Ağınızı Geleceğe Hazırlayın

Yeni uç uygulamaların ihtiyaç duyduğu özellikleri sunabilmek için ağ ucunu şimdi kurun.

Ağ Ucu Hakkında Önemli Konular

 • Ağ ucundaki fiziksel veya yazılım tabanlı altyapı aracılığıyla bilgi işlemi verilerin oluşturulduğu veya hizmetlerin sunulduğu noktaya taşımak sistem performansını optimize etmeye ve eyleme geçirilebilir bilgilerin neredeyse gerçek zamanlı sağlanmasına yardımcı olabilir.

 • İletişim alanında yeni ve gelecekteki kullanımlara yönelik özellikleri sunmak için uçta ağ altyapınızı kurmanızın tam zamanı.

 • Intel; maliyet, performans ve pazara girme süresine yönelik ihtiyaçlar karşılamak üzere ağ ucu altyapısı için eksiksiz bir silikon, yazılım ve araç paketi sunar.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Kuruluşlar; medya akışından endüstriyel robotlara ve akıllı trafik yönetimine kadar yeni ve gelişen kullanım alanlarının artan taleplerini karşılamak ve en yüksek kalitede hizmet sunmak için çevik, ölçeklenebilir ağlara ihtiyaç duyar. Bilgi işlemi verilerin oluşturulduğu ve tüketildiği noktanın yakınına, yani ağ ucuna itmek, gelir kaynağı fırsatları ve operasyonel tasarruflar için ihtiyaç duyduğunuz hızlı ve eyleme geçirilebilir bilgileri sunar.

Çevik Ağ Ucunun Değeri

Hizmet sağlayıcıları; rekabetçi ve farklılaştırılmış hizmet sunma, günümüzün veri bakımından yoğun ve gecikmelere karşı hassas uygulamalarının performans taleplerini karşılama ve yarının inovatif hizmetlerini sunmak üzere gelişen standartlara hızlıca uyum sağlayacak şekilde kendilerini konumlandırma gibi zorlu görevlerle karşı karşıyadır.

Temelde konsolide bulut bilgi işleme ve veri depolama modeline ya da sabit işlevli fiziksel altyapıya dayalı mevcut ağlar, günümüzün kullanım alanlarının gerektirdiği neredeyse gerçek zamanlı yanıt hızını ekonomik şekilde sunmakta güçlük çekmektedir. Bu ağlar, sayılarının 2022 yılı itibariyle 50 milyara ulaşması beklenen ve hızla artan sensör ve cihazları1 ve 2025 yılı itibariyle 175 zettabayt seviyesine ulaşması beklenen yakın geleceğin veri hacimlerini desteklemek için gereken ölçeklenebilirlik ihtiyacıyla daha da zorlanmaktadır.2 3

Sermaye yatırımını ve operasyon maliyetlerini kontrol altında tutarken aynı zamanda müşteri beklentilerine cevap verebilmek için ağ altyapılarının çevik, ölçeklenebilir ve akıllı olacak şekilde dönüştürülmesi gerekmektedir. Ağ altyapılarının değişken sistem ihtiyaçlarını karşılayacak, daha az gecikme, daha yüksek iş hacmi ve daha fazla güvenilirlik sağlayacak ve ağdaki her veri noktasından faydalanmayı mümkün kılarak yeni gelir akışı fırsatları ve bilgiler yaratacak şekilde düzenlenmesi gerekiyor.

Bu modernize edilmiş altyapının temeli, en yüksek getiri için optimal iş yükü yerleşimi sağlamak üzere uç bilgi işlemin gücünü (hizmetin sunulduğu veya verilerin oluşturulup tüketildiği noktada veri bilgi işlemi, veri analizi ve veri depolama gerçekleştirerek) paylaşımlı fiziksel kaynaklar üzerinde çalışan buluta hazır yazılım altyapısıyla birleştirmektir.

