Her Yerde Akıllı Teknoloji

İşletmeleri, sektörleri ve hatta toplumları şimdiye kadar yalnızca hayal ettiğimiz başarılara taşıyabilecek dönüştürücü içgörü dalgaları oluşturuluyor.

Uçtan Buluta İçgörü

İşletmeler, verimlilik ve ölçekleme için uzun zamandır bulut bilgi işlem kullanıyor. İş yerinde bulunan sunucular, ağ geçitleri, akıllı ve bağlantılı uç noktalar artık yeni fırsatlar yaratıyor. Uç bilgi işlem ile işletmeler, veri taşıma maliyetinin ve karmaşıklığının üstesinden gelebilir ve yeni veri akışlarından yararlanabilir.

Uç Bilgi İşlem Nedir?

Günümüzün iş modellerinde genellikle coğrafi olarak dağılmış şubeler, üretim tesisleri, perakende satış yerleri veya servisler bulunur. Uç bilgi işlem sistemleri; uç sunucuları, Nesnelerin İnterneti (IoT) uç cihazları ve veri işlemeyi kaynaklara nerede en çok ihtiyaç duyulduğuna göre birçok farklı noktaya taşır. Sonuç olarak işletmeler; analizleri, medyayı ve ağ iş yüklerini bütünleştirebilir ve bunları bu kaynaklara ihtiyaç duyan kişilere ve süreçlere yakınlaştırarak işlemleri ve deneyimleri dönüştürebilecek gerçek zamanlı içgörüler sağlayabilir.

Uç Bilgi İşlemin Avantajları

Akıllı uç teknolojisi, işletmelere işlerine dair daha doğru bir görüş sağlar ve yeni deneyimlere teşvik eder. Intel'in sunduğu yapay zeka ve 5G teknolojileri, uç verilerden hiç olmadığı kadar akıllıca yararlanıyor ve cihazlara daha önce mümkün olmayan şekillerde ve yerlerde görme, öğrenme ve karar verme yeteneği kazandırıyor. Bağlantılı cihazların ürettiği veri hacmi hızla arttıkça bu teknolojiler daha önemli hale gelecektir.

Dağıtılmış uç bilgi işlem verileri yerel olarak toplayıp analiz ettiği için birçok avantaj sunar.

Veri Konumunu ve Gizlilik İhtiyacını Karşılar

Uç ve merkezi veri ambarı arasında hassas verilerin veya mülkiyet hakkı bilgilerinin aktarımı potansiyel güvenlik risklerini ortaya çıkarır. Uç bilgi işlem verilerini kaynakta veya kaynağın yakınında tutarak bilgilerin ve IP'nin güvenliğini sağlar ve veri konumu düzenlemelerine uyumluluk gösterir.

Aktarma Maliyetlerini Azaltır

Her zamankinden daha fazla bilgi üreten cihazlarla buluta geniş ölçekli veri aktarımı için bant genişliği maliyeti artar. Uç bilgi işlem ile işletmeler, hangi verilerin buluta gönderileceğini stratejik olarak seçebilir.

Gerçek Zamanlı Sonuçlar İçin Oldukça Düşük Gecikme Süresi Sağlar

Son olarak, ağ veya 5G bağlantısı ne kadar hızlı olursa olsun, verileri uzak mesafelere aktarmak zaman alır. Gerçek zamanlı bilgilere bağlı olan sistemlerde birkaç saniye bile başarıyı veya başarısızlığı belirler. Uç bilgi işlem gecikme süresini azaltarak daha hızlı yanıt veren sistemler sağlar.

Karmaşıklığı Giderin

Daha fazla cihaz daha fazla veri üretirken mevcut altyapılar, bant genişliği kısıtlamaları ve organizasyonel engeller yararlı içgörüler sağlamanın önünde durur. Ayrıca herkese uyan tek boyutlu bir çözüm yoktur. Farklı uygulamalar farklı türde bilgi işlem ve bağlantı özellikleri gerektirir ve bu uygulamaların çeşitli uyumluluk ve teknoloji standartlarını karşılaması gerekir.

Her yerde akıllı teknoloji sağlamanın sırrı seçenekler, esneklik ve etkili işbirliği sunmaktır.

Değerlendirilmeyi Bekleyen Uç Teknolojisi Fırsatı

33 ZB'den 175 ZB'ye

Dünyadaki verilerin 2025'e kadar 5 kattan fazla artması beklenmektedir.1

Uçta 90 ZB

Bu verilerin yüzde 50+ kadarının uçta üretileceği tahmin edilmektedir.1

150 Milyar Uç Cihaz

Gerçek zamanlı veri işlemenin 10 kat kadar büyümesi beklenmektedir.1

Uç Cihazlar İçin Intel® Teknolojileri

Uç ortamlarda çalışmak üzere tasarlanan akıllı cihazlar farklı senaryolarda çalışmak üzere farklı şekillerde bulunur; örneğin, kameralar, drone'lar, bilgisayarlar, dijital tabelalar. Cihazlar topladıkları verileri işlemek için genellikle yerleşik teknolojilere sahiptir. Cihazlara akıllı teknoloji ve analiz özellikleri tanıtıldığında uç dağıtımlar neredeyse anında anlamlı bilgiler sağlar.

Daha fazla bilgi edinin ›

Akıllı Teknoloji Hayatla Buluşuyor

Günümüzde Intel® mimarisi tabanlı çözümler, akıllı teknolojileri uçtan buluta taşıyarak çeşitli sektörlerdeki işletmelere güç sağlar. Bu çözümler mevcut iş akışlarını geliştirir ve şirketlerin yeni hizmetler ve müşteriyle etkileşim modelleri konusunda yeniliğe gitmesini sağlar.

Sağlık

Modern hastanelerde IoT cihazları hastanın sağlığını ve yaşamsal bulgularını olağanüstü doğrulukla izler. Cihazlar anormal kalp ritmi gibi bir anomali algıladığında sistem tıbbi personeli uyarabilir.

Nasıl yapıldığını keşfedin

Endüstri

Fabrikada bulunan yapay zeka özellikli bilgisayarla görü sistemleri, anomalileri algılamak ve işçi güvenliğini geliştirmek için çalışma ortamındaki değişiklikleri hızlıca algılayabilir.

Okumaya devam edin

Perakende

Perakende mağazalarında bir arada bulunan IoT cihazları, kameralar, yapay zeka ve uç bilgi işlem karmaşık görevleri yürütebilir. Örneğin, müşteri faaliyetlerini yorumlayarak satışları artırmak için çalışanlara ürünleri hangi raflarda stoklamaları gerektiğini söyler.

Keşfedin

Görsel Bulut ve Medya

Büyüyen görsel bilgi işlem ve medya iş yükleriyle bulut hizmet sağlayıcıları, iletişim servis sağlayıcıları ve işletmeler, içerik kullanımını ve diğer görsel deneyimleri desteklemek için bilgi işlem kaynaklarını uçtan buluta nasıl taşıyacaklarını yeniden değerlendirmektedir.

Nasıl olduğunu görün

Uç ve Bulut Bilgi İşlem

Uç ve Bulut Bilgi İşlem

Birçok senaryoda dağıtılmış uç tabanlı bilgi işlem öne çıkarken bulut bilgi işlem hala önemli bir rol oynamaktadır. İşin doğrusu, uç ve bulut teknolojisi birbirini tamamlar.

Bulut bilgi işlem ve veri merkezleri, gerçek zamanlı içgörüler gerektirmeyen veri depolama ve bilgi işlem iş yükleri için mükemmel destek sağlar. Örneğin bir şirket uzun süreli veri işlemeyi ve analizleri ya da yapay zeka eğitimi gibi kaynakların yoğun olduğu iş yüklerini taşımak için bulut bilgi işlemi kullanmayı tercih edebilir.

Ancak bulut ve uç cihazlar arasındaki bağlantıların gecikme süresi, gerçek zamanlı içgörülere ihtiyaç duyulan kuruluşlardaki senaryolarda bulut bilgi işlemi kullanışsız kılar. Böyle durumlarda uç bulut stratejisi benzersiz bir değer sunar.

Uç bulut hakkında okuyun ›

Bulut bilişimi keşfedin ›

Uç Noktada Yapay Zeka

Uçta Yapay Zeka, Intel Teknolojili

Intel'in uç yapay zeka için geniş donanım ve yazılım portföyü; çeşitli performans, güç ve fiyat gerekliliklerini karşılayan güçlü bir seçenek sunar. Böylece herhangi bir pazarda neredeyse her kullanım alanında fayda sağlar.

Uç yapay zekayı keşfedin ›

Uç ve 5G Ağı

5G ve Uç: Devrim Yaratan Birliktelik

5. nesil mobil ağ (5G) bağlantı alanında devrim yaratma vaadinde bulunuyor. Daha fazla cihazdan daha hızlı ve daha düşük gecikme süreli veri aktarımı sağlayan 5G, uç bilgi işlem sunar ve ihtiyaç olduğunda stratejik olarak dağıtılan depolamanın ve hizmetlerin yanı sıra akıllı teknoloji ile analizi bir araya getirir.

Güçlü uygulamaların IoT, yapay zeka ve 5G teknolojilerinin bir araya gelerek ortaya çıkması beklenir. Devrim yaratan yeni kullanım şekilleri arasında kişiselleştirilmiş gerçek zamanlı alışveriş, gerçekçi etkileyici ortam, artırılmış gerçeklik ve otomatik robot bilimleri bulunur.

Okumaya devam edin ›

Intel Teknolojili Çözümler

Intel Akıllı Uç Ekosistem Sunar

Intel'in eksiksiz donanım, yazılım ve ağ çözümleri teklifi, uçtan buluta kadar her yerde akıllı teknoloji sunmaya yardımcı olur. Ekosistemimiz, devrim niteliğindeki çözümler konusunda kurumsal müşterilerle işbirliği için global geliştirici ağını ve teknoloji sağlayıcılarını bir araya getirerek uçta çeşitli ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olur.

Intel; bilgi işlem, yazılım ve geliştirici araçlarından oluşan benzersiz portföyü ile mevcut ve ortaya yeni çıkan uç iş yükleri için optimize edilmiş diğer teknolojileri sunar. İş ortağı Intel olan işletmeler, uygulamaya hazır ve eşsiz nitelikte ölçeklenebilir çözümler seçkisine erişim sahibi olur.

Çözümleri keşfedin ›

Daha Fazla Akıllı Uç Kaynağı

Intel portföyünün ve ekosisteminin uçta yapay zeka da dahil uç çözümlerini geliştirme ve dağıtmada size nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.

Nesnelerin İnterneti

IoT cihazları, uçta daha hızlı ve akıllı veri toplama imkanı sunar.

Daha fazla bilgi edinin

Uç Bilgi İşlem Avantajları

Akıllı uç dağıtımları birçok şekilde işletmenizi geliştirmenize yardımcı olur.

Videoyu izleyin

Görüntü İşleme Nedir?

Görüntü işleme, nesneleri tanımak ve bu bilgileri akıllı bir şekilde kullanmak üzere video ve görüntüleri analiz etmek için derin öğrenmeyi kullanır.

Okumaya devam edin

OpenVINO™ Araç Kitinin Intel® Dağıtımı

Bu araç kiti, performansı optimize ederek görüntü ve derin öğrenme uygulamalarını kolaylaştırmaya ve dağıtmaya yardımcı olur.

Daha fazla bilgi edinin

Bildirimler ve Uyarılar

Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına bağlıdır ve donanım, yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak suretle güvenli olamaz. Daha fazla bilgi için sistem üreticinize veya bayinize danışın ya da intel.com.tr adresini ziyaret edin.

Anlatılan maliyeti azaltma senaryoları, belirli bir Intel® işlemcili ürünün, belirtilen durumlarda ve yapılandırmalarla, ileride maliyetleri nasıl etkileyebileceğine ve maliyet tasarrufu sağlayabileceğine örnekler vermeyi amaçlamaktadır. Koşullar değişebilir. Intel, herhangi bir maliyet ya da maliyet düşüşü garantisi vermez.

Intel, Intel logosu ve diğer Intel markaları, Intel Corporation veya bağlı kuruluşlarının ticari markalarıdır.

© Intel Corporation

Ürün ve Performans Bilgileri

1IDC Raporu: Uçtan merkeze dijitalleşen dünya (Kasım 2018).