SSS BIOS ve Ürün Yazılımı

BIOS ve Bellenim


1. UEFI nedir?

UEFI, Unified Extensible Firmware Interface (Evrensel Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arayüzü) demektir. UEFI, eski sistem BIOS'unun yerini alır; esnek, hızlı ve verimlidir, sürücü boyutu kısıtlamaları yoktur. UEFI ön yükleme öncesi ürün yazılımı mimarisi 32 bit, 64 bit veya IA64 olabilir. İkili uyumluluk yoktur. Uyumluluk destek modülü (CSM), eski işletim sistemlerinin ön yüklemesi için kullanılır ve eski isteğe bağlı ROM'larla çalışır.

Intel® Atom™ E6xx işlemci serisi ve Intel® Sistem Denetleyici Merkezi US15W çip seti için olan Intel® Yerleşik Ortam ve Grafik Sürücüsü (Intel® EMGD), UEFI sistemi ön yükleme öncesi ürün yazılımıyla bir arada bulunan Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arayüzü (EFI) grafiği çıkış protokolü (GOP) sürücüsünü destekler. EFI GOP sürücüsü, hızlı ön yükleme özelliğini destekler.


2. Video BIOS'u (VBIOS), grafik çıkış protokolü (GOP) sürücüsüyle aynı mıdır?

No. GOP sürücüsü (bazı Intel EMGD belgelerinde EFI video sürücüsü olarak da geçer), eski video BIOS'unun yerine geçer ve uyumluluk destek modülü (CSM) olmadan UEFI ön yükleme öncesi ürün yazılımının kullanımını mümkün kılar. Intel EMGD GOP sürücüsü, hızlı ön yükleme (hızı optimize edilmiş ve platforma özel) veya genel (belirli platformlar için platformdan bağımsız) özellikli olabilir.

GOP ve video BIOS'unun kısa bir karşılaştırması:

  • GOP: 64 Kbayt sınırı yoktur. 32 bit korumalı mod. CSM gerekmez. Optimize edilmiş hız (hızlı önyükleme).
  • Video BIOS'u: 64 Kbayt sınırı (Intel® Sistem Denetleyici Merkezi US15W çip seti) ve 127 Kbayt sınırı (Intel Atom E6xx işlemci serisi). 16 bit işlem. UEFI sistemi ürün yazılımı için CSM gerekir. GOP CSM'ye kıyasla daha düşük performans. VBIOS, 32 ve 64 bit mimarilerle çalışır.


3. VBIOS ve GOP sürücüler aynı platform üzerinde bir arada bulunabilir mi?

No.
 

4. VBIOS Option ROM, EFI ön yükleme öncesi ürün yazılımındaki ekran adaptörüne nasıl bağlanır?

VBIOS Option ROM, VGA cihazının PCI satıcı-cihaz kimliğiyle bağlanır (genel olarak Veri Yolu 0, Cihaz 2, İşlev 0). Bu bilgi, derleme aşamasında EFI ön yükleme öncesi ürün yazılımında bulunur veya ürün yazılımı satıcı birleştirme yardımcı programı aracılığıyla ana bilgisayar üzerine yerleştirilmiştir.
 

5. Matrox* gibi bir harici grafik kartım ve düşük voltajlı diferansiyel sinyalleşme (LVDS) gibi bir dahili grafik kartım olduğunda hangi VBIOS etkinleştirilir?

EFI ön yükleme öncesi ürün yazılımı ayarına (varsa) bağlıdır. "Birincil olarak PCI" seçeneği mevcutsa ve etkinse Matrox karttaki VBIOS Option ROM etkinleştirilir. "Birincil olarak PCI" seçeneği etkin değilse Intel EMGD VBIOS etkinleştirilir. Platformda yalnızca bir VBIOS olabileceğini unutmayın.
 

6. Windows* XP ile hangi VBIOS kullanım senaryoları geçerlidir?

Windows XP, açılış ekranını ve grafik sürücüsü yüklenene kadar herhangi bir mesajı görüntülerken INT 10h ile VBIOS kullanır. İşletim sistemi ön yüklemesi sırasında işletim sisteminin görüntüleme amacıyla VBIOS'u geçip doğrudan çerçeve arabelleğe yazdığını unutmayın. Grafik sürücüsü yüklendikten sonra işletim sistemi, tam ekran DOS modundayken ve yığın bilgilerini görüntülemek için "mavi ekran" modundayken kontrolü VBIOS'a verir.
 

7. Windows Embedded* Compact 7 için Intel EMGD v1.18, UEFI özellikli Intel® Boot Loader Geliştirme Kiti'ni (Intel® BLDK) destekler mi?

Evet, Intel® Atom™ E6xx serisi işlemcili platformda desteklenir.
 

8. CED, Intel Atom E6xx işlemci serisi için neden 64K VBIOS yerine 127K VBIOS üretir?

Intel EMGD v1.16 (ve üzeri) VBIOS; Intel Atom E6xx işlemcili platform için 127K VBIOS'u ve Intel Sistem Denetleyici Merkezi US15W çip seti serisi için 64K VBIOS'u destekler. Intel EMGD v1.16 ve üzeri sürümlerde, Intel Atom E6xx işlemci serisi için 64K VBIOS dosya boyutu sınırlamaları nedeniyle mevcut değildir; çünkü VBIOS'a yeni eklenen özellikler dosya boyutunu 64K üzerine çıkarır. 64K VBIOS'a ihtiyaç duyuyorsanız lütfen Windows* XP ve Linux* işletim sistemi için Intel EMGD v1.10 vBIOS paketi ya da Windows 7, Windows Embedded Standard 7 ve Windows Embedded Compact 7 işletim sistemi için Intel EMGD v1.14 VBIOS paketi kullanın.

 
 

2.