Ağ Ucunda Bilgi İşlemin Avantajları

Bilgi işlemi ağ ucuna taşımak, iş yükü yerleşiminin akıllıca yönetilmesini mümkün kılar ve çeşitli temel operasyonel avantajlar sağlar:

 • Daha yüksek hız ve daha düşük gecikme. Veri işlemeyi ve analizi uca taşımak sistemin yanıt hızını artırmaya yardımcı olur; bu da işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesini ve neredeyse gerçek zamanlı uygulamalarda hayati öneme sahip olabilecek daha iyi deneyimler sunulmasını sağlar.
 • Gelişmiş ağ trafiği yönetimi. Ağ üzerinden buluta gönderilen veri miktarını en aza indirmek bant genişliğini ve büyük miktarda verilerin aktarılması ve depolanması ile ilgili maliyetleri azaltabilir.
 • Daha fazla güvenilirlik. Ağların tek seferde iletebileceği veri miktarı sınırlıdır. Ortalama altı internet bağlantısına sahip yerlerde verileri uçta depolayabilmek ve işleyebilmek bulut bağlantısının kesintiye uğradığı durumlarda güvenilirliği artırır.
 • Gelişmiş güvenlik özellikleri. Doğru uygulanan bir uç bilgi işlem çözümü, verilerin internet üzerinden aktarımını sınırlandırarak veri güvenliğini artırmaya yardımcı olabilir. Örneğin, sağlık hizmetleri alanında kişisel verilerin depolanmasını veya aktarımını sınırlayan yerel veya bölgesel gereklilikler olabilir.
 • Çeviklik ve ölçeklenebilirlik. Bilgi işlemi ağ genelinde stratejik olarak dağıtma imkanı sayesinde şirketler, uygulamaların en yüksek değere sahip yerlerde konumlanmasını sağlayabilir ve kaynaklarından en iyi şekilde faydalanabilir. Bu da yeni hizmetleri kolayca sunmak ve yerel pazarlar arasında hizmet sunumu geçişleri yapmaktan yeni bir veri merkezi açma ihtiyacı olmaksızın kapasiteyi zahmetsizce genişletmeye kadar çok çeşitli fırsatlar sunar.

Ağ Ucu İçin Önemli Bilgiler

Ağ ucu, ağ merkezinin hemen dışında ağınızın içerisinde bulunur ve bölgesel veri merkezileri, yeni nesil merkezi ofisler (NGCO'lar), sabit kablolu erişim noktaları, kablosuz erişim baz istasyonları ve radyo erişim ağları (RAN'lar) gibi birleşik konumları içerir. Yazılım tanımlı geniş alan ağı (SD-WAN) ve kurumsal uygulamalar gibi birden fazla iş yükünün tek bir uç bilgi işlem cihazında barındırılabileceği evrensel bina içi ekipman (vCPE) cihazları gibi tesis içi konumları da içerebilir.

Ağ ucunun dönüşümü, sistem optimizasyonu ve trafik yönetimi üzerinde daha fazla kontrol sağlamakla ilgilidir ve bu zamanla verilerin değerine göre veri paketi düzeyinde nasıl ve nerede işlenip iletileceğini kontrol edebileceğiniz noktaya kadar ilerler.

Hizmet sağlayıcıları ağlarına esneklik getirmek için halihazırda yazılım tanımlı ağ (SDN) ve ağ işlevleri sanallaştırması (NVF) uygulamaya koymuştur ancak bu yaklaşım daha da genişletilebilir. Bulut benzeri yönetim uygulamalarını benimsemek ve yazılım tanımlı bir uç entegre etmek daha fazla operasyonel çeviklik ve kaynak verimliliği sağlayabilir.

Bölgesel sabit ve mobil ağ işlevlerini yeni bir merkezi ofiste bir araya getirmek, özel kablosuz ağlar devreye almak veya çok bulutlu kurumsal vCPE çözümlerini güvenli şekilde sağlamak, yoğun uç hizmetlerinin bulut temelli sunumu için performans ve çeviklik bakımından hassas bir denge gerektirir.

Müşteri Hikayeleri

Hizmet sağlayıcıları ve sektörler, ağ ucu kurulumları için Intel® teknolojisinden ve uzmanlığından faydalanıyor. Intel, uçta ticari çözümleri hızlandırmak için ürünleri, ekosistemi ve uzmanlığı bir araya getirmeye yardımcı olur.

