Profesyonel Oyunlarda Oyuncuların Günlük Rutinleri

Profesyonel Bir Esporcunun Hayatı

  • Alıştırma

  • Dış Etkinlikler

  • Dinlenme ve rahatlama

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Profesyonel bir oyuncunun hayatı sıkı antrenmanlar ve yoğun turnuva programları ile doludur. Oyuncular sağlıklı kalmaya özen göstermezse bu durum zaman içerisinde tükenmişlik gibi sorunlara neden olabilir.

Video oyunları her zamankinden daha hızlı ve daha sürükleyicidir, bu da profesyonel bir oyuncunun hayatı hakkında hayal kurmayı kolaylaştırır. Peki, espor oyuncuları (ve dolaylı olarak espor takımları) başarılı oldukları oyunları oynamaya devam etmelerini destekleyen günlük rutini nasıl sağlıyor? Bu soruları yanıtlamak için profesyonel Overwatch*, Counter-Strike*: Global Offensive* (CS:GO) ve League of Legends* oyuncularıyla konuştuk.

Bu haber dosyasında iki profesyonel oyuncunun röportajı yer alıyor: Counter-Strike*: Global Offensive takımı Team Dignitas'tan* Lynnie "artStar" Noquez ve League of Legends* takımı Clutch Gaming Academy'den* Cody Sun. Her iki oyuncu da günlük altı ila sekiz saatlik planlı ekip çalışmasının yanı sıra birkaç saatlik bireysel çalışmadan bahsediyor. Noquez tipik günlük programını şöyle özetliyor:

Sabah 11 civarında uyanır ve tüm iş e-postalarımı yanıtlarım. Ardından öğle 12-1 sularında hazırlanır, nişanlımla öğle yemeği hazırlar veya ailesiyle yemek yemeye dışarı çıkarım. Öğleden sonralarım o gün yapılması gereken ev işleri, temizlik ve yemek yapmakla geçer. Şanslıysam ve tüm bunları önceden yaptıysam genellikle ailem ve arkadaşlarımla vakit geçiririm. Yaklaşık 17.00'ye kadar bunları yaparım, ardından da bireysel Counter-Strike* alıştırmama başlarım. Eski maçlarımı izler, el bombalarıma çalışır, rekabetçi maç yapar ya da Twitch* üzerinden yayın yaparım. 19.00 sularında Dignitas* ile takım alıştırmam başlar. Akşam yemeği için alıştırmanın ortasında kısa bir ara verir ve ardından 23.00 civarında alıştırmayı bitiririz. Antrenmandan sonra genellikle hemen yatarım ve tüm bunları haftada 5 gün tekrarlarım!

Diğer oyuncular takım alıştırması için akşam yerine gündüzü seçebilir ancak bunun dışında rutinleri oldukça benzer. Mümkün olduğunca uzun süre oyun oynanabilecek zaman dilimleri yaratıp kalan zamanlara da ev işleri ve diğer etkinlikleri sığdırıyorlar.

İdman, İdman, İdman

Bu alıştırma süresi nasıl bir şey? Esports profesyonellerinin eğitim rejimleri çevre birimlerindeki tercihleri kadar farklı olsa da, aralarında paylaşılan bazı ortak uygulamalar vardır.

League of Legends * gibi köklü bir e-spor oyunu için pratik zamanı, özünde normal oyuncuların tekrar tekrar (ve tekrar) oynadığı aynı oyunu oynamak.

League of Legends* geliştiricisi Riot Games*, 2017'de oyuna çok talep edilen alıştırma modunu eklese de Clutch Gaming Academy'den* Cody Sun en üst seviyedeki oyuncuların son vuruş (altın ve XP alımını en üst düzeye çıkarmak için rakip minyonlarını doğru anda öldürmek) ya da sıçra atmak (kısa mesafeye ışınlanmak) gibi oyunun farklı zorlu mekaniklerinde alıştırma yapmalarına gerek kalmayacak kadar iyi olduklarını belirtiyor. Bunun yerine genellikle kendi aralarında ya da her sezon turnuvalarda yarışan diğer profesyonel takımlarla sürekli olarak hazırlık maçı yapıyorlar. Bu oyunların tümü kaydediliyor ve oyuncular, yöneticiler ve antrenörler tarafından en ince ayrıntısına kadar inceleniyor, takım uyumunun yetersiz kaldığı ya da geliştirilebilecek alanlar aranıyor.

Yalnız alıştırma yaparken de diğer herkes gibi dereceli modda oyun oynuyorlar. Cody Sun, eşleştiği yüksek puanlı amatör oyuncuların kendisini tanıdığı ilk birkaç seferi hatırlıyor, bunun oyun sıralamasında tırmanmaya başladığı zamanı hatırlattığını söylüyor ve Shan "Chaox" Huang gibi hayranlık duyduğu profesyonel oyuncular ile eşleştiğinde ne kadar heyecanlandığını belirtiyor.

Cody Sun, dereceli modda tek başına alıştırma yaparken takım arkadaşları onu tanıdığında "Her zaman kibar olmaya çalışıyorum." diyor. "Çünkü zamanında ben de aynı durumdaydım."

Gerçek Dünyada Aktif Kalın

Espor oyuncuları, genellikle sağlık rutinlerinin bir parçası olarak fiziksel egzersizlerin önemini vurguluyor. Overwatch League'de* oynayan Eli "Elk" Gallagher gibi bazı oyuncular için fitness rutini yalnızca klavye başındaki antrenmanlarını tamamlamak için keşfettikleri bir şey.

"Bu takıma katılmadan önce hiç spor salonuna gitmedim." diyor Gallagher. "Lisede bazı fiziksel aktiviteler yaptım ama belli bir spor yapmadım. Philadelphia Fusion'a* katıldığımda takım sahibi Tucker Roberts ile konuştum ve 'Ekip için kişisel bir eğitmen istiyorum. Yalnızca ben kullansam bile bir spor salonu ve kişisel bir eğitmen istiyorum. Bence bu, bir oyuncu olarak benim için çok faydalı olacak.' dedim."

Sistemleri hâlâ kurulum aşamasında fakat Elk "internetteki tavsiyeleri kullanarak" takım evinde bulunan spor salonundan yararlanmaya başlamış bile. "Fusion* bize bir çalışma istasyonu, çok sayıda dambıl, bir bench press, deadlift ve birçok temel ekipman sağladı, bu da çok güzel oldu." diyor.

Esneme, genellikle bilgisayar başında uzun süre oturma sonucunda oluşan bilek, boyun ve omuz yaralanmalarından kaçınmak için de son derece önemli.

Noquez, “El bileği, omuz veya sırt ağrısı ile ilgili herhangi bir sorunu önlemek için 76ers * Eğitim Kompleksi'nde ekibin spor bilimi personeli ile öğrendiğimiz bazı basit uzanmaları uygulayarak önlem almayı seviyorum” diyor. "Bu esneme hareketleri mükemmel çünkü özel bir ekipmana ve çok fazla alana ihtiyaç yok. Bu esnemeleri masamda, hazırlık maçları arasında, hatta gerekirse turlar arasında bile yapabiliyorum."

Her zaman meslektaşlarından ve kendisinden önceki profesyonel oyunculardan ders çıkarmanın yollarını arayan Clutch Gaming Academy'den* Cody Sun, diğer espor yıldızları ile yapılan röportajları okuyarak ve izleyerek egzersiz de dâhil olmak üzere birçok ipucu aldığını söylüyor.

Sağlık rutinleri hakkında "Diğer birçok profesyonel oyuncu da bundan bahsediyor." diyor. "Programlarından ve yaptıklarından bahsediyorlar, bu nedenle bazen röportajlara göz atarken birden 'İşte!' diyorum. Mesela sabahları antrenman yapmak çok güzel çünkü zihninize ve alıştırmanıza yardımcı oluyor."

Bol Dinlenin ve Rahatlayın

Cody Sun her gün çok oyun oynamaya çalışmaktansa uyku düzeni, sosyal hayatı ve sağlıklı bir düşünce yapısı olması için uğraşıyor.

"Sektördeki çoğu oyuncunun ya da en iyi oyuncuların kendileri için en iyi programı bulabilen, yaşam tarzlarına göre olabildiğince verimli olan, çalışırken bir yandan da egzersiz yapan, sağlıklı beslenen, ayrıca iyi bir sosyal yaşama sahip olan oyuncular olduğunu düşünüyorum." diyor.

Sun, alıştırma ve oyun konusunda daha bütüncül bir yaklaşım benimseyen espor kültürünün son iki veya üç yılda bile önemli ölçüde geliştiğine inanıyor. "Yalnızca altı saat uyumak ve hiç durmadan alıştırma yapmak bizim için gerçekten zor. Bence şu anki yaklaşımımız veya genel fikrimiz, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürüp sağlıklı bir zihin yapısına sahip olmak ve etkili biçimde alıştırma yapmak."

Sun, rekabetçi oyunlarda çalışmayı hiç kesmeme bakış açısının bazı oyuncular arasında hâlâ yaygın oluğunu kabul ediyor. Fakat profesyonel oyuncu hayatına daha bütüncül yaklaşanların, en az sabaha kadar tekli maç yapan meslektaşları kadar çok, hatta belki onlardan fazla çalıştığında ısrarcı.

"İyi bir uyku düzenini sürdürmek aslında olabildiğince oyun oynamaktan daha fazla disiplin ve odaklanma gerektiriyor." diyor Sun. "'Biri gece yarısına veya 23.30'a kadar çalışırken diğeri 03.00'e kadar çalışıyor, o daha çalışkan.' diye düşünebilirsiniz. Ancak daha iyi bir programa sahip kişi daha disiplinlidir ve bu düzen oyun dünyasının yanı sıra hayatının başka alanlarına da yansır."

Cody Sun için bu klavye başından kalkarak başka birinin League of Legends* oynamasını izlemek anlamına gelebiliyor. "Diğer insanları oynarken izleyerek bir şeyler öğrenmeye devam ediyorum ama strese girmiyorum." diyor.

CS:GO oyuncusu Noquez ise gün sonunda oyundan mümkün olduğunca uzaklaşma ihtiyacı duyuyor.

"Uzun bir alıştırma gününün ardından son derece geç saatte bitirdiğimiz için genellikle herhangi bir şey yapamayacak kadar yorgun oluyorum." diyor. "Yapmayı en sevdiğim şey çok basit: Nişanlım ve köpeğimizle kanepede oturup film izlemek!"

Gallagher son izin gününün tamamını dışarıda geçirdiğini özlemle hatırlıyor.

"Dün izin günüydü, gerçekten sekiz saat boyunca dışarıda oturdum ve yalnızca telefonda insanlarla konuştum. 13.00-21.00 arası hep dışarıdaydım, yemek sipariş ettim ve içeri girmedim. Hava güzeldi, gerçekten içeride oyun oynamak istemedim." diyor.

Profesyonel bir oyuncunun hayatının her zaman düşünüldüğü kadar gevşek ve kolay olmadığı ortaya çıkıyor. “Esports'ta rahatlamanın daha zor şeylerden biri düşünürüm, çünkü işlerimiz aynı zamanda hobilerimizdir, bu yüzden iş ve sosyal yaşamı insanların normalde yapacağı diğer daha rahatlatıcı faaliyetlerden ayırmak bazen gerçekten zor olabiliyor” diyor Galagher. Nasıl esports profesyoneli olunacağı hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.