Bilmeniz Gereken 11. Nesil Özellikler

Daha hızlı bellek, Adaptive Boost ve Yeniden Boyutlandırılabilir BAR gibi 11. Nesil özelliklerin neden performansınızı artırmanıza yardımcı olacağını öğrenmek için okuyun.1 2 3 4

Önemli Noktalar:

 • 11. Nesil özellikler, sisteminizin oyun potansiyelini en üst düzeye çıkarır.

 • Yeni masaüstü bilgisayar mimarisi, önceki nesle kıyasla daha verimli çalışır ve 19%'luk IPC artışıyla ölçülmüştür5.

 • 11. Nesil Intel® Core™ CPU'lar, uzmanlar için gerçek zamanlı hız aşırtma seçenekleriyle birlikte daha hızlı bellek desteği sunar.

 • Yeniden Boyutlandırılabilir BAR ile CPU'nuzun ekran kartınızla birlikte çalışma becerisini güçlendirin.

 • AV1 kodek için sunulan donanım desteği sisteminizi gelecekteki oyun yayınlarına hazırlar.

author-image

By

Yeni Cypress Core mimarisine geliştirilen 11. Nesil Intel® Core™ CPU'lar çeşitli platform iyileştirmeleri sayesinde oyun performansını ve günlük performansı geliştirir. En yeni nesil işlemciler aşağıdaki eklentilerle oyun performansını artırır:

 • Oyun içi kare hızını (FPS) iyileştirebilen saat hızı artışları.
 • GPU performansını artırmak için Yeniden Boyutlandırılabilir BAR.
 • Gerçek zamanlı bellek hız aşırtma ve esnek hız aşırtma araçları.
 • Yeni yayın akışı formatlarını desteklemek için gelişmiş video oynatma.
 • Yeni ekran kartları ve SSD'ler için PCIe 4.0 desteği.

Sisteminiz için uygun 11. Nesil Intel® Core™ CPU'yu ararken keşfedeceğiniz çok sayıda yeni özellik vardır. Hepsini aynı anda okumak biraz yorucu olabilir; o yüzden daha karmaşık olan konulardan bazılarını ayrıntılı şekilde inceleyelim.

19% IPC Artışı Ne Anlama Gelir?

11. Nesil Intel® Core™ masaüstü CPU'lar, önceki nesle kıyasla6 19%'luk IPC avantajı sağlar. Peki bu ne demek?

IPC artışı, işlemcinizin daha çok değil daha akıllı çalıştığı anlamına gelir. Her saat döngüsünde daha fazla iş gerçekleştirir, bu da oyunlarda daha yüksek FPS değeri ve uygulamalarda daha akıcı bir performans sağlar. IPC herkesin yakından bildiği bir ölçüm olmasa da 11. Nesil CPU'ların neden oyun performansında üstün olduğunu anlamanın başka bir yoludur.

Modern CPU'lar saniyede milyarlarca döngü gerçekleştirir. Örneğin, Intel® Core™ i9-11900K'nın 5.3 GHz'lik frekansı saniyede 5.3 milyar döngü anlamına gelir.

CPU her döngüde, aritmetik işlemler gibi düşük seviyeli operasyonlar olan talimatlar alır ve yürütür. Bu temel talimatlar ne kadar hızlı yürütülürse programlar da o kadar hızlı çalışır.

IPC, "döngü başına talimat" (veya "saat başına talimat") anlamına gelir. Döngü başına ortalama talimat sayısını ölçerek CPU'nuzun performansı için bir aralık sunar.

Hem saat hızı hem de IPC, oyunlardaki ve diğer yazılımlardaki en yüksek performans için önemli parametrelerdir. Saat hızı size döngü sayısını, IPC ise her döngüde ne kadar iş yapıldığını söyler.

19%'luk IPC iyileştirmesi nereden geliyor? 11. Nesil Intel® Core™ masaüstü işlemcilerdeki hem donanım hem de yazılım verimliliğini hedefleyen yeni Cypress Core mimarisinde yapılan iyileştirmelerden gelir. CPU karşılaştırma testleri programlar çalışırken makine düzeyindeki talimatların yürütmesini hassas şekilde zamanlayarak Intel® Core™ i9-11900K'nın 10. Nesil Intel® Core™ i9-10900K'dan 19% daha iyi performans gösterdiğini belirlemiştir.

Birkaç CPU neslini atladıysanız bu artışların kümülatif olduğuna dikkat etmek değerlidir. Testlerde 10. Nesil masaüstü CPU'lar PUBG oyununda 9. Nesil masaüstü CPU'lara kıyasla 30% daha fazla FPS ve beş yıllık masaüstü CPU'ya kıyasla 56%'ya kadar daha fazla FPS sağlamıştır6.

