Bilgisayar Hakkında SSS: Intel Oyun Uzmanlarına sorun

Intel oyun uzmanlarından, ne kadar RAM'in yeterli olacağı gibi soruları yanıtlamalarını isteyin. Bilgisayar toplamak için hangi araçlara ihtiyacınız var? Hangisi daha iyi: Horde mi Alliance mı?1 2

Oyun bilgisayarları karmaşık makinelerdir. Donanım, markalar, bileşenler ve yapılandırma yelpazesi farklı konuları gündeme getirip önemli tartışmalara ilham verebilir.

Bu nedenle, bazı temel donanım sorularını yanıtlamak için Intel'in bilgisayar oyunu uzmanlarından biri olan Bryn Pilney ile görüştük.

Bilgisayar Kurmak Mı Daha İyi, Satın Almak Mı?

Bu, gerçekten hangisi ile rahat edeceğinize bağlıdır. 15 yıl önce ilk bilgisayarımı kurdum ve birkaç önceden oluşturulmuş bilgisayarım da oldu. Kısacası yelpazenin her iki ucunda bulundum.

En azından masaüstü bilgisayarlar için "kurmaktan" yanayım. Beceri ile bilgilerimin sınırları zorlayan, güç kurulumları bir araya getirmeyi seviyorum. Daha önce kullandığım yumuşak borulardan yükseltme yaparak en son topladığım bilgisayarda sert borular kullandım. Önceden oluşturulmuş, sert hortumlu PC satın alabilirsiniz ancak donanıma düşkünlüğümün yanı sıra, zorluk beni kendi başıma yapmam için motive etti.

Bilgisayar kurmak bileşenler hakkında bilgi edinmek için de mükemmel bir fırsattır. RAID gibi farklı depolama yapılandırmalarının avantajlarını veya belirli aygıtlar için PCH'ye bağlı PCIe yuvaları üzerinden CPU'yu neden tercih edebileceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.

Ancak, bilgisayarların nasıl çalıştığına daha az kafa yoran ve kendi başlarına bilgisayar toplayarak zorluklarla veya olası sıkıntılarla uğraşmak istemeyen sağlam bir oyun deneyimi arayan kişiler de var.

Ayrıca, önceden oluşturulmuş bir sistem satın almanın bazı avantajları da vardır. Genel olarak baktığımızda sorun yaşamanız halinde arayacak biriniz olur. Kendi bilgisayarınızı kuruyorsanız sorun gidermeyi kendiniz yapmanız gerekebilir.

Kısacası, bilgisayar toplarken donanım tarafından keyif alıyorsanız daha az ödün vererek tam olarak istediğiniz gibi bir bilgisayar oluşturmanızı sağlayan keyifli bir deneyim sunabilir. Fakat aradığınız hemen kullanıma hazır bir cihazsa önceden oluşturulmuş bir şey satın almak tam da istediğiniz gibi olabilir.

Kendin Yap tekniğini yepyeni bir seviyeye taşımak istemiyorsanız dizüstü bilgisayarda gerçekten tek bir seçenek bulunuyor.

Mac'ler Oyun için İyi mi?

Mac ekosisteminde uzman değilim, bu yüzden tek taraflı bir açıklamada bulunmak benim için zor. Belki Mac oyun dünyasında başarılı olan bir topluluk vardır. Mac'te Windows deneyimlerinin taklit edilebildiğini biliyorum ama bilgisayar oyunları büyük ölçüde Windows ekosistemine uyumludur.

Bu, Mac'te oyun oynayamayacağınız anlamına gelmez ancak oyun ekosistemi PC'de çok daha sağlıklı oluyor.

Ne Kadar RAM Önerirsiniz?

Bellek fiyatlarının düştüğünü göz önünde bulundurursak standart oyun iş yükleri için özellikle 16 GB'den daha düşük RAM önermenin zor olduğu bir dönemdeyiz.

Bununla birlikte sadece bir oyun oynamayı planlıyorsanız muhtemelen 8 GB yeterli olur. Discord'u çalıştırmak veya oyun oynarken akış izlemek gibi daha fazlasını yapıyorsanız 16 GB daha güvenli bir seçenektir.

Sisteminizi Hangi Sıklıkla Yükseltmelisiniz?

Kısa yanıt: Kişiden kişiye değişir.

Bu, kişisel tercihlere ve kişinin en son teknolojiye sahip olmasının ne kadar önemli olduğuna bağlı olarak değişir.

Örneğin daha yüksek bir çözünürlüğe yükseltmek istiyorsanız bu geçiş ile beraber sistem donanımı gereksinimi de ortaya çıkar. Birisi sık sık en son monitör teknolojisine geçmek istiyorsa bu teknolojiyi daha sonra entegre etmeyi dert etmeyecek birinden daha çok yükseltmeye meyillidir.