Örneğin Verizon, kurumsal bir ağdaki dünyanın ilk tam olarak sanallaştırılmış uçtan uca 5G veri oturumunu devreye almak için Intel, Samsung ve Wind River ile iş birliği yaptı ve sanallaştırılmış RAN teknolojisi için hazır olduğunu gösterdi.

Intel ayrıca Lumen'in (eski adıyla CenturyLink) hem yüksek performans hem de güç verimliliği sağlayan bir ağ geliştirmesine de yardımcı oldu. Intel ile yakın bir iş birliği yürüten ve Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemcileri kullanan Lumen, güç tüketimine ilişkin ayak izi limitleri dahilinde performansı özelleştirerek hizmet sunumuna esneklik kattı.

Uçta Ağ İçin Intel® Çözümleri

Intel; maliyet, performans ve pazara girme süresine yönelik ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere ağ ucu altyapısı için eksiksiz bir silikon, yazılım ve araç paketi sunar.

 • Uç hizmet inovasyonu sunarken uzun vadeli maliyetleri azaltın. RAN, kurumsal bina içi uç, merkezi ofis ve bölgesel veri merkezleri genelinde çevik ve yüksek performansı bir uç ağ oluşturun. Kullanıma hazır ve ağa göre optimize edilmiş CPU'ları yapılandırılmış Intel® eASIC™ cihazları ve tamamen programlanabilir Intel® FPGA SmartNIC platformları dahil olmak üzere ağ içi ASIC ve SmartNIC hızlandırıcılarla bir araya getirin. En zorlu görsel, yapay zeka özellikli ve 20 milisaniye altı gecikmeye sahip hizmetlerde performans sağlayan hiper birleşik kasalarda güç tüketimi bakımından optimize edilmiş, çalışma sıcaklığı aralığı artırılmış ve uzun ömürlü tekliflerimizle herhangi bir konumu yazılım tanımlı mikro veri merkezine dönüştürün. Çözümleri keşfedin.
 • Uygun fiyatlı, inovatif ve yüksek performanslı ağlar. Intel® Ethernet ağ adaptörü ürün serisindeki Precision Time Protocol gibi yeni teknolojiler, daha yüksek doğruluğa sahip IEEE 1588 PTP senkronizasyon sinyal sistemini mevcut donanım tabanlı yaklaşımlardan daha düşük toplam sahip olma maliyetiyle Ethernet'e ve uç platforma getiriyor. Intel® Tofino™ programlanabilir anahtarlar CDN hizmetlerindeki yükü azaltmaya ve ağ katmanlarını desteklemeye yardımcı olur. Baz istasyonlarındaki uç tabanlı 100G silikon fotonik alıcı-vericiler talepkar görsel ve yapay zeka özellikli hizmetler için kolayca ölçeklenebilir.
 • Onaylı tedarikçilerden ve çözümlerden oluşan olgun bir ekosistem sayesinde pazara daha hızlı giriş yapın. Intel® Network Builders, 400'den fazla üyenin ağ-uç ihtiyaçları için optimize iş yükleri, yazılım platformları ve yeni gelişen kullanım alanları sunmasına olanak tanır. Bu çözümler kapsayıcılara ayrılmış ağ işlevi kurulumuna ilişkin engelleri azaltır. Ağa yönelik Intel® Seçili Çözümleri ayrıca sanal ağ geliştirmelerini destekleyen doğrulanmış ve güvenilir altyapı yapılandırmaları için daha hızlı ve verimli bir dağıtım yolu sunar.
 • Uçtaki yeni tehlikelerden bir adım önde kalmak için titiz ağ güvenliği inovasyonu. Intel® Platform Firmware Resilience (Intel® PFR) bulunan FPGA'lar ve Intel® Ethernet ağ adaptörleri dahil olmak üzere ağ güvenliği için tasarlanmış teknolojiler, BIOS ve Sabit Yazılım imaj korumasını ciddi ölçüde artıran platform dayanıklılık özellikleriyle birlikte gelişmeye devam etmektedir. Yeni Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) özellikleri yalnızca aktarım halinde veya beklemede olan verileri değil aynı zamanda kullanılmakta olan verilerin de güvenliğini sağlamaya yardımcı olur.
 • Tüm ağ kontrol noktalarına erişmek için açık kaynak yazılım. Open Network Edge Services Software (OpenNESS), uygulamaları ve ağ işlevlerini her tür ağ genelinde bulut benzeri bir çeviklikle devreye almak ve yönetmek için son derece optimize edilmiş ve yüksek performanslı uç platformlarını mümkün kılan açık kaynak kodlu bir MEC araç kitidir. Birleşik Uç Referans Mimarisi (CERA) de pazara giriş süresini hızlandırmaya yardımcı olarak dağıtıma hazır, dikey hizmete dayalı platformlar sağlayabilir. Intel ayrıca çok sayıda açık standartlı kuruluş için de katkıda bulunan bir lider konumundadır ve ağ geliştirmelerine hız katmak için sektör genelinde standartlaştırmayı teşvik etmektedir.

