Üst Düzey Oyun Masası Kurulumunda Gerekenler

Önemli Noktalar:

  • Ekranlar.

  • Sandalyeniz.

  • Ses.

  • Canlı yayın.

  • Kurulumunuz.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

İyi bir oyun bilgisayarı kurulumu sadece bir bilgisayardan fazlasını vaat eder. Nihai oyun kurulumunuzu tasarlarken göz önünde bulundurmanız gerekenlere bakalım.

Masanızda çok fazla vakit harcıyorsanız kaliteli bir oyun masası kurulumunun ne kadar önemli olabileceğini bilirsiniz.

Konfor ve işlevsellik başta olmak üzere masa düzeninizi tasarlarken göz önünde bulundurulması gereken pek çok unsur vardır. Ancak ses kurulumunuz, ekran yerleşimi, farenizin ve klavyenizin konumu ve diğer birçok küçük özellik gibi PC'nizle etkileşim kurma şekliniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilecek unsurlar da bulunuyor.

Ergonomiye, insan erişilebilirliğini artırma bilimine, estetiğe veya kurulumunuzun görünümüne özellikle dikkat edeceğiz. Bu bağlamda ergonomi, vücudumuzun teknolojimizle etkileşim şekli ve ideal oyun istasyonunuzu bir araya getirirken sağlık ve konforun göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalar için geçerlidir. Herkesin zevkleri farklıyken ve oyun istasyonunuzu bir araya getirmenin tek bir "doğru" yolu olmasa da ideal oyun bilgisayarı kurulumunuzu tasarlarken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli seçeneklerden bazılarını ele alacağız.

Masanız

Muhtemelen her şeyin etrafına kurulduğu oyun masanız kurulumunuzun merkezinde olacak. İdeal oyun bilgisayarı masası ararken konfor (ergonomi), yüzey alanı, yapım malzemesi ve estetik gibi göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz birkaç önemli nokta vardır. Masanız ister iki testere tezgahı ve belirli bir İsveç mobilya üreticisinin setinden oluşsun ister modern bir sanat müzesine ait metal cam bir masa olsun, form ve işleve hitap eden bir şey isteyeceksiniz.

İdeal masa yüzeyinize karar vermekle başlayın. Örneğin cam göze hoş gelebilir ama farenin kullanımını zorlaştırır ve parçalanması mümkün olan bir masa ideal değildir. Çoklu monitör kolları veya ağır ekranlar gibi yüzeye koyacağınız ağırlığı hesaba katın ve yüzeyin yeterince sağlam olduğundan emin olun. Nasıl görünmesi istediğine de düşünün; parlatılmış ahşabın bıraktığı etki mermerden farklıdır.

Çalıştığınız alanı dikkate almak da önemlidir. Çalıştığınız alan küçük ise minimalist bir kurulum tercih edebilirsiniz; belki bir küçük form faktörlü bilgisayar ile birlikte düşünebilirsiniz. Daha geniş bir alanda çalışıyorsanız L şekilli bir masa size yayılmanız için daha geniş bir yer sağlar. Ne kadar sıklıkla hareket ettiğinizi düşünmek de iyi olabilir. Aynı zamanda masa görevi gören dev bilgisayar kasasına göre iki testere tezgahı ve eski bir kapıyı taşımak çok daha kolaydır.

Konfor ve sağlık ön planda olmalıdır. Bu sebeple ayakta veya oturarak çalışma imkanı tanıyan yüksekliği ayarlanabilir masalar, popülerliği artan bir seçenektir. Bütün gün oturmak vücudunuz için zor olabilir, bu yüzden ayakta durabilme esnekliği buna yardımcı olabilir. Yükselebilen masalar çeşitleri, motorlu ve büyük boyutlulardan daha küçük boyutlu, masaüstünüzde oturabileceğiniz ve bacaklarınızı uzatmak istediğiniz zaman yükseltebileceğiniz daha küçük boyutlulara değişmektedir. Tam zamanlı kayropraktik uzmanı ve yarı zamanlı oyuncu olan Dr. Drew Schwartz,"Yüksekliği ayarlanabilir masalar oturmanın çaresi değil ama duruşunuzu ve konumunuzu düzenli aralıklarla değiştirmek çok yararlıdır." diyor.

Kurulumunuzda göz önünde bulundurmanız gereken bir başka özellik de kablo yönetimidir. Kurulumunuzdaki tüm kabloların doğru şekilde döşemek, estetiği büyük ölçüde iyileştirebilir, temizliği basitleştirebilir ve takılma tehlikesini azaltabilir. Piyasada manşonlar, velcro kablo bağları ve kablo kutuları gibi çok çeşitli kablo döşeme ve yönetim seçenekleri bulunuyor.

Gösterimde

Oyun oynarken yaptıklarınızı görebilmek çok önemlidir bu yüzden sadece doğru ekranı bulmak değil, bunu en iyi şekilde konumlandırmak üzerine düşünmek isteyebilirsiniz. Yayıncı Freya Fox bize, "Monitörün yeri, kurulumunuzun vereceği havayı belirler. İşin sırrı ergonomi ile estetiğin dengesini kurmak." dedi.

Monitörünüzün yerine karar vermeden önce kaç tane istediğinize karar vermeniz gerekebilir. İnsanlar çalışmak veya oyun oynamak için artırılmış ekran alanlarının faydalarını keşfettikçe çoklu monitör kurulumları popülaritesini artırmaya devam ediyor ancak yeni ultra geniş monitörler mükemmel bir seçenektir.

Monitörlerinizi aldıktan sonra sıra, bunları en iyi şekilde konumlandırmak hakkında düşünmeye geliyor. İki özdeş monitör doğruluğu kanıtlanmış klasik bir çözüm olsa da başka seçenekler var. Doğrudan karşınızda bir oyun monitörü bulunan, yukarıdaki duvara monte edilmiş bir televizyonu veya yanına dikey olarak yerleştirilmiş bir ekranı düşünün.

Ekranınızı istediğiniz zaman hareket ettirmek ve ayarlamak istiyorsanız bu esnekliğe imkan tanıyan bir bağlantı mekanizması bulmak isteyebilirsiniz. Birçok modern ekranda olduğu gibi monitörünüzün VESA uyumlu olduğunu varsayarsak ekranınızla birlikte gelen standın dışında çok çeşitli seçenekler olacaktır. Masanıza farklı şekillerde takılan monitör kolları veya kolunuzun masanızdan tamamen çıkmasını istiyorsanız duvar montajları mevcuttur. Bu kollar, değerli masanızda yer açarken, ekranınızı o an için herhangi bir şekilde yeniden konumlandırmanızı sağlar. Kol veya duvara montaj yolundan gitmeye karar verirseniz düşündüğünüz çözümün ekranınızın ağırlığını kaldırıp kaldıramayacağını iki kez kontrol edin.

Yerleşim, rahatlıktan çok daha fazlasıdır. Sağlığınızı da etkileyebilir. Dr. Schwartz, "Birincil monitörünüz her zaman doğrudan önünüzde olmalıdır, bu da boyundaki kas gerginliğini sürekli döndürmek yerine bir tarafta sınırlandıracaktır," diyor. "Çift monitörlü bir sistem kullanıyorsanız ikincil ekranı birincil ekranın hemen yanında, dikey olarak konumlandırmanızı öneririm. Monitör yaklaşık bir kol uzunluğu kadar uzakta olmalıdır, yüksekliğin de gözlerin ekranın üst üçte birlik kısmına paralel olması sağlanmalıdır."

Tahtın

Konfor söz konusu olduğunda iyi bir sandalye büyük bir fark yaratır. "Oyun" adı verilen sandalyelerin son on yılda popülerliği arttı. Bu yarış tarzı koltukların estetiğiyle ilgili görüşler farklılık gösterebilir ancak tasarımın geniş çapta popülerliğe ulaştığına hiç şüphe yok. Oyun estetiğine önem vermiyorsanız iyi tasarlanmış ofis sandalyelerin modası asla geçmez ve stil, konfor seviyesi ve fiyat açısından da daha geniş bir seçenek yelpazesi sunar.