Bu durum özellikle dizüstü bilgisayarlarda geçerlidir. Hem bilgisayar donanımı geliştirmelerini hem de daha iyi ekran ve klavyeler gibi çevre birimi geliştirmelerini inceliyorsunuz. Genel olarak yükseltmeler arasında ne kadar çok zaman geçerse oyun performansında da o kadar büyük bir artış görülür.

Ayrıca, kendin Yap projeleri gerçekleştiren kullanıcıların tam sistem yükseltmeleri yerine kısmi yükseltmeler için de fırsatlar vardır. Bu insanlara tüm bir sistemi tek seferde satın almak zorunda kalmayıp bunun yerine belirli bileşenleri zaman içinde yükseltme fırsatı verir.

İnsanların Yeni Bir Bilgisayar Ararken Dikkat Ettiği Ortak Şeyler Nelerdir?

Yeni bir bilgisayar almayı düşünürken, tüm kurulumunuzun dengeli olduğundan emin olmalısınız.

Hem çözünürlük hem de yenileme hızı açısından monitör teknolojisindeki gelişmelerden gördüğümüz üzere oyuncuların aldıkları donanım kararlarını kurulumlarına göre eşleştirmeleri gerekiyor. Çözünürlük ve yenileme hızı almak istiyorsanız bilgisayarınızın bu özellikleri kullanabildiğinden emin olmanız gerekir.

Bir sistem toplama veya satın alma hedefiniz en sonunda bu monitöre evrilmeyecekse tersinin muhtemelen daha uygulanabilir olduğunu düşünüyorum. Bir bilgisayar satın alıp gerçekten güzel bir sistem elde etme düşünceniz varsa o sistemi yeteneklerinin ötesine taşıyabilecek bir monitör edindiğinizden emin olmanız gerekir. Bir sisteme çok fazla para harcadıysanız ve 1080p 60Hz monitör kullanıyorsanız satın aldığınız sistemden yararlanmıyorsunuz.

Ayrıca, ilk kez bilgisayarlar kuran insanların göz ardı ettikleri şeyin iyi bir güç kaynağının önemi olduğunu söyleyebilirim. İlk kez sistem kuranlar bazen güç kaynağından tasarruf edebileceklerini ve görünürde daha önemli bileşenlere daha fazla para ayırabileceklerini düşünür. Ancak güç kaynağının herhangi bir sistem için kritik olduğunu anlamak önemlidir.

Sorun Giderme Önerileri veya Bilgisayar Donanımıyla İlgili Sorular için Nereden Başlamalıyım?

Tümüne tek bir yerden erişilebilen, bilgisayar ile ilgili yüksek kaliteli kaynakları toplamak burada yaptığımızın ana fikridir. Burada çok fazla bilgi var. Amacımız bilgisayarların nasıl çalıştığına dair içeriden bilgilerimizi kullanarak bilgisayar oyunları ile ilgili her türlü faydalı bilgiyi bir araya getirmektir.

Ayrıca, sistem oluşturmaya yeni başlayan veya sistemlerinde bir sorunu çözmek isteyen kişilere memnuniyetle yardımcı olacak başka çevrimiçi topluluklar da vardır.

Bilgisayar Kurmak İçin Hangi Araçlara İhtiyacınız Var?

Her şeyden önce iyi bir tornavidaya ihtiyacınız olacak. Çok uzun boyunlu ve manyetik bir tornavida tercih edilebilir. Tercih edebileceğiniz başka birinci sınıf özellikler de var ama bence manyetik olması çok önemli bir özelliktir. Standart bileşenler uyguladığınızı varsayarsak bilgisayar kurmak tam da bu demektir.

Aklınıza gelen diğer şeyler: İyi bir çalışma alanı. Kendinize yeterli miktarda masa alanı sağlayın. Bilgisayarı yere kurmak istemezsiniz. Kaliteli aydınlatma da bir diğer özelliktir. Sisteminizi parçalarına ayırırken ve yeniden monte ederken vidalarınızı düzenleyecek bir şeyin olması da faydalıdır.

Bilgisayar Yapımı için Elektrikli Tornavidalar Kullanma Hakkında Düşünceleriniz Nelerdir?

Şahsen hiç kullanmadım. Bu yoldan gidecekseniz vidalara aşırı kuvvet uygulayan bir şey almayacağınızdan emin olun.

Bilgisayar kurmak, duvarınıza bir şey vidalamaktan daha nazik bir işlemdir. Bu nedenle matkap önerilmez. Özellikle teknolojiye uygun elektrikli manyetik tornavidalar olduğunu biliyorum. Kişisel olarak kullanmasam da kesinlikle baktığım bir şey.

Monitörüm 60 Hertz ise Saniyede 60 Çerçeveden Fazla Bir Şey Göstermeyecek Mi Demek?

Bunun için Intel monitör uzmanına, Baş Mühendis, Ekran Teknolojileri Uzmanı Roland Wooster'a soru sormak üzere koridorda yürüyüşe çıktım. İşte bize söyledikleri:

"Kısa yanıt evet.