Intel Ağ Ucuna Güç Katıyor

Mevcut ağlar üzerindeki olağanüstü müşteri deneyimleri ve inovatif hizmetler sunmayla ilgili benzersiz talep, daha çevik ve ölçeklenebilir ağ altyapılarına geçmeyi gerekli kılmaktadır. Intel; maliyet, performans ve pazara giriş süresine yönelik işletme ihtiyaçlarını karşılamak için çözüm tasarımı ve devreye alımı adına hızlı ve etkili bir yol sunar.

SSS

Sık Sorulan Sorular

Ağ ucu, ağ merkezinin hemen dışında ağınızın içerisinde bulunur ve bölgesel veri merkezileri, yeni nesil merkezi ofisler (NGCO'lar), sabit kablolu erişim noktaları, kablosuz erişim baz istasyonları ve radyo erişim ağları (RAN'lar) gibi birleşik konumları içerir.

Uç bilgi işlemin modernize edilmiş ağ altyapısıyla bir araya getirilmesi, veri merkezi sınıfı ağ, bilgi işlem ve veri depolama kaynaklarının ağ ucuna ve verilerin oluşturulup kullanıldığı noktaya daha yakın bir şekilde yerleştirilmesine olanak verir. Bu da ağın her noktasındaki verilerden tam anlamıyla faydalanmak ve kaynağındaki verilerle daha çabuk harekete geçmek için fırsatlar yaratarak daha yüksek performans, operasyonel tasarruf ve yeni gelir akışlarına erişim olanağı sunar.

5G'nin mobil ağa benzersiz seviyede düşük gecikme ve yüksek bant genişliği getirmesi beklenmektedir. 5G ve uç bilgi işlem teknolojileri birbirinden bağımsız olarak kullanılabilirken gecikme süresini en aza indirmek ve uygulama performansını geliştirmek için birlikte kullanıldığında daha güçlü çalışırlar. 5G'nin kullanılması, mevcut uygulamaları ve kullanım durumlarını hızlandıracak. Ayrıca veri bakımından yoğun yeni uygulama türlerini de ilk kez kullanılabilir hale getirebilir.

5G'nin mobil ağa benzersiz seviyede düşük gecikme ve yüksek bant genişliği getirmesi beklenmektedir. 5G ve uç bilgi işlem teknolojileri birbirinden bağımsız olarak kullanılabilirken gecikme süresini en aza indirmek ve uygulama performansını geliştirmek için birlikte kullanıldığında daha güçlü çalışırlar. 5G'nin kullanılması, mevcut uygulamaları ve kullanım durumlarını hızlandıracak. Ayrıca veri bakımından yoğun yeni uygulama türlerini de ilk kez kullanılabilir hale getirebilir.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Juniper Research, Haziran 2018, “IoT Connections to Grow 140% to Hit 50 Billion by 2022, as Edge Computing Accelerates ROI,” basın bülteni.

2

IDC, Kasım 2018, “The Digitization of the World from Edge to Core”, yazarlar: David Reinsel, John Gantz, John Rydning.

3

Intel, üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Almayı düşündüğünüz ürünün performansını değerlendirmek için diğer kaynaklara başvurmanız gerekir.