Doğru sandalyeyi seçerken sadece görüntüsünün ötesinde göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör vardır. Dr. Schwartz, "Uzun süre oturduğunuzda ayarlanabilme özelliğinin önem taşıdığını ve sağlam desteğin de şart olduğunu." söylüyor. "Kolçağın XYZ düzlemlerinde ayarlanabilmesi, kollarınızın ön kısmını doğru şekilde desteklemek için harika bir eklentidir. Ayarlanabilir veya çıkarılabilir bel desteği ise en iyi çözümdür."

Biçimsel tercihiniz ne olursa olsun doğru sandalyeyi seçerken boyunuzu ve kilonuzu göz önünde bulundurmanız gerekir. Büyük bir kişi için tasarlanmış bir sandalye, küçük biri için rahat olmayabilir veya tam tersi de geçerlidir.

Fare ve Klavye

Fare veya klavyeniz olsun veya olmasın kurulumunuza nasıl uyduğunu bulmanız gerekir.

"Bir klavyede aradığım tek şey yeterince küçük olmasıdır", diyor Overwatch League'den González Molinillo. Küçük bir klavye masada alan bırakabilir, daha fazla yerleşim esnekliği sağlar.

Ancak oynadığınız oyuna ve kişisel tercihlerinize de bağlıdır.

Fox "Oyununa göre değişir ama zamanımın %99'unda klavyem doğrudan ekranımın tam ortasında, farem de sağda durur." diyor. "Overwatch gibi bir FPS oyunu oynuyorsam bazen rahat hedef almak amacıyla daha fazla fare alanı sağlamak için klavyemi çapraz şekilde tutarım".

Rahat hissettiğiniz şekli sürdürmek isteyeceksiniz ama masanınız bu tercihleri destekleyebildiğinden emin olun.

El ve bilek sağlığınızdaki faktörler de önemlidir, bazı insanların bilek desteğine ihtiyacı olabilir. Fazladan yastık istiyorsanız veya yastığa ihtiyacınız varsa cilalı ahşaptan bellekli köpüğe kadar herhangi bir kurulum veya tercihle uyumlu olacak şekilde tasarlanmış bir bilek desteği alabilirsiniz.

Geleneksel mouse pad yıllar içinde çok değişti; artık masanızın tümünü örten özel baskılara sahip kumaş pad veya daha rahat bir erişim için RGB entegrasyonlu ve USB bağlantı kablolu sert yüzeyli pad var. Mouse pad, fazla önem arz etmeyebilir ancak masa kurulumunuza biraz lüks ve zarafet katmanın başka bir yoldur. Farenizden yüksek performans bekliyorsanız kullanacağınız yüzeyi göz önünde bulundurmak iyi olabilir.

Bilgisayar oyunlarında denetleyiciler de harika bir seçenektir. Düzenli olarak kullandığınız bir denetçiyi kurulumunuza dahil etmek isteyebilirsiniz. Bu, özel bir denetleyici standından kablosuz şarj istasyonuna kadar her şeyin bilgisayarınızın yanında duracağı anlamına geliyor. Başka denetim çevre birimlerine ilgi duyuyorsanız eşyaları ileri bile itebilirsiniz.

Uçuş veya sürüş hayranı iseniz muhtemelen jet savaş uçağı kokpitine veya spor arabaya benzer tasarımlara sahip kapsamlı kurulumlar görürsünüz. Fazla detaylı bir şey istemiyor olsanız dahi yarış direksiyonunuzu veya uçuş kontrol çubuğunuzu daha ulaşılır bir şekilde konumlandırmak kesinlikle değerlendirmeye değerdir.

Burası sizin alanınız bu yüzden tutkunuzdan izler taşımalı ve bunu yansıtmalıdır.

Aydınlatma

Özenli bir aydınlatma düzeneği sizi daha iyi bir oyuncu yapar mı? Muhtemelen hayır ama dikkat vermenize yardımcı olabilir.

Konuştuklarımız bununla ilgili; burada sağlık ve estetik arasında bir geçiş var. Monitöre çok uzun süre aralıksız bakmak göz yorgunluğuna neden olabilir ve alanınızı aydınlatma biçiminiz bu konuda faydası olabilir.

Tavan lambasından geçiş yapıyorsanız yer veya masa lambası gibi basit bir şey fark yaratabilir. Nispeten düşük maliyetli, LED arka ışıklar gibi renkli aydınlatma çözümleri ile renk katabilirken uzaktan kontrollü renkli LED ampuller ise herhangi bir ağ bağlantısı gerektirmez. Bunlardan hiçbirinin kurulumu zor olmamakla beraber, alanınızda büyük bir değişiklik yaratabilir.