Monitörlerin büyük çoğunluğu 60 Hz frekansında çalışır. Bu çoğunlukla, daha hızlı veya yavaş değil, yalnızca 60 Hz'de çalıştığı anlamına gelir. Oyun oynama, video içeriği izleme veya oluşturma konusunda eksileri vardır.

Oyun alanında, bazen GPU'nuz işlenen sahnenin karmaşıklığı nedeniyle aşırı yüklenir, bu yüzden GPU kareleri 60 FPS'de görüntülenecek kadar hızlı işleyemez. Bu durumda ekranın üst kısmında yeni bir karenin yarısı artı ekranın alt kısmında önceki karenin yarısı olacak şekilde kısmi bir çerçeve görüntülenir. Buna ekran yırtılması denir. V-Sync kullanıyorsanız kısmi çerçeve güncellemesi gerçekleşmez ve bir sonraki karenin güncellenmesini beklersiniz. Bu sayede monitörünüz diğer karelerin yerine yalnızca yeni kareleri görüntüler, yani 30 Hz'ye eşdeğer bir görüntü alırsınız.

Film oynatma için 60 Hz'lik panelin, Hollywood içeriğinin büyük çoğunluğunu 24 fps'den 60 fps'ye dönüştürmek zorunda olması bir dezavantajdır. Bu işlem, 3 görüntü karesinin sırayla görüntülenmesi, ardından 2 görüntü karesinin, ardından 3 karenin, ardından 2 karenin vb. düzeninde her bir film karesinin ekranda görüntülenmesiyle yapılır. Bu işleme 3:2 aşağı çekilme denir ve gözle görülür titremeye neden olabilir. Bu, özellikle sahne soldan sağa veya yukarı ve aşağı hızla kaydığında veya araç gibi bir şey ekranda hızla hareket ettiğinde görülebilir. Video içeriklerinizin kare hızının büyük bir bölümünü destekleyebilen bir monitör bu titreşimi ortadan kaldırır. Örneğin, Hollywood içeriklerini 48 Hz, 72 Hz veya 120 Hz'de izlemek ideal olacaktır.

Oyun monitörleri, genellikle 144 Hz olan 60 Hz'den daha yüksek kare hızlarını destekler ve bazı ekranlar bundan daha hızlıdır. Ancak oyun monitörü seçerken son derece önemli olan sadece maksimum hız değil, aynı zamanda minimum yenileme hızıdır. Örneğin 75-144 Hz yapabilecek bir monitör satın aldıysanız GPU'nuz her zaman en az 75 Hz sağlayabilseydi harika olurdu. Ancak GPU tutarlı bir 75 Hz sağlamıyorsa ekran yırtılması sorununa geri dönersiniz. Çoğu durumda, özellikle oyunlarında daha yüksek çözünürlük veya daha yüksek kalite ayarları isteyen kullanıcılar için ekranın minimum yenileme hızı, maksimum yenileme hızından daha da önemlidir. 48-100 Hz verebilen bir ekranın, GPU'nun her zaman 75 Hz'lik çözünürlük, kalite ayarları ve oyunlarınızdaki sahnelerin karmaşıklığını sunamayacağını fark ederseniz 75-144 Hz'ye göre çok daha iyi bir deneyim sunabilir."

Kullanım Sırasında CPU için İdeal Sıcaklık nedir?

İdeal sıcaklık işlemciye özeldir ve bu değerler işlemcinin teknik özellik belgelerinde belirtilmiştir. Bu, dahili soğutma uzmanlarımıza danıştığım başka bir konuydu; tek bir doğru olmadığı için beni Intel ARK'a yönlendirdiler. ARK, belirli bir CPU'yu bakmanıza ve "Paket Özellikleri" altındaki "TJunction" bölümünde izin verilen maksimum sıcaklığı görmenize olanak tanıyan, kolayca arama yapılabilen bir veritabanıdır. Bu sayıyı aşmak istemezsiniz.

Aksi takdirde, termal kısıtlama, performans düşüklüğü veya aşırı durumlarda sistemin kapanmasını görebilirsiniz. Daha düşük sıcaklıkları hedeflediğinizden emin olmalısınız.

En önemlisi de Horde veya Alliance?

World of Warcraft'ı 15 yıl önce oynamaya başladığımda hemen hemen tüm Vanilla'yı ve Burning Crusade'in ilk kısmını undead mage karakterimle oynadım. Ardından Burning Crusade'de, gerçek hayattaki arkadaşlarımla oynamak için Alliance karakteri açtım ve o zamandan beri genel olarak Alliance oynuyorum.

WoW Classic*'te karşı takımda, Rattlegore (US) sunucusunda Alliance guild'imin ana tankı olarak eski günleri yad edeceğim.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

*Diğer adlar ve markalar başkalarının mülkiyetinde olabilir.

2

Performans sonuçları, yapılandırmalarda gösterilen tarihlerden itibaren yapılan testlere dayalıdır ve genel kullanıma açık tüm güvenlik güncellemelerini içermeyebilir. Yapılandırma ayrıntıları için yedeklemeye bakın. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz.