Oyun CPU'su Nasıl Seçilir

Önemli Noktalar:

  • Kare hızlarından ölçeklenebilir oyun ayarlarına kadar CPU oyun için çok önemli bir bileşendir.

  • CPU'nun saat hızı ve çekirdek sayısı, performans özelliklerini belirtmeye yardımcı olur.

  • Bazı CPU'lar hız aşırtma ve entegre grafik gibi ek özellikler içerir.

  • Intel® Core™ işlemciler, giriş seviyesinden en üst seviyeye kadar bir dizi performans sağlar.

author-image

By

Masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızdan en iyi şekilde faydalanmak için CPU'nun bu zorlu göreve uygun olmasını sağlamak önemlidir.

CPU'lar dayanıklı olmasına ve uygun şekilde bakıldığında yıllarca dayanabilecek olmasına rağmen bilgisayar teknolojisi sürekli gelişmektedir. Daha yeni oyun CPU'ları; uyumlu ve modern donanımlarla birlikte kullanıldığında daha yüksek saat hızlarını, daha büyük önbellek boyutlarını ve daha yüksek iş parçacığı sayılarını kullanarak daha iyi performans sağlar.

Oyun, bu evrimden faydalanan bir alandır. CPU, en yeni oyunların pek çok yönünü önemli ölçüde etkiler:

Sonuç olarak, bilgisayarınız için en iyi oyun işlemcisini bulmak oyun deneyiminizden ne beklediğinize ve sisteminizi nasıl kullanacağınıza bağlıdır.
İlk adım bu sistemi seçmektir.

Adım 1: CPU'da Neye İhtiyacınız Olduğunu Belirleyin

CPU'ya karar vermeden önce bilgisayarınızı nerede kullanmak istediğinizi değerlendirin. Taşınabilirlik mi arıyorsunuz yoksa masaüstü deneyimini mi tercih ediyorsunuz? (Karar vermeye yardımcı olması için Oyun Dizüstü Bilgisayarları ile Oyun Masaüstü Bilgisayarları Karşılaştırması hakkında daha fazla bilgi edinin).

Sonrasında yeni sisteminizi nasıl kullanacağınızı düşünün. Bu makalenin amaçları doğrultusunda, bilgisayarınızı oyun oynamak için kullandığınızı varsayacağız; ancak akış, video düzenleme ve profesyonel uygulamalar gibi görevler de donanım tercihlerinizi etkileyebilir.

CPU'ları karşılaştırırken bilinmesi gereken çekirdek sayısı ve saat hızı gibi terimleri açıkladığımız için bunları aklınızda bulundurun.

Adım 2: CPU'nun Nasıl Çalıştığını Öğrenin

Oyun oynayacağınız sistemin türü öğrendikten sonra bir sonraki adım işlemcinin sisteminizin performansını nasıl etkilediği hakkında biraz temel bilgi ile kendinizi donatmaktır. Saat hızının ve çekirdek sayısının oyun deneyimine nasıl etki ettiğini bilmek istediğiniz her şeyi yapabilmesine olanak tanıyan bir CPU'yu satın aldığınızdan emin olmanızı sağlar.

CPU Çekirdek Sayısı

Modern oyun CPU'larının birden fazla çekirdeği vardır. Bu çekirdeklerin her biri CPU'nun aynı anda birden fazla talimatı işlemesine izin veren ek bir işlemci gibi davranır.

Birçok bilgisayar oyunu birden fazla çekirdeği kullanır; ancak oyun dışında video kodlamak veya yüksek düzey içerik oluşturmak için karmaşık programlar kullanmak gibi CPU'nun yoğun kullanıldığı görevler üstlenirken daha yüksek çekirdek sayısı giderek daha önemli hale gelir.

CPU'nuzu sadece oyun oynamaktan daha fazlası için kullanıyorsanız (örneğin, oynarken oyun akışı yapma) ek çekirdekler fark yaratabilir. Daha yüksek çekirdek sayısına sahip bir CPU, çok yüksek saat hızına sahip tek çekirdekli bir CPU'nun zorlanabileceği iş yüklerini kaldırabilir.

CPU Saat Hızı

CPU saat hızı (saat oranı veya frekans olarak da adlandırılır) bir CPU'nun bir saniyede gerçekleştirebileceği döngü sayısıdır. CPU seçerken basit ama temel olarak önemli bir husustur. Modern CPU'lar saniyede milyarlarca döngü yürütür, bu yüzden saat hızı gigahertz (GHz) cinsinden ölçülür. Saat hızı ve CPU döngüleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyabilir ve bu metriklerin oyun deneyiminizi nasıl etkileyebileceğini öğrenebilirsiniz.

Genel olarak, çekirdek başına saat hızı ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. Yeni bir CPU seçerken iş yükünüz için ihtiyacınız olan çekirdek/iş parçacığı özelliklerini sağladığından emin olup bütçeniz dahilinde mümkün olan en yüksek saat hızlarını seçin.

Adım 3: Ek CPU Özelliklerini Düşünün

Saat hızı ve çekirdek sayısı gibi basit ölçümlerin ötesinde yeni bir CPU seçerken dikkate alınması gereken başka özellikler de vardır.

Entegre Grafikler

Çoğu Intel® CPU entegre grafik kartı kullanır, yani ayrı bir GPU olmadan ekranda grafik görüntüleyebilir. Entegre grafikler, özellikle ayrı bir grafik GPU'nun dahil olduğu olası sorunları giderirken yararlı olabilir.

Entegre grafikler, video düzenleme veya video akışı yapmanıza da yardımcı olabilir. Örneğin, Intel® Quick Sync Video, video dosyalarını hızlı bir şekilde kodlayan ve deşifre eden ve başka yerlerde kullanılmak üzere potansiyel sistem kaynaklarını serbest bırakan modern Intel® CPU'lara yerleşik bir özelliktir.

Entegre grafiklere sahip olmayan Intel® CPU'lar yalnızca Intel® Core ™ i7-12700KF işlemci gibi F işaretlemesi olan işlemcilerdir. Bunlar, sistemlerinde ayrı bir GPU kullanacaklarını bilen kullanıcılar için tasarlanmıştır.

Dizüstü Bilgisayara Has Özellikler

Birçok dizüstü bilgisayarın oyun oynarken masaüstü bilgisayarlara benzer performansa sahip olduğunu öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz. En yüksek önceliği performansa veriyor olsanız bile modern dizüstü bilgisayarlar zorlu oyun iş yüklerine ayak uyduracak şekilde üretilmiştir.

Oyun dizüstü bilgisayarı seçerken Intel® Core™ i7-10750H gibi H tasarımına sahip Intel® CPU'lara bakın. Bu işlemciler özellikle taşınabilir bilgisayarlar için güç tüketimi ve pil ömrünü önceliklendirmek için tasarlanmıştır.

Hız aşırtma

CPU seçerken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktör hız aşırtma yapmak isteyip istemediğinizdir.

Hız aşırtma2, saat hızını artırmanın ayrıca kullanışlı bir yolu olabilir ve Intel® Performance Maximizer gibi araçlar, kararlı bir hız aşırtma elde etmeyi her zamankinden daha kolay hale getirir.

Donanımınızın performansı üzerinde ince ayar yapmaktan hoşlanıyorsanız adının sonunda "K" harfi olan Intel® Core™ i7-12700K işlemci gibi işlemcileri arayın. Bu, CPU'nun hız aşırtma için tasarlandığını gösterir. Doğru soğutma çözümü ve hız aşırtmayı destekleyen bir anakart gibi doğru donanıma sahip olduğunuzu varsayarsak çarpan kilitsiz bir CPU ile daha yüksek saat hızlarının avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Adım 4: Sizin için Doğru olan Intel® Core™ İşlemciyi Bulun

Temel noktaların üzerinden geçtiğimize göre sizin için hangi düzeyde CPU performansının uygun olduğunu bulalım.

İşlemci ve çip setinin özellikleri genellikle CPU nesli (ör. 11. Nesil veya 12. Nesil) tarafından tanımlanır. Genel bir kural olarak, çekirdek ve iş parçacığı sayısı, saat hızı ve önbellek boyutu ne kadar yüksek olursa işlemci o kadar zengin özelliklere sahiptir. Bu performans segmentleri aradığınız özelliklerin dengesini bulmada faydalı bir yol sunar.

Her kategoride birçok seçenek olmasına rağmen temel ürünler aşağıdaki gibidir:

  • Giriş düzeyindeki performans için Intel® Core™ i3
  • Orta düzeydeki performans için Intel® Core™ i5
  • Yüksek düzeyde performans için Intel® Core™ i7
  • En yüksek düzeydeki performans için Intel® Core™ i9

Örneğin, belirli birkaç 12. Nesil Intel® Core™ işlemcinin çekirdek ve iş parçacığı sayıları aşağıdaki gibidir:

İhtiyaçlarınızı karşılayan Intel® Core™ işlemci segmentini seçerek başlayın, sonra sizin için önemli olan ek özelliklere (hız aşırtma yeteneği gibi2) bakın. Mevcut birçok seçeneği vurgulayan Intel® CPU isimleri için bu kılavuza göz atın.

Ancak mevcut bilgisayar donanım pazarının güçlü yönlerinden biri, tam olarak aradığınız ürünü gereksinimleriniz ve bütçeniz dahilinde bulmanıza olanak tanıyan geniş seçenek yelpazesidir. Kullanılabilir CPU'ların çeşitliliği, nasıl kullanmak istediğinize bakılmaksızın, her sistem için ideal bir işlemci olduğu anlamına gelir.

Adım 5: Karşılaştırmalara Bakın

Bu temel ilkeler size bir işlemci seçmeniz için araçlar sunsa da, bütçeniz dahilinde ihtiyacınız olan performansı sunan birkaç özel CPU modeli olacaktır.

Seçenekleri daha da daraltmaya yardımcı olmanın en iyi yollarından biri, bilgisayarınızı nasıl kullanmayı planladığınızı yansıtan ölçütlere bakmaktır. Örneğin, düşündüğünüz işlemci modeliyle birlikte oynayacağınız belirli bir oyunu arayın ve ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize uyan oyun CPU'sunu bulmak için FPS (kare/sn) gibi performans metriklerini değerlendirin. Sistemin GPU'su ve RAM'i gibi diğer donanımların da dikkate alınması gerekir; ancak bu, doğru CPU'yu aramaya başlamak için iyi bir yer olabilir.

Daha fazla bilgi için CPU karşılaştırmalarını anlamak ve yeni CPU'yu kendiniz takmayı planlıyorsanız termal macunu doğru olarak nasıl uygulayacağınızı öğrenmek üzere kılavuzlarımıza bakın.

İşlemci ve çip setinin özellikleri genellikle CPU nesli (ör. 10. Nesil veya 11. Nesil) tarafından tanımlanır. CPU nesli; G/Ç seçenekleri, ağ bağlantısı ve en son donanımla uyumluluk gibi desteklenen özellikleri etkileyebilir. En yeni nesil işlemcilere öncelik vermek sisteminizdeki en son özelliklerden ve donanım desteğinden yararlanmanızı sağlar. En yeni nesil dizüstü bilgisayarlar ile masaüstü bilgisayarlar ve destekledikleri yeni teknolojiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın.

X Serisi, Intel® Core™ ailesinin en yüksek çekirdek sayısını içerir. Bu CPU'lar, özellikle gelişmiş içerik oluşturucu iş akışları için tasarlanmıştır ve ortalama oyun sistemi için kullanışlı olmayabilir. Örneğin Intel® Core™ i9-10920X X Serisi CPU 12 çekirdek ve 24 iş parçacığına sahiptir.

Oynamak istediğiniz oyunlar için minimum sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığından emin olun. Zorlayıcı AAA bilgisayar oyunları, dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarda bulunan Intel® Core™ i7 işlemciden veya Intel® Core™ i9 işlemciden yararlanır.

Saniyede 60 karenin üzerinde sabit kare hızını elde etmek yeterli performans özelliklerine sahip bir işlemci gerektirir. Bu, oyundan oyuna farklılık gösterir. Karşılaştırmalar ihtiyacınız olan işlemci hakkında size iyi bir fikir verecektir.

Bazı faktörlere göre değişir. HDR video çıkışı için donanım gereksinimleri nispeten daha düşüktür. Tüm 7. ve sonraki Nesil Intel® Core™ işlemciler yerleşik HDR monitör desteğine sahiptir.Ancak daha yüksek kare hızında oyun çalıştırmak için donanım gereksinimlerinin daha yüksek çözünürlüklü monitörlerle daha da artacağını aklınızdan çıkarmayın.

İdeal sonuçlar için Intel® Core™ i7 veya daha iyi bir işlemciye sahip en az 8 GB RAM'lik bir bilgisayar aynı anda oyun oynayıp bunu canlı yayınlamak için yeterli olacaktır. Yayın yapmanın oyun performansınıza etkisini azaltmak istiyorsanız, Intel® Core™ i9 işlemci ile daha kusursuz bir deneyim elde edebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinin.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel, üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Bu içerikleri gözden geçirmeniz, diğer kaynaklara başvurmanız ve bahsedilen verilerin doğruluğunu onaylamanız gerekir.

2

Saat frekansı veya gerilimin değiştirilmesi, işlemcinin ve diğer sistem bileşenlerinin kullanım süresine zarar verebilir veya bu süreyi kısaltabilir; sistem kararlılığını ve performansı azaltabilir. İşlemcinin teknik özelliklerinin ötesinde çalıştırılması ürün garantilerin geçerliliğini yitirmesine neden olabilir. Daha fazla bilgi için sistem ve bileşen üreticilerine danışın.