Herkesin bu kadar karmaşık bir aydınlatma kurulumuna ihtiyacı olmayabilir ancak yayın yaparken bazı durumlarda üst düzey özelleştirmeler önem taşır. Fox, "LIFX akıllı ampullerden, üzerinde jel bulunan standart video ışıklarına kadar çok çeşitli ışıklar kullanıyorum. Ayrıca, herhangi bir sahnede veya tiyatro prodüksiyonunda bulabileceğiniz LED par ışıklı birkaç 'üst ışıklarım' var."

Philips Hue ve Nanoleaf gibi akıllı aydınlatma çözümleri, oynadığınız oyuna tepki veren benzersiz ışık profilleri oluşturarak odanızı tamamen ekranınızdaki görüntünün bir uzantısı haline getirir.

Bu akıllı aydınlatma çözümleri, ortam ışığı şeritleri ve bilgisayar bileşenleri ile çevre birimlerindeki RGB entegrasyonu sayesinde odanızı devasa bir ışık gösterisine dönüştürmek her zamankinden daha kolay.

Ses

Dahili hoparlörlü bir monitör işinizi görebilir ancak neden kendinizi kolayca değiştirebileceğiniz bir ses deneyimiyle sınırlandırasınız ki? Farklı özellik ve fiyat seçeneklerinde oyun kulaklarına ulaşmak hiç de güç değil.

Daha çok ses merak duyan biriyseniz en üst düzey kulaklıkların bile bilgisayarla birlikte kullanılabileceğini unutmayın. Harici kulaklık amplifikatörleri ve DAC'lar (Dijital-Analog Dönüştürücüler) pahalı bir kulaklık setine yakışır üst düzey ses deneyimini simüle etmek için yeterli olabilir. Giriş seviyesi USB DAC bile büyük bir fark yaratabilir.

Çoğu oyun kulaklığında Discord üzerinden iletişim için uygun mikrofonlar bulunsa da bağımsız bir mikrofona ve muhtemelen bir kola veya bağlantı parçasına yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Bu, özellikle prodüksiyon veya yayın için ses kaydı yapıyorsanız geçerlidir. Kulaklıklarda olduğu gibi, kayıt yapmak istediğiniz her şeye özel olarak tasarlanmış bir mikrofon ve bunu kurulumunuza entegre etmek için gereken bağlantı seçeneklerini alabilirsiniz.

Yayın

Yayın yapmaya ilginiz çok ise masanız ortalama bir oyuncudan biraz daha farklı görünecektir. Mükemmel yayın kurulumu tamamen ayrı bir konudur. Ancak yayın sisteminizi oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç unsuru aşağıda bulabilirsiniz.

Kamera yerleşimini ve ışıklandırmayı nasıl yönetmek istediğinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Fox, "3600 lümen halka ışık kullanıyorum," diyor. "Fazlasıyla parlak bir ışık ve gereken ışık miktarına bağlı olarak elle ayarlanabilir. Halkanın içinde monte edilmiş kameram ile birlikte doğrudan tam karşımda duruyor."

Yeşil ekran kullanıyorsanız bu kendi aydınlatma gereksinimleri bulunan ve tamamen farklı kurulum gerektiren bir süreçtir. Yayınınızda mükemmel ses seviyelerini karıştırmak için kullanabileceğiniz doğru mikrofonu, mikrofon kolunu/standı, kondansatörleri, mikserleri ve diğer ses donanımlarını seçmek isteyeceksiniz.

Yayın için iki bilgisayar kullanıyorsanız kurulumunuzun birden fazla klavye, fare ve monitöre veya iki bilgisayar arasında geçiş yapmaya uygun olduğundan emin olun.

Mükemmel Kurulum

İdeal oyun masasının nasıl görüneceğini söyleyemeyiz ama konforlu, işlevsel ve tamamen size ait olması gerektiğini söyleyebiliriz. Bütün bu unsurları birleştirmek karmaşık veya pahalı olmak zorunda değil. Sadece size uygun olması yeterlidir.