Yeni Oyun Bilgisayarınızla Yapmanız Gereken 5 İşlem

Önemli Noktalar:

 • Yüksek yenileme hızına sahip bir monitör kullanmak, oyun oynarken size rekabet avantajı sağlayabilir.

 • Canlı yayın yapmak düşündüğünüzden daha az ek yazılım ve donanım gerektirir.

 • Gelişmiş kullanıcı araçları, işletim sisteminizin görünümünü ve işlevselliğini özelleştirmenize yardımcı olabilir.

 • İşlemcinizde karşılaştırma testi yaparak sisteminizin maksimum performansını test edin.

 • Hız aşırtmayı denemek istiyorsanız Intel yazılımı bu süreci daha kolay ve erişilebilir hale getirebilir.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Rekabetçi oyunlar için hazırlanmaktan, oyun bilgisayarınızı hız aşırtma1 yazılımıyla optimize etmeye kadar yeni bilgisayarınızın tadını çıkarmanın pek çok yolu vardır. 2

İster satın alın ister kendiniz toplayın, yeni bir bilgisayara sahip olmanın en heyecan verici yönlerinden biri de çalışır hale geldikten sonra neler yapacağınıza karar vermektir. Bilgisayarınızda hız aşırtma yapmak ve performansı optimize etmek ya da eğlence için rekabetçi oyunlar oynamak isteyebilirsiniz. Aklınızda birkaç hedefin olması, yeni bir sistemden daha fazla keyif almanızı sağlayabilir.

Aşağıda yeni bilgisayarınıza alışırken yapabileceğiniz bazı heyecan verici öneriler bulacaksınız.

Rekabetçi Oyunları Deneyin

Rekabetçi oyunlarda oyun içi sıralamanızı artırmak, becerilerinizi daha zor rakiplere karşı test etmek ve oyunların halihazırda bildiklerinizden farklı yönlerini deneyimlemek gibi olumlu yönler vardır. Daha iyi olmak istediğiniz bir oyun bulduğunuzda gelişmek için birkaç farklı yol izleyebilirsiniz.

 • Alıştırma yapın. Rekabetçi oyunlarda başarılı olmak için eşleşmelerde yukarı tırmanmanız gerekir. İlerlemek için alıştırma yapmanız gerekir. Oyuna özgü alıştırma araçları ve antrenman haritaları daha iyi refleksler geliştirmenize ve oyun mekaniklerini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.
 • İzleyerek öğrenin. Oyun içi mekaniklerinizi geliştirirken yetenekli oyuncular veya profesyonel takımlar arasındaki maçları izleyin ve daha üst düzey oyun tarzlarından öğrenmeye çalışın.
 • Farklı çevre birimleri deneyin. Size en uygun çevre birimlerini kişisel tercihleriniz belirler ancak oyun deneyiminizi geliştirmek için ayarlanabilir DPI (inç başına nokta sayısı) değerine sahip fareleri, mekanik tuşlu klavyeleri ve takım arkadaşlarıyla iletişim kurmak için oyun tipi kulaklıkları deneyin.
 • Yüksek yenileme hızına sahip bir oyun monitörüne yükseltin. Overwatch ve Counter-Strike: Global Offensive gibi yüksek hızlı oyunlarda 144 Hz ve 240 Hz monitörler, daha fazla görsel bilgi görüntüleyebildikleri için 60 Hz monitörlere kıyasla rekabet avantajı sağlayabilir. Reaksiyon sürenizi geliştirmenize ve ekranda hareket eden hedefleri takip etmenize yardımcı olabilir.

Ancak unutmayın; yüksek yenileme hızına sahip monitörler, ek işlevselliğe erişmek istiyorsanız 60 Hz monitörlere kıyasla daha yüksek sistem gereksinimlerine sahiptir. Sisteminiz yeterince yüksek bir kare hızı sağlayamıyorsa yüksek yenileme hızına sahip bir monitörün avantajlarını da göremezsiniz.

CPU ve GPU'nuzun monitörünüze gerekli kare sayısını sağlayabilecek kadar hızlı olduğunu doğrulamak önemlidir. Daha yüksek kare hızlarında oynamak için CPU ve GPU'nuzun, monitörünüzün özellikleriyle uyumlu olması gerekir. Yüksek performanslı bir CPU ve eşdeğer özelliklere sahip bir GPU önerilir. CPU'nun oyun üzerindeki etkileri hakkında buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

CPU ve GPU'nuzun belirli bir oyun için yüksek yenileme hızlarını destekleyip desteklemediğini kontrol etmenin en kolay yolu oyun içi FPS karşılaştırma testlerine bakmaktır. Monitörün yenileme hızını karşılayan veya aşan bir ortalama FPS değeri arayın ve istediğiniz performansı bulana kadar oyun içi ayarlarınızla denemeler yapın.

Canlı Yayın Yapın

Canlı yayın hizmetleri herkesin oyun oturumlarını dünyaya ya da en azından birkaç yakın arkadaşına yayınlamasını sağlar. Yayın yapmak, oyun deneyimlerinize sosyal etkileşimler katar.

Yayın kurmak kolaydır. Tek ihtiyacınız olan yeterli yükleme hızına sahip bir internet bağlantısı ve bağlantı kurmanıza yardımcı olmak için Open Broadcast Software gibi bir yayın yazılımıdır. Mikroton ve web kamerası tamamen isteğe bağlıdır ancak yayın kalitenizi artırmaya yardımcı olabilir.

Bilgisayarınızı yayın için hazırlarken başta hızlı ve çok çekirdekli bir işlemci olmak üzere doğru bileşenlere sahip olmak önemlidir. Aynı sistemde hem oyun oynamak hem de yüksek çözünürlüklü video yayını yapmak, sistem kaynaklarını zorlayabilir. Yeterince çekirdek olmazsa video kodlama uygulaması ve oyun, aynı işlemci çekirdeğindeki kaynaklar için rekabet etmeye başlar. Her ikisi de bu durumdan olumsuz etkilenir.

Yüksek çekirdek sayısına sahip CPU'lar bazı çekirdek kaynaklarını oyuna bazılarını ise video sinyalini kodlamaya ayırabileceği için yayın yapmak konusunda en iyi seçenektir. Aynı anda oyun oynamak ve yayın yapmak için en az 8 GB RAM ile bir Intel® Core™ i7 işlemci önerilir.

Canlı yayın yapmaya başlarken ihtiyacınız olan her şey için tam kapsamlı rehberimize göz atın.

Gelişmiş Kullanıcı Olun

Tam olarak istediğiniz şekilde yapılandırılmış yeni bir sisteme sahip olmak kadar memnun edici şey çok azdır. Bu ayrıca yeni sisteminizde çalıştırdığınız yazılım için de geçerlidir. Üçüncü taraf uygulamalar ve gelişmiş kullanıcı ayarları, işletim sistemini fabrika çıkışının ötesine özelleştirmenizi sağlar. Masaüstü kullanıcı deneyimini daha akıcı, daha düzgün ve daha kişisel hale getirebilirler.

İşletim ortamını çeşitlendirmenin birkaç yolu:

 • Uygulamaları tuşa basarak başlatın. Uygulamaları ve belgeleri, menülere tıklamak yerine hızlıca komut satırından açmak için bir başlatıcı kullanın. Ueli ve Launchy iki popüler seçenektir.
 • Masaüstünüze yeni özellikler katın. Kullanıcılar tarafından oluşturulan şık temalarla işletim sisteminizin görsel sunumunu özelleştirin. Rainmeter ve Wallpaper Engine gibi masaüstü özelleştirme araçları; hareketli duvar kağıtları kullanmanızı, bilgilerin masaüstündeki düzenini değiştirmenizi ve görsel olarak etkileyici hava durumu uygulamaları, görsel müzik eklentileri ve sistem izleyicileri eklemenizi sağlar.
 • Tüm yazılımlarınızı tek seferde yükleyin. Her uygulamayı ayrı ayrı indirip yüklemek yerine bilgisayarınızda istediğiniz tüm uygulamaları tek bir kontrol listesinden yönetmek ve güncellemek için bir yazılım paket yükleyicisi kullanın. Chocolatey ve Ninite en popüler uygulamalar arasındadır.
 • Görevleri daha verimli şekilde gerçekleştirin. Çalışma alanınızı daha iyi organize etmek için birden fazla masaüstü oluşturun. Ekran görüntüsü ve video yakalama gibi yaygın görevler için tuş kombinasyonlarını, klavyeye bakmak zorunda kalmayacağınız şekilde değiştirin. Ekstra fare düğmelerine sık kullanılan kısayollar atayın.
 • İkili ön yükleme. İşletim sistemleri arasında hızlıca geçiş yapmak için bir disk bölümüne Linux yükleyin. Gerekirse bir sanal makine kullanarak farklı işletim sistemleri için tasarlanmış uygulamaları da çalıştırabilirsiniz.
 • Sürücülerinizi güncelleyin. Bilgisayarınız hazır bir şekilde çalışmaya başladığınız İşletim Sisteminizi ve sürücülerinizi güncellemek iyi bir fikirdir. Böylece tüm cihazların ve donanımın düzgün çalışmasını sağlarsınız. Bu işlemin büyük bölümü işletim sisteminizi güncellerken otomatik olarak yapılır ancak özel bir GPU sürücüsünü ayrı olarak indirmeniz gerekebilir. GPU yazılım paketleri, yeni bir sürücü yayınlandığında sizi bilgilendirir; bu sayede daima güncel versiyonu kullanabilirsiniz. Bu yazılım paketleri, oyun içi grafik ayarlarını optimize etmeye yönelik yardımcı araçlara da sahiptir ve genellikle kare hızı sayacı veya ekran görüntüsü yakalama yazılımı gibi oyun deneyimine ilave edebileceğiniz araçlar da içerir.
 • Sistem performansını takip edin. Sistem izleme uygulamaları, sisteminizin optimal şekilde çalıştığından emin olmanıza yardımcı olur. Sistem bileşenlerinin kullanım, hız ve sıcaklık bilgilerini gösterebilirler. Size fanların ne kadar hızlı döndüğünü ve kaç tanesinin çalışır durumda olduğunu söyleyebilirler. Bazıları ise bileşene özel analizler sunar. Örneğin CPU-Z uygulaması size her bir çekirdek için CPU'nun saat hızını gösterebilir.

Sisteminizi Test Edin

Karşılaştırma araçları, sisteminizi sınırlarına taşır. Bu zorlu işlem görevleri sistem bileşenlerine ağır iş yükleri yaptırır ve baskı altında performans sergileme becerilerini derecelendirir. Bilgisayar sisteminizin güçlü yönlerini değerlendirmek için karşılaştırma testlerinden faydalanabilir ve hatta bunları, çevrimiçi olarak diğer insanların sistemleriyle kendi sisteminizi karşılaştırmak için kullanabilirsiniz.

 • Sisteminizin yanıt hızını test edin. Bunu iş ve eğlence ortamlarınızı simüle ederek gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin PCMark 10, yaratıcı iş akışlarından internette gezinirken video görüşmesi yapmaya kadar çeşitli kullanım durumlarını sisteminizin ne kadar iyi kaldırabildiğini derecelendirir.
 • CPU'nuza bir stres testi yapın. Intel® Extreme Tuning Utility (Intel® XTU) içerisindeki karşılaştırma testleri 5 dakika süreyle veya 30 güne kadar çalıştırılabilir. CINEBENCH, tamamen iş parçacıklarına ayrılmış bir uygulamadır ve çok çekirdekli CPU'ların büyük işleme görevlerini ne kadar hızlı tamamlayabildiğini derecelendirir. Handbrake, yüksek çözünürlüklü bir video dosyası oynatır ve işlemcinizin ne kadar hızlı kod çözme gerçekleştirdiğini derecelendirir.
 • Grafik performansını ölçün. GPU merkezli karşılaştırma testleri bilgisayarınızın karmaşık 3D ortamlar oluşturma becerisini ölçer. Heaven Benchmark, oyun performansını ölçmeye yönelik uzun yıllardır kullanılan bir testtir.
 • Bellek ve depolama hızlarını karşılaştırın. Diğer uygulamalar ise SSD'lerin ve HDD'lerin bilgileri ne kadar hızlı aktardığını değerlendirmek üzere uzmanlaşmıştır. RAM hızlarını test etmeye yönelik araçlar bile bulunmaktadır.

Oyun İçi Karşılaştırma Testleri

Karşılaştırma testleri çalıştırmak istemenizin bir nedeni de hangi oyunları oynayabileceğinizi ve oyun oynarken hangi FPS değerlerine ulaşabileceğinizi öğrenmektir. Pek çok oyun (Civilization VI, Assassin’s Creed Odyssey ve Horizon Zero Dawn gibi) yerleşik karşılaştırma testlerine sahiptir ve sisteminizin oyunu ne kadar iyi çalıştırabileceğine dair bilgi verir.

Karşılaştırma testleri gerçekleştirmenin bir diğer yolu da oyunları oynamak ve ne kadar iyi performans sergilediklerini görmektir. Fraps gibi kare hızı izleme araçları siz oyunu oynarken ekranın köşesinde aktif şekilde FPS'yi görüntüler ve oyunun belirli bölümlerinde veya bütün oyun oturumu boyunca ortalama kare hızınızı ölçmek için kullanılabilir.

Oyunların birbirinden farklı özelliklere sahip olduğunu unutmayın. Oyun içi performans, oynadığınız oyunun taleplerine bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

CPU karşılaştırma testlerinin nasıl okunacağı ile ilgili rehberimiz bu konuda daha fazla bilgi sunacaktır.

CPU'nuzda Hız Aşırtın

CPU'nuzda hız aşırtma gerçekleştirmek, üreticinin teknik özelliklerde belirttiğinin üzerindeki hızlara ulaşmak için işlemcinin voltaj ve frekans değerlerini değiştirmeyi içerir. Karmaşık görünebilir ancak hız aşırtmanın temelleri oldukça basittir ve Intel'in hız aşırtma yazılımı süreci görece kolay hale getirir.

Başlamadan önce doğru işlemciye sahip olduğunuzdan emin olmalınız gerekmektedir. Hız aşırtma yalnızca çarpan kilitsiz işlemcilerde desteklenmektedir. Çarpan kilitsiz işlemciler ürün numarasının sonunda “K,” “KF” veya “KS” ibaresine sahiptir, örneğin, Intel® Core™ i7-10700K işlemci.

Yeni Bilgisayarınızın Keyfini Çıkarın

Yeni bilgisayarınızın potansiyelini en üst düzeye çıkardığınıza göre artık optimize oyun bilgisayarınızla eğlenmenin vakti geldi. Bilgisayar oyun ekosistemi, çok büyük bir çeşitliliğe sahiptir ve pek çok ilginç deneyimler sunar. Birkaç özel oyunu deneyin, kullanıcılar tarafından oluşturulan modları indirin ve yayın kanalınızda düzenli olarak oyun yayınları yapın.

Yeni sisteminizle ne yapmayı seçerseniz seçin, tadını çıkarın!

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Saat frekansını veya voltajı değiştirmek; ürün garantilerini geçersiz kılabilir ve istikrarı, güvenliği ve performansı azaltmanın yanı sıra işlemcinin ve diğer bileşenlerin kullanım ömrünü kısaltabilir. Ayrıntılar için sistem ve bileşen üreticilerine danışın.

2

Intel, Intel logosu ve Core, Intel Corporation'ın veya bağlı kuruluşlarının ABD ve/veya diğer ülkelerdeki ticari markalarıdır. Diğer adlar ve markalar başkalarının mülkiyetinde olabilir. © Intel Corporation.