Oyun Performansını Yeniden Tanımlayın

RAM’de ve Intel® tabanlı DDR3/DDR4 bellekte hız aşırtarak daha hızlı ve daha etkileyici oyun deneyimi elde edin.

Intel® Extreme Memory Profile (Intel® XMP) ile Daha Güçlü Bellek

Intel® Extreme Memory Profile (Intel® XMP), Intel® Core™ işlemcili bilgisayarların oyun özelliklerini geliştirmek için RAM’de ve uyumlu DDR3/DDR4 bellekte hız aşırtmanızı sağlar. Rakiplerinizi yenmek için ihtiyacınız olan avantajı elde edin.1

Nasıl İşliyor?

Ön tanımlı ve test edilmiş Intel® Extreme Memory Profile (Intel® XMP) profillerini bilgisayarınızın işletim sisteminde, BIOS ya da spesifik bir ince ayar uygulamasını kullanarak yükleyebilirsiniz. Sisteminiz için doğru ince ayar yardımcısını bulmak için anakart üreticisi ile iletişime geçin.

Intel® Core™ işlemcili oyun bilgisayarları satın alın ›

Sertifika Programı

Intel® Software Certification Program, bellek tedarikçilerinin ürünlerini Intel® Extreme Memory Profile (Intel® XMP) uyumluluğu için test etmelerini sağlar. Lider tedarikçilerin sunduğu uyumlu bellek DIMM’leri görüntüleyebilirsiniz.

Özellikler Avantajlar
Çoklu Seri Varlık Tespit (SPD) Profilleri Kullanım modeline göre, ön ayarlı ya da kullanıcı tanımlı bellek profillerinin seçilmesini sağlar. Örneğin, yoğun oyunlarda agresif ve bekleme süresini düşüren bir profil tercih edilirken, ev ofis ya da web taraması gibi günlük bilgisayar çalışmaları için varsayılan bellek ayarı kullanılabilir.
Bellek Sağlayıcıya Özel SPD Alanları Bellek modülü sağlayıcıların kendi özelliklerini programlamalarını ve son kullanıcılara eşsiz değerler sunmalarını sağlar.
Kolay Hız Aşırtma (Yeni Başlayanlar) Son kullanıcıların BIOS'ta özel parametreler ayarlamak yerine, uygun profili seçerek kendi platformlarında kolaylıkla hız aşırtmasını sağlar. Varsayılan profil yeniden seçildiğinde, platform varsayılan ayarına geri döner.
Gelişmiş Hız Aşırtma (Orta/İleri Düzey Kullanıcı) Uzman kullanıcılar belirli SPD parametrelerini BIOS'ta manuel olarak değiştirebilir ve profiller kaydedebilir (platform/BIOS'a özel).
Hata Korumalı Varsayılan Önyükleme DDR3/DDR4 standart JEDEC özelliğini destekleyen (standart DDR3/DDR4 bellek frekansları) ve temel işlevleri sorunsuz kılan bir platformda varsayılan JEDEC ayarıyla “ilk önyükleme.” Ardından kullanıcı BIOS'a girebilir ve ayarları manuel olarak değiştirebilir ya da Windows tabanlı Intel® Extreme Tuning Utility (Intel® XTU) aracını kullanabilir.

Hız Aşırtmayı Sağlayan Araçlar

Hız Aşırtma Hakkında Bilgi Edinin

İşlemcinizde, RAM’inizde ve anakartınızda hız aşırtmak, teknik özellikleri aşan bir performans için bilgisayarınızda özel ince ayarlar yapmanın bir yoludur. Böylece parçaları ve dolayısıyla oyun deneyiminizi hızlandırırsınız.

Daha ustaca oynayın

Intel® Extreme Tuning Utility (Intel® XTU) Aracını Kullanın

Sisteminizde hız aşırtmak, gözlemlemek ve stres testi yapmak için Windows tabanlı bu basit performans ayarlama yazılımını kullanın.

Gücünüze güç katın

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Saat frekansı veya gerilimin değiştirilmesi, işlemcinin ve diğer sistem bileşenlerinin kullanım süresine zarar verebilir veya bu süreyi kısaltabilir; sistem kararlılığını ve performansı azaltabilir. İşlemcinin teknik özelliklerinin ötesinde çalıştırılması ürün garantilerin geçerliliğini yitirmesine neden olabilir. Daha fazla bilgi için sistem ve bileşen üreticilerine danışın.