Oyun Bilgisayarı Nasıl Kurulur?

Kendi bilgisayarınızı kurarak mükemmel bir oyun deneyimi elde edebilir ve bileşenleri istediğiniz zaman yükseltebilirsiniz.

Oyun performansınızı en üst düzeye çıkaracak bu donanım incelemesiyle, kendi bilgisayarınızı kurmanın sizin için doğru seçenek olup olmadığını öğrenin.

Buraya kadar geldiyseniz, devam etmek ve kendi özel oyun sisteminizle dünyayı fethetmek istiyor olabilirsiniz. Rakiplerinizi bozguna uğratmak için daha iyi performans arıyor veya kendi oyun bilgisayarınızı kurmanın sizin için doğru bir seçenek olup olmadığını anlamaya çalışıyor olabilirsiniz.

Doğrusu bunlardan hangisi olduğunuz çok önemli değil, çünkü artık kendi bilgisayarınızı kurmak çok kolay. Kendi kendinize kuracağınız özel bir oyun bilgisayarına yatırım yapmanın, ihtiyaçlarınız ve gereklilikleriniz değiştikçe değişime uğrayacak uzun vadeli bir ilişkinin başlangıcı olduğu söylenebilir. Artık sisteminizi yapılandırmak ve onu gösterişli ve kişisel dokunuşlarla donatmak için her zamankinden çok daha fazla seçeneğiniz var.

Yine de bir bilgisayar kurmanın cüzdanınızı veya sabrınızı zorlayacak riskleri de yok değil. Bileşenler ve donanım arasındaki uyumluluğu kontrol etmek büyük önem taşıyor. Bu nedenle seçim aşamasında ve kurulum sırasında acele etmeyin. Bilgisayar bileşenlerinin garantileri birbirinden farklı olduğundan, yeni bilgisayarınızı emniyetli bir şekilde kurmaya hazır olduğunuzdan emin olun. Üreticilerin hepsi web sitelerinde kılavuzlar ve uyumluluk kaynakları sunuyor.

Oyun Bilgisayarınızda Kullanacağınız Donanıma Karar Verin
Artık kullanıma hazır bir şekilde sunulan işlemciler, grafik kartları, bellekler, anakartlar ve solid-state sürücüler (SSD) gibi bileşenler, kolay kurulum ve yazılım yapılandırma özellikleriyle kullanıcıyı hiç uğraştırmıyor. Oyun tutkunlarının hazırladığı öğretici videolardan, en sevilen teknoloji sitelerinin sunduğu adım adım yönlendirmeli, metin şeklindeki kılavuzlara kadar sayısız kaynak elinizin altında. Hatta gereğinden çok bilgi olduğunu söyleyebiliriz! Araştırma yaparken son üç yıl içinde yayınlanan kaynakları izlediğinizden ya da okuduğunuzdan emin olun. Donanım ve çevre birimleri sürekli gelişiyor.

Oyun bilgisayarı kurarken ihtiyacınız olacak genel donanım bileşenleri şunları kapsıyor:

 • CPU/İşlemci
 • Anakart
 • Bellek (RAM)
 • Intel® Optane™ hafıza hızlandırıcı (isteğe bağlı)
 • Grafik işleme birimi (GPU), diğer adıyla grafik kartı
 • Depolama – SSD ve/veya HDD
 • Güç kaynağı birimi (PSU)
 • Sistem Soğutma – CPU Soğutma ve Kasa Hava Akışı
 • Kasa
 • Oyun çevre birimleri (klavyeler, fare, kulaklıklar)
 • PC Monitörü 

Bütçe ve Oyun Bilgisayarını Yükseltme
Oyun bilgisayarınızın gücü, görünümü ve performansı, öncelikle bütçenize ve kişisel tercihinize bağlıdır. Aslına bakarsanız, tüm kararlarınızı belirleyeceği için öncelikle bütçenizi ele almalısınız. Özel bir sistem kurmak, raftan alacağınız hazır bir bilgisayardan daha aza mal olmayabilir, ancak donanımınızı indirimlerden ya da satıcıların web sitelerinden satın alarak tasarruf edebilirsiniz. Başka bir avantajı da sisteminizde hangi üreticinin parçalarını kullanacağınıza karar verebilmenizdir. Ayrıca kurma işini kendiniz üstleneceğiniz için kurulum maliyetlerinden de kurtulmuş olursunuz. Neyse ki piyasada çok geniş ürün seçenekleri mevcut ve bütçeniz kısıtlı olsa da bileşenlerin bir kısmını daha sonra yükseltebiliyorsunuz.

