Oyun Performansını Yeniden Tanımlayın

RAM ve Intel® tabanlı DDR3/DDR4 bellekte hız aşırtma1 özelliğiyle oyununuzu her zamankinden daha hızlı ve etkileyici hale getirin.2 3

Intel® Extreme Memory Profile (Intel® XMP) Nedir?

Intel® Extreme Memory Profile (Intel® XMP), Intel® Core™ işlemcili bilgisayarların oyun özelliklerini geliştirmek için RAM ve uyumlu DDR3/DDR4 bellekte hız aşırtmanızı1 sağlar. Rakiplerinizi yenmek için ihtiyacınız olan avantajı elde edin.1

Nasıl Çalışıyor?

Ön tanımlı ve test edilmiş Intel® Extreme Memory Profile (Intel® XMP) profillerini bilgisayarınızın işletim sisteminde, BIOS ya da spesifik bir ince ayar uygulamasını kullanarak yükleyebilirsiniz. Sisteminiz için doğru ince ayar yardımcısını bulmak için anakart üreticisi ile iletişime geçin.

Intel® Core™ işlemcili oyun bilgisayarları satın alın ›

Sertifika Programı

Intel® Software Certification Program, bellek tedarikçilerinin ürünlerini Intel® Extreme Memory Profile (Intel® XMP) uyumluluğu için test etmelerini sağlar. Lider tedarikçilerin sunduğu uyumlu bellek DIMM'leri görüntüleyebilirsiniz.

Intel® XMP Sık Sorulan Sorular (SSS)

Kullanım modeline göre, ön ayarlı ya da kullanıcı tanımlı bellek profillerinin seçilmesini sağlar. Örneğin, yoğun oyunlarda agresif ve bekleme süresini düşüren bir profil tercih edilirken, ev ofis ya da web taraması gibi günlük bilgisayar çalışmaları için varsayılan bellek ayarı kullanılabilir.

Bellek modülü sağlayıcıların kendi özelliklerini programlamalarını ve son kullanıcılara eşsiz değerler sunmalarını sağlar.

Son kullanıcıların BIOS'ta özel parametreler ayarlamak yerine, uygun profili seçerek kendi platformlarında kolaylıkla hız aşırtmasını1 sağlar. Varsayılan profil yeniden seçildiğinde, platform varsayılan ayarına geri döner.

Uzman kullanıcılar belirli SPD parametrelerini BIOS'ta manuel olarak değiştirebilir ve profiller kaydedebilir (platform/BIOS'a özel).

DDR3/DDR4 standart JEDEC özelliğini destekleyen (standart DDR3/DDR4 bellek frekansları) ve temel işlevleri sorunsuz kılan bir platformda varsayılan JEDEC ayarıyla "ilk önyükleme." Ardından kullanıcı BIOS'a girerek ayarları manuel olarak değiştirebilir.

Frekans ve/veya voltajı Intel tarafından belirtilen sınırların dışına çıkarmak işlemci garantisini geçersiz kılabilir. Örnekler: Bir bellek hız aşırtma tipi olan Intel® XMP'ye hız aşırtıp etkinleştirmek ve belirlenen sınırların dışında kullanmak işlemci garantisini geçersiz kılabilir.

Intel® XMP Sertifikalı bellek modülleri, belirtilen işlemciler kullanılarak belirli anakartlarda test edilmiştir. Bellek sağlayıcıları, kullanıcıların daha güvenli bir şekilde hız aşırtma1 yapabileceğinden emin olmak için Intel® XMP Self-Certification test planını yürütür. Intel® XMP Sertifikalı modüller, Intel® Core™ işlemciler için Intel® XMP Bellek veri sayfasına dahil edilir.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz.

Saat frekansı veya gerilimin değiştirilmesi, işlemcinin ve diğer sistem bileşenlerinin kullanım süresine zarar verebilir veya bu süreyi kısaltabilir; sistem kararlılığını ve performansı azaltabilir. İşlemcinin teknik özelliklerinin ötesinde çalıştırılması ürün garantilerin geçerliliğini yitirmesine neden olabilir. Daha fazla bilgi için sistem ve bileşen üreticilerine danışın.

2

Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına bağlıdır ve donanım, yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Performans, sistem yapılandırmasına bağlı olarak değişir. Daha fazla bilgi için sistem üreticinize veya bayinize danışın ya da intel.com.tr adresini ziyaret edin.

3

Performans kullanıma, yapılandırmaya ve diğer faktörlere göre değişir. www.Intel.com/PerformanceIndex sayfasından daha fazla bilgi edinin.