L3P ile Bilgisayar Toplama ve Kasa Modifikasyonları için Uzman Tüyoları

Önemli Noktalar:

  • Modifikasyon ve toplama karşılaştırması

  • Çalışma alanı ve araçlar

  • Soğutma ve kablolar

  • Görünümü mükemmel hale getirme

  • Son tavsiyeler

author-image

By

Özelleştirme, bilgisayar toplama deneyiminin tam kalbinde yer alır. Donanım seçme ve özgün bir sistem kurma imkanı, insanların bilgisayar toplama istemelerinin sebeplerinden en önde gelenidir.

Bazı toplayıcılar özelleştirmeyi başka seviyeye çıkarırlar. Sadece parça satın almanın ötesine geçerler ve kendi bilgisayar kasası modifikasyonlarını bile yaparak bitmiş bilgisayarın görüntüsünde daha bile fazla esnekliğe olanak sağlarlar.

Özel kurulum bilgisayar toplayıcısı ve kasa üreticisi Peter "L3p" Brands bu tutkulu toplayıcılardan bir tanesi. O kendi özel yapım kasalarını üretiyor ve bu uzmanlıkla tecrübeyi kullanarak bazı gerçekten eşsiz sistemleri toplamıştır.

Onunla toplama süreciyle ilgili görüşlerini almak ve bu hobiye başlamanın en iyi yolunu öğrenmek için konuştuk.

Olay Yerinde

Brands 10 yıldır sıfırdan bilgisayar kasaları topluyor ve 20 yıldan fazladır mevcut donanımları modifiye ediyor. "Yaptığım ilk modifikasyon 1998'deydi, oyun sistemimin hava akımını iyileştirmeye çalışıyordum," diyor. "2009'dan beri daha karmaşık modifikasyonlar ve sıvı soğutma ile çalışmaya başladım, ve o zamandan beri bunu yapıyorum."

Brands bu süre boyunca düzinelerce sistem topladı; ama L3p D3sk bir türlü aklından çıkmıyor. "İlk büyük projemdi," diyor Brands. "Sıfırdan bir masa bilgisayarı; tamamen sıvı soğutmalı ve alüminyum ile kırılmaz camdan yapılma." Kendi ana bilgisayarının parçalarını kullanarak toplamıştı; ama üzerinde sadece haftasonları çalışabiliyordu. "Bu şu demekti; ya haftasonu bittiğinde çalışıyor olmalıydı, ya da hafta boyunca çalışan bir bilgisayarım olmazdı," diyor.

Bir yıl süresince bu projeye yüzlerce saatini adadı. "Şimdi, on yıl sonra, L3P D3sk hala oturma odamda ana oyun ve iş bilgisayarım," diyor. "Birkaç yılda bir donanımı ve radyatörü evimde döşemenin altında olan sıvı soğutma döngüsünü güncelleştiriyorum."

Bilgisayar Kasası Modifikasyonları Vs. Bilgisayar Kasası Yapımı

Konuyu netleştirmek gerekirse: Kasa modifikasyonu,ki varolan kasaları alıp bazen dramatik şekillerde modifiye etmektir, ve tamamen yeni kasa üretimi iki ayrı şeydir. Brands ikinciyi tercih ediyor.

"Sıfırdan bir yapı oluşturmak, standart 0.8 mm çelik kasayı modifiye etmekten daha fazla özgürlük sunar," diyor. "Ben mevcut bir kasayı modifiye ettikten sonra üretilmiş görüntüsü vermeye çalışmaktansa yepyeni bir şey yaratmayı tercih ederim."

Kendi kasanızı yaratmak, çok daha fazla kişiselleştirme imkanı sağlar. Doğru aletlerle, marifetli bir yapıcı tam istediği özelliklere sahip kasalar tasarlayıp inşa edebilir. Bu özel yapım kasalar, hazır kasa tasarımının içine neyin sığacağına ve nereye yerleştirileceğine karar vermesinin aksine, zaten sahip olduğunuz donanım etrafında bir planlama yapmanıza imkan sağlayabilir.

Özel yapım kasa yapımı perakende kasalarla çalışmaya nazaran avantajlar sağlar; ancak daha fazla amaca yönelik aletler ve uygun bir çalışma alanı gerektirir, ki bu iki kritik faktörü bu hobiyle denemeler yapmak istiyorsanız dikkate almalısınız.

Çalışma Alanı ve Aletler

Kendi kasanızı yaratmak söz konusu olduğunda giriş bariyeri hazır üretim bir şeyle çalışmaktan daha yüksek olacaktır; ancak doğru ekipmana sahip olmak süreci basitleştirebilir.

"Zımpara makinesi, oyma testeresi, taşlama makinesi, parlatma makine ve çeşitli matkaplar kullanıyorum," diyor Brands. "Ayrıca, iyi ölçüm aletleri ve korunma da önemlidir. Yeni başlayan modifikasyonculara Dremel tavsiye ederim. Taşlama, kesme, zımpara, delme veya parlatma için kullanabileceğiniz çok amaçlı küçük bir araçtır."

Bu aletler ve malzemelerle çalışmak tehlikeli olabilir, bu yüzden önlemler kritiktir. "Her zaman göz ve kulak koruması kullanın. Ayrıca, zımpara veya boya yaparken ağızlık kullanın. Güvenlik en önemli şeydir."

Basitçe Başlayın

Bu yüksek seviye bilgisayar toplama ilgi çekici olsa da, nereden başlayacağını bilmek zor olabilir. Az sayıda bilgisayar toplama tecrübesi olan biri iken özel yapım kasalar içerisine karmaşık sıvı soğutma sistemleri oluşturmaya nasıl geçiş yaparsınız?

Brands'a göre, işin sırrı başlangıçta işleri basit tutmak. "Mevcut bir kasada küçük modifikasyonlar yaparak başlayın. İşin içine girince, fikir biriktirmeye ve dijital olarak veya kağıt üzerinde bir şeyler tasarlamaya başlayabilirsiniz."

Bu strateji size daha aşina olduğunuz mıntıkalarda başlayarak işi sevip sevmediğinizi görme imkanı sağlar. Bu ayrıca, araç koleksiyonunuza ve çalışma alanınıza yavaş yavaş eklemeler yapabileceğiniz ve potansiyel olarak gelecekteki daha iddialı projelere yer verebileceğiniz anlamına gelir. Herkes bir yerlerden başlamak zorundadır ve küçük projeler daha küçük giriş bariyerlerine sahiptir.

Özel yapım becerileriniz üzerinde çalışmaya başlamak için bir diğer harika yer de, sıvı soğutma döngüleridir.

Soğutma ve Kablolar

Uygun soğutma herhangi bir bilgisayar kurulumunda önemlidir ve bu karmaşık projeler de buna bir istisna değil. Ancak, bu ille de sıvı soğutma anlamına gelmiyor.

"Yıllar içerisinde birçok müthiş hava soğutmalı ve hatta pasif soğutmalı modifikasyon gördüm," diyor Brands. "Ben şahsen sıvı soğutma döngüleriyle oynamayı seviyorum."

Her ne kadar sıvı soğutma, sistemlerin sıcaklıklarını düşük tutarken görsel zarafetlerine de katkıda bulunuyorsa da, üst sınıf sistemler için olmazsa olmaz değil. Bu bazıları için iyi haber, çünkü sıvı soğutma yeni başlayanlar için göz korkutucu olabilir. Neyse ki, bu topa girmek isteyen toplamacılar için, deneyimsiz olsa bile, faydalanabilecekleri birçok harika kaynak var.

"İnsanların temel prensipleri öğrenmek için yardım alabileceği birçok üretici web sitesi, içerik yaratıcıları ve sosyal medya grupları mevcut," diyor Brands. "Benim tavsiyem, pompa ve radyatörler için doğru yerleşim ve boru ve rakorlar için ebatlama gibi temel konseptlerle başlamak. Yeni başlayanların çoğu yumuşak boruyla başlarlar; ama aşağı yukarı bir yıl içerisinde bir kısmını daha karmaşık ve sert boru sistemleriyle çalışırken görürsünüz.

İster sıvı ister hava ile soğutma olsun, pervaneleriniz ve/veya radyatörleriniz için doğru hava akım yollarına sahip olmak önemlidir. "Hava soğutmalı sistemlerde uygun CPU soğutucu ve en az 3 giriş ve 3 çıkış pervanesi kullanıyorum; ancak sistemlerimin %90'ı sıvı soğutmalı. Onlar için de temel olarak normalde CPU/GPU başına 120 mm'lik radyatör yüzey alanı kullanırım. Örneğin, bir CPU ve iki GPU'ya sahip bir sistem için bir tane 120 mm ve bir tane 240 mm radyatör kullanırım.

Soğutma sisteminizi tasarlarken hesaba katmanız bir diğer faktör de kablo yönetimidir. Doğru kablo yerleşimi sadece sistemin daha iyi görünmesine yardımcı olmaz; ayrıca özellikle küçük şekil faktörlü sistemlerde hava akımına yardımcı olabilir.

Brands'a göre, doğru kablo yönetimi söz konusu olduğunda, acele etmemek en önemli şeydir: "Sabır tek ihtiyacınız olan şey. Sadece en karmaşık noktadan başlayın ve oradan çalışmaya devam edin. Oradan sonra hep kolaylaşacaktır."

Sistemin Görünüşünü Mükemmelleştirmek

Kendi bilgisayarınızı inşa etmenin avantajlarından biri, bittiği zaman neye benzeyeceğini sizin kontrol etmenizdir. Bu süreç doğru donanımı seçmeyle başlar.

Karmaşık sistemler söz konusu olduğunda ise tasarım biraz daha uzun sürebilir. "Fikrime uygun donanıma, işe başlamadan aylar önce karar veririm ve ayrıntıları kafamda aşama aşama çözerim. Her şey temayla stil ve renk olarak uyumlu olmalıdır."

Doğru donanım dikkat çekici bir görsel temaya katkıda sağlar, keza ışıklandırma da. Doğru ışıklandırma, makinenin görünümünü değiştirmenin nispeten basit bir yoludur ve modifikasyon veya donanım değişiminden karşılaştırılabilir şekilde daha az efor gerektirir.

Her ne kadar RGB ışıklandırma herkese hitap etmese de, tasarım bakış açısından kullanışlı olduğu yadsınamaz. "RGB ışıklandırma ile son on yıldır çalışıyorum, kendi kendinize lehimlemeniz gerektiği zamanlardan beri," diyor Brands. "Sık sık RGB ışıklandırma ile ilgili olumsuz görüşler duyuyorum; ama benim tecrübeme göre, sisteminizin ve hatta bütün masaüstü düzeninizin görünüşünü değiştirmeyi kolaylaştırıyor. Özellikle de çok fazla beyaz kullanınca; çünkü ışıklandırmada ufak düzeltmeler yapmak sisteminizin rengini tamamen değiştirebilir."

Son olarak, sürecin sonundaki nihai dokunuşlar var. Bunlar kasayı boyamaktan GPU muhafazasını modifiye etmeye kadar birçok şeyi kapsayabilir; ancak bazıları için bir parça zımpara kağıdı yeterlidir. "Ben boyamayı sevmiyorum," diyor Brands. "Gerçek malzemenin görüntüsü severim; mesela fırçalanmış alüminyum, parlatılmış paslanmaz çelik ve zımparalanmış cam veya akrilik gibi. Bu görünümler için aslında sadece farklı pütür boyutlarına sahip zımpara kağıtları, cila malzemesi ve bir kumaş parçası yeterlidir."

Sistemin genel tasarım ve uygulaması genelde en çok dikkat çeken şeydir, ama çoğu zaman özel yapım sistemleri fevkalade yapan küçük şeylerdir.

O halde, hangi ayrıntılar en büyük etkiyi yapar?

"Işıklandırma ve malzeme rengi tercihi," diyor Brands. "RGB ışıklandırmayı bu kadar sevmenin nedeni bu. Bunun yanında, titiz kablo yönetiminin üstesinden sabır ve birkaç kablo bağı ile gelinebilir. Bu iki şeyi bir araya getirirseniz güzel görünen bir sisteminiz olacaktır."

Sisteminiz İçin Son Tavsiyeler

Basit bir kasa modifikasyonu bile zaman ve planlama gerektirebilir, bu açıdan yeni başlayanlara karmaşık sıvı soğutma döngülü özel üretim gövde yapmanın göz korkutucu gelmesini anlamak kolay.

Brands'ın yeni başlayanlara tavsiyesi başlangıçta basitlik. "Çok büyük, çok karmaşık veya çok pahalı düşünmeyin. Çoğu zaman bu sebeple ortada kesilen projeler görüyorum. Yıllar içinde binlerce modifikasyon gördüm. Çoğu zaman yanlış giden şey, o kadar büyük düşünmek ki projenin hiç başlamaması."

Bu yüzden yolculuğunuza oyun sisteminizin hava akımını artırmak için birkaç küçük (ve güvenli!) modifikasyonla başlamaktan korkmayın.