Daha yüksek performanslı bir CPU, GPU ya da donanıma yükseltmenin oyun bilgisayarınızın performansını artırmak için sunduğu avantajları küçümsemeyin. Bunu yaparsanız, gelecekte çok büyük geliştirme alanı sunan bir sisteme sahip olursunuz. Böylece yeni ve çok talepkâr bir oyun çıktığında, bilgisayarınız buna hazır olacaktır.

Bileşenler
Öyleyse şimdi her bir donanım parçasına ve oyun ihtiyaçlarınıza en uygun parçaları nasıl bulacağınıza bakalım. Araştırabildiğiniz kadar araştırın ki en azından hangi ürünlere bakacağınıza dair bir fikriniz olsun. Diğer oyuncular en sevdikleri bileşenleri internette paylaşmış veya hatta bir YouTube videosu yayınlamış olabilirler. En başından araştırma yapmanın karşılığını uzun vadede alacaksınız!

En azından donanımınızın uyumlu olduğundan ve birlikte çalışabildiğinden emin olmalısınız. Hızlı bir web araması yapmak ya da üreticinin web sitesine bakmak faydalı olabilir.

Merkezi İşlem Birimi (CPU)
Sistemin beyni olan CPU ile başlayalım. Saat hızları, çekirdek sayısı, megahertz, gigahertz hakkında birçok şey duyarsınız. Tüm bunlar CPU ile ilgilidir. Daha yüksek saat hızları, işlemcinin belirli bir sürede daha fazla hesaplama yapmasını mümkün kılar. Günümüzde çoğu CPU’da birden çok çekirdek bulunur. Daha fazla çekirdek, aynı anda daha çok görevi gerçekleştirebileceği anlamına gelir. Aynı anda oyun oynamanızı, yayınlamanızı ve kaydetmenizi sağlayan bu özelliğe Son Derece Büyük Görevler adını veriyoruz.

Anakart
İşlemciye sistemin beyni dersek, anakartı da sinir sistemine benzetebiliriz. CPU talimatlar verir ve ardından oyun bilgisayarındaki grafik kartları, bellek, sabit sürücüler, optik sürücüler ve hatta kablosuz teknolojileri gibi diğer tüm temel bileşenlerle iletişime geçen anakart, CPU’nun verdiği görevlerin tamamlanmasını sağlar.

Uyumluluk gerekliliklerinden dolayı işlemci ve anakart birlikte seçilmelidir.

Bunun için Intel'in Intel® Desktop Compatibility Tool aracını kullanabilirsiniz. Elinizdeki (ya da ilgilendiğiniz) Intel® işlemciyi ve uyumlu anakartların listesini bulmak için basit adımları takip edin.

Grafikler
Entegre ve ayrı (“özel” olarak da bilinir) olmak üzere iki grafik türü mevcuttur. Intel® Iris® Plus grafikleri gibi entegre grafikler zamanla geliştiler. Intel, kısa süre önce AMD® Radeon™ grubu ile iş birliği yaparak, Radeon™ RX Vega M grafiklerine sahip 8. Nesil Intel® Core™ i5/i7 işlemcileri geliştirdi. Bu entegre çözüm, aşağıdakiler için ayrı grafik kartına benzer grafik performansı sunuyor:

 • HD/4K kalitesinde film izleme
 • Fotoğraf/video düzenleme
 • Günümüzün sevilen oyunlarında yüksek çerçeve hızlarından faydalanma

Buna karşın ‘ayrı grafikler’ (Nvidia ya da AMD'nin PCIe* grafik kartları), üst düzey ve talepkâr oyunlar oynayan oyun tutkunları ve en ileri düzey sanal gerçeklik çözümleri için olmazsa olmaz bir unsurdur. Bir grafik kartı, ikili verilerden oyunlarda gördüğünüz grafikleri oluşturmak üzere video sinyallerini dönüştüren ve karmaşık hesaplamaları yapan entegre bir grafik işleme birimi (GPU) içerir.