Bu da birkaç yıl daha eski bir masaüstü CPU'dan güncel modele geçiş yapıyorsanız hız ve verimlilik konusunda saat hızı gibi özelliklerin tam olarak yansıtamayacağı kadar ciddi bir artış göreceğiniz anlamına gelir.

Adaptive Boost Nedir?

Birçok farklı hızlandırma teknolojisi, 11. Nesil Intel® Core™ CPU'ların ekstra performans artışı için daha yüksek frekanslara çıkmasına yardımcı olur. Bunlardan biri de 11. Nesil için yeni olan ve tüm çekirdeklerde artış sağlayan Intel® Adaptive Boost Teknolojisidir. Intel® Core™ i9-11900K ve Intel® Core™ i9-11900KF modellerinde bulunur.

Hızlandırma teknolojileri, CPU'nuzu farklı iş yüklerinde daha yüksek yanıt hızına çıkarmak için birlikte çalışır. Örneğin, Intel® Core™ i9-11900K, pek çok oyunda FPS değeriyle ilişkili olan tek çekirdek hızlarını artırmak için hem Intel® Turbo Boost Max 3.0 Teknolojisini hem de Intel® Thermal Velocity Boost özelliğini kullanır. Adaptive Boost teknolojisi, çoklu görev çalıştırma ve birden fazla çekirdekle ölçeklenen uygulamalar için 3-8. çekirdekleri önceki Maksimum Turbo Frekans değerlerinin üzerine çıkarır.

Farklı hızlandırma teknolojilerinin her biriyle ilgili daha fazla ayrıntı için kapsamlı kılavuzumuza bakın.

Yeniden Boyutlandırılabilir BAR Nedir?

11. Nesilde yeni desteklenen Yeniden Boyutlandırılabilir BAR, bazı oyunlarda oyun içi performansta serbest bir artış sağlayabilecek bir PCIe özelliğidir. CPU'nuzun GPU'nuz ile çalışma şeklini değiştirir ve potansiyel olarak FPS'de birkaç yüzdelik puan artışı sağlar. Bunu CPU'nuzun aynı anda daha fazla veriye erişmesini sağlayarak gerçekleştirir.

Oyun oynarken CPU'nuz, oyun içerisindeki ortamı işleyen GPU'nuz ile sürekli iletişim halindedir. Yeniden Boyutlandırılabilir BAR olmadan CPU'nuz çok sayıda küçük transfer üzerinden GPU belleğinizin (VRAM) 256MB'lık kısıtlı bir parçasına erişebilir. Oyun içi materyallerin boyutu artıkça bu da potansiyel bir engel haline gelir.

Yeniden Boyutlandırılabilir BAR, GPU belleğinin 256MB'lık parçalarıyla çalışmak yerine CPU'nuzun her boyuttan materyali çağırmasını sağlar. Yeniden Boyutlandırılabilir BAR etkinleştirildiğinde CPU'nuz tüm kare arabelleğine (ekrana çekilecek bir sonraki karenin verileri) erişebilir ve aynı anda birden fazla talep gerçekleştirebilir. Gerçek kullanımdaki performans etkisi her zaman dramatik boyutlarda değildir ancak çok ciddi olabilir.

Ancak en kötü senaryoda Yeniden Boyutlandırılabilir BAR özelliğinin nötr ve hatta negatif etkisi vardır. Bu nedenle, test sonuçlarına bağlı olarak GPU sürücüleri tarafından otomatik olarak etkinleştirilir veya devre dışı bırakılır. Böylece performansa faydası olmadığı zamanlarda çalışmasıyla ilgili endişelenmeniz gerekmez.

DDR-3200 RAM Desteği Nedir?

11. Nesil belleğinizden daha fazlasını elde etmenize yardımcı olur. Anakartlar artık resmi olarak 3200MHz'e kadar RAM hızlarını destekliyor ve belleğinizi ayarlamanıza yardımcı olmak için gelişmiş hız aşırtma seçenekleri sunuyor.

Daha fazla RAM kapasitesi eklemek aynı anda daha fazla program çalıştırmanıza (veya bellek ihtiyacı yüksek AAA oyunların gereksinimlerini karşılamanıza) yardımcı olur. Ancak daha hızlı bir RAM'e yükseltmek CPU'nuzun bellekten veri çekme hızını artırır.

2933MHz RAM'den (10. Nesil destekler) 3200MHz'e yükseltmek oyun içerisinde FPS artışı sağlayabilir, ancak bu artış oyuna, sisteminize ve grafik ayarlarınıza göre değişiklik gösterir.

11. Nesil ayrıca size belleğiniz üzerinde daha hassas bir kontrol imkanı sunar. Üst düzey Z590 anakartlardaki hız aşırtma desteği artık H570 ve B560 anakartlara genişletilmiştir. Gerçek zamanlı bellek hız aşırtma özelliği RAM frekansını çalışırken değiştirmenizi sağlar ve uzman kullanıcıların artık Gear 1 ve Gear 2 bellek modları arasında geçiş seçeneği vardır.

Kolay bir hız aşırtma için Intel® Extreme Memory Profile (XMP) programını çalıştırarak süreci otomatikleştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için hız aşırtma kılavuzumuza göz atın.

Daha hızlı bir RAM seçmek, GPU veya CPU yükselterek elde edeceğiniz türden bir performans artışı sağlamayacaktır. Ancak üst düzey bir sistem oluşturuyor veya satın alıyorsanız daha hızlı bir RAM bazı oyunları hızlandırabilir ve bellek yüzünden darboğaz yaşamamanızı sağlayabilir.

PCIe 4.0 Nedir?

PCIe 4.0 desteği, yeni nesil GPU'lar ve SSD'ler için hazır olmanız anlamına gelir.

PCIe; ekran kartları, NVMe SSD'ler ve yakalama kartı gibi çevre birimlerini anakartınıza bağlamak için kullandığınız bir veri yolu genişletmesidir. 11. Nesil Intel® Core™ CPU'lar, 3.0 versiyonuna kıyasla iki kat daha fazla bant genişliği sunan PCIe 4.0'ı destekler.

PCIe 4.0 desteği, teknoloji yerleştikçe en yeni 4. Nesil SSD veya GPU'ya yükseltmeye hazır olacağınız anlamına gelir. 11. Nesil Intel® Core™ CPU'lar ayrıca 20'ye kadar CPU PCIe hattı sunar; bu da CPU, GPU ve NVMe SSD'niz arasında daha doğrudan bir bağlantı sağlar.

PCIe 4.0'ın önemini ve CPU PCIe hatlarının çip seti hatlarından farkını öğrenmek için makalemizin tamamına göz atın.

AV1 Nedir?

Geliştirilmiş medya oynatımı 11. Neslin bir diğer önemli özelliğidir. Yeni video formatlarını ve yüksek bit hızlı HDR videoları destekleyerek Intel® Core™ i7-11700K gibi CPU'lar etkileyici, zengin detaylara sahip içerikleri izlemeyi ve bu tip içerikleri üretmenizi kolaylaştırır.

Gelişmiş bir görüntüleme deneyimi sağlamak için 11. Nesil Intel® Core™ CPU'lar, 12-bit HEVC kod çözme ve 10-bit AV1 kod çözme için donanım desteğine sahiptir. 12-bit ve 10-bit renk, HDR (yüksek dinamik aralık) için farklı standartlardır ve HDR monitörde görüntülendiğinde canlı renk tonları ve derin siyah tonlar sağlar.

HEVC (veya H.265) ve AV1 video kodekleri veya kodlayıcı/kod çözücülerdir. Kodlama sırasında bu kodekler gelecek kareleri tahmin etmek gibi teknikler kullanarak video dosyası boyutlarını akıllı şekilde küçültür. Dosya oynatıldığında süreci tersine çevirir ve kod çözme gerçekleştirirler.

AV1 için donanım kod çözme özelliği 11. Nesil platformlar için heyecan verici bir eklentidir. Testler AV1'in VP9 gibi diğer yaygın olarak kullanılan kodeklerden çok daha verimli olduğunu göstermektedir. Daha yüksek çözünürlüklerde ölçeklendiğinden AV1, daha az bant genişliği kullanarak 4K ve 8K video yayın imkanı sunar.

AV1'in işleyişini YouTube videolarında görebilirsiniz; hesap ayarlarında VP9 yerine AV1 tercih etmenizi sağlayan bir seçenek bulunmaktadır. Netflix (Android üzerinde) tarafından da test edilmiştir ve Twitch de 1440p, 144 fps AV1 yayınlar için planları olduğunu duyurmuştur.

Donanım kod çözme özelliği AV1'in yaygın biçimde kullanılmasının önündeki engellerden birini kaldırır: yazılım kod çözmenin performans üzerindeki etkisi. Modern tarayıcılar AV1 video oynatabilse de yazılım kod çözme yapıları özellikle Ultra HD videolarda olmak üzere eski bilgisayarlarda ciddi bir CPU kullanımına neden olabilir. Buna karşın donanım kod çözme özelliği çok daha verimli ve entegre bir çözüm sunar.

AV1 desteği gelecekte favori yayıncılarınızı hiç olmadığı kadar yüksek kalitede izlemenize, canlı renklerde 8K video akışı gerçekleştirmenize ve sınırlı bant genişliğiyle daha fazla ayrıntı görmenize imkan tanır.

11. Nesil Oyun Deneyimini Nasıl Etkiler?

Yukarıda belirtilen tüm özellikler 5.3 GHz maksimum frekans, 8 çekirdek ve 16 iş parçacığına sahip Intel® Core™ i9-11900K'nın içerisinde bir araya gelerek oyun ve yayın deneyiminizi geliştirir.

 • IPC yükseltme. İşin arka planında mimari üzerinde yapılan iyileştirmeler IPC'de 19%'luk bir artış sağlar; bu da CPU'nun işleme verimliliği ve oyun kapasitesindeki gelişimin bir göstergesidir.
 • Adaptive Boost Teknolojisi. Hızlandırma teknolojileri, işlemcinin hem hafif hem de çoklu iş parçacıklı iş yüklerindeki performansını artırarak hem tüm çekirdeklerle ölçeklenen oyunlarda hem de çoğunlukla tek çekirdek hızlarına dayanan oyunlarda performansı hızlandırır.
 • Yeniden Boyutlandırılabilir BAR. Bu özellik etkinleştirildiğinde CPU'nuza VRAM'e erişmek için daha fazla esneklik sunarak bazı oyunlarda FPS için "bedava" bir artış sağlar.
 • DDR-3200 RAM desteği. Bazı oyunlarda daha yüksek kare hızı elde edilir6- ayrıca performans kazanımlarını daha da artırmak için hız aşırtma yapılabilir.
 • AV1 desteği. Zengin medya oynatımı bilgisayarınıza daha yüksek kaliteli videolara erişim sağlarken daha az bant genişliği kullanır; böylece büyük platformlardaki yayıncıları ve oyun içeriklerini çok daha net bir şekilde izlemenize olanak tanır.

11. Nesil bir önceki nesil işlemcilerden daha yetenekli ve esnektir. Ancak aradaki bir veya iki işlemci neslini deneyimlemediyseniz ve yakın gelecekte en yeni PCIe 4.0 cihazlardan faydalanmayı planlıyorsanız çok daha güçlü bir yükseltmedir.

Ürün ve Performans Bilgileri

1Intel® Thermal Velocity Boost 70°C veya daha düşük sıcaklıklarda ve turbo güç bütçesi mevcut olduğunda fırsata göre devreye giren bir özelliktir. Frekans kazanımı ve süresi; iş yüküne (patlamalı iş yükleri için idealdir), her bir işlemcinin özelliğine ve işlemci soğutma çözümüne bağlıdır. Frekanslar zamanla azalabildiği gibi daha uzun işi yükleri maksimum frekansta başlar ve işlemci sıcaklığı arttıkça frekans düşebilir.
2

Performans sonuçları, yapılandırmada gösterilen tarihlerden itibaren yapılan testlere dayalıdır ve genel kullanıma açık tüm güncellemeleri içermeyebilir. Yapılandırma ayrıntıları için yedeklemeye bakın. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz.

3

Saat frekansını veya voltajı değiştirmek; ürün garantilerini geçersiz kılabilir ve istikrarı, güvenliği ve performansı azaltmanın yanı sıra işlemcinin ve diğer bileşenlerin kullanım ömrünü kısaltabilir. Ayrıntılar için sistem ve bileşen üreticilerine danışın.

4

Intel, üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Almayı düşündüğünüz ürünün performansını değerlendirmek için diğer kaynaklara başvurmanız gerekir. Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir.

5Sonuçlar kurum içerisinde yapılan Intel® analizlerine göre hesaplanmış veya simüle edilmiştir ve yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur. Sistemin donanım ya da yazılım tasarımında ya da yapılandırılmasındaki herhangi bir farklılık, gerçekleşen performansı etkileyebilir. Tüm tarihler ve planlar bildirimde bulunmaksızın değiştirilebilir. Performans ve değerlendirme sonuçları ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen intel.com/benchmarks adresini ziyaret edin. Performans sonuçları yapılandırmalarda belirtilen tarih itibarıyla gerçekleştirilen testlere dayalıdır ve genel kullanıma açık tüm güncellemeleri içermeyebilir.
6İş yükleri ve yapılandırmalar için desteğe bakın. Sonuçlar değişiklik gösterebilir.