Zeka ile Uç Bulut Teknolojilerini Bir Araya Getirin

Gerçek zamanlı analizler sunan yeni bir zeka katmanıyla işletmenizde dönüşüm sağlayın.

Uç Bulut Bilişime Genel Bakış:

  • Uç bulut, analiz ve yapay zekayı bunlara ihtiyaç duyan kişilere ve işlemlere yaklaştırmak için mikro veri merkezi olarak görev gören bir uç sunucuda barındırılır.

  • Çoğu işletme, gerçek zamanlı yanıtlar ve deneyimler için bir araya getirilen bulut bilişim ve uç kullanımlardan faydalanır.

  • Intel ile özgün ekipman üreticisi (OEM), sistem ve entegratör ekosistemimiz ve bağımsız yazılım satıcıları (ISV'ler), ihtiyaç duyulan her yerde uç bulut teknolojisinin hızlıca kullanıma alınmasını sağlar.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Uç bulut, bulutun kullanım rahatlığını ve erişilebilirliğini verilerin oluşturulduğu ve uygulandığı yere yaklaştırır. İşletmeler verileri uçta toplayarak, depolayarak ve işleyerek hızlıca önemli analizlere erişebilir ve harekete geçebilir.

Uç Bulut Nedir?

Uç bilişim, her ölçekte işletme için inanılmaz bir dönüşüm sağlıyor. Günümüzde işletmeler, gecikmeye duyarlı uygulamalar gibi belirli iş yükleri için uç bilişim ile bulut bilişimi geliştiriyor.

Uç bulut bilişim, bulun kullanım kolaylığını uç ağlara taşır. Uç bulut ortamları, veri merkezine bağlantıyla mümkün olandan daha hızlı şekilde veri depolayan, analiz eden ve işleyen mikro veri merkezleri tarafından barındırılır.

Uç Bulut ve Veri Merkezleri

Bulut hizmetleri genellikle büyük ölçekli veri merkezlerinde yürütülür. Bunlar arasında, tesiste bulunan altyapılar tarafından barındırılan özel bulut ortamları olabileceği gibi Amazon Web Services, Google Cloud veya Microsoft Azure gibi sağlayıcıların sunduğu genel kullanıma açık bulut hizmetleri de bulunur.

Bulut bilişim, kaynakların yoğun kullanıldığı veri işleme ve yapay zeka eğitimi gibi iş yüklerinde çok iyi performans sergilerken verilerin veri merkezine gidip geri gelmesi gereken bazı iş yükleri için gecikme sorununa yol açar. İşletmeler çoğu durumda gerçek zamanlı zekayı uç bilişim ile arşivleyebilir.

Uç bulut stratejisi, akıllı uç düğümlerini yerel kaynaklara, ekipmana ve cihazlara daha yakın konumlandırması ve yazılımın hizmetleri genel kullanıma açık bulut hizmetlerine benzer şekilde sunması üzerine kuruludur.

Uç Bulutun Avantajları

Uç bulut birçok benzersiz avantaj sağlar:

Avantajlar

Yakınlık

Uç teknoloji, hassas veya özel mülkiyetteki bilgileri kaynağa daha yakın tutar ve veri yerelleştirme yasalarına uyumluluk sağlar.

Maliyet

Büyük ölçekli veri aktarımı için bant genişliği maliyeti yüksektir. Bilişimi uca taşımak bu maliyetleri azaltır.

Gerçek Zamanlı Analizler

5G veya ağ bağlantısı ne kadar hızlı olursa olsun büyük veri hacimlerini uzak mesafelere aktarmak zaman alır. Uç bulut, gerçek zamanlı bilgilere bağlı olan uç uygulamalar için gecikme süresini azaltır.

Uç bulut kullanımı örneklerinden biri, görsel deneyimlerin sunulmasıdır. Canlı yayın hizmetleri, bulutta oyun ve diğer görsel iş yükleri giderek daha da yaygınlaşıyor. Bu iş yüklerini sağlamak için bulut ve iletişim hizmet sağlayıcıları iş yüklerini uç ağa taşıyor. Mikro veri merkezlerinde barındırılan uç bulut hizmetleri, mükemmel müşteri deneyimleri için gecikme süresinin düşürülmesini sağlayarak bu görsel iş yüklerini destekler.

Uç Sunucular

Uç sunucular, uç bulut için bilişim gücü sağlayarak mikro veri merkezleri olarak görev görür.

Genellikle tipik bir sunucu olarak görünseler de birçok farklı form faktör mevcuttur. Örneğin sağlamlaştırılmış bir dizüstü bilgisayar, amaç odaklı bir uygulama veya yerleşik yapay zeka özellikli sağlam bir uç cihaz uç sunucu olarak görev görebilir.

Uç Sunucu ve Kaynak Sunucu Karşılaştırması

Müzik, video veya interaktif oyun siteleri gibi yayın akışı içerikleri olan işletme modellerine yönelik içerik aktarma ağı (CDN), içeriği son kullanıcılara yakınlaştırmak için kaynak ve uç sunucu avantajlarını bir araya getirir.

Uç Ağ Mimarisi

Uç ağ kullanımları, belirli ihtiyaçlar için optimize edilmiş birden çok katman, farklı sunucu güvenliği yaklaşımları ve çeşitli uç cihazları içerebilir.

Akıllı kameralar gibi uç cihazlar; kullanıcılara, ekipmana veya hizmet ettikleri işletme faaliyetine fiziksel olarak olabildiğince yakın uç bilişimin "ön cephesi" olarak görev görür. Uç sunucular ve kaynak sunucular, ikinci uç bilişim katmanı sağlar. Yerel sistemler ve merkezi işletme kaynakları arasında bir aracı olarak işlev görür. Birincil veri merkezi, fiziksel uç noktadan daha uzakta bulunan başka bir katman olarak işlev görür.

Şirketler, bilişim birimini doğru katmana yerleştirerek kaynaklarını en iyi şekilde kullanabilir ve daha başarılı Nesnelerin İnterneti (IoT) tasarımları yapabilir. Örnek olarak bir dijital güvenlik sistemine bakalım. Uçta bulunan akıllı kameralar, hareketleri gerçek zamanlı olarak algılayabilir ve bir uyarı oluşturabilir. Yakında bulunan bir uç sunucu bu verileri işleyip hareketin tehdit oluşturup oluşturmadığını belirleyebilir. Bulut, işletmenin çevresel kalıpları anlaması için verileri uzun süreli olarak depolayıp analiz edebilir.

Uç bulut çözümleri, veri toplama ve analiz işlemlerini kaynağa yakınlaştırarak uygulamaya konulabilir işletme verileri ve daha iyi müşteri deneyimleri sağlar.

Uç Bulut İçin Intel® Teknolojisi

Intel® ürünleri ve teknolojileri, ihtiyacınız olan her yerde veri işleme, depolama ve bağlantısıyla verilerin uçtan buluta taşınmasını sağlar. Güçlü OSM, ISV ve sistem entegratörü ekosistemimizle ve yüksek performanslı, sunucu seviyesinde işlemcilerle müşterilerimizin uç bilişim ve uç bulut stratejilerini kullanıma almasına yardımcı oluyoruz.

Ölçeklenebilir Intel® Xeon® İşlemciler

Yüksek performanslı uç sunucular gibi Intel® Xeon® Ölçeklenebilir işlemciler; uç bilişim ortamlarını veya çeşitli iş yüklerini desteklemek için ölçeklebilirlik, hız ve güvenilirlik sunar. Ayrıca 2. Nesil Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemciler; verileri hızlıca depolamak ve işlemek, maliyetleri düşürmek ve uç bilişim için yüksek sanal makine yoğunluğu sağlamak üzere yapay zeka uygulamalarını ve Intel® Optane™ DC sürekli belleği hızlandırmak için Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) teknolojisi sunar.

Depolama ve Ağ

Hızlı içerik aktarımı için uç sunucuların "sıcak" ve "ılık" verileri hızlıca depolaması ve bu verilere hızlıca ulaşması gerekir. Intel® Solid State Sürücüler, maliyet verimliliğini geliştirirken veri depolamanın optimize edilmesine yardımcı olur. Hızlı ve güvenilir veri erişimi için Intel® Optane™ DC SSD'ler oldukça yüksek yanıt hızı sunar ve oldukça öngörülebilirdir. Intel® 3D NAND SSD'ler; sabit disk sürücülere kıyasla gelişmiş performans, yoğunluk ve güvenilirlik sağlar; böylece eski sabit disk temelli depolama çözümleri için etkili bir alternatif sunar.

Ayrıca Intel® Ethernet Ağ Adaptörleri, Denetleyicileri ve Aksesuarları, ağınızda veri hareketini hızlandırmak için etkisi kanıtlanmış özellikler sunar.

Intel İş Ortağı Çözümleri

Intel® Ağ Geliştiriciler Uç Ekosistemi; geniş ISV, çözüm sağlayıcı ve OEM ekosistemimizin bir parçasıdır. Bu sağlayıcılar; uç ağ ve bulut ortamları için test ve optimize edilmiş çözümlere erişimi geliştirerek uç odaklı teknolojilerin geliştirilmesini ve kullanıma alınmasını hızlandırır.

Ayrıca Intel® IoT Market Ready Çözümleri (Intel® IMRS), herhangi bir sektörde işletmenizi geliştirmek için şirketlere uçtan uca bilişim çözümleri sunar

Intel® Veri Merkezi Geliştiricileri, müşteri ihtiyaçlarına yönelik veri merkezi çözümlerini ve teknolojilerini optimize etmek için küresel bir sağlayıcı ağı oluşturur.

Uç Bulut Güvenliği

Uç teknolojiler ve bu teknolojilerle ilişkili bağlı cihazlar, işletmeyi ve kullanıcı verilerini korumalıdır. Güvenlik ihlalleri hassas verileri tehlikeye atabilir ve ticaret sırlarını ya da diğer tescilli şirket bilgileri açısından risk oluşturabilir. Bu ihlaller iş süreçlerini kesintiye uğratabilir, hatta faaliyetleri tamamen durdurabilir. Veri ihlalleri ayrıca yüksek tutarda para cezalarına yol açabilir ve işletmeye duyulan müşteri güvenini sarsabilir.

Intel ürünleri, potansiyel saldırılardan korunmaya yardımcı olacak silikon özellikli güvenlik teknolojileri sunar.1 Bu teknolojiler; uç, uç noktası, veri merkezi, bulut ve ağ ortamlarını kapsayan ürün serilerinden oluşan güvenli bir zemin oluşturur. İşletmeler genel bir güvenlik yaklaşımıyla kolaylaştırılmış kullanıma alma ve entegrasyonda avantajları sağlayabilir.

Her Yerde Akıllı Teknoloji

Intel, iş ortağı ekosistemimizle uç bilişim, IoT, 5G ve yapay zeka için işletmelere geniş kapsamlı teknolojiler sunar. Sonuç olarak işletmeler; uçta, bulutta veya ikisinin arasında herhangi bir platformda, en yüksek değeri sunacağı yerde akıllı teknolojiler sunar.

Bildirimler ve Uyarılar

Intel, insan haklarına saygı gösterme ve insan haklarının kötüye kullanımından kaçın taahhüdünde bulunur. Bkz. Intel Küresel İnsan Hakları İlkeleri. Intel ürün ve yazılımlarının, yalnızca uluslararası olarak tanınmış insan haklarını ihlal etmeyecek veya bu hakların ihlaline katkı sağlamayacak şekilde kullanılması amaçlanmıştır.

Optimizasyon Uyarısı: Intel'in derleyicileri, Intel® mikroişlemcilere özgü olmayan optimizasyonlarda, Intel markalı olmayan mikroişlemciler için aynı derecede optimizasyon sağlayamayabilir. Bu optimizasyonlar, SSE2, SSE3 ve SSE3 yönerge setlerini ve diğer optimizasyonları kapsar. Intel, Intel tarafından üretilmeyen mikroişlemcilerde uygulanan herhangi bir optimizasyonun kullanılabilirliğini, işlevselliğini ya da verimliliğini garanti etmez. Bu üründeki mikroişlemcilere bağlı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemcilerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Intel® mikromimarisine özgü olmayan bazı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemciler için ayrılmıştır. Bu uyarı kapsamında yer alan özel yönerge setleri hakkında daha fazla bilgi almak için uygun ürün Kullanıcı ve Başvuru Kılavuzlarına başvurun. Bildirim Revizyonu #20110804

Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına bağlıdır ve donanım, yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Performans, sistem yapılandırmasına bağlı olarak değişir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak suretle güvenli olamaz. Daha fazla bilgi için sistem üreticinize veya bayinize danışın ya da intel.com.tr adresini ziyaret edin.

Anlatılan maliyeti azaltma senaryoları, belirli bir Intel® işlemcili ürünün, belirtilen durumlarda ve yapılandırmalarla, ileride maliyetleri nasıl etkileyebileceğine ve maliyet tasarrufu sağlayabileceğine örnekler vermeyi amaçlamaktadır. Koşullar değişebilir. Intel, herhangi bir maliyet ya da maliyet düşüşü garantisi vermez.

Intel, Intel logosu ve diğer Intel markaları, Intel Corporation veya bağlı kuruluşlarının ticari markalarıdır.

Diğer adlar ve markalar başkalarının mülkiyetinde olabilir. 

© Intel Corporation

Ürün ve Performans Bilgileri

1Hiçbir bilgisayar sistemi tamamen güvenli olamaz. Daha fazla bilgi için sistem üreticinize veya bayinize danışın ya da intel.com.tr adresini ziyaret edin.