GPU için en iyi performans ölçütü çerçeve hızıdır. Çerçeve hızı, bir görüntünün hareketi ve devinimi üretmek için ekranda ne kadar hızlı yenilendiğini ve genel grafik kalitesini gösterir. Çerçeve hızı saniye başı çerçeve (FPS) ile ölçülür. Saniye başına çerçeve hızı ne kadar yüksekse, o kadar iyi bir oyun deneyimi elde edersiniz. Genellikle 60 FPS'nin altındaki bir hız, ciddi oyun tutkunlarını hayal kırıklığına uğratır. O yüzden bunu oyun tutkunları için taban değeri olarak düşünün. Öte yandan tutarlı ve kararlı 90 FPS hızla ile Sanal Gerçeklik oyunlarına hazırsınız demektir.

Seçeneklerinizi öğrenebileceğiniz onlarca hatta yüzlerce bilgisayar teknolojisi incelemesi ve karşılaştırma test web sitesi mevcuttur. Ürünleri FPS değerine göre ya da SİZİN için en önemli oyunlara/uygulamalara yönelik diğer ölçütlere göre karşılaştırmak için bu sitelere bakabilirsiniz. Grafik kartlarının ve GPU'ların anakart, güç kaynağı birimi (PSU), bellek ve CPU dahil olmak üzere diğer donanımlarla birlikte çalışması gerektiğini unutmayın. Ayrıca seçtiğiniz grafik kartının anakartınıza kurulabildiğinden emin olun.

Bellek/RAM
RAM, yani rastgele erişimli bellek, oyun bilgisayarınızın dosyalara hızlı erişmesine ve birden çok yönergeyi gecikme olmadan aynı anda çalıştırmasına yardımcı olur. Sisteminizin RAM’e erişmesi gereken her yazılım için yeterince RAM miktarına sahip olduğundan emin olmak istersiniz. Bütçeniz sınırlıysa, HDD sürücülü bir sisteme Intel® Optane™ hafıza eklemek harika bir seçenek olacaktır. Bu teknoloji, sisteminizi hızlandırmak için harika bir yoldur! 8 GB RAM iyi sonuç verecektir, ancak üst düzey oyun tutkunları sistemlerinde en az 16 GB RAM kullanır. Sistemler, anakart yapılandırmasına bağlı olarak genellikle 64 GB’ye kadar RAM’i destekler. Intel’in X299 platformu, 128 GB’ye kadar RAM’i destekler!

İşletim Sistemi (OS)
Kendi oyun bilgisayarınızı kurarken, işletim sistemini de seçersiniz. Oyunlar dışında hangi programları ve uygulamaları çalıştıracağınızı düşünün ve seçtiğiniz işletim sisteminin bunların tümüyle iyi çalışacağından emin olun. En çok Windows* 10, Linux* ve Mac* OS kullanılsa da başka seçenekler de mevcuttur.

Depolama: Solid-State Sürücü (SSD) ya da Sabit Disk Sürücü (HDD)
Daha sonra SSD, HDD ya da her ikisini birden kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. Çoğu kullanıcı, yüksek performanslı bir oyun bilgisayarının çok hızlı oyun yükleme süreleri ve neredeyse anlık yanıt hızı için bir SSD gerektirdiğini düşünür.

Modern SSD’lerde SATA ya da Non-Volatile Memory Express* (NVMe*) olmak üzere iki protokol bulunur. SATA, sağlam performans sunan daha eski bir protokoldür. Daha yeni olan NVMe ise daha yüksek bant genişliği için PCI Express* şeritlerini kullanır. NVMe’nin gecikme süresi SATA’dan daha düşüktür ve bu sayede daha hızlı yanıt verir. Intel’in en iyi NVMe SSD’si olan 900p, ardışık olarak 2500MB/sn hıza kadar okuma yapabilirken, SATA SSD’ler en fazla 560MB/sn hıza ulaşır.

Daha düşük kapasiteli bir SSD ile sabit sürücünün birlikte kullanılması, her ikisinin en iyi özelliklerinden faydalanmayı sağlayan yaygın bir kombinasyondur. Böylece hızlı yükleme süreleri, uygun maliyet ve depolama kapasitesini bir arada elde edersiniz. Doğru modeli ya da modelleri seçmek üzere, oynamak istediğiniz oyunlar için ne kadar depolama alanına ihtiyacınız olacağını kontrol edin ve oyunlar, dosyalar, müzik ve videolar gibi içeriklerden ne kadar depolayabileceğinizi düşünün.

Güç Kaynağı Birimi (PSU)
Kıdemli oyuncular, güç kaynağının önemini küçümsememeniz gerektiği konusunda bizimle aynı fikirde olmalı! Buradan tasarruf etmeye çalışmak iyi bir fikir değil. PSU'nuzun kalitesi önem taşır. Araştırmanızı yapın ve seçtiğiniz PSU’nun diğer bileşenlerin yükünün üstesinden gelebileceğinden emin olun. İyi bir garanti sunan güvenilir markalardan satın almanız bileşenlerinizin güvenliğini sağlar!

Soğutma
Üst düzey bir bilgisayar ya da oyun sistemi çok fazla ısı üretir. Bazı CPU’lar kutudan soğutucu fanlarla birlikte çıkarken bazılarında bu fanlar yoktur. Bu durumda bir üçüncü taraf soğutma çözümü satın almanız gerekir. Grafik kartları genellikle ısının bir kısmını dağıtmak üzere entegre fanlarla birlikte satılır. Ayrıca, artık bilgisayar kasaları da genellikle kurulu giriş ve çıkış fanlarıyla gelir. Bu normal bir bilgisayar için yeterli olsa da CPU'nuzda hız aşırtmak ve oyun deneyiminizi üst düzeye taşımak istiyorsanız, bir soğutma sisteminize ihtiyacınız olur.

Temel olarak hava ya da sıvı ile soğutma olmak üzere iki seçenek vardır. Hava ile soğutma sistemi, genellikle daha uygun maliyetli ve yeni başlayanlar için eklemesi daha kolay bir seçenektir. Ancak sıvı ile soğutma sistemi daha pahalı olabilmesine rağmen daha iyi sonuçlar verir. Ayrıca bu sistemleri kurması kolay olmayabilir. Bunun yanı sıra, kasanızda fanlar ya da tüpler için ne kadar yer olduğunu da düşünün. Burada da kararınızı CPU tercihiniz belirleyecektir.

Kasa
Kasalar, sisteminizi tam olarak kişiselleştirebilmeniz için çeşitli stil, boyut ve yapılandırma seçenekleri sunduğu için önemli bir karardır. Kasanıza sağlam bir yatırım yaparsanız, aynı kasayı birkaç kurulum ve yükseltme için kullanabilirsiniz.

Kasanızı seçerken birçok konuyu göz önünde bulundurmanız gerekir. Öncelikle bileşenlerinizi düşünün. Kasaya sığacaklar mı? Daha fazla sürücü ya da yükseltme için alanınız var mı? Soğutma sistemi ya da ekstra fan eklemek istiyor musunuz?

Kablo yönetimi nasıl olacak? Sürücülere nasıl erişeceksiniz? Yeni bilgisayar kasanızı seçerken bunları göz önünde bulundurmanız ve anakartınızla uyumlu olup olmadığına bakmanız gerekir.

Oyun Çevre Birimleri
Çevre birimleri satın alınırken temel faktör kişisel tercihtir. Bu nedenle bir karar vermeden önce bulunduğunuz bölgedeki perakende mağazalarına giderek çeşitli modellerin rahatlığını test etmenizi tavsiye ederiz. Oyun çevre birimlerinde, yazılım özelleştirme için ekstra tuşlar/düğmeler ve hatta renkli arka ışık aydınlatması bulunur.

Hepsini Bir Araya Getirme
Oyun bilgisayarınızın tüm bileşenlerini topladığınızda kurulum zamanı geldi demektir. Bu parçaları nasıl ve hangi sırayla kuracağınız size kalmış. Bileşenlerinizi ve uyumluluklarını araştırmaya yeterince zaman ayırdıysanız, oyun bilgisayarınızı kolaylıkla kurabilirsiniz. Acele etmeyin, her zaman üreticilerin talimatlarını izleyin ve gerçek elektrik akımıyla uğraştığınız için dikkatli olun. Bu süreçten keyif almayı da unutmayın.

Beklentiler

Bu grafik, diğer tüm donanımları aynı olan 3 yıllık işlemcili bir sistemle 8. Nesil Intel® Core™ işlemcili bir sistemi karşılaştırmaktadır.

Performans Tam yapılandırma

• 8. Nesil Intel® Core™ i7+ masaüstü işlemci platformuyla 3 yıllık bilgisayara kıyasla %64’e kadar daha kusursuz oyun deneyimi1 2

• 8. Nesil Intel® Core™ i7+ masaüstü işlemci platformuyla 3 yıllık bilgisayara kıyasla %54’e kadar daha iyi son derece büyük görev performansı1 3

• 8. Nesil Intel® Core™ i7+ masaüstü işlemci platformuyla 137 FPS’ye kadar1 3 oyun yayınlama ve kaydetme

Sistem 1:
Intel® Core™ i7+7800K İşlemci, PL1=95W TDP, 6 Çekirdek/12 İş Parçacığı, Turbo ile 4,7GHz’e kadar, Anakart: ASUS Prime Z370A, Grafikler: NVIDIA GTX 1080Ti, Bellek: 2x4GB DDR4, Depolama: 1TB Western Digital WD1003F2EX 7200RPM + 32GB Intel® Optane™ hafıza, İşletim Sistemi: Windows* 10 RS3 Build 1709, BIOS Sürümü 609, MCU 0x84

Sistem 2:
Intel® Core™ i7-4790K İşlemci, PL1=88W TDP, 4 Çekirdek/8 İş Parçacığı, Turbo ile 4,4GHz’e kadar, Anakart: H97M Plus, Grafikler: NVIDIA GTX 1080Ti, Bellek: 2x4GB DDR3-1600, Depolama: 1TB Western Digital WD1003F2EX 7200RPM, İşletim Sistemi: Windows* 10 RS3 Build 1709, BIOS Sürümü 2603, MCU 0x24

Ürünler ve Teknoloji

Mükemmel oyun deneyimi sunmaya yardımcı olan Intel® teknolojileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Çarpan Kilitsiz Intel® Core™ Masaüstü İşlemcileri

CPU'da hız aşırtmak için çarpan kilitsiz bir Intel® Core™ işlemci seçin ve bilgisayarınızın ne kadar hızlı çalışabileceğini görün.

Daha fazla bilgi edinin

Intel® Solid State Sürücüler

Intel® Optane™ ve Solid State Drives (SSD) 750 serisi, oyun sisteminize iş istasyonu sınıfında yüksek performans ve sektör lideri dayanıklılık sağlar. Daha hızlı yüklenen yüksek çözünürlüklü grafikler, daha net bir görüntü sunarak oyunların daha sorunsuz çalışmasını sağlar.

Daha fazla bilgi edinin

Intel® Optane™ Teknolojisi

Yeni bir üst düzey sınıf kalıcı bellek olan Intel® Optane™ teknolojisi, büyük veri setlerine hızlı erişim ve olağanüstü oyun deneyimleri için mükemmel olanaklar sunar.

Daha fazla bilgi edinin

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Ek testlerle birlikte yukarıda bildirilen karşılaştırma testi sonuçlarının revize edilmesi gerekebilir. Sonuçlar, test sırasında kullanılan belirli platform yapılandırmalarına ve iş yüklerine bağlıdır ve belirli bir kullanıcının bileşenleri, bilgisayar sistemi ya da iş yükleri için geçerli olmayabilir. Sonuçların diğer karşılaştırma testlerini temsil etmeyebileceği gibi diğer karşılaştırma testlerinin sonuçları risk azaltma çabalarından daha az ya da daha çok etkilenebilir. 

2

Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerde performans sağlayacak şekilde optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenleri, yazılımları, işlemleri ve işlevleri kullanılarak değerlendirilir. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın almayı düşündüğünüz ürünler hakkında tam bir değerlendirme yapabilmek için, bu ürünlerin başka ürünlerle birlikte gösterdiği performans gibi başka bilgilere ve performans testlerine de başvurmanız gerekir. Performans ve değerlendirme sonuçları ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen http://www.intel.com.tr/benchmarks sayfasını ziyaret edin.

8. Nesil Intel® Core™ i7+ 8700K (32GB Intel® Optane™ hafıza modülü) ile Intel® Core™ i7-4790K (yalnızca HDD) işlemciyi karşılaştıran Oyun FPS İş Yükü ile ölçülmüştür.

3

Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerde performans sağlayacak şekilde optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenleri, yazılımları, işlemleri ve işlevleri kullanılarak değerlendirilir. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın almayı düşündüğünüz ürünler hakkında tam bir değerlendirme yapabilmek için, bu ürünlerin başka ürünlerle birlikte gösterdiği performans gibi başka bilgilere ve performans testlerine de başvurmanız gerekir. Performans ve değerlendirme sonuçları ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen http://www.intel.com.tr/benchmarks sayfasını ziyaret edin.

8. Nesil Intel® Core™ i7+ 8700K (32GB Intel® Optane™ hafıza modülü) ile Intel® Core™ i7-4790K (yalnızca HDD) işlemciyi karşılaştıran Son Derece Büyük Görevleri Çalıştırma İş Yükü ile ölçülmüştür.