Uygun Fiyatlı Oyun Bilgisayarı Nasıl Bulunur?

Bütçenizin kısıtlı olması ortalamanın altı bir bilgisayar oyunu deneyimiyle yetinmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. İşte size göre uygun fiyatlı oyun bilgisayarını bulmak için bilmeniz gerekenler.

Bilgisayar oyunlarının en çekici avantajlarından birisi kendi donanımınızı seçmenin sağladığı esnekliktir. Bu esneklik çok çeşitli sistem yapılandırmalarına ve bütçenize uyan herhangi bir hazır sistemi seçmenize olanak sağlar.

Tüm bu seçenekler daha giriş seviyesi sistemlerle ilgilenenler için birçok harika tercih anlamına gelir. Bütçenizin sınırlı olması bilgisayar oyunlarının tadını çıkarmanıza engel olmaz, yalnızca tam olarak aradığınız şeyi bulmanız için seçeneklerinizi değerlendirmeniz gerektiği anlamına gelir.

İlk olarak uygun fiyatlı bir bilgisayar farklı kişiler için farklı anlamlara gelir. Neyin giriş seviyesi veya uygun fiyatlı olduğuna dair genel bir tanım yoktur, tam olarak ne istediğinizi yalnızca siz bilirsiniz. Bu rehber bağlamında "giriş seviyesi"ni çoğu oyunu 1080p çözünürlükte saniyede 60 kare hızında çalıştırabilen bir bilgisayar olarak tanımlayacağız. Bu tanım bilgisayar oyunlarının sunduğu avantajlardan faydalanmanızı sağlarken amacınıza ulaşmak için seçtiğiniz donanımda biraz esneklik sunan bir referans noktasıdır.

İşte bu referans noktasıyla doğru uygun fiyatlı oyun bilgisayarını bulmak için kullanabileceğimiz yollardan birkaçı.

Ne Kadar Harcamak İstediğinizi Belirleyin

Hazır uygun fiyatlı sisteminizi seçerken ilk adım ne kadar harcayabileceğinizi belirlemektir.

Bütçenizin üst sınırını dikkatlice belirleyin ve bu fiyat aralığındaki hazır oyun bilgisayarlarını araştırın. Bu araştırma performans beklentileriniz için bir referans noktası görevi görecektir. Bu bilgisayar oyunu karşılaştırma testi veritabanı gibi araçları kullanarak bu sistemlerin oynamak istediğiniz oyunlar için uygun olup olmadığını belirleyin.

Bir bilgisayar oyunu kurulumunun yalnızca sistemden ibaret olmadığını unutmayın. Ek olarak bir ekrana, fareye, klavyeye ve çok oyunculu oyunlar için bir kulaklığa ihtiyacınız olacaktır, bunları da bütçenize eklediğinizden emin olun. Bir dizüstü bilgisayar istiyorsanız büyük olasılıkla ek bir ekrana ihtiyacınız olmayacaktır fakat kaliteli bir fare iyi bir yatırım olabilir. Tabii ki eski çevre birimlerinizi tekrar kullanmak başta olmak üzere tasarruf etmenin yolları vardır. Doğru bağlantılara sahip olduğu sürece yeni bilgisayarınızla eski bir ekranın yanı sıra eski bir fare ve klavye de kullanabilirsiniz. Bu çevre birimlerini istediğiniz zaman yükseltebilirsiniz.

Bütçenizi yaklaşık olarak belirlediğinizde sıra ihtiyacınız olan donanımı seçmeye gelir.

Performans ve Öncelik Belirleme

60 FPS sağlayacak bir sistem ararken oynamak istediğiniz oyunları ve hangi performans özelliklerini istediğinizi belirlemek çok önemlidir. Donanım tercihlerinizi bu belirli ihtiyaçlara göre yapın ve oynanabilir olduğunu düşündüğünüz en düşük deneyimi bir referans noktası olarak değerlendirin. Bu strateji hem hazır masaüstü bilgisayarları hem oyun dizüstü bilgisayarları için geçerlidir.

Uygun fiyatlı bir sistem ararken, ekstra bellek veya depolama gibi ek özelliklerden önce en iyi kullanıma hazır oyun içi performansa öncelik vermek genelde en mantıklı seçimdir. Masaüstü bilgisayarınızın yapılandırmasına bağlı olarak genellikle RAM, depolama ve bazen GPU gibi bileşenleri sonradan yükseltebilirsiniz. Bazı masaüstü bilgisayarlarda yükseltmeler diğerlerine kıyasla daha zor olduğundan gelecekteki yükseltmeler sizin için önemliyse seçeneklerinizi değerlendirirken bunu göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

Bilgisayarınızı seçerken dikkat etmek isteyeceğiniz bileşenler şunlardır:

  • Merkezi İşlem Birimi (CPU) ve Grafik İşleme Birimi (GPU). Bu bileşenler, grafik detayları, çözünürlük ve kare hızıyla ölçülen oyun içi performans söz konusu olduğunda önem taşır. Bu bileşenlere mümkün olduğunca öncelik verin.
  • RAM. 16 GB veya üzeri idealdir fakat 8 GB genellikle çoğu oyun için yeterlidir. 8 GB'den az RAM ile performans sorunları yaşamaya başlayabilirsiniz. RAM genellikle sonradan yükseltilebilir fakat bu masaüstü bilgisayar yapılandırmasına bağlıdır ve yükseltme çoğu aman dizüstü bilgisayarlarda daha zordur.
  • Depolama. 500 GB veya fazlası idealdir ancak oyun kurulumlarını silerseniz veya harici depolama çözümleri kullanırsanız daha azıyla yetinebilirsiniz. Sabit disk sürücüleri (HDD) sorunsuz şekilde çalışır fakat katı hal sürücüleri (SSD) daha hızlı yükleme süreleri, transfer hızları ve daha hızlı genel sistem performansı sağlar. Depolama yükseltmeleri masaüstü bilgisayarlarda nispeten kolay olsa da dizüstü bilgisayarlarda önemli ölçüde daha zor olabilir.

Donanım seçeneklerinizi değerlendirirken oyun deneyiminiz için en önemli olana karar verin. Kare hızı hızlı yükleme sürelerinden daha mı önemli? Öyleyse daha hızlı bir NVMe*1 yerine daha iyi bir CPU veya GPU'ya öncelik verin ve SATA destekli SSD, hatta bir HDD tercih edin. Oyun deneyiminizi yayınlamak isteyebilirsiniz. Bu durumda daha fazla bellek yerine daha yüksek performanslı bir CPU seçmek isteyebilirsiniz. Esneklik önemlidir fakat dengeli bir sistem oluşturduğunuzdan emin olun. Diğerlerinden ödün vererek tek bir bileşene çok fazla yatırım yapmak istemezsiniz.

Araştırma yapmanıza rağmen istediğiniz performansı hala bütçenizle denkleştiremiyorsanız satın almanızı ertelemekte hiçbir sorun yoktur. Memnun olmadığınız bir performansla yetinmek istemezsiniz; bu yüzden doğru seçeneği bulana kadar hazır sistemlerdeki kampanyaları takip edin veya kendi bilgisayarınızı toplamayı düşünün.

Ekstra Özellikler

Temel sisteminizi seçtikten sonra kurulumunuzu tamamlamak için ihtiyacınız olan (veya istediğiniz) diğer şeyleri değerlendirin.

Kullanacağınız monitör de önemli bir noktadır. Sisteminiz oyunları 1080p'de çalıştırıyorsa monitör seçerken bunu da göz önünde bulundurun. İleride donanımınızı yükseltene kadar daha yüksek çözünürlük ve daha yüksek yenileme oranına sahip ekranlar gibi özelliklerden yararlanamayabilirsiniz. Ekranınızı geleceğe hazırlamaya harcayacağınız para şu anda daha güçlü bir CPU veya GPU için kullanılabilir.

Klavye ve fare gibi ses çözümleri de fiyata göre büyük çeşitlilik gösterir, ses meraklılarına özel kulaklıkların yanı sıra standart kulaklıklar da bulabilirsiniz. Kullanabileceğiniz kulaklıklara veya hoparlörlere zaten sahip olabilirsiniz veya çok çeşitli fiyat aralıklarından seçim yapabilirsiniz.

Göz önünde bulundurabileceğiniz bir diğer özellik de bilgisayarınızın görünümüdür. Aydınlatma ve aksesuarlar sisteminize özelleştirme katsa da içerisindeki donanımın performansına etki etmez ve bazen ek masraf çıkarabilir. Aynı dahili donanıma sahip iki sistem arasında tercih yapıyorsanız ve birisi kırılmaz cama ve RGB fanlara sahipse tabi ki üst düzey estetiği seçin fakat bu durum aynı zamanda tasarruf etmek için bir fırsat da olabilir.

Oyun bilgisayarları söz konusu olduğunda önemli olan iç güzelliktir.

Doğru Seçim

Bütçenizle satın alabileceklerinizi ve farklı yapılandırmaların nasıl performans sunduğunu gördüğünüzde çok sayıda kaliteli ve uygun fiyatlı bilgisayar seçeneğinin olduğunu fark edeceksiniz. Farklı donanım yapılandırmalarının sağladığı esneklik ve çok çeşitli üreticilerin fiyat yelpazesi boyunca sunduğu sistemler sayesinde bütçenizden bağımsız olarak yükseltme yapmanın tam zamanı.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

*Diğer adlar ve markalar başkalarının mülkiyetinde olabilir.