yerine getirmelerini sağlayarak sürekli bir erişilebilirlik kültürü yaratmaya yönelik girişimimize öncülük etmekten heyecan duyuyorum.

Yeni teknolojiler dünyamızı baştan yaratmaktadır. İş yerimizin ve günlük yaşamımızın daha büyük bir parçası haline gelen bu yeni teknolojileri engelli kişiler de dahil olmak üzere herkese erişilebilir kılmalıyız. Modern erişilebilir iş yeri ve organizasyon kültürünü şekillendirmeye yardımcı olmak için hepimiz değişimin parçası olabiliriz.

Kısa bir süre önce, işitme kaybı yaşayan insanların engelleri aşmasına yardımcı olmak ve engelli diğer kişilerin yalnız olmadıklarını bilmelerini sağlamak için kendi hikayemi paylaştım. Hikayelerimizi paylaşarak psikolojik açıdan güvenli bir ortamı teşvik ediyor, bireylerin daha fazla etkileşimde bulunmalarını ve daha üst düzeyde katkıda bulunmalarını sağlıyoruz. Sonuç olarak dilimizi değiştirebilir, iş yerimiz ve toplumumuzdaki toplumsal damgalara son verebiliriz.

Herkesi, özellikle de engelli olanları korkusuz olmaya davet ediyorum ve her halimizi apaçık bir şekilde kucaklıyorum. Birlikte geleceği şekillendirmeye yardımcı olabiliriz!

Amy Warner

Kurumsal Erişilebilirlik Direktörü

Erişilebilir Teknoloji İnovasyon Programı

Intel'in Erişilebilir Teknoloji İnovasyonu programı, tümüyle erişilebilir ve kapsayıcı bir dijital gelecek yaratma hedefine doğru kapsayıcı bilgi işlem deneyimlerini desteklemektedir.

Engelli bireyler için teknoloji bariyerlerini kaldırmak ve hızla genişleyen dijital dünyamıza eşit erişim sağlamak için kapsayıcı araştırma ve tasarım uygulamalarıyla başlıyoruz.
Erişilebilir teknoloji inovasyonuna ilişkin yaklaşımımız hakkında daha fazla bilgi edinmek için Bize Ulaşın.

Intel, Erişilebilirlik Kültürünü Benimser


Adam Munder

Geliştirme mühendisi | Ocotillo, Arizona

İşitme engelli Adam Maler yenilikçi mühendislik çözümleri ve teknoloji geliştirme de dahil olmak üzere yeni modül/robot onarım prosedürlerini araştırdığı, geliştirdiği ve uyguladığı Intel Module Onarımı (IMR) bölümünde geliştirme mühendisi olarak çalışmaktadır. Adam kısa bir süre önce Intel deneyimini Seek the World'ten Calvin Young ile paylaştı. İşitme engelli bir gezgin olan Young, küresel sağır topluluğunu başkalarıyla bağlantı kurmaya ve dünyayı gezmeye teşvik etmek amacıyla eğitmek, ilham vermek ve cesaretlendirmek için Seek the World'ü kurdu.

Videoyu izleyin

Alfred Teoh Siang Huat

BT Müdürü, Agile/Scrum ürün sahibi | Penang, Malezya

Bende spina bifida var. Doğumdan beri belden aşağım felç ve o zamandan beri tekerlekli sandalyeye bağlıyım. Ancak engelimin iş hayatıma engel olmasına izin vermiyorum.

Ağustos 2005'te Intel'e katıldım. O zamanlar ilk işim çalışanların sorunlarını telefonda çözmelerine yardımcı olan BT'nin Teknik Destek Merkezi'nde çalışmaktı. On dört yıl sonra hala BT'de en sevdiğim şeyi yapıyorum ve alanının en iyisi BT çözümü ve desteği aracılığıyla iş becerilerine ve Intel'in başarısına katkıda bulunuyorum. Artık BT Scrum ekibini yöneten bir Agile/Scrum Ürün Sahibiyim.

Beni tekerlekli sandalyede ilk kez gören çoğu kişi hemen yardım teklif ediyor. Çok minnettar olduğum bir jest bu. Ayrıca son on dört yıl içinde iş yerimin erişilebilir ve engelli dostu olması ve kariyerimde eşit fırsatlar elde etmem konusunda destek sağlayan Intel Malezya'nın yönetiminden de çok memnunum.

Engelli çalışanlara nasıl davranılması gerektiği konusunda tavsiyem var mı? Bu çok kolay, bedenen sağlam bir çalışandan farklı davranmayın. Bana yaklaşmaktan korkmayın ve lütfen bana farklı davranmayın. Tekerlekli sandalyede olmam ve engelli dostu olmayan yerlerde bazı zorluklar yaşamam dışında kimseden farklı değilim. Ön yargısız ve eşit davranarak hepimiz Intel'e katkıda bulunmadaki rolümüzü yerine getirebiliriz. Doğru yeteneklere ve destek sistemine sahip herkesin başarılı olabileceği şirket ve toplulukta ilerleme kaydedebiliriz.

Marco Brenes

Mühendislik Bölgesi Yöneticisi | Kosta Rika

Son 17 yıldır Obsesif Kompulsif Bozukluk ile yaşıyorum. OCD hastalığım bir eş, ebeveyn ve Intel çalışanı olarak ilk yıllarımda bir anda ortaya çıktı. Bu ani değişiklik hayatımı zorlaştırmakla kalmadı, ne olduğunu bilemediğim için ailemi de güç durumda bıraktı. Kötü şeylerin olacağına dair bu düşünceleri neden sürekli yaşadığımı anlamama yardımcı olacak çok az bilgi vardı elimde.

OCD ile yaşamak her gün uğraşmam gereken bir şeydi. İlerlemesini engellemek için yıllar içinde öğrendiğim teknikleri kullanmalıyım. Ailesinde buna benzer bir durum yaşayan bir iş arkadaşım olduğu için şanslıydım. Doğru yardımı almama yardımcı oldu. Hikayemi anlatmaya açık olmak kolay bir adım değildi. Genellikle akıl sağlığı ile ilişkili damgalanmaktan korktum. Aklımdan birçok soru geçti: "İşteki insanlar şimdi hakkımda ne düşünecek? Bu durum gelişmemi etkiler miydi? Arkadaşlarım bana nasıl bakacak?"

Fark yaratmak istediğim için bu konuda açık olma kararı aldım. Başkaları için hazır olmak istiyorum. Benzer sağlık sorunları yaşayan insanların yalnız olmadıklarını ve yardım almanın, soru sormanın ve paylaşmanın birçok yolu olduğunu bilmesini istiyorum. Intel, açılmam ve hikayemi paylaşmam için psikolojik olarak güvenli bir ortam yarattı.

Bildirimler ve Uyarılar

*Diğer adlar ve markalar başkalarının mülkiyetinde